Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Мис
Обичните клими работат исто како и инверторите
Јас имам три обични клими и на најниска температура на која работеа досега беше минус 22. Работеа без проблеми. Тоа е опишано и на овој форум, да не барам страна
Разликта помеѓу клима со инвертер и без инвертер (обична ) нема врска со надворешната температура
Другар,не си во право. Инвертерот клими се фреквентно регулирани. Фреквентни регулатори се уреди кои се користат се почесто кај што има ел.мотори. Многу се корисни кај големи потрошувачи,го нема почетниот удар и пофино го вози ел.моторот,се продолжува животниот век и помала е потрошувачката. Прост пример,колите да немаат гас,туку да работат на on/off принцип,колку би трошеле и колку би траеле?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
OOOOOOOPPPPPPPPPPPPSSSSSSSSS @Kurto ova e epten teska dezinformacija. Inverter klimite ne se frekventno regulirani, da e taka bi se vikale FREKVENTERI,a ne INVERTERI.Motorite na naizmenicna struja mozat frekventno da se reguliraat, tuka sae raboti za BLDC MOTORI t.e. motori bez cetkici i na istosmerna struja.
Motorite nemaat nikakvi namotki na rotorot tuku samo tri nezavisni namotki na statorot, pri sto se koristat mnogu jaki magneti od stroncium i neobidium.Kaj DC invertorite se pulsira strujata so tkn PWM modul od 0-140Hz a ne frekfrencija na naponot kako kaj naizmenicnite motori. Na ovoj nacin i dodatno so pokacuvnje na naponot na mislam 380V i zgolemena frefrencija na pulsiranje na strujata može da se natera motorot na kompresorot i do 200% povece od nominalnata (ova vo slucaevi na TURBO mod koga mora brzo greenje ili ladenje). Da napomenam deka ova e mozno samo kaj motori bez namotki so jaki magneti od stroncijum i neodimijum kakvi sto se ugraduvaat sega vo site podobri inverter klimi. Mnogu vazno e da se napomene deka so vakvata kontrola na broevite na vrtezi voopsto ne ''strada'' obrtniot moment na motorot, tuku toj i pri najmalite broevi na vrteži e celiot na raspolaganje.Ima mnogu nepreciznosti na forumov so invertorskoto upravuvanje na motorot: te mu se menuva obrtniot moment, te se menuva frekfrencijata na strujata, te se menuva frekfrencijata na naponot, te se menuva goleminata na naponot itn.....
Tuka so promena na broevite na vrtezi se menuva goleminata na snagata (snagata e pravo proporcionalna so obrtniot moment i brojot na vrtezi P=T.n ). Od druga strana snagata e proizvod na naponot i strujata P=IxU. Znaci pri konstanten napon so promena na goleminata na strujata se menuva snagata. Poinako kazano so promena na goleminata na strujata se menuvaat vrtezite a so toa i snagata. Kako e ova izvedeno:
Invertorskiot sklop vrsi prvo ispravanje na strujata od AC vo DC na dva ili tri naponski nivoa. Povisokite naponski nivoa se za rabota na motorot na kratko vo turbo mod da izvadi snaga od 150-200% koga e potrebno. Znaci konstanten ispraven napon se donesuva na ovie tri namotki na statorot. Prekinuvackata funkcija ( frenfrencija na na dotur na energija) ja vrsat tri para na mnogu snazni tranzistori (za sekoja namotka po eden par), koi otvarat zatvaraat so onaa frekfrencija koja se bara vo toj moment.
Znaci imame konstanten napon i KONSTANTEN OBRTEN MOMENT celo vreme, a samo se menuva jacinata na strujata potrebna pri dadenoto opteretuvanje. So zgolemuvanje na brojot na otvaranja/zatvaranja na tranzistorite vo sekunda ja dobivame taa promena na frekfrencijata od priblizno 15-150 Hz (promeni vo sek.), a so toa i promena na brojot na vrtezi na kompresorot od da kazeme 600-6000 o/min.
Vaka e upravuvan i aksijalniot ventilator na nadvoresnata edinica, a ponekogas i radijalniot venrilator vo vnatresnata edinica. Inace vakva regulacija so tkn PWM modul, samo se raboti za mnogu pomali snagi, se koristi kaj ventilatorite na ladnjacite na procesorite kaj PC kompjuterite. Se koristi i kaj masinite za perenje i susenje alista, kaj friziderite isto taka......
Izvini @Kurto znam deka ne ti e priatno, ama kaza nesto epten pogresno i morav da te ispravam, vo interes na onie koi sakaat pravilno da bidat informirani.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
@tzlatko Сега ако може на кратко да објасниш дали On/Off клима може да грее исто како Inverter?

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Zarem ednas sum objasnuval deka inverterot e superioren samo na pogolemi minusi i toa ne vo taa merka kako sto cukaat vo tapani proizvoditelite so ustedi od 30-40%. Ako ON/OFF klimata raboti so r410 freon, ce bide sosema malku inferiorna na T nad nulata, pod nulata ja gubi postepeno trkata, pod -10 C nema da ima nikakov efekt od nea (poeftino e da pustite grealka-bidejci e eftin uredot kako ured), a na povece od -10 povece ce trosi nego sto ce stvara toplina.
Na ladenje nema da ima voopsto razlika vo potrosuvacka, osven se razbira prijatnoto ladno sto izleguva od inverterot, za razlika od kocan ladnoto sto go producira ON/OFF uredot. Sto pati sum napisal tuka deka invertorskoto upravuvanje e tuka za da moze da "pumpa" kompresorot so pomali/pogolemi vrtezi koga treba pomalce/povece vtecnet freon vo sistemot, na toj nacin se podiga efikasnosta (raste stedlivosta) na uredot i moznosta da vtecni pogolemo kolicestvo na freon koga nadvor e debel minus, za da sobere so pogolemiot izmenuvac sto povece toplina, koja kompresorot ce ja "umnozi" so pomos na freonot i isporaca vo vnatresnosta na prostorijata.
Za onie sto se palat deka merat na meracite 350W potrosuvacka i racunaat deka malce trosat i stedat, da ne zaboravaat deka sekoja prostorija si ims svoi specificni gubitoci na energija koi za zadadena T i nadvoresni uslovi se ISTI dali nie se greeme na inverter, grealica i pecka na drva. Vsusnost uredite se trudat da gi nadoknadat tie gubitoci, ako imaat avtomatika , toa go pravat pouspesno, klimite, posebno invertorite toa go pravat najsovrseno so promena na potrosuvackata srazmerno na gubitocite vo toj moment. I NISTO DRUGO.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Обичните клими работат исто како и инверторите
Јас имам три обични клими и на најниска температура на која работеа досега беше минус 22. Работеа без проблеми. Тоа е опишано и на овој форум, да не барам страна
Разликта помеѓу клима со инвертер и без инвертер (обична ) нема врска со надворешната температура
@tzlatko Заради ова мислење те прашав.
Јас не се согласувам и затоа го прашав што правиме со On/Off кога ќе паднат температурите испод -10 C°.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.684
Поени од реакции
3.980
Za volja na vistinata postojat i ON/OFF klimi koi se deklarirani i napraveni da rabotat i da great na -15, no takvi odamna ne se proizveduvaat, od razbirlivi pricini (pogolema efikasnost na invertorskite za ovie T i zabrana na prodazba vo razvieniot svet). Mozebi nekoj od forumasive i poseduva takva klima koja verojatno raboti na R22, ima najmalku tri kapilari, no ima slab COP koj sekako ce bide nad 1 i na -15 C, sto sepak prestavuva usteda na el.energija. Inace standardna segasna ON/OFF klima se deklarira do -7C, na ovaa T dava malce nad 1 COP, posle toa nema nikakov efekt da se koristi bidejci povece ce trosi kompresorot od ona sto ce go dava na izduvot.
 
А

Атлантист

Гостин
И ако фати -10 C° што правиме со обичните клими?


Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Еве и јас можам истото да ти го потврдам @Смрт за зони и пајак воз.
Се греам на обични клими. За волја на вистината имам и панелни греалки во случај температурите да паднат многу ниско. А изминатава зима воопшто не ги ни уклучив панелниве. И мислам дека е тоа добитна комбинација за наши услови во зима.

На таа разлика во цена помеѓу обична клима и инвертор воопшто не се исплати инвертор, можеби во некои земји на север, а овде се утепаа од пропгирање инвертори и како да спијат на форумов, сигурно не од алтруизам.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Јас до лани имав клима на R22 и точно дека грее, бидејќи се греам на парно сум ја уклучувал понекогаш за догревање, и баш сум им зборел на луѓе кои викаа дека на минус не греат On/Off климите.Во дефрост идеше негде на секои 15 мин по 5 мин.
Точно дека лани имаше блага зима, инаку заради местоположбата на климата и јас за догревање кога ќе го исклучат парното имам панел.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Муабетот ми беше дека само на On/Off неможеш да се ослониш.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
159
Поени од реакции
74
Јас до лани имав клима на R22 и точно дека грее, бидејќи се греам на парно сум ја уклучувал понекогаш за догревање, и баш сум им зборел на луѓе кои викаа дека на минус не греат On/Off климите.Во дефрост идеше негде на секои 15 мин по 5 мин.
Точно дека лани имаше блага зима, инаку заради местоположбата на климата и јас за догревање кога ќе го исклучат парното имам панел.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Да бе да...

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Муабетот ми беше дека само на On/Off неможеш да се ослониш.
Sent from my SM-A310F using Tapatalk
зависи
ако гледаме така и на инвертер неможеш да се ослониш.
мораш да имаш калолифер или панелка или некое друго грејно тело за резерва
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мис

Другар,не си во право. Инвертерот клими се фреквентно регулирани. Фреквентни регулатори се уреди кои се користат се почесто кај што има ел.мотори. Многу се корисни кај големи потрошувачи,го нема почетниот удар и пофино го вози ел.моторот,се продолжува животниот век и помала е потрошувачката. Прост пример,колите да немаат гас,туку да работат на on/off принцип,колку би трошеле и колку би траеле?
Kлимите се мали потрошувачи
Се што велиш е точно, но тоа нема никаква врска со надворешната температура на воздухот
Кој има пари нека си купи клима со инвертер. Таквите клими не прекинуват со работата, нема уклуч-исклуч

Но за скромните и сиромасите врши работа и клима без инвертер тоа ми е зборот
Мене ми е жал кога ќе сретнам луѓе кои не купуваат клима бидејќи не можат да соберат пари за клима со инвертер
За нив се моите зборови. Купете обична клима и исто ќе бидете задоволни

Уште нешто
Просечната јануарска температура во Скопје е + 0.8 степени
Температури пониски од -15 степени се појавуват секоја трета година
Температури пониски од -20 степени се јавуваат секоја шеста година
Тие екстремно ниски темепратури се јавуваат само ноќе и траат неколку часа
Значи не се плашете - купете клима каква сакате и добро ќе се затоплувате
 
Последно уредено:
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ова имаше логика кога инвертерите од нон-инвертерите или он-оф климите беа дупло, дури и повеќе од двапати поскапи .... денес многу се доближива со цените, на пример инвертер од Vivax ACP-09CH25AESI https://klimi.mk/product.php?id=121 чини помалку од 19К, не--инвертер од истата класа би чинел само 4-5.000 поевтино.... слично е со моделите на GREE, многу фалениот Чанги 2,5ка се нудеше (верувам сеуште) под 20,000 Денари, додека не-инвертер во понуда на ГРЕЕ од 9,000 БТУ нема 12,000бту те 3,6Кв чини скоро 17,000.... Од друга стана ми се чини дека кај повисоките класи (Toshiba Fuji, Mitsubishi, Daikin, Sharp, Sanyo York Carier) топлински пумпи веке и немаат во понуда не-инвертери!?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
мене само едно ме нервира кај моите ( Чејнџ )
едната ми е ставена пред влезната врата, надворешната врти ли врти 100% цело време, никако да намали надворешниот вентилатор.
Се мислам ама ќе им пишам секако на таа страната за жалби што е
ако не ја направам да намалува, сам ќе експериментирам со вентилаторот, не може на мин. да работи компресорот а тој толку уникатен и убав на око вентилатор цело време да ми дува со 2000 кубика воздух на глава, ќе му го турам у гз на тој глупиот кинез ако не можам некако да го смалам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom