Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Product Fiche za AP i za Amber Nordik imate prikaceni na postov
Добро е, се спушти со АП да ја споредуваш Амберката ;)

Kade moze Amber nordik da duva 1 saat so 58 , pa treba nadvor da ja stavis ili da otvoris i vrati i prozorci :D
Aj da zavrsi renoviranjevo niz doma , da ja montiram klimata pa ja ke ti napravam video .

Nego kako istera razlikata da e duplo , demek tvojta po stara cena trosi struja.
A transportot , bas toa rabotam , od 15-17k $ po konteiner, momentalno e 900 $ China do UK , za do Solun sigurno slicno e.
A za kolez braaat, site kolat braaat.

Nego ne kaza kako se isplati da zemes Mitsu LN35 za 100% poskapa cena , postedliv bil, pa koga ke izgori 50k razlika u struja? za 200 godini ?
Значи веќе имаш Амберка набавено затоа си жесток :)
Ајде те чекаме да снимиш штом така... ќе бидне зимово или наредно?

Еве и Стрелчо во секој момент може да ја сними... ехе од две снимки можиме и подобра да одбериме :)

Со цената на струјата не сфати изгледа, еве ти попросто со пример, хипотетички, ако е поеконична некои 10% и тие 10% значеле 500 денари на сметката во 2020, со цениве во 2024та тоа ќе биди 1000 денари разлика...
Јас климата пред 3 години ја земав (свршен чин) аma цената на струјата варира...

Мое размислување, со малку поголема инвестиција во поквалитетен уред (потрошувач) кој го користам голем дел од годината како основно грејно тело никогаш нема да сум зијан!
But thats just me...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Извини Лепи ама овие твоиве ШКЉ Брендој ака Фујего не ги обичаат у ЕУ
fuego.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Извини Лепи ама овие твоиве ШКЉ Брендој ака Фујего не ги обичаат у ЕУ
Прегледај го приврзокот 395041
Не ни треба да ги има…
Нас уште ни работат ;)

И не само тие… туку и “чкљ брендовите” од бивша југа, како на пр. Машина за перење Горење ;)
Две-три поправки во 30 години кои се сведуваа на кондензатор или гума на вратата!
Ти колку Гриња, Занусиња или не знам шта ЕУ фрли за тоа време?! Колку години ти трае просечно машината пред да скапе?!
Бојлер Динамо, микровална Леов… не патам од комплекси, ама ете 15-20 години тераат!

Штета што нема сајт да издава сертификати за реален квалитет низ години…
Овој ти е само сајт за рекламирање електронски отпад!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
6.403
Не ни треба да ги има…
Нас уште ни работат ;)

И не само тие… туку и “чкљ брендовите” од бивша југа, како на пр. Машина за перење Горење ;)
Две-три поправки во 30 години кои се сведуваа на кондензатор или гума на вратата!
Ти колку Гриња, Занусиња или не знам шта ЕУ фрли за тоа време?! Колку години ти трае просечно машината пред да скапе?!
Бојлер Динамо, микровална Леов… не патам од комплекси, ама ете 15-20 години тераат!

Штета што нема сајт да издава сертификати за реален квалитет низ години…
Овој ти е само сајт за рекламирање електронски отпад!
Zhivotniot vek na Mashina za perenje ne se meri so godini tuku so rabotni saati!
Si videl ti mashina so 40 000 rabotni saati i tera ushte kako da e vcera prvpat vklucena? Jas da , vcera ! ;) AMA ne e od tie shto gi ima vo Neptun ili Setek i kako li se ushte se vikaat niz Mk.
Deneshnive Leov bojleri koi se niz makedonija na vrv glava 10 godini izdrzhuvaat , majkami doma ima gorenje tegni vejce 40 godini so smenati dva termostati i nishto drugo!
Vo Germanija ima sekade LEOV bojleri i zamisli se 5 pati podobri od Makedonskite a se prodavaat za 100-130€ shto bi rekol po makedonski ceni.Koja ironija!
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Aj sea se naljuti sto gi nema tvoite modeli od 2012ta....aktuelni ili denesni modeli se, ne prikazuvaat antikviteti, sea sto ima da se kupi toa e prikazano, staro kupuje ne ni treba da ima
2016 ако веќе сме прецизни…

И се извињавам… не сум знаел дека законите на термо-динамиката добиваат нова верзија секој септември како ајфоните…

Шала настрана, го мислам тоа што го напишав… стварно не патам од комплекси!
Ако еден уред ме служи добро, работи одлично, сум се навикнал на него… зошто побогу би го сменил?!

Можам да сменам трпезариска маса и столови ако ми е за естетика неш или колку да се смени.. нова слика, саат..
Зошто побогу би мењал машина за перење или микровална?!

И бтв… на истиот сајт си ги побарав и гумите на меганот! Униројал Реинспорт 3? Ги немаше! А се едни од подобрите летни гуми у средна класа! Е за тоа не жалам пари… кога е глава во прашање.

@vouager Динамо-Хит прохромски! Леов е друга фирма, мада и двете се велешки.
И немам баш тахограф на пералната, ама таа колку има испрано… е-хеее…
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
169
Поени од реакции
299
Добро е, се спушти со АП да ја споредуваш Амберката ;)


Значи веќе имаш Амберка набавено затоа си жесток :)
Ајде те чекаме да снимиш штом така... ќе бидне зимово или наредно?

Еве и Стрелчо во секој момент може да ја сними... ехе од две снимки можиме и подобра да одбериме :)

Со цената на струјата не сфати изгледа, еве ти попросто со пример, хипотетички, ако е поеконична некои 10% и тие 10% значеле 500 денари на сметката во 2020, со цениве во 2024та тоа ќе биди 1000 денари разлика...
Јас климата пред 3 години ја земав (свршен чин) аma цената на струјата варира...

Мое размислување, со малку поголема инвестиција во поквалитетен уред (потрошувач) кој го користам голем дел од годината како основно грејно тело никогаш нема да сум зијан!
But thats just me...
Vesela matematika .
10000 trosi klimata pa tvojata so 10% trosi 1000 mesecno pomalku.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
6.403
2016 ако веќе сме прецизни…

И се извињавам… не сум знаел дека законите на термо-динамиката добиваат нова верзија секој септември како ајфоните…

Шала настрана, го мислам тоа што го напишав… стварно не патам од комплекси!
Ако еден уред ме служи добро, работи одлично, сум се навикнал на него… зошто побогу би го сменил?!

Можам да сменам трпезариска маса и столови ако ми е за естетика неш или колку да се смени.. нова слика, саат..
Зошто побогу би мењал машина за перење или микровална?!

И бтв… на истиот сајт си ги побарав и гумите на меганот! Униројал Реинспорт 3? Ги немаше! А се едни од подобрите летни гуми у средна класа! Е за тоа не жалам пари… кога е глава во прашање.
I jas ne bi menuval osven ako ima pridobivka, kako da recime potroshuvacka ne El. Energija.
Pogotovo za starite Peralni ne bi rekol deka si vo pravo.
Novite imaat motori od 600-800W i koristat edna tretina na voda. Shto bi rekol so starata Mashina od Majkami 5Kg alishta na 90 Stepeni gi peri 2:45h
so novava 7Kg gi peri za 1:15h i troshi 2/3 voda pomalce.
Pa sea ti vidi kolku pari se vo godinata ako bi perela sekoja nedela najmalce po ednash.

Ne znam kako e so klimive ama sigurno i tuka ima modeli koi e poubavo da gi zamenish odkloku da gi koristish makar shto dobro rabotat.
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
I jas ne bi menuval osven ako ima pridobivka, kako da recime potroshuvacka ne El. Energija.
Pogotovo za starite Peralni ne bi rekol deka si vo pravo.
Novite imaat motori od 600-800W i koristat edna tretina na voda. Shto bi rekol so starata Mashina od Majkami 5Kg alishta na 90 Stepeni gi peri 2:45h
so novava 7Kg gi peri za 1:15h i troshi edna 2/3 voda pomalce.
Pa sea ti vidi kolku pari se vo godinata ako bi perela sekoja nedela najmalce po ednash.
Оф-топик, ама во една прилика кога беше расипана, перевме кај сестра ми, мислам хјундаи или даеву од новите…
Ист детергент, Ариел.
Небо и земја разлика!
Старата очигледно дури и за маж што не се разбира ги испра сто пати подобро!
You get the drift?!

Новиве штедат, ама и на квалитет на перење, а посебно на долговечност!
На другар индесит му скапа за 5 години!
Собери и цена на тие потрошни машини што ќе ги мењаш на 5-7-8 години… па тек тогаш матаматика ќе правиме…

едит: уствари и ја широкоград… какви црни 7-8 години… по истек на гаранција рикнуваат! Ако некоја и дочека 5 години, треба да се радуваат..
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
И бтв… на истиот сајт си ги побарав и гумите на меганот! Униројал Реинспорт 3? Ги немаше! А се едни од подобрите летни гуми у средна класа! Е за тоа не жалам пари… кога е глава во прашање.
Gumi Uniroyal (ako taka se pisuva) ima, dali toj model sto go imas Реинспорт 3 ne proveruvav, bitno deka ima podatoci a i ima sto da se nauci i sporeduva....sea sto znaci Wet Grip B nemam pojma sto znaci...ama toj sto mu se bitni gumite ke si najde, bitno Info negde ima

gumi.jpg
gumi2.jpg
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.038
Поени од реакции
6.403
Оф-топик, ама во една прилика кога беше расипана, перевме кај сестра ми, мислам хјундаи или даеву од новите…
Ист детергент, Ариел.
Небо и земја разлика!
Старата очигледно дури и за маж што не се разбира ги испра сто пати подобро!
You get the drift?!

Новиве штедат, ама и на квалитет на перење, а посебно на долговечност!
На другар индесит му скапа за 5 години!
Собери и цена на тие потрошни машини што ќе ги мењаш на 5-7-8 години… па тек тогаш матаматика ќе правиме…
Pishuvav za Mashini ne za Djubre spakovano vo forma na Maschina. ;)
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Gumi Uniroyal (ako taka se pisuva) ima, dali toj model sto go imas Реинспорт 3 ne proveruvav, bitno deka ima podatoci a i ima sto da se nauci i sporeduva....sea sto znaci Wet Grip B nemam pojma sto znaci...ama toj sto mu se bitni gumite ke si najde, bitno Info negde ima

Прегледај го приврзокот 395044
Прегледај го приврзокот 395045
Веруј дека нема што да се прочита и да се споредува…
Како ти што пратиш клими(мада тоа ти е и работа), јас си имам фетиш за гуми :)
И дефинитивно има други места кај што има и што да се види и што да се прочита професионално…

@vouager додека не видам сам, не верувам;)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
Vesela matematika .
10000 trosi klimata pa tvojata so 10% trosi 1000 mesecno pomalku.
Ако го грееш цел спрат 65м2 разотворен како што го сликаше некни на +10С, и кога ќе е -10С надвор... што мислиш колку ќе ти потроши климата?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Ако го грееш цел спрат 65м2 разотворен како што го сликаше некни на +10С, и кога ќе е -10С надвор... што мислиш колку ќе ти потроши климата?
У денари по квадрат да ти одговори или како?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.189
Поени од реакции
2.862
У денари по квадрат да ти одговори или како?
Не еве сум ти одговорил тебе одамна...
Момоков твој, @nik0la_ нека гледа и нека учи, како појче од 10% разлика да има во она црвените линии штои покажуваат која колку е ефикасна!

А еве ти и графикони со споредба на топлотен коефициент за Амбер 9ка и Митсу 25ка
Црвената линија е измерен топлотен коефициент
Плавата е заокружена вредност

VTT GWH09YD.png
VTT LN25VGHZ.png
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не еве сум ти одговорил тебе одамна...
Момоков твој, @nik0la_ нека гледа и нека учи, како појче од 10% разлика да има во она црвените линии штои покажуваат која колку е ефикасна!
Једи лајна ко прво
А лајната ке си ги изедеш кога ке ги испишеш сериските броеви на моделите
Ај да видиме што ти Прилепчанче споредуваш..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom