Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@yamaha10 se uzdrzavam da ne ti vratam so toj tvoj prost i pogan recnik samo zatoa sto znam deka 3puti na greenje si ja pustil, se cudis ko prvoodelence kako raboti.
A eve ti dokaz koj trolac si.....ako baba laze sllika nelaze.
Perkite u horizontala i 13W trosi.....ili da ti nacrtam klimata e OFF, i toa po kojznae koj pat....i Mitsubishi FH-35 na 23 zadadena i Auto Fan vo 40~50m2 gasi, a ti sledniot pat zemi si Tosh iba od Kurto i kompanija za 20000.
Za razlika od tebe koj prvpat gleda inverter u zivot JA si ja znam klilmata i znam kako da ja podesam za da negasi...
 

Attachments

Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
@Strelec не се лутам нити вреѓам што и да кажеш, без гајле
останува да го повторам ова од синоќа на +7с. па ќе видиме како ќе биде. Напишав убаво горе, мене ме нервира зошто не работи на мин. и да дава 1000-1200w топлина туку ми дува топло 49-50с на издув и гаси после 5мин. на 900-950w потрошувачка. нагло како Неото што прави
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
@Strelec e definitvno covek koj ima za zimanje od Gree pa volku da go fura. Tolku e providno ovie dva trojca GT1 i Strelec sto go forsiraat Gree, drugi lugje ne moze da dobijat tocna informacija i korisna. Prekinete vekke ili napusti go forumov, site ova istovo go zborat i mislat. Ne mi go pravi Gree brend, ne moze brend da bide nesto sto se prodava za 300 evra so gratis pekac na leb ili toster. Ne bidi smesen. Toa e samo mass production za evtini proizvodi so somnitelen kvalitet i zastarena tehnologija.
@zzpetrovic te podrzuvam i za mnogu raboti si vo pravo, samo me nervira sto pisuvas na stranski jazik vo Makedonija.
Ama prodolzi da davas komentari zasto ovie dvajcava go preteraa.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec e definitvno covek koj ima za zimanje od Gree pa volku da go fura. Tolku e providno ovie dva trojca GT1 i Strelec sto go forsiraat Gree, drugi lugje ne moze da dobijat tocna informacija i korisna. Prekinete vekke ili napusti go forumov, site ova istovo go zborat i mislat. Ne mi go pravi Gree brend, ne moze brend da bide nesto sto se prodava za 300 evra so gratis pekac na leb ili toster. Ne bidi smesen. Toa e samo mass production za evtini proizvodi so somnitelen kvalitet i zastarena tehnologija.
@zzpetrovic te podrzuvam i za mnogu raboti si vo pravo, samo me nervira sto pisuvas na stranski jazik vo Makedonija.
Ama prodolzi da davas komentari zasto ovie dvajcava go preteraa.
Normalno deka ke se javis ko ne ti odgovra napisanoto za Mitsata, kolku pati da ti povtoram da ne me potenciras i da ne mi se obrakjas so @Strelec ?
Koga mene mi pobaraa da ne gi oslovuvam go postuvav toa, no sekogas moze da go promenam stavot pa da pocnam i da vrakjam na lazgite so opaski kolku i da ste go potplatile da trola za vas.
Ne mi glumi tuka nezavisen posmatrac, Site znaeme kogo zastapuvate ti Ahtung, FlashGordon, razni bubo000-vci i Kurtovo i zasto ste ovde, korisnicko iskustvo neslusnavme od vas pa ni klima nekoj pokaza od vas, zatoa ako treba nekoj da leta od forumov prv si ti na listata.
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Кај мене Gree Change 9-ka работи он-офф, овие од @Gree info слободно нека ја избришат од секцијата инвертери. Значи читајте внимателно за ако сака некој да земе да не се заебе како мене ( јас земав 2 ). Уклучувам јас климата и ја местам на 23, пошто у соба ми е 20с, и тргнува таа со работа полека како нормален инвертер со потрошувачка од 400w. За помалку од 3мин. потрошувачката се качува на 950-970w и така работи уште 3-4мин. и се гасне комплет компресорот и внатрешната. Зар е можно некој пијан кинез да има ја склопувано баш мојата во трета смена и да заборавил да го стави инвертерскиот склоп, оти нели инвертерите како ја постигаат Т така ја намалуваат потрошувачката, а кај мене е баш тоа обратното :D
Инаку измерив COP сега на +12 надвор, на усис 24 на издув 49, поставен рачно на 2-ра брзина вентилаторот 370м3, испаѓа да дава над 3KW топлина со COP 3.3 што за мене е едно многу големо разочарување. Не ми требаат мене 5-6мин. 3 киловати топлина и после да чекам 10-15 мин повторно да уклучи. Зошто не работи на 200w мин. потрошувачка како што е напишано во сервисното???
Ова е прашање до @Strelec и @Gree info
Значи кога пишав јас дека кинезите немаат завршна контрола скоро ич , вас ви изгледаше смешно . Вака кога ќе осетиш на своја кожа станува озбилна работата . Јас можам да се кладам дека на нашиве дистрибутери им стигаат пратки со поголеми фалинки ама научени се , си прават интерна контрола . Е сега може твојот инвертер им избегал од контрола .
Мене ми имаат стигано либели без течност внатре , шиба кинезот нема време он со нас да се замара :D !
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
369
Поени од реакции
642
Normalno deka ke se javis ko ne ti odgovra napisanoto za Mitsata, kolku pati da ti povtoram da ne me potenciras i da ne mi se obrakjas so @Strelec ?
Koga mene mi pobaraa da ne gi oslovuvam go postuvav toa, no sekogas moze da go promenam stavot pa da pocnam i da vrakjam na lazgite so opaski kolku i da ste go potplatile da trola za vas.
Ne mi glumi tuka nezavisen posmatrac, Site znaeme kogo zastapuvate ti Ahtung, FlashGordon, razni bubo000-vci i Kurtovo i zasto ste ovde, korisnicko iskustvo neslusnavme od vas pa ni klima nekoj pokaza od vas, zatoa ako treba nekoj da leta od forumov prv si ti na listata.
Se dodeka ti pisuvas samo od tvoe licno iskustvo a ne da citas katalozi od Gree i da promoviras samo nivni proizvodi i sto ke ti pratat od tamu ke bides profesionalen i covek za respect na forumov. Ama covece so 2000 mislenja si od koi 1500 ti se so fori za da nabeduvas Gree, te molam. Za koja cesnost zboris ti. Jas sum clen tuka ne povekke od 3 meseci inaku citav prethodno dosta i tvoi i drugi komentari. Covek sto nema licna korist kako sto si ti ne e normalno tolku da gubi vreme na forumov i da dava mislenja i zamisli da ''pomaga''. Petrovic te soblece gol kakov manipulator si.
I za kraj za da ne go rusam forumov, ne znam vo koe drustvo me stavas i koi ti se ovie iminja ali go zabega preterano so Gree i duri si mislam antireklama vo mnogu slucai. Jas barem sekogas otvoreno pisuvam i cekam da se napisat i drugi raboti za ekonomicno greenje (peleti, gas, geotermalna energija, sonce, pv) pa ne e samo Gree i inverteri. Zatoa treba da bide forumov mislam. A ke ti se obrakam uste 100 pati ako treba toa moe pravo na forumov. Ne vregjam i ne pcujam nikogo. Pozdrav i daj malku rasirete na forumov so nekoi drugi interesni temi i razmisluvanja i iskustva.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Normalno deka ke se javis ko ne ti odgovra napisanoto za Mitsata, kolku pati da ti povtoram da ne me potenciras i da ne mi se obrakjas so @Strelec ?
Koga mene mi pobaraa da ne gi oslovuvam go postuvav toa, no sekogas moze da go promenam stavot pa da pocnam i da vrakjam na lazgite so opaski kolku i da ste go potplatile da trola za vas.
Ne mi glumi tuka nezavisen posmatrac, Site znaeme kogo zastapuvate ti Ahtung, FlashGordon, razni bubo000-vci i Kurtovo i zasto ste ovde, korisnicko iskustvo neslusnavme od vas pa ni klima nekoj pokaza od vas, zatoa ako treba nekoj da leta od forumov prv si ti na listata.
Strelco, aj be da se vidime da prodiskutirame za klimive.
Samo pazi nie sto se greeme na drva imame jaki race, od cepenje drva.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Ke gradam kukja nova od temel. Predlozete ladenje/greenje sistem so koj vo tekot na godinata jas ke imam ista/slicna temperatura vo celiot dom?
 
Член од
5 август 2010
Мислења
16
Поени од реакции
14
Se dodeka ti pisuvas samo od tvoe licno iskustvo a ne da citas katalozi od Gree i da promoviras samo nivni proizvodi i sto ke ti pratat od tamu ke bides profesionalen i covek za respect na forumov. Ama covece so 2000 mislenja si od koi 1500 ti se so fori za da nabeduvas Gree, te molam. Za koja cesnost zboris ti. Jas sum clen tuka ne povekke od 3 meseci inaku citav prethodno dosta i tvoi i drugi komentari. Covek sto nema licna korist kako sto si ti ne e normalno tolku da gubi vreme na forumov i da dava mislenja i zamisli da ''pomaga''. Petrovic te soblece gol kakov manipulator si.
I za kraj za da ne go rusam forumov, ne znam vo koe drustvo me stavas i koi ti se ovie iminja ali go zabega preterano so Gree i duri si mislam antireklama vo mnogu slucai. Jas barem sekogas otvoreno pisuvam i cekam da se napisat i drugi raboti za ekonomicno greenje (peleti, gas, geotermalna energija, sonce, pv) pa ne e samo Gree i inverteri. Zatoa treba da bide forumov mislam. A ke ti se obrakam uste 100 pati ako treba toa moe pravo na forumov. Ne vregjam i ne pcujam nikogo. Pozdrav i daj malku rasirete na forumov so nekoi drugi interesni temi i razmisluvanja i iskustva.
Vo pravo e covekot. Jas sakav da go zemam Hansolot ama se premisliv od tolku falenje za gree na forumov (posebno za hansolot) A i za kompresorot na Hansol sanyo, nigde ne pisuva deka e twin rotary, vo niedna specifikacija ne pisuva, pa kako da mu veruvas i za drugite specifikacii.
Mozebi e izvondredna klima ama najpoveke sto mrazam se manipulacii.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Normalno deka ke se javis ko ne ti odgovra napisanoto za Mitsata, kolku pati da ti povtoram da ne me potenciras i da ne mi se obrakjas so @Strelec ?
Koga mene mi pobaraa da ne gi oslovuvam go postuvav toa, no sekogas moze da go promenam stavot pa da pocnam i da vrakjam na lazgite so opaski kolku i da ste go potplatile da trola za vas.
Ne mi glumi tuka nezavisen posmatrac, Site znaeme kogo zastapuvate ti Ahtung, FlashGordon, razni bubo000-vci i Kurtovo i zasto ste ovde, korisnicko iskustvo neslusnavme od vas pa ni klima nekoj pokaza od vas, zatoa ako treba nekoj da leta od forumov prv si ti na listata.
Што не е во ред со тебе ?
Ако некој има критика кон gree одма ти истапуваш во одбрана и тоа со потценувачки и навредлив тон. @yamaha10 има сопствено искуство, но не, ни тоа не е доволно, ти знаеш подобро иако најблиску си бил до gree само кога си ги гледал низ излог во некој салон. Не верувам дека си платен од gree , ти си жива антиреклама за тој бренд. Јас на почетокот немав никаква аверзија кон gree, ги гледав како секој друг бренд, иначе имаат и они одлични понуди за ефтини пари ама ти тотално успеа да ми створиш одбивност кон тој бренд.
@Gree info , ако воопшто имате некаков договор со типов, раскинете го во најбрз можен рок зошто ако погоемиов дел ви се информира од форумов вие дефинитивно ќе банкротирате.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
@Strelec e definitvno covek koj ima za zimanje od Gree pa volku da go fura. Tolku e providno ovie dva trojca GT1 i Strelec sto go forsiraat Gree, drugi lugje ne moze da dobijat tocna informacija i korisna. Prekinete vekke ili napusti go forumov, site ova istovo go zborat i mislat. Ne mi go pravi Gree brend, ne moze brend da bide nesto sto se prodava za 300 evra so gratis pekac na leb ili toster. Ne bidi smesen. Toa e samo mass production za evtini proizvodi so somnitelen kvalitet i zastarena tehnologija.
@zzpetrovic te podrzuvam i za mnogu raboti si vo pravo, samo me nervira sto pisuvas na stranski jazik vo Makedonija.
Ama prodolzi da davas komentari zasto ovie dvajcava go preteraa.
Јас сум на форумов да добијам инфо да си купам клима. Дали стрелец го фура Грее или не, ич не треба да ве боли. Човекот дава спецификации и мислење кој ќе побара, но никогаш не кажал дека Тошиба е лоша клима (само дека цената и е надувана:angel:). Дајте и Вие Тошиба или Мицубуши за 20.000 па да се јадете со цените и квалитетот. Зарем сметате дека луѓето се глупи и не знаат дека е колку пари толку музика.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@Strelec не се лутам нити вреѓам што и да кажеш, без гајле
останува да го повторам ова од синоќа на +7с. па ќе видиме како ќе биде. Напишав убаво горе, мене ме нервира зошто не работи на мин. и да дава 1000-1200w топлина туку ми дува топло 49-50с на издув и гаси после 5мин. на 900-950w потрошувачка. нагло како Неото што прави
Mislam deka e mnogu toplo nema zaguba na toplina I nema vreme da namali kompresor i elektronikata so potrosuvackata a ako e vo prva vtora brzina na fan toplinata ostanuva tuka vo blizina I ke iskluci. Toa e moeto iskustvo so lg-to inverter a hansolot ima ifeel koj imam Spomnato e carska rabota go zamenva zicaniot kontroler I tuka e prednosta na optimalnata temperatura.
Podkrenigo difuzerot povisoko I pusti na pogolema brzina na fan da probas taka jas go rabotev lg-to na povisoka brzina so pomala potrosuvacka. Inace min na lg potrosuvacka imam dobieno 250 w na nekojsi 15 stepeni nadvoresna temperatura ama poinakva rabota ima lg vo odnos na ostanatite.a min toplina sto treba da ja isporaca e 890w nema nikogas raboteno tolku minimalno a kosta 1000 evra vo Neptun mozi da se proveri I toa e toa A ima Eurovent slicen kako fucicu luca 12 kata od 3.5 kW na -10 so cop 2.5 koj mislam deka e nerealen I zatoa na eurovent ne mu veruvam licno.
Koj misli poinaku neka misli deka eurovent e vo red.[DOUBLEPOST=1475161993][/DOUBLEPOST]
Vo pravo e covekot. Jas sakav da go zemam Hansolot ama se premisliv od tolku falenje za gree na forumov (posebno za hansolot) A i za kompresorot na Hansol sanyo, nigde ne pisuva deka e twin rotary, vo niedna specifikacija ne pisuva, pa kako da mu veruvas i za drugite specifikacii.
Mozebi e izvondredna klima ama najpoveke sto mrazam se manipulacii.
Procitajgi postovite na @Sass mozes da se informiras za hansolot sporeden so edna Toshiba suzumi 16 ka. Za site koi sakat postrucno da se informiraat za Gree Hansol mozat da gi procitaat I objasnuvanjata na @tzlatko po koi I jas se odluciv za dva Gree Hansol.
Pa razmsli samiot sto ti e najdobro.[DOUBLEPOST=1475163314][/DOUBLEPOST]
@Strelec e definitvno covek koj ima za zimanje od Gree pa volku da go fura. Tolku e providno ovie dva trojca GT1 i Strelec sto go forsiraat Gree, drugi lugje ne moze da dobijat tocna informacija i korisna. Prekinete vekke ili napusti go forumov, site ova istovo go zborat i mislat. Ne mi go pravi Gree brend, ne moze brend da bide nesto sto se prodava za 300 evra so gratis pekac na leb ili toster. Ne bidi smesen. Toa e samo mass production za evtini proizvodi so somnitelen kvalitet i zastarena tehnologija.
@zzpetrovic te podrzuvam i za mnogu raboti si vo pravo, samo me nervira sto pisuvas na stranski jazik vo Makedonija.
Ama prodolzi da davas komentari zasto ovie dvajcava go preteraa.
Jas ednas ti pisav deka mislam po tvoite postovi deka rabotis za Toshibata a i da rabotis ne e problem samo sakam da me ubedis zosto bi kupil Toshiba Mirai Avant za 38-40 karti sto e prednosta I sto nudi toj model za parite.?
Pa togas da se ubedam da go kupam toj model ili samo deka markata imala tradicija I kvalitet a deka ima slab eurovent toa ne e bitno.
Pa i na Volvo gazdite se Kinezi menva toa tuka nesto? Ili pravo proporcionalno Volvo e kineski brend I necini.
A za @zzoranpetrovic nego lesno mu e negovoto Fucicu LT kosta kaj nas 1640 evra tolku mislam bese cenata pa koj sto saka neka si go kupi za da ima japonski brend doma toa mene ne mi smeta.
I deka Carierot gi koristat Landa kompresorite I toa ne bilo bitno za @zzoranpetrovic se za nego e manipulacija.
Jas mozam da spodelam I spodeliv kako rabotat moite Hansoli a eve ti spodeli za tvojata klima.?
A ti ne spodeluvas za tvoeto iskustvo samo plukas protiv Gree.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom