Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Помош за избор помеѓуЧ
HAIER TIDE 18 AS18GB3HRA/ 1U18EE6ERA - 42000 den i
Gree Lomo GWH18Q2 - 43000 den
Lomoto ti e 49kg a Haier 37,5kg pojasno od toa koja e podobra za greenje nema....sepak prasaj dali i kaj nas nadvoresnata na lomo tezi stvarno 49kg.
Inaku taa razllika vo tezina od 11kg e u 95% vo kompresor i vo izmenuvacot na nadvoresnata ili zbir od dvete t.e lomoto ima verovatno i potezok kompresor a i izmenuvac so poveke bakar u nego odnosno od poveke redovi e izmenuvacot.
Ima na Eurovent model AS18GD do -10 a bas vakva AS18GB nema, ima 12ka i 9ka no ne i 18ka so GB vo oznakata, ako na vnatresnata edinica se odnesuva prviot del od oznakata togas i za ovaa GB bi bile slicni vrednostite.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Ако може некој да одговори за чистење на клима уред. При уклучување мириса лошо , но и при мирување се осеќа реа во дневната соба. Гледав доста на youtube како се чистат климите но претежно се детергенти за амерички пазар . Некој дали знае некое средство од овде кое би било соодветно за чистење, а да не биде штетно( корозивно) за цевките од изменувачот. Дали би било добро пена за чистење на рерни од Pronto па после да се исплакни со млака вода?
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Moj предлог е да одбереш поефтини клими и тоа обични клими, ( без инвертор )
Сите типови клими ќе ти „ завршат работа “. Одбери клима кој е поефтина и за која има гаранција подолг рок. Ако земеш три исти побарај им попуст барем за монтажа.
Внимавај на бучноста на климата. Одбери клима со помала бучност. Ако имаш некој познат што има таква клима отиди да случнеш колкава и е бучноста
Ако има можност, поради бучноста, надворешната единица поставија подалеку од собата
KAKO BI MOZEL DA STAVAM OBICNI KLIMI I DA OCEKUVAM KOMFOR VO DUCANOT musteriite da se osecaat lagodno pa i na -5 ILI -10 NADVOR,DA MI E TOPLO I MALKU DA TROSAT JAS BI IDEL SAMO NA INVERTER.
BARAV MISLENJE KOI KLIMI DA STAVAM NA OZNACENITE MESTA BIDEJKI SE NADEVAM DEKA SE NAJ POGODNI ZA STAVANJE KLIMMA
BI IDEL SAMO NA INVERTERI I TOA PROVERENI
BLAGODARAM KAKO I DA E
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
martince1:

Ako imas poveke pari Mitsubishi MSZ-FH35-VE (mislam deka e taa oznakata) - okolu 63000den, ama mislam deka padnaa na 61000 (+ montaza)
ili ako si so pomace pari fujitsu asyg 12llc za 41000 so montaza ili Fuji Electric koj e isto kolku i Fujitsu

Od kinezite od Gree, Hansol koj e okolu 50000 (+montaza)

Pokvalitetno od Fuji e RSG-12LUCA koj e okolu 54000 (+montaza), ali ako bi dal 54000, ke dodadam uste 100eur i bi imal top klima

Toshiba Suzumi+ 55000 (so montaza), jas imam toshiba i ne sum zadovolen
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
martince1:

Ako imas poveke pari Mitsubishi MSZ-FH35-VE (mislam deka e taa oznakata) - okolu 63000den, ama mislam deka padnaa na 61000 (+ montaza)
ili ako si so pomace pari fujitsu asyg 12llc za 41000 so montaza ili Fuji Electric koj e isto kolku i Fujitsu

Od kinezite od Gree, Hansol koj e okolu 50000 (+montaza)

Pokvalitetno od Fuji e RSG-12LUCA koj e okolu 54000 (+montaza), ali ako bi dal 54000, ke dodadam uste 100eur i bi imal top klima

Toshiba Suzumi+ 55000 (so montaza), jas imam toshiba i ne sum zadovolen
MI POMOGNA I STRELEC NAJMNOGU OKOLU ODLUKATA I ODLUCIV EDNA DEKA KE BIDE MITSUBISHI FH35VE A ZA DRUGATA KE VIDIME.
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
86
Поени од реакции
37
Ќе биде ли некој љубезен да ме упати???
Имам камин/котел поврзан со инсталација за парно греење на ДРВА, дали истата инасталација може да се искористи и за греење на ПЕЛЕТИ-нормално доколку се одлучам да купам печка за пелети?
Доколку може би сакал и да знам каква печка ми е потребна за греење на 6 простории со вкупна површина од околу 150 квадрати?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ќе биде ли некој љубезен да ме упати???
Имам камин/котел поврзан со инсталација за парно греење на ДРВА, дали истата инасталација може да се искористи и за греење на ПЕЛЕТИ-нормално доколку се одлучам да купам печка за пелети?
Доколку може би сакал и да знам каква печка ми е потребна за греење на 6 простории со вкупна површина од околу 150 квадрати?
Секако дека може и тоа без букжлижо какви промени
Моќноста на новиот котел на пелети треба да биде околу 15 KW ( на 10 м2 - 1 KW )
Мислам дека добро ќе биде стариот котел на дрва да не го демонтираж, туку новиот котел на пелети само паралелно да го поврзеш
Така ќе имаш на располагање два начина на затоплување на пелети и на дрва. Па можеш да одбираш што е поекономично
 
Член од
6 октомври 2010
Мислења
86
Поени од реакции
37
Секако дека може и тоа без букжлижо какви промени
Моќноста на новиот котел на пелети треба да биде околу 15 KW ( на 10 м2 - 1 KW )
Мислам дека добро ќе биде стариот котел на дрва да не го демонтираж, туку новиот котел на пелети само паралелно да го поврзеш
Така ќе имаш на располагање два начина на затоплување на пелети и на дрва. Па можеш да одбираш што е поекономично
Фала другар, и уште нешто, некој предлог за камин на пелети со таа моќност и цени доколку знае некој???
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Фала другар, и уште нешто, некој предлог за камин на пелети со таа моќност и цени доколку знае некој???
Не можам да ти препорачам. Јас немам котел на пелети
Еден мој сосед купи во Скопје котле на пелети италијанско и многу е задоволен
Го платил 1700 евра. За стан од 75 м2 троши годишно два тона пелети
Тој исто ми рече дека во Ниш гледал голем избор на котли на пелети и биле поефтини и ми ја даде оваа адреса:
http://www.etazgrejanje.com/katalog/peci-na-pelet-za-centralno-grejanje/
Во Скопје, кај АМСМ ( Автомото сојуз - карши амбулантата Млин Балкан ) има представништво на Метал-арт од Тетово кои исто имаат котли на пелети
http://www.metalart-kotli.com.mk/kotli.aspx
Други информции немам, на сум ни прибирал. Најдобро прелистај низ нашава тема и погледај по дуќаниве
 
Член од
5 август 2015
Мислења
11
Поени од реакции
26
Морам овде да ги искритикувам ЕНЕРГИЈА ДОО СКОПЈЕ дека се скроз неозболна фирма со никаква подршка за својте клиенти. Значи јас скоро си го пофалив инвертерот Toshiba Suzumi+ и како што Марфи обично работи, набрзо ми се јави проблем, почна кога работи да пушта одвратна миризба на оцет. И се јавувам јас во ЕНЕРГИЈА од каде ја купив климата да си викнам сервис да ми ја исчисти и сервисира климата, и да си платам нормално за сето тоа. На прво јавување кај нив ми се јавува некоја девојка, ми запишува податоци и ми вика ќе ве побараме.. По неколку дена се јавувам пак бидејќи никој не ми се јави, ми се јавува некој дечко.. Му го објаснувам проблемот, он ми вика да пробам сама да го решам, да ја издувам еден саат климава на вентилатор. Го пробувам и тоа, и е безуспешно, се јавувам пак кај нив каде повторно ја добивам оваа девојката. И објаснувам дека сум зборела со нејзин колега и дека сум пробала да ја издувам климава и дека е безуспешно, да ми пратат сервис.. Пак ми вика таа ќе ве побараме, и пак цела недела никој не ми се јавува.. Се јавувам по 4 пат кај нив пак ја добивам девојкава и и викам дека повторно никој не ми се јавува, а таа изненадена бидејќи кога кажала на колегите за мојов проблем тие рекле а се слушнавме и завршивме работа. Ми се извинуваше и рече дека повторно ќе им каже да ме побараат. Тука веќе луѓе ме фати дури инат! Пак никој не ми се јавува, и пак и вртам по 5ти пат и ми се јавува некој дечко (по гласот мислам дека не беше истиот што ме советуваше да ја издувам климата) и ми вика дека сум можела сама да си ја исчистам со некој спреј за клими, и ме упати каде можам да го купам... Едното место имаа само на голема количина, а другото не го ни најдов кај што ми објаснуваше.. Пак им се јавувам по 6ти пат, веќе крајно изнервирана, им викам за купена клима од 1,000 евра очекував дека ќе имам некаква корисничка подршка од вас, ме оставате сама да си го решам проблемов, колку пати треба да се јавувам за да дојдете??? Таа се извинува, еве јас ќе се погрижам да ве побараат, ми се јавува следниот ден, ми вика госпоѓо сервисериве се зафатени до крајот на неделава, ќе ве побараат во понеделник да се договорите кога да дојдат... Еве среда помина, пак никој не ми се јавил.. Значи овие се тешка катастрофа, скроз неозбилни, така ме изнанервираа има да ги плукам кај стигнам! И така, фала на внимание, извинете на долг пост :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
:bravobe:[DOUBLEPOST=1441226651][/DOUBLEPOST]Javi se na kontakt2000, tie porano gi vrsea ovie raboti za niv, ok se i mislam deka cistenjeto e okolu 30evra za vnatresnata edinica, ne so spreevi i drugi gluposti, tuku se vadi cela vnatresna ja nosat vo servis i se demontira i se cisti izmenuvacot.
So sprej samo se cisti kolku tolku od prednata strana.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Поздрав до сите. Понов од мене здравје :).
Ја прочитав целосно темава за економично затоплување, а веќе претходно имав на ум да земам инвертер. Има одлични постови и од голема помош посебно за лаик како мене од оваа област. Благодарност до сите инволвирани. Цените се различни во зависност од производителот, па според мојот буџет се одлучив за Gree Lomo 3,5 kw 12 ка. Чини 30900 денари. Ако згрешам нека изгорам :tapp:. Еве фотка од надворешната единица, ако сака некој постручен да се произнесе. Ја поставив на надградба на стан од 50 квадрати над куќа (подкровје) со пвц врати и прозори, гипс картон со изолација. Прочитав околу монтажата за некој ситници кој се неопходни при инсталирањето (монтирањето), како поставување гумички помеѓу држачот и надв.единица поради вибрирање, вакумирање на истиот пред првичното пуштање во употреба итн. Момците се средија ферски, ја укључивме и збувта без проблем. Претходно имав обична Беко сплит и ќе нагласам дека Ломово е побучно на внатрешната единица додека е вкључено на опцијата AUTO, а со промена на опцијата FAN бучноста целосно се губи, но само во првата брзина, останатите две кој се како можност се истотака побучни од Бекото, додека надворешната единица не ни се приметува дека работи. GWH12QC-K3DNA1G/O....Ознаката за моделот ја разбирам до цртичката, се останато :свиркам:...
DSC_0266.JPG
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Reseno za pogolemata prostorija so so Mitsa FH35, a za pomalata neznam sto da zemam inaku malata prostorija mi e 17m2 so305visina, GREE LOMO 12ka-30000+ za montaza, VIVAX 12 AECI 32000 so vklucena montaza ili MITSA MSZ-SF25VE-41000bez montaza
Ajde ako moze za uste malku pomos
 

Kajgana Shop

На врв Bottom