Најекономично греење (затоплување)

Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Ајде без карање и навреди ќе ве молам, се надевам цивилизирани луѓе сме.

Секој има право да побара совет или мислење, а исто така секој може да сподели искуство или даде совет.

Никој не е приморан истиот да го прифати.Едноставно.



Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Ednostavno prasanje.
Dali nekoj ovde poseduva klima bar dve zima sto kosta do 40k I so nea bez problem zagreva 35m2 dneven prostor?
Retoricko prasanje.
Postoi takva klima?
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Moi bliski imaat beko inverter kupen 25-26000 den i great 35-40m2 dve tri zimi.

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
@Sass Мене ме интересира по кој критериум е одредено дека таа Мицубиши е најдобра клима за парите?

Ednostavno prasanje.
Dali nekoj ovde poseduva klima bar dve zima sto kosta do 40k I so nea bez problem zagreva 35m2 dneven prostor?
Јас имам Fujitsu, 42К со се монтажа, пет години со неа греам скоро 30 квадрати. Без никаков проблем би згреала уште 10. Проблемот што моменталниов модел што се продава кај нас (LLCC мислам беше) е со нешто помал капацитет од мојот LEC.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Mits. FH35VA e vrvniot model i cini okolu 1000eur, Vrvniot model na Toshiba (Daiseikai), na Daikin, na Fujitsu (LT), Panasonic Etheria se mnogu mnogu poskapi.
Zatoa velam deka za 1000evra ja kupuvas najdobrata klima od eden od nejrenomiranite kompanii za klima uredi.
Nekoi tamu vo mits. ne za dzabe ja smestile kako nivni vrven model.
Ne deka drugite se mnogu skapi, tuku mnogu skapi kaj nas.
Na primer Fujitsu LT vo srbija e okolu 900 evar, kaj nas 1700-1800evra, a kade e Fujitsu LU serijata, ili Toshiba daisekai okolu 1500evra.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Moi bliski imaat beko inverter kupen 25-26000 den i great 35-40m2 dve tri zimi.

Sent from my Redmi Note 2
Да, ама климава на твоите пријатели и на “јас сум„ најверојатно е BBEU, ова што сега ја имаат во нептун е кинеска bhin.

 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
A zasto ne cinat Vivax,Midea,Whirpool ili York, 5-5.5 kw koi kostaat max do 50k.
Nema da te zgreat?
Midea inverter 5kw za 18k, 2 godini koristena, kakva I da e nema da me istera 32m2 do 24C celo zimo? Ama seriozno.
 
Член од
14 септември 2014
Мислења
96
Поени од реакции
48
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да, ама климава на твоите пријатели и на “јас сум„ најверојатно е BBEU, ова што сега ја имаат во нептун е кинеска bhin.

Што има разлика од кинеската и таа другата кинеска?

Sent from my Redmi Note 2
 
Член од
25 април 2008
Мислења
56
Поени од реакции
84
По сто и први пат имам и беко ббеу и грее кози бекото е класа за грее, и за ладење и за греење ,вие по каталог што сте експерти алал вера,јас од искуство кажувам,не ме интересира кинез, јапонец или од брег на слоновата коска. Најбитно е дали работи климата или не.Поздрав

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
110
A ti be druze polnoglavec stom si tolku pismen citaj malce,posle mojot prv post za koj kazav deka namerno ne ja spomnav gree vo sekoj nareden se spomenuva I unazad edno dvesta strani sekoj vtor post. Na covek kolku I da mu se cita nemoze.
Pobarav iskustvo arno ama site ovde imale Gree. Sekoja cest na @mt07485 samo druze moras da ja otvoris sigurno fali u nea nekoe delce od 200eura posto e tolku poevtina od "normalnite"

Apel do novite clenovi
Nov clen nemoze ovde mnogu pamet solenje posto na postarive solta ke im ostane;
Citajte I mnogu ne prasuvajte;
Evtinite klimi nikoj ne cinat;
Najekonomicno greenje(zatopluvanje) e Mits fh35 i site Gree modeli posto toa ima DOKTOROT.

Vi blagodaram na pomosta eksperti, otidov jas kaj bratko tamu nema Gree
За жал неможам да ја отворам, пошто не го послушав мајстор Зоки да ми ја монтира на оградата на балкон од надворешна страна, и сеа ќе си ја чукам главата како да го решам проблемот со течење на вода.

Имаш видео на јутуб, бугарите веќе ја отвориле, барај назад по постови.
Бајаги е голема надворешната и тешка, имам под мене од таа семоќната Грее за 19к, скоро дупло е поголема (додуша таа е 2.5ка, ама сум видел на форумов слични споредби во корист на омилената марка на форумов без да се спомне тој факт...)[DOUBLEPOST=1469914997][/DOUBLEPOST]
За жал неможам да ја отворам, пошто не го послушав мајстор Зоки да ми ја монтира на оградата на балкон од надворешна страна, и сеа ќе си ја чукам главата како да го решам проблемот со течење на вода.

Имаш видео на јутуб, бугарите веќе ја отвориле, барај назад по постови.
Бајаги е голема надворешната и тешка, имам под мене од таа семоќната Грее за 19к, скоро дупло е поголема (додуша таа е 2.5ка, ама сум видел на форумов слични споредби во корист на омилената марка на форумов без да се спомне тој факт...)
Чисто за допуна, само една зима е користена, ама за 50м2. Моја претпоставка, ако на топла зима грее без проблем 50м2, во ладна нема да има мука да згрее 30.
Живи били па видели.... Ќе споделам и тогаш сметки и слики и мерач.[DOUBLEPOST=1469915082][/DOUBLEPOST]
За жал неможам да ја отворам, пошто не го послушав мајстор Зоки да ми ја монтира на оградата на балкон од надворешна страна, и сеа ќе си ја чукам главата како да го решам проблемот со течење на вода.

Имаш видео на јутуб, бугарите веќе ја отвориле, барај назад по постови.
Бајаги е голема надворешната и тешка, имам под мене од таа семоќната Грее за 19к, скоро дупло е поголема (додуша таа е 2.5ка, ама сум видел на форумов слични споредби во корист на омилената марка на форумов без да се спомне тој факт...)[DOUBLEPOST=1469914997][/DOUBLEPOST]

Чисто за допуна, само една зима е користена, ама за 50м2. Моја претпоставка, ако на топла зима грее без проблем 50м2 на 23-25 степени, во ладна нема да има мука да згрее 30м2 на 22-23ц.
Живи били па видели.... Ќе споделам и тогаш сметки и слики и мерач.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom