Најекономично греење (затоплување)

Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
AIR CONDITION FUJITSU ASYG - 12 LU INVERTER 12.000 BTU 745 eur

AIR CONDITION TOSHIBA INVERTER RAS B13 N3KV2 E 13.000 BTU (SUZUMI PLUS series) 719 eur

AIR CONDITION TOSHIBA INVERTER RAS 137 SKV E3 13.000 BTU (AVANT series) 519 eur

se mislam koe ke vrsi podobra rabota za 33 m2

ke se kupuvaat od grcija pa povrat na ddv i pat do tamu e isto vo pari, e sega dilemata e normalno dali avantot ke mi bide dovolen ili treba nekoja od ovie poskapite

koj ubavo gi razbira neka kaze i ako ima nekoj iskustvo so nekoj od modelive ke molam da pomogne
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Samo da znaete denes i utre povtorno 20% poevtina roba vo tehnomarket
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
AIR CONDITION FUJITSU ASYG - 12 LU INVERTER 12.000 BTU 745 eur

AIR CONDITION TOSHIBA INVERTER RAS B13 N3KV2 E 13.000 BTU (SUZUMI PLUS series) 719 eur

AIR CONDITION TOSHIBA INVERTER RAS 137 SKV E3 13.000 BTU (AVANT series) 519 eur

se mislam koe ke vrsi podobra rabota za 33 m2

ke se kupuvaat od grcija pa povrat na ddv i pat do tamu e isto vo pari, e sega dilemata e normalno dali avantot ke mi bide dovolen ili treba nekoja od ovie poskapite

koj ubavo gi razbira neka kaze i ako ima nekoj iskustvo so nekoj od modelive ke molam da pomogne
Razlikata pomegu SUZUMU i AVANT seriite e minorna vo pogled na grejnite performasi i 200 evra nema zoshto plus da dadesh za SUZUMU da zemesh.
Jas bi ti preporacal vo ovoj kosh za sporedbi, da go stavish i GREE, MITSU, FUJI, DAIKIN... (makar shto mitsi i daikin se skapicki).
Se imash ograniceno na tri modeli od dva brendovi, a raspolagash so 42000 mkd shto e raspektibilna suma za klima ured i treba da se ramisli dobro kako da se potroshi.
Vtor sovet od mene: kolku ke platish-tolku ke klatish (osven ako ne lupnish 720 evra za suzumu)
Pozdrav i procitaj barem 200 strani nanazad na forumov
Sekoe dobro
p.s. velish deka ke kupuvash od Grcija? A shto ako (ne daj boze) ti zatreba garancijata?
 
Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
Razlikata pomegu SUZUMU i AVANT seriite e minorna vo pogled na grejnite performasi i 200 evra nema zoshto plus da dadesh za SUZUMU da zemesh.
Jas bi ti preporacal vo ovoj kosh za sporedbi, da go stavish i GREE, MITSU, FUJI, DAIKIN... (makar shto mitsi i daikin se skapicki).
Se imash ograniceno na tri modeli od dva brendovi, a raspolagash so 42000 mkd shto e raspektibilna suma za klima ured i treba da se ramisli dobro kako da se potroshi.
Vtor sovet od mene: kolku ke platish-tolku ke klatish (osven ako ne lupnish 720 evra za suzumu)
Pozdrav i procitaj barem 200 strani nanazad na forumov
Sekoe dobro
p.s. velish deka ke kupuvash od Grcija? A shto ako (ne daj boze) ti zatreba garancijata?
Go procita forumot od prva do posledna strana, ama znaes kako Vikat koga treba da kupis se mislis I barat plus mislenje
Najmnogu Merak mi pravi Fujitsu ama e 745,, dodeka kaj Nas pod 1200€ tesko da go najdes
Sto se odnesuva do garancijata mitsi 12000 kiragimine serija cini 1610 € Kaj Nas, a vo gr. 999 € - 20%, spores mene vrrdi za.rizikot cenat e 50% pomalku, mozes da kupis uste eden za tie pari


Inaku budzetot mi e 750€
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Go procita forumot od prva do posledna strana, ama znaes kako Vikat koga treba da kupis se mislis I barat plus mislenje
Najmnogu Merak mi pravi Fujitsu ama e 745,, dodeka kaj Nas pod 1200€ tesko da go najdes
Sto se odnesuva do garancijata mitsi 12000 kiragimine serija cini 1610 € Kaj Nas, a vo gr. 999 € - 20%, spores mene vrrdi za.rizikot cenat e 50% pomalku, mozes da kupis uste eden za tie pari


Inaku budzetot mi e 750€
Si se rasprasal dali moze da se vnese vo makedonija cisto onaka samo so placanje carina? Da ne ti pobaraat nasive nekoj certifikat? Rasprasaj se prvin da ne se cudis posle na granica. Ako ova se go realiziras te molam detalno da ni objasnis tuka, mozebi i nekoj drug ce odi do grcka, srbija, bugarija kade se e poevtino od tuka kaj nas, osven gree klima uredite koji se kolku tolku fair price
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Izgleda si cital ama ne si docital.

Najdobrata Mits.msz fh12ve, kaj nas e okolu 60000den, ne znam od kade iskopa 1610eur
A mesto Fujitsu imas Fuji, sto e potpolno isto, i e okolu 800eur (otprilika) 12LU

A ako mislis da zemas od stranstvo odi vo srbija zemi Fujitsu 12LT, za okolu 950eur.

Samo mislam deka ne e sloboden uvoz za klimi poradi freonot. a i da e sloboden uvoz, carina, danok garancija itn...
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
Go procita forumot od prva do posledna strana, ama znaes kako Vikat koga treba da kupis se mislis I barat plus mislenje
Najmnogu Merak mi pravi Fujitsu ama e 745,, dodeka kaj Nas pod 1200€ tesko da go najdes
Sto se odnesuva do garancijata mitsi 12000 kiragimine serija cini 1610 € Kaj Nas, a vo gr. 999 € - 20%, spores mene vrrdi za.rizikot cenat e 50% pomalku, mozes da kupis uste eden za tie pari


Inaku budzetot mi e 750€
taa kirigamine ja imam jas i seushte e 63500 plus montaza.
FUJI e dobra opcija za parite, poslushaj go sovetot na Strelec, znae shto zboruva covekot
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Дечки неколку прашања. Сакам да греам површина од 40 кврадрати. Сендвич зидови (без надворешна фасада), прозорите се дрвени кој одлично дихтуваат функционираат со стакло како на ПВЦ (можам да кажам дека немам никаква загуба на топлина преку прозорите).
Станува забор за кујна и 2 други соби(спални), околу 30 м2 во изминативе 2 зими ги греевме само со термо печка 6кв која се полнеше исклучиво на ефтина струја (мн ретко ја пуштавме да дува) и имавме температури од околу 20-22 степени што за нас дома е и повеќе од доволно. Од климиве барам некој инвертер кој би ми ја намалил сметката за греење, а воедно би затоплувал до овие температури (кога би имал и функција да го суши воздухот би било одлично, имам и проблем со влагата во едната соба бидејќи таа е врз тераса). Би идел на некоја попроверена опција како што спомнувате тука ГРЕЕ гледам доста често или било која што мислите дека би ги задоволила опциите (може и мулти сплит (ако добро сум разбрал ова е повеќе внатрешни единици на 1 надворешна)), буџет максимум до 50000 денари.
Знам дека треба прво фасада ако сакам да имам голема заштеда ама сеуште неможам поради спор со тие што се лепенка до мене.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Izgleda si cital ama ne si docital.

Najdobrata Mits.msz fh12ve, kaj nas e okolu 60000den, ne znam od kade iskopa 1610eur
A mesto Fujitsu imas Fuji, sto e potpolno isto, i e okolu 800eur (otprilika) 12LU

A ako mislis da zemas od stranstvo odi vo srbija zemi Fujitsu 12LT, za okolu 950eur.

Samo mislam deka ne e sloboden uvoz za klimi poradi freonot. a i da e sloboden uvoz, carina, danok garancija itn...
I jas mislam deka nesto ste greska, kirgamine bese 102.000 pred 2 godini i nesto koga prasuvav
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
I jas mislam deka nesto ste greska, kirgamine bese 102.000 pred 2 godini i nesto koga prasuvav
jok. znaci jas ja kariv hahahaha. kirigamine serija od mitsubishi 12 000 bti e 63 500 plus montaza[DOUBLEPOST=1434907155][/DOUBLEPOST]
jok. znaci jas ja kariv hahahaha. kirigamine serija od mitsubishi 12 000 bti e 63 500 plus montaza
ti si videl kirigamine zubadan. toa e kako mercedes i maybah (ako taka se pishuva) da sporeduvash
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
jok. znaci jas ja kariv hahahaha. kirigamine serija od mitsubishi 12 000 bti e 63 500 plus montaza[DOUBLEPOST=1434907155][/DOUBLEPOST]
ti si videl kirigamine zubadan. toa e kako mercedes i maybah (ako taka se pishuva) da sporeduvash
ne mi e jasno so se palis tolku, kako da si kupil vila u dubai, dali si karil ili si u zabluda ti si znaes
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom