Најекономично греење (затоплување)

Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Момци , имам инвертер Панасоник купен пред некаде 10тина години (1200еу кошташе) Не е користен многу, летно време ич , зимно ретко уклучуван...е сега нешто не сакаше да дае знак на живот па мислевме електрониката, викнав мајстор, непровверен , ја отвори расчачка, со некое негово даљинско ја уклучи светна се но не сака да дува. ми кажа дека моторот е сјебан , дотраен, и дека нов коштал 350еу, и дека не ми се исплаќа да ја чепкам туку дека е за на отпад . Е сега криво ми е малку користена а доста скапа. Може совет , да барам второ мислење од други сервисери.... исто така сакам совет за греење на струја имам панелки атлантик , ама сум крајно незадоволен, мора да стојам буквално пред нив да осетам некоја топлина, собата мислам еден век да се уклучени нема да ја стоплат... што да правам... дрва не доаѓа у обзир, на струја барам чаре , греалки, термо печки... нешто у тој стил..... може 2-3 предлога со цена , економичност..... Благодарам однапред.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
@Tutor гледаш и сам дека сепак има причина зошто никој не ги есапи Панасоник и Самсунг за клими и топлотни пумпи (а за друга електроника се сосема добри).
Што совет да се даде, освен да побараш и второ мислење... Иначе од форумски муабети имам слушано дека често им страда електрониката. Но за стар модел тешко дека би нашол замена плочи.

Од друга страна 10тина години не се малку, и електониката е главен кандидат за откажување, иако уредот бил малку користен.


За предлог за економично греење на струја, одамна имаме консенсуз: инвертор клима или термо печка (а најдобро и двете. ;))



Inace dobra kombinacija za greenje e klima-termopecka, makar da ovde mnogu i nema da se slozat so ova, jas taka ce napravam ( koga ce ja ugradam mojot inverter ). Znaci za prostorija od okolu 30 M2 na niska tarifa ce polnam TE pecka od 2.5 KW koja se polni najpovece za 5 casa (provereno i vo najladnite denovi ). Toa e 2.5x5=12.5 KWhx3.3 = 40 x 30= 1200den/mesec. TE ja odrzuva T vo prostorijata preku noc na visoko nivo od 18 C. Sabajle ja pustam klimata (batalete muabeti ladno uljeto, treba da raboti cela noc i tie prikazni se za mali decinja), peckata nema da izduvuva samo ce i pomaga na klimata koja lesno ce ja odrzuva T vo sobata na baranoto nivo od da kazeme 22 C. Zosto e ova dobro? Trosokot za polnenje na TE e mal, ne se amortizira kompresorot ( da ne zaboravime noce ima i najniski T) , TE obezbeduva COP 2 sto koga e ladno e i nedostizno za mnogu klimi .....Ovaa matematika e za podebeli minusi, normalno drugoto e se poeftino od ova.
Кој што сака нека каже, супер си се Тероакумулационите печки. Ако се употребуваат како дополна само во најладните денови, не се дуваат (прашина од стаклена волна), и се полнат на евтина тарифа).
Јас лани од еден колега земав една таква, ама бачето со дел од циглите правел скара :facepalm: и кога ја пуштив ќе се загушев... мислед дека ќе прегорат и пар денови ја оставив вклучена... голема грешка: уште ми смрди собата на скара. :P


Се мислам да ги зазидам грејачите и циглите покрај еден внатрешен ѕид во доградбата... ама некако не ми изгледа премногу паметна идејата. :гик:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Момци , имам инвертер Панасоник купен пред некаде 10тина години (1200еу кошташе) Не е користен многу, летно време ич , зимно ретко уклучуван...е сега нешто не сакаше да дае знак на живот па мислевме електрониката, викнав мајстор, непровверен , ја отвори расчачка, со некое негово даљинско ја уклучи светна се но не сака да дува. ми кажа дека моторот е сјебан , дотраен, и дека нов коштал 350еу, и дека не ми се исплаќа да ја чепкам туку дека е за на отпад . Е сега криво ми е малку користена а доста скапа. Може совет , да барам второ мислење од други сервисери.... исто така сакам совет за греење на струја имам панелки атлантик , ама сум крајно незадоволен, мора да стојам буквално пред нив да осетам некоја топлина, собата мислам еден век да се уклучени нема да ја стоплат... што да правам... дрва не доаѓа у обзир, на струја барам чаре , греалки, термо печки... нешто у тој стил..... може 2-3 предлога со цена , економичност..... Благодарам однапред.
Кога се укључила климата примети ли што испиша на дисплејот на внатрешната ? Има кодови за грешки и вероватно таа грешка ја прочитал мајсторот и закључил дека е компресорот....втора варијанта е да те излажал дека грешката значи Fault compressor али тоа лесно се проверува ако ја знаеш грешката и побараш сервис кодови за Панасоник....уште боље ако најдеш сервисно упатство за твојот модел.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Кога се укључила климата примети ли што испиша на дисплејот на внатрешната ? Има кодови за грешки и вероватно таа грешка ја прочитал мајсторот и закључил дека е компресорот....втора варијанта е да те излажал дека грешката значи Fault compressor али тоа лесно се проверува ако ја знаеш грешката и побараш сервис кодови за Панасоник....уште боље ако најдеш сервисно упатство за твојот модел.
Внатре не видов дисплеј да има... , мајсторот надвор излезе и ја размонтира, значи незнам термини надворешниот дел што е на отворено кај што смука воздух, го отвори и заклучи дека моторот е дотраен пробушен....викнав веќе друг сервис тим , па ќе видиме...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Внатре не видов дисплеј да има... , мајсторот надвор излезе и ја размонтира, значи незнам термини надворешниот дел што е на отворено кај што смука воздух, го отвори и заклучи дека моторот е дотраен пробушен....викнав веќе друг сервис тим , па ќе видиме...
Дисплеј=температурата кај што ја пишува, пример место 21 степен ке испише Е6(лупам) буква +бројка, да не се степените, само 2 знака собира на дисплејот
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Дисплеј=температурата кај што ја пишува, пример место 21 степен ке испише Е6(лупам) буква +бројка, да не се степените, само 2 знака собира на дисплејот
Прати што се случи вечерва друже. Дојде еден комшија на кој не му се веруваше дека моторот бил дотраен дрн дрн.. даљинското сменивме батерии , си пишува 25 степена ама кога стискаш не мрда ништо, не реагират параметрите на копчињата што и да стискаш... нешто има корозија внатре од што стоело многу време некористено.. го однесовме на сервис да го исчистат, а со климата што се случи гледај, менуелно го укллучив од горе кај инвертерот стиснав он , се отвори и почна да дува топло :icon_lol: . гледавме и се чудевме.. како кога дојде мајстор не работеше и бил моторот отиден.. го уклучивме ние дува топло.... можно ли е ? ако бил расипан моторот зар ќе дува топло ? .... сега добив надеж дека немал појма од животот тој мајстор што дојде сабајле па утре викам други сервисери, плус даљинското го однесов веќе на чистење... па сигурно ќе сака да ја чистат и климата инвертерот.. незнам така ми кажаа дека е 10+ години и нее користена многу ваљда се чистат некој филтри како оди тоа.....
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Денеска во 7 сабајле беше 5с. ресетирав тоа уредот од анхоч и до сега климата има потрошено 1.4 kW :D
што мислите да е квалитетен инвертер од типот на хансол или дајсекаи колку ќе потрошеше денеска кај мене ??
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Почекај некаде до нова година, па измери на некои минус 10 и после кажи колку троши и како грее Нео... ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.261
Поени од реакции
29.745
Лаки бастардс!
Де дај најди некое имотче таму за купување, и да се селам таму! :)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Прати што се случи вечерва друже. Дојде еден комшија на кој не му се веруваше дека моторот бил дотраен дрн дрн.. даљинското сменивме батерии , си пишува 25 степена ама кога стискаш не мрда ништо, не реагират параметрите на копчињата што и да стискаш... нешто има корозија внатре од што стоело многу време некористено.. го однесовме на сервис да го исчистат, а со климата што се случи гледај, менуелно го укллучив од горе кај инвертерот стиснав он , се отвори и почна да дува топло :icon_lol: . гледавме и се чудевме.. како кога дојде мајстор не работеше и бил моторот отиден.. го уклучивме ние дува топло.... можно ли е ? ако бил расипан моторот зар ќе дува топло ? .... сега добив надеж дека немал појма од животот тој мајстор што дојде сабајле па утре викам други сервисери, плус даљинското го однесов веќе на чистење... па сигурно ќе сака да ја чистат и климата инвертерот.. незнам така ми кажаа дека е 10+ години и нее користена многу ваљда се чистат некој филтри како оди тоа.....
Па беше чудно дека е компресорот пошто рече не си ја користел многу а само од стоење да цркне компресорот нелоѓично е. За чистење не само филтрите најбитно е изменувачот (задниот дел од надворешната единица) да ти го исчистат, а исто и изменувачот во внатрешната. Тој од внатрешната лесно се чисти со течно средство, се пушта на ладење климата, се сипа течноста во внатрешната и цело ѓубре и маснотии залепени за изменувачот истекуваат низ цревото за кондензат. Филтрите и сам можеш да ги исчистиш. А за надворешната треба да има пристап до неа, незнам како е намонтирана ама чим мајсторов успеал да ја размонтира цела значи има пристап до неа. Имаш по огласиве чистат клими за 1200ден мислам. Уште и фреонот да го испуштат и да ти напунат нов фреон точно у грам колку што треба ке ти биде ко нова климава.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Лаки бастардс!
Де дај најди некое имотче таму за купување, и да се селам таму! :)
не е за смеење ама веќе имам еден комшија скопјанец зеде една стара куќарка за ич пари (5-6К евра ) 200 м2 со се двор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom