Најекономично греење (затоплување)

Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Sto bidna rabota, posledni 5 posta vo celi dve nedeli samo GT1 so falenje za Hansol-ot.
I toa na zavrsena(skoro) sezona za greenje i temperaturi od 10 do 20+ stepeni zaklucoci deka nekoja klima e mnogu podobra od druga.
I ne vikam deka necini Hansol (ustvari go imam doma), tuku kako na ovie temperaturi takvi tvrdenja, koga site veke gi odmaraat klimite.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Sto bidna rabota, posledni 5 posta vo celi dve nedeli samo GT1 so falenje za Hansol-ot.
I toa na zavrsena(skoro) sezona za greenje i temperaturi od 10 do 20+ stepeni zaklucoci deka nekoja klima e mnogu podobra od druga.
I ne vikam deka necini Hansol (ustvari go imam doma), tuku kako na ovie temperaturi takvi tvrdenja, koga site veke gi odmaraat klimite.
Jas Gi sporediv dvete I kolku sto gledam kaj komsite I na drugi mesta rabotat navecer klimite vo Bitola (ova e sporedba na potoplo) na Poladno (idnata zima) ke spodelam so potrosuvackata. Pozdrav[DOUBLEPOST=1462538412][/DOUBLEPOST]
Sto bidna rabota, posledni 5 posta vo celi dve nedeli samo GT1 so falenje za Hansol-ot.
I toa na zavrsena(skoro) sezona za greenje i temperaturi od 10 do 20+ stepeni zaklucoci deka nekoja klima e mnogu podobra od druga.
I ne vikam deka necini Hansol (ustvari go imam doma), tuku kako na ovie temperaturi takvi tvrdenja, koga site veke gi odmaraat klimite.
Ako go imas hansolot Kako ja cistis ili dali ja cistis plazmata.
A mislam po toa sto go vidov na ovie temperaturi hansolot nema konkurencija za taa cena. (Toshiba suzumi e podobra za cenata ene na rabota ima Edna zamrznata e cela zima) go kazvam toa sto go gledam toa sto go meram kako raboti najbitno ne stretnav osven hansolot 120w nekoja da raboti minimalno, ako ima nekoja druga klima do 50000den podobra slobodno kazi me interesira dali sum se zafrknal. Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Odmaraat klimi tie sto nemaat mali deca doma, ja primer gream doma poslednive 7dena, i denes sabajle mi bese ukljucena klimata, za drugite nemozam da komentiram.
GT1 sega ja kupi Hansolot za vo stanot kaj roditelite i si komentira i pravi sporedba so LGto sto go ima kaj nego doma.
Ne mislam deka samo komentira, nego se zarazi so klimive isto kako i par lugje tuka :)(y)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
317
Ako go imas hansolot Kako ja cistis ili dali ja cistis plazmata.
Mojata nema plazma, pred 3 godini mi e zemena i togas ne idea so plazma :)

Kaj mene e topol stanot i jas samo vo vtornikot ja pustiv, posle cel April nerabotenje. A sum so malo dete.
Zatoa i mislam deka nema da ima problem od sledna sezona cel stan da mi go gree, 52m2.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Кај мене изолацијата прави да имам некои константи 21-22 степени дома без греење. Со тоа што избегнувам долги проветрувања навечер. Навечер пред бањање некогаш вклучувам греење некој саат, додека да се загрее на ~24с.

Sto bidna rabota, posledni 5 posta vo celi dve nedeli samo GT1 so falenje za Hansol-ot
Си ги кажува човекот искуствата. За тоа примарно служи темава - за разменување искуства.
Најпосле, ако може Горан веќе две години да се жали од својата клима без конкретни факти за топлотните загуби на објектот кој се загрева - зошто @GT1 да не може да ја фали својата клима при греење на надворешни температури кои дури и во Скопје навечер знаат да се симнат и до 6-7 степени? ;)
Битола автоматски е барем пар степени поладна.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
голема грешка си друже
до 50К има многу подобра клима да знаеш
Kazi koja?
Poarno ke zemam opel astra
Od kolku brend Mercedes A klasa
Vaka gledam jas na rabotitePozdrav
A ako imam poveke pari bi ja zel ovaa
hqdefault.jpg
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Kazi koja?
Poarno ke zemam opel astra
Od kolku brend Mercedes A klasa
(најдобра клима за него, е NEO)
GT1, запознај го Јамаха. Јамаха е нашиот дежурен трол. :D
Не му замерај, и не го разбирај премногу озбилно. :)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
8 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
777
Pocituvani,

Bi sakale da Ve izvestime za golemata promocija na GREE Inverter model CHANGE, koja zapocnuva od 15 Maj 2016 godina.
1. Model GWH09KF-K3DNA6J.......19'990,00 den so DDV
- Ladenje min 450W do max 3230W
- Greenje min 450W do max 4100W

2. Model GWH24KG-K3DNA6J.......49'990,00 den so DDV
- Ladenje min 2530W do max 6550W
- Greenje min 2530W do max 7600W

Rabotna temperatura od -15C do + 43C

So pocit ,
Greemak Group DOO
 

Attachments

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Bi sakale da Ve izvestime za golemata promocija na GREE Inverter model CHANGE, koja zapocnuva od 15 Maj 2016 godina.
1. Model GWH09KF-K3DNA6J.......19'990,00 den so DDV
- Ladenje min 450W do max 3230W
- Greenje min 450W do max 4100W
Oва ми се допаѓа. Може ли да замолам за подетални информации, димензии на наворешната и внатрешната единица, можеби некои податоци за моќноста во разни надворешни температури... Евентуално сервис мануал за моделов? Ајде знаете дека ако постои секако ќе го најдеме, па да не губиме време. :)
 
Член од
8 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
777
Oва ми се допаѓа. Може ли да замолам за подетални информации, димензии на наворешната и внатрешната единица, можеби некои податоци за моќноста во разни надворешни температури... Евентуално сервис мануал за моделов? Ајде знаете дека ако постои секако ќе го најдеме, па да не губиме време. :)
Tehnickata specikacija Vi e dadena vo prilogot.[DOUBLEPOST=1462618418][/DOUBLEPOST]
Oва ми се допаѓа. Може ли да замолам за подетални информации, димензии на наворешната и внатрешната единица, можеби некои податоци за моќноста во разни надворешни температури... Евентуално сервис мануал за моделов? Ајде знаете дека ако постои секако ќе го најдеме, па да не губиме време. :)
upload_2016-5-7_12-53-30.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
Фала за податоците @Gree info
Значи некаде 60% моќност на греење, за -10с, со пад на 50% на минус -15.
Го има истиот софтвер и електроника со сличен квалитет како кај постарите Change модели, и другиве (Ломо, инт)?[DOUBLEPOST=1462623372][/DOUBLEPOST]Mислам дека „W 4100 Max. Heating Capacity“ е оптимистички за 9ка. Од друга страна според димензиите на надворешната единица (776×540×320) изгледа се работи за истата надворешна единица која ја користи и 12ката.

Климата е наменета за temperate zone климатска област. Но цената е ниска, а перформансите не би требало да се полоши од Мидеа и разните но-нејм кинези што се дилаат овде.

Се мислам да земам една поевтина клима за дневната на родителите на жена ми. Не е голема просторијата, некои 23-24тина квадрати отприлка, во зграда каде сите околни станови се греат.
До сега на греалки се грејат, со ова сигурно ќе им биде подобро - дури и да догреваат со греалки кога ќе мораат. Ломо е подобар избор, ама и осетно поскапа опција - колку пари е сега, окулу 35 илјади?

Исто така, како би дошла споредбата со Кози?
Тие беа некои 24 илјади за 12ка модел?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Mислам дека „W 4100 Max. Heating Capacity“ е оптимистички за 9ка.
Aj da receme si u pravo deka se optimisticki 4kw, ama togas i ovie 4000W kaj Dajkinov 25ka, i toa so ednoreden izmenuvac (Change so dvoreden) isto ne izgledaat realni neli, a cenata e 30k ili 34k ?
FTX-2.jpg FTX-1.jpg
Baska muabetive :facepalm:
FTXBCelite.jpg
U odnos na Cozy-to(ednoreden+kapilara) Changov ima dvoreden izmenuvac + EEV iako @kodus i Cozy go falese deka se zadovolni lugjeto kaj sto go namontiral, pa ova bi trebalo i podobro da e od cozy.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Kazi koja?
Poarno ke zemam opel astra
Od kolku brend Mercedes A klasa
Vaka gledam jas na rabotitePozdrav
A ako imam poveke pari bi ja zel ovaa
Прегледај го приврзокот 145524
Ako davas 40000den podobro Hitachi RAS 35 WPA podobra e od WPB
Proveri si na eurovent koja gree podobro. I drugo I taa e kineska roba mozi I nea ja pravi gree :)I so 34kg nadvoresna nasproti 43kg na hansolot nevervam deka e podobra. Pozdrav.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom