Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za Panasonic kaj nas bese Valmor ili taka nekako, mnogu visoki ceni imaa.

Prasuvav (pred nekolku godini) za Etheria PKEA serijata (kaj nas gi imase pke togas, a sega novata qke) i bese mnogu skapa za po naracka.

A da ne zborime za Heatcharge Panasonic koja e izgor skapa, a mozebi i treba bidejki ima unikatna tehnologija
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Sass jaka reklama i ponuda imaat ovie nasive na pazar3 so total 2 klimi vo ponuda
Zatoa pak vo Hrvatska nosat i TZ serija na R32 i cenive ne se nesto visoki, od 800 na 720 spustena 12kataTZ model za 2016ta...i malku solena cena za Nordik VZ modelot do -30, samo 3500evra :)
Dosta Sevisni za Panasonik po godini ima tuka....spisokot za da se snajdete so servisnite po folderite spored modelot ovde
Servisnoto za modelot TZ na R32
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Neznam dali ovaa nordic (bidejki e nova) e Heatcharge heating, zasto mislam deka stariot model bese okolu 4000-5000 eur.
Velam deka e posebna tehnologija bidejkui ne sum procital za druga klima koga e vo defrost da gree (odnosno duva toplo)
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
@Sass jaka reklama i ponuda imaat ovie nasive na pazar3 so total 2 klimi vo ponuda
Zatoa pak vo Hrvatska nosat i TZ serija na R32 i cenive ne se nesto visoki, od 800 na 720 spustena 12kataTZ model za 2016ta...i malku solena cena za Nordik VZ modelot do -30, samo 3500evra :)
Dosta Sevisni za Panasonik po godini ima tuka....spisokot za da se snajdete so servisnite po folderite spored modelot ovde
Servisnoto za modelot TZ na R32
panasonikot 9 kata ima 970g freon a 12 kata 1020g freon.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Zdravo decki,ne se osekam kako nov ovde bidejki ve citam skoro cel mesec ama djabe :busi:
Mnogu raboti mi stanaa jasni no i mnogu nejasni.
Da skratam i da pobaram pomosh od eksperti mislam deka su na vistinskoto mesto, samo ke ve zamolam nemojte uste poveke da me zbunite. Kako sto mozev da procitam na forumov ima dosta ovde so maka kako mojata .
Od ovaa godina mislam da se gream samo na klima so dogrevanje vo najladnite 1-2 nedeli.
Prostorot za zagrevanje mi e 32m2 vo pravoagolna forma so obicna fasada i pvc prozori svrten na istok. Vratata na hodnikot e vo sredina na sobata. Budjetot mi e do 65 000 a problemot mi e sto da bide.
Napraviv potesen krug i nemozam da se odlucam, znaci vaka:

Mitsubishi MSZ/MUZ-FH35VA - 62 000 bez montaza uni24

Carrier X-Power Gold Inverter 42UQV035M2 - 48 000 na akcija so montaza od energija

Toshiba Suzumi Plus RAS-B16N3 - 58 000 bez montaza energija (nemozam da ja najdam Suzum Plus 13 bi bila poevtina i bi mi vrsela rabota MISLAM)

I ona sto najveke me maci toa e golemata razlika vo cena na:

PANASONIC CS-UE12RKE - 36 000 bez montaza vo set

VIVAX ACP-18CH50AERI - 37 000 bez montaza vo amc

WHIRLPOOL SPIW 418LL - 36 000 vo set i zacuduvacki 48 000 vo neptun ?!?!?!?
za WHIRLPOOL mislam deka ne sretnav nisto na forumov i me cudi zosto, kolku sto znam pak e nekoja firma u klasa so LG, PANASONIC ...

Golema razlika vo cena a mnogu mala razlika vo specifikacii toa po mene e golem problem. Ke ve zamolam ako ima patalci so klimive i bi sakal da slusnam iskustva. Razlikata Kinez Japanac po mene neigra veke golema uloga posto i kinezite se otideni mnooogu napret.

Ajde da vidime dali ke mi pomognete ili dopolnitelno uste poveke ke me zbunite :tapp:







 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@bub00 MSZ/MUZ-FH35VA....VA ili VE ?
Prasaj i vo Energosistem, davaat 5% za plakjanje vo gotovo, mene lani FH35VE me fati 60200den bez montaza.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Samata cena ti kazuva se.
Ne e korektno da go sporeduvas Mits. koj e vrvniot model na Mits. so drugive
Da sporeduvas so Daiseikai Fujitsu LT, Daikin UrurSarara ili Profesional serija, ili Etheria e Ok, ama ti pravis sporedbi so Vivax i sl, pa i so Suzumito nemozes da go sporeduvas

Mits. na -15 generira pogolema toplina od Suzumi16. iako ovaa e 12ka a drugava 16ka
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da Vivaxot i Whirpulot koj e mnogu slicen so eden postar model na Hisense neznam sto gi stavil vo spisokot....a mu fali primer Hansol vo spisokot za 46/44k ako uste go ima na lager modelot so Sanyoto
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
107
Поени од реакции
56
Samata cena ti kazuva se.
Ne e korektno da go sporeduvas Mits. koj e vrvniot model na Mits. so drugive
Da sporeduvas so Daiseikai Fujitsu LT, Daikin UrurSarara ili Profesional serija, ili Etheria e Ok, ama ti pravis sporedbi so Vivax i sl, pa i so Suzumito nemozes da go sporeduvas

Mits. na -15 generira pogolema toplina od Suzumi16. iako ovaa e 12ka a drugava 16ka
GI sporediv namerno posto se dvapati poevtini a dali se i tolku polosi?
A za mits i suzumi sega mi e jasno[DOUBLEPOST=1469713867][/DOUBLEPOST]
Da Vivaxot i Whirpulot koj e mnogu slicen so eden postar model na Hisense neznam sto gi stavil vo spisokot....a mu fali primer Hansol vo spisokot za 46/44k ako uste go ima na lager modelot so Sanyoto
Namerno gi isfrliv Gree od igra bidejki mnogu gi kudite kinezite a gi falite Gree....Ne se tie Kinezi??,a kostaat skoro kolku Japancite
 

Kajgana Shop

На врв Bottom