Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.267
Posle pola godina odlaganje i cekanje popusti stigna vreme i jas da zemam inverter. Se mislam pomegju 2 modeli za vo dnevna od 37m2+7m2 hodnik:
1. VIVAX COOL ACP-18CH50AEHI, [5.3KW] = 46990 den
od e-kupi + okolu 4000 montaza

2. Toshiba avant RAS-167SKV-E5 = 47 700 den
od aircon + 4800 montaza

Inaku za ostanatite clenovi na forumov koi seuste nemaat kupeno ili se mislat da zemat klima ured da znaat deka voskoro vo site firmi sto prodavaat klimi ima popusti od 5% do 20%.
Baram mislenje od poiskusnite clenovi na forumot za da donesam konecna odluka. Tosibata na hartija vo site aspekti e poslaba od Vivaxot za koj ne sum ni malku siguren vo tocnosta na specifikacijata (dadena od strana na vivax oficijalni podatoci i katalog). I dvete klimi imaat 3 godini garancija.
Da, znam deka Toshiba e Toshiba :)
Eve ti malku pomos okolu specifikaciite...
Vivaks AEHI

Midea OASIS
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
vo zimno vreme kogaj e najladno si rabotaat od 45-72c ( ne gi ostavam na 45c pak preku ventilatorot od grafikata gi podesuvam na 60-70c za da bi gi stedel/odmaral ventilatorite, bez opteretuvanje vo leer padja temperaturata i na 6-8c na GPU-to. Vo leto poedini modeli idat do 88-90c konstantno, toa e pretezno kaj serijata 6970.
I edna vazna stvar, grafikite se overklokiraat i zatoa i greeat taka, ama mora da se izvlece maksimum od nea
[DOUBLEPOST=1433327886][/DOUBLEPOST]
Prijatelot tvoj ne gi overklokira i zatoa nema tolku potreba od ladenje ama bez overklokiranje se gubi i do 20% od toa sto moze da go isporacaat
opremata negova treba da e povece od 10K zatoa sto mojata e 7000 eur.
Za podrum/ducan pogresno si razbral, podrumot mi e vo stanot a ducanot na druga lokacija :) i ne go vracam topliot vozduh vo podrum tuku brizgam laden a topliot go isfrlam nadvor
многу стари графички користиш а воедно и многу големи потрошувачи
мојата најслаба графичка беше 7850 па идеше 5850,7950,7970х2 ама ниедна никогаш не видела повеќе од 70с. и тоа во август и што е најважно не на фабрички клокови него оверклокувани ама со намален напон на vrm секцијата ако не знаеш како е можно тоа прашај по ПП да не ја труеме темава тука со овие непотребни коментари или пак оди на http://forum.it.com.mk и барај во темата за биткони ќе ги најдеш моите коментари јас сум еден од гевгелија таму што имам бајаги постирано за подесувања и оверклок на графички
сега да не си го кажувам никот таму го пишува ќе ме најдеш веднаш :D[DOUBLEPOST=1433370209][/DOUBLEPOST]
Posle pola godina odlaganje i cekanje popusti stigna vreme i jas da zemam inverter. Se mislam pomegju 2 modeli za vo dnevna od 37m2+7m2 hodnik:
1. VIVAX COOL ACP-18CH50AEHI, [5.3KW] = 46990 den
od e-kupi + okolu 4000 montaza

2. Toshiba avant RAS-167SKV-E5 = 47 700 den
od aircon + 4800 montaza

Inaku za ostanatite clenovi na forumov koi seuste nemaat kupeno ili se mislat da zemat klima ured da znaat deka voskoro vo site firmi sto prodavaat klimi ima popusti od 5% do 20%.
Baram mislenje od poiskusnite clenovi na forumot za da donesam konecna odluka. Tosibata na hartija vo site aspekti e poslaba od Vivaxot za koj ne sum ni malku siguren vo tocnosta na specifikacijata (dadena od strana na vivax oficijalni podatoci i katalog). I dvete klimi imaat 3 godini garancija.
Da, znam deka Toshiba e Toshiba :)
не знам јас со кој памет некој би го зел виваксот па макар и да е подобар во се на хартија
тој вивакс ти е мачка во вреќа ако ме разбериш
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.231
Поени од реакции
29.698
многу стари графички користиш а воедно и многу големи потрошувачи
мојата најслаба графичка беше 7850 па идеше 5850,7950,7970х2 ама ниедна никогаш не видела повеќе од 70с. и тоа во август и што е најважно не на фабрички клокови него оверклокувани ама со намален напон на vrm секцијата ако не знаеш како е можно тоа прашај по ПП да не ја труеме темава тука со овие непотребни коментари или пак оди на http://forum.it.com.mk и барај во темата за биткони ќе ги најдеш моите коментари јас сум еден од гевгелија таму што имам бајаги постирано за подесувања и оверклок на графички
Како не разбираш дека дечкото е сосема онтопик? (пошто за греење е темава)
Да беше муабетот за биткоин мајнинг, ќе зборувавте за ASIC хардвер... ;)
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Како не разбираш дека дечкото е сосема онтопик? (пошто за греење е темава)
Да беше муабетот за биткоин мајнинг, ќе зборувавте за ASIC хардвер... ;)
не коментираме повеќе крај
затоа и му реков по ПП ако му треба нешто
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Ako nekoj ima iskustvo so toshibata sto sakam da ja zemam
Eve ti malku pomos okolu specifikaciite...
Vivaks AEHI

Midea OASIS
Deneska sum 80% raspolozen za tosibata :). Utre ili ponedelnik ke bide d-day. Do togas ke citam forumi ;)[DOUBLEPOST=1433426641][/DOUBLEPOST]
многу стари графички користиш а воедно и многу големи потрошувачи
мојата најслаба графичка беше 7850 па идеше 5850,7950,7970х2 ама ниедна никогаш не видела повеќе од 70с. и тоа во август и што е најважно не на фабрички клокови него оверклокувани ама со намален напон на vrm секцијата ако не знаеш како е можно тоа прашај по ПП да не ја труеме темава тука со овие непотребни коментари или пак оди на http://forum.it.com.mk и барај во темата за биткони ќе ги најдеш моите коментари јас сум еден од гевгелија таму што имам бајаги постирано за подесувања и оверклок на графички
сега да не си го кажувам никот таму го пишува ќе ме најдеш веднаш :D[DOUBLEPOST=1433370209][/DOUBLEPOST]
не знам јас со кој памет некој би го зел виваксот па макар и да е подобар во се на хартија
тој вивакс ти е мачка во вреќа ако ме разбериш
Jas te razbiram ama odejki po analogija na garancija i dvete imaat 3 godini. Ako e tolku kvalitetna tosibata koja ne sum siguren dali mi kazaa deka e proizvedena vo Tajvan ili Tajland, garancijata bi bila 7 godini a ne 3.[DOUBLEPOST=1433426820][/DOUBLEPOST]
многу стари графички користиш а воедно и многу големи потрошувачи
мојата најслаба графичка беше 7850 па идеше 5850,7950,7970х2 ама ниедна никогаш не видела повеќе од 70с. и тоа во август и што е најважно не на фабрички клокови него оверклокувани ама со намален напон на vrm секцијата ако не знаеш како е можно тоа прашај по ПП да не ја труеме темава тука со овие непотребни коментари или пак оди на http://forum.it.com.mk и барај во темата за биткони ќе ги најдеш моите коментари јас сум еден од гевгелија таму што имам бајаги постирано за подесувања и оверклок на графички
сега да не си го кажувам никот таму го пишува ќе ме најдеш веднаш :D[DOUBLEPOST=1433370209][/DOUBLEPOST]
не знам јас со кој памет некој би го зел виваксот па макар и да е подобар во се на хартија
тој вивакс ти е мачка во вреќа ако ме разбериш
Pa Mideata ne e bas macka vo vrekja ama te razbiram sto sakas da kazes i jas do nekade mislam isto ko tebe.[DOUBLEPOST=1433431852][/DOUBLEPOST]
Eve ti malku pomos okolu specifikaciite...
Vivaks AEHI

Midea OASIS
Ne sum siguren deka stanuva zbor za Oasis modelot no so sigurnost e Midea
http://cac.midea.com/midea/product/product!show.action?requestId=151
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
2.036
Posle pola godina odlaganje i cekanje popusti stigna vreme i jas da zemam inverter. Se mislam pomegju 2 modeli za vo dnevna od 37m2+7m2 hodnik:
1. VIVAX COOL ACP-18CH50AEHI, [5.3KW] = 46990 den
od e-kupi + okolu 4000 montaza

2. Toshiba avant RAS-167SKV-E5 = 47 700 den
od aircon + 4800 montaza

Inaku za ostanatite clenovi na forumov koi seuste nemaat kupeno ili se mislat da zemat klima ured da znaat deka voskoro vo site firmi sto prodavaat klimi ima popusti od 5% do 20%.
Baram mislenje od poiskusnite clenovi na forumot za da donesam konecna odluka. Tosibata na hartija vo site aspekti e poslaba od Vivaxot za koj ne sum ni malku siguren vo tocnosta na specifikacijata (dadena od strana na vivax oficijalni podatoci i katalog). I dvete klimi imaat 3 godini garancija.
Da, znam deka Toshiba e Toshiba :)
Kupi Vivaks ako ti e merakot
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.530
Поени од реакции
7.267
Ne sum siguren deka stanuva zbor za Oasis modelot no so sigurnost e Midea
http://cac.midea.com/midea/product/product!show.action?requestId=151
Dobro si primetil i mene me cudese toa, vo singapurska verzija panelot e Oasis, dodeka vo Bugarska verzija najslicen e so ovoj Fairwind(vo PDFot naveden kako On/Off panel) dodeka nadvoresnata ima najslicni karakteristiki so ovaa MS12FU-18HRFN1 (F8) od Fairwind serijata(taa pa ima sosem drug panel), za istata pisav i prethodno nekolku strani ponazad. Kilaza, dimenzii i nekoi drugi karakteristiki Fairwind e najbliska do Aehi. Za bas takva 18ka Fairwind zbori i bugarot na setcom.bg i kazuva deka negovata nema Folow Me (I Feel) opcija (Aehi ima) koja e pozelna da ja ima bidejki zagreva kukja i ima problem so senzorot odnosno im razlika od 9stepeni megju Tzadadena so Tvnatresna.Pozitivno e sto kazuva deka na -12 nema cesti defrosti i dobro gree. Mozebi e i dobro sto vivaks odbrale drug panel so I Feel i Wi-Fi no pak cudnoto e sto e mnogu slicen so toj bugarskiot On/Off panel.
 
Последно уредено:
Член од
6 мај 2014
Мислења
18
Поени од реакции
5
Dobro si primetil i mene me cudese toa, vo singapurska verzija panelot e Oasis, dodeka vo Bugarska verzija najslicen e so ovoj Fairwind(vo PDFot naveden kako On/Off panel) dodeka nadvoresnata ima najslicni karakteristiki so ovaa MS12FU-18HRFN1 (F8) od Fairwind serijata(taa pa ima sosem drug panel), za istata pisav i prethodno nekolku strani ponazad. Kilaza, dimenzii i nekoi drugi karakteristiki Fairwind e najbliska do Aehi. Za bas takva 18ka Fairwind zbori i bugarot na setcom.bg i kazuva deka negovata nema Folow Me (I Feel) opcija (Aehi ima) koja e pozelna da ja ima bidejki zagreva kukja i ima problem so senzorot odnosno im razlika od 9stepeni megju Tzadadena so Tvnatresna.Pozitivno e sto kazuva deka na -12 nema cesti defrosti i dobro gree. Mozebi e i dobro sto vivaks odbrale drug panel so I Feel i Wi-Fi no pak cudnoto e sto e mnogu slicen so toj bugarskiot On/Off panel.
Moja pretpostavka e deka Vivax od godinava imaat napraveno nekoj cuden miks na midea so gree panelni funkcii ( bidejki se zadrzani istite funkcii od geyi+wi-fi ready za koj sto se doplakja modul koj sto cini 3500 denari[DOUBLEPOST=1433455492][/DOUBLEPOST]
Kupi Vivaks ako ti e merakot
Ne e do merakot do funkcionalnosta e: )
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
12
Поени од реакции
3
Go sretnav ova po netov pa vikam moze da im bide korisno na tie sto ke pazarat.

 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.278
Поени од реакции
4.685
Да не има некој прашувано како се движат цените за даб и бука??
Моите зимаа пред некој ден, мешано така што незнам посебни цени ама за пола пола даб пола бука им е искочено 3400 кубик
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
На страницата на Македонски шуми истакнат е ценовник од декември 2014
И таму може да се прочита
даб..... 2420
бука .....2320
http://www.mkdsumi.com.mk/admin/documents/cenovnik__.pdf
Има ли некој информација колкави се цените во складовите на Македонски шуми?
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
даб...3000
бука ..2700
плус на ова додајте превоз и сечење
изгледа оваа зима најефтино греење ќе бидат климатизерите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom