Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Taman se odluciv i resiv da kupam VIVAX GEXI ili GEYI koga ne postoi takvo nesto na zaliha vo Skopje. Da ne ima nekoj informacija kade moze da se kupi i po koja cena?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Znaci deka koga e 100% opteretena tolku ke dade toplina 2.35KW toplina ili ednostavno kazano tolku i e snagata za greenje, iako reklamiranata snaga i e 3,5KW i u prodavnica ke ti kazat deka e tri ipolka fakticki ne e. Ako zborime za Daikinot tri ipolka e samo za ladenje
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako e i toa vistina togas e odlicno, ama izgleda deka e uste poniska: na Tbiv= -7 C dava maksimum P=2.08Kw i ne kazuva kolku trosi pri toa. Koga trosi 0.864Kw na -7C ce ima COP od 2.35 sto e gore dole dobro ce dava na izduvot otprilika 2.0Kw.
Na -14C dava P=1.73 so COP=1.69 znaci trosi okolu 1Kw/h. Se na se ispotprosecna klima, verojatno zaostanati zalihi i dosta postar model od diskutabilna klasa A (ne sum siguren deka ja dostiga).

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_participant.php?lg=en&rub=04&srub=02&select_prog=AC&select_partic=20&select_marque=DAIKIN&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=94&indice_affiche=6
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ako e i toa vistina togas e odlicno, ama izgleda deka e uste poniska: na Tbiv= -7 C dava maksimum P=2.08Kw i ne kazuva kolku trosi pri toa. :
Na -14C dava P=1.73 so COP=1.69 znaci trosi okolu 1Kw/h. Se na se ispotprosecna klima, verojatno zaostanati zalihi i dosta postar model od diskutabilna klasa A (ne sum siguren deka ja dostiga).

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_participant.php?lg=en&rub=04&srub=02&select_prog=AC&select_partic=20&select_marque=DAIKIN&select_class=AC1 / A / S / R&tri_chp=&debut_affiche=94&indice_affiche=6
Malo nadoplonuvanje za gorniot post:
Temperatura na bivalentnost koja DAIKIN ja koristi vo svoite prospekti e vsusnost temperaturna tocka od koja pocnuvaat "problemite".
Kaj toplotnite pumpi vozduh voda do taa T, ovde vo slucajov e -7C toplotnata pumpa prestanuva da bide monovalentna (sama da raboti) i pocnuva bivalencijata ( dobiva pomos od drugo grejno telo, moze i el. greac ) za da ne izgubi objektot sto se gree od komforot .
Ovde za ovoj inverter vidlivo e sto Tbiv visoko postaveno, sto e i posteno od strana na DAIKIN sto go "priznava" toa za razlika od mnogu drugi koi ...... Zosto ovde se propagira ovaa tocka kaj ovoj ured i sto e toa sto ce pomaga posle -7C ne e voopsto jasno.
Vo gorniot post ima netocnost (nenamerna) od moja strana. Treba da stoi : Koga trosi 864Kwh na godisno nivo na -7C ce ima COP od 2.35 sto e gore dole dobro i ce dava na izduvot otprilika 2.0Kw. E sega so ovie 2.0 Kw ne ce mozete da zgreete nisto povece od 20 m2 , sto dosta daleku od 30 m2 za koi i se kupuva klima od propagirani 3.5 Kw.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Во документов се објаснети скоро сите поими како Pdesign Tbiv TOL итн. кои можат да се сретнат на еуровент, пример бивалентната температура е објаснета вака:.
„bivalentna temperatura” (T biv ) znači vanjska temperatura izražena u Celzijevim stupnjevima koju je proizvođač naveo za grijanje, pri kojoj je deklarirani ogrjevni kapacitet jednak djelomičnom ogrjevnom opterećenju i ispod koje je deklarirani ogrjevni kapacitet grijanja potrebno upotpuniti dodatnim ogrjevnim kapacitetom grijanja radi postizanja djelomičnog ogrjevnog opterećenja;
Или просто кажано на поладно од таа Tbiv температура треба да се догрева со друго средсто за греење пошто климата неможе да испорача доволно топлина при максимално 100% оптеретување. Ем климата ке се заебе ем нема да може да загрее.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Ne te razbiram zar jas nesto drugo napisav pogore?
Za pofalba e sto DAIKIN ova go kazuva vaka, ne cuka vo tapani: nasite inverteri se so vakva vselenska tehnologija sto stedi struja i do 40-50 % vo odnos na obicnite kilimi. E ova e toa vistinskoto, so toa sto moze i podobro ama toa i dosta povece kosta.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Истото го кажа де затоа и не ти реплицирам само го линкав документот за и другите да го имаат пошто е на хрватски и може да си разјаснат и други поими кои се вртат на еуровент.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Malo nadoplonuvanje za gorniot post:
Temperatura na bivalentnost koja DAIKIN ja koristi vo svoite prospekti e vsusnost temperaturna tocka od koja pocnuvaat "problemite".
Kaj toplotnite pumpi vozduh voda do taa T, ovde vo slucajov e -7C toplotnata pumpa prestanuva da bide monovalentna (sama da raboti) i pocnuva bivalencijata ( dobiva pomos od drugo grejno telo, moze i el. greac ) za da ne izgubi objektot sto se gree od komforot .
Ovde za ovoj inverter vidlivo e sto Tbiv visoko postaveno, sto e i posteno od strana na DAIKIN sto go "priznava" toa za razlika od mnogu drugi koi ...... Zosto ovde se propagira ovaa tocka kaj ovoj ured i sto e toa sto ce pomaga posle -7C ne e voopsto jasno.
Vo gorniot post ima netocnost (nenamerna) od moja strana. Treba da stoi : Koga trosi 864Kwh na godisno nivo na -7C ce ima COP od 2.35 sto e gore dole dobro i ce dava na izduvot otprilika 2.0Kw. E sega so ovie 2.0 Kw ne ce mozete da zgreete nisto povece od 20 m2 , sto dosta daleku od 30 m2 za koi i se kupuva klima od propagirani 3.5 Kw.
Ај ај ај, ме утепавте со муабетите. Таман си реков дека земав добра клима, ме треснавте од земја :(
Значи подпросечна клима во секој случај ? Изгледа го платив името повеќе. Имав подобар избор во таа ценовна класа ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.332
Поени од реакции
29.802
Значи подпросечна клима во секој случај ? Изгледа го платив името повеќе. Имав подобар избор во таа ценовна класа ?
Не е баш така.
СОР-от на пониски температури не е толку лош. Но важно е да си ја знаеш математиката на максимална моќност при такви пониски температури, и да имаш додатно греење.

Значи за следнови зборуваме: моделoт е деклариран како за 3.5 киловати топлина, но на -7с ќе дава накај 2-запирка-нешто киловати топлина (за 0.8kw струја).

Во принцип, за тие пари само некои модели од Gree би грееле нешто повеќе (на ниски температури). Или за нешто повеќе пари хансол моделот од Gree (и истиот ремаркиран во Вивакс).


Математиката е таа. Добар си е уредот, од реномиран производител и со солиден квалитет на изработка. Не би рекол дека си се заебал.
Само на прилични ниски температури (навечер најчесто) ќе си планираш одреден бекап од типот на калорифер, кварцна греалка, панелка (термо печка е најисплатлива). Најверојатно веќе имаш нешто такво дома.
Или уште поубаво, ако имаш услови и можеш да си дозволиш, еден камин на дрва. Ем за кеиф, ем тие дваестина-триестина најладни денови да догрееш. :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Jas sepak mislam deka e toa dobra klima i vredi za site pari sto gi dade. Posteno se staveni karakteristikite i ako se navistina takvi, a zosto da ne se, ce imas klima koja sepak ce gi ispolni site tvoi ocekuvanja. T od -7 stepeni e sepak mnogu niska temperatura i ovie 2kW sto gi dava TOGAS ne se malce pri potrosuvacka od 0.8 Kw/h. Pobitno e tuka kolku defrosti ce pravi (neli togas nemas greenje a trosis energija), ako ima dobar i pameten algoritam za defrost se ce bide se O.K.
Inace dobra kombinacija za greenje e klima-termopecka, makar da ovde mnogu i nema da se slozat so ova, jas taka ce napravam ( koga ce ja ugradam mojot inverter ). Znaci za prostorija od okolu 30 M2 na niska tarifa ce polnam TE pecka od 2.5 KW koja se polni najpovece za 5 casa (provereno i vo najladnite denovi ). Toa e 2.5x5=12.5 KWhx3.3 = 40 x 30= 1200den/mesec. TE ja odrzuva T vo prostorijata preku noc na visoko nivo od 18 C. Sabajle ja pustam klimata (batalete muabeti ladno uljeto, treba da raboti cela noc i tie prikazni se za mali decinja), peckata nema da izduvuva samo ce i pomaga na klimata koja lesno ce ja odrzuva T vo sobata na baranoto nivo od da kazeme 22 C. Zosto e ova dobro? Trosokot za polnenje na TE e mal, ne se amortizira kompresorot ( da ne zaboravime noce ima i najniski T) , TE obezbeduva COP 2 sto koga e ladno e i nedostizno za mnogu klimi .....Ovaa matematika e za podebeli minusi, normalno drugoto e se poeftino od ova.
@zelenko
Bi bilo ubavo da ja pratis potrosuvackata so watmetar, da ni dades vlezni parametri za prostorijata sto ce se gree, T nadvor/vnatre i da postiras ovde sto se slucuva.
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Не е баш така.
СОР-от на пониски температури не е толку лош. Но важно е да си ја знаеш математиката на максимална моќност при такви пониски температури, и да имаш додатно греење.

Значи за следнови зборуваме: моделoт е деклариран како за 3.5 киловати топлина, но на -7с ќе дава накај 2-запирка-нешто киловати топлина (за 0.8kw струја).

Во принцип, за тие пари само некои модели од Gree би грееле нешто повеќе (на ниски температури). Или за нешто повеќе пари хансол моделот од Gree (и истиот ремаркиран во Вивакс).


Математиката е таа. Добар си е уредот, од реномиран производител и со солиден квалитет на изработка. Не би рекол дека си се заебал.
Само на прилични ниски температури (навечер најчесто) ќе си планираш одреден бекап од типот на калорифер, кварцна греалка, панелка (термо печка е најисплатлива). Најверојатно веќе имаш нешто такво дома.
Или уште поубаво, ако имаш услови и можеш да си дозволиш, еден камин на дрва. Ем за кеиф, ем тие дваестина-триестина најладни денови да догрееш. :)

Jas sepak mislam deka e toa dobra klima i vredi za site pari sto gi dade. Posteno se staveni karakteristikite i ako se navistina takvi, a zosto da ne se, ce imas klima koja sepak ce gi ispolni site tvoi ocekuvanja. T od -7 stepeni e sepak mnogu niska temperatura i ovie 2kW sto gi dava TOGAS ne se malce pri potrosuvacka od 0.8 Kw/h. Pobitno e tuka kolku defrosti ce pravi (neli togas nemas greenje a trosis energija), ako ima dobar i pameten algoritam za defrost se ce bide se O.K.
Inace dobra kombinacija za greenje e klima-termopecka, makar da ovde mnogu i nema da se slozat so ova, jas taka ce napravam ( koga ce ja ugradam mojot inverter ). Znaci za prostorija od okolu 30 M2 na niska tarifa ce polnam TE pecka od 2.5 KW koja se polni najpovece za 5 casa (provereno i vo najladnite denovi ). Toa e 2.5x5=12.5 KWhx3.3 = 40 x 30= 1200den/mesec. TE ja odrzuva T vo prostorijata preku noc na visoko nivo od 18 C. Sabajle ja pustam klimata (batalete muabeti ladno uljeto, treba da raboti cela noc i tie prikazni se za mali decinja), peckata nema da izduvuva samo ce i pomaga na klimata koja lesno ce ja odrzuva T vo sobata na baranoto nivo od da kazeme 22 C. Zosto e ova dobro? Trosokot za polnenje na TE e mal, ne se amortizira kompresorot ( da ne zaboravime noce ima i najniski T) , TE obezbeduva COP 2 sto koga e ladno e i nedostizno za mnogu klimi .....Ovaa matematika e za podebeli minusi, normalno drugoto e se poeftino od ova.
Ај барем некој збор утеха :)
Планирам да се догревам со терморка панел од 3.5 кв, не ни очекував греењето да ми биде исклучиво на клима во најладниот период.
 
Член од
12 септември 2013
Мислења
222
Поени од реакции
184
[quoteMercedesko, post: 6921033, member: 37482"]Ај ај ај, ме утепавте


Batka mercedes si e mercedes. Daikin si e daikin. I tamu imash razni klasi na mercedes i kaj klimite imash razni klasi na klimi. Za tie pari si napravil odlicen izbor. So zdravje da si ja koristish
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom