Најекономично греење (затоплување)

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Jas prijatele presekov, od krusel ja naracav Gree Change 35.000den. so montaza do tetovo. Gledajci po internet klimata definitivno ima daikin kompresor (DIT/daikin 1YC23AEXD) koj se spomenuva i na setcombg forumot.
Vivax definitivno za niden niven model ne koristi daikin kompresor iako mislev deka se mnogu slicni so gree/daikin bar GEXI i GEYI serijata, tuku koristat Gree kompresori G10 tehnologija, znaci kineski sto i nemora da znaci deka ne se dobri, ili se Daikin tehnologija so Gree nalepnica, kako i da e istiot kompresor na GEXI so cop 4.xx na druga gree klima ima cop 3.30, malku cudno???
Hidroset kako moja prva opcija ga nemaat fujitsu ASYG 12LEC i nejzina zamena e ASYG 12 LLC koja e uste posiromasna po perfomansi a mi rekoja deka samo nema moznost da ladi na -10 nadvoresna sto i ne mi e bitno ama mi izgleda po nikakva a isti pari kako LEC zatoa ne zedov od kaj niv
Гуглав за компресорот 1YC23AEXD и на 5тиот линк има ПДФ service manual za некоја SANYO клима која според обликот на надворешната и внатрешната единица и даљинското е мислам потполно иста со GREEво што си ја земал. Ист е и компресорот а и мануалот ко да е копи пасте за двете. Вероватно се многу слични и со тех. карактеристики кој немам време да ги споредувам.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za vivax geyi, da taka pisuva, mada nasive ne mi se relevantni.
Jas za gexi kontaktirav so hrvatite i mi pisaa Sanyo kompresor gore navedeniot, identicno so Gree hansol kako sto go postirav linkot gore.

Vo princip ne treba za kompresori da sporeduvame samo brend na kompresori.
Change nosi Daikin, a hansol (koja e povisoka klasa od Change) nosi Sanyo.

Ima i drugi parametri koi se bitni za kvalitetot na kompresorot.

Koga bi gi sporedile Opel so Skoda, site bi bile za Opel, ama Corsa so Skoda Superb ili Octavia ????
--- надополнето: 29 мај 2013 во 20:42 ---
Inaku za 35000 den. najdobar izbor, za tie peri ne moze da zemes nisto podobro.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Za ova mislev:

Vivax definitivno za niden niven model ne koristi daikin kompresor iako mislev deka se mnogu slicni so gree/daikin bar GEXI i GEYI serijata, tuku koristat Gree kompresori G10 tehnologija, znaci kineski sto i nemora da znaci deka ne se dobri, ili se Daikin tehnologija so Gree nalepnica, kako i da e istiot kompresor na GEXI so cop 4.xx na druga gree klima ima cop 3.30, malku cudno???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Според ПДФ-от за GREE Change од Стрелец: 29кг надводешна единица и СОР 3.6
Предобро беше за да е вистинито, но воопшто не е лошо ни ова.


Не ми е јасно само зошто никој не го есапи LG -CS12AF кој исто во Крусел кошта само неколку иљади денари повеќе... :)
Има слични карактеристики СОР 3,71 и 28кг надворешна единица. Плус подобри филтри.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ima eden prijatel lg-cs12af i mi se cini deka kompresorot e malu pobucen a na setcombg se zalat na termistori na nadvoresnata edinica, koj ne e skap ama ete eden tip cekal 2m na zamena i istite bile od prvite korejski a ne turski kako denesnive kade mozebi e izmenet ovoj termistor
Gree sto go zemav jas e so standardni oznaki za taja cena, cop 3.62 eer 3.2x 30kg... Utre ce dojdat od skopje i ce mi go montiraat pa ce vi kazem
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Gree sto go zemav jas e so standardni oznaki za taja cena, cop 3.62 eer 3.2x 30kg... Utre ce dojdat od skopje i ce mi go montiraat pa ce vi kazem
Зорба сервис?
Ај да напишеш како ќе помине инсталацијата. Пази да не забушат тие мајсторите, цревата за ладно и за топло треба да се одделно изолирани, да ја извакумираат внатрешната единица -прво да ја донесат 0.2бари притисок а после уште пола саат вакумирање, гумички на носачите, итн.

:)
ОК, научна фантастика ама пробај да си побараш како што е по спецификации на произведувачот. Предпоставувам ќе ти кажат одма „Де бе дечки ја 100+ клими иам монтирано, не требаат тие глупости„.
 
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Hahaha, ovoj majstor vece 20 godini raboti za krusel duri i so toj sto kontaktirav od krusel ima odeno so nego na nekoj montazi i mi rece deka se profi. I mi se javi vecerva da se dogovorime za utre i ja od prva "se nadevam deka ce ja vakumirate klimata?" a on na mene "jas i ne znam podrugo da montiram klima" i me zamolci :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Не ми е јасно само зошто никој не го есапи LG -CS12AF кој исто во Крусел кошта само неколку иљади денари повеќе... :)
Има слични карактеристики СОР 3,71 и 28кг надворешна единица. Плус подобри филтри.

Raboti do -10C
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
LG e deklariran na -15 po specifikaciite.
Razlikite gi gledam vo slednive raboti.

Gree ima 100gr freon povekje vo uredot.

Maksimalnoto povlekuvanje na struja:
GREE: Power consumption in the heating mode, kW 1.13 (0,2-1,55)

LG: Ulazna snaga:
  • Hlađenje - W: 1060
  • Grejanje - W: 1080

Izgleda deka GREE ima prednost. Na forumive gi falat kako edna od najdobrite kineski firmi. Jas lično prv pat slušnav za niv pred par denovi.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Na koi specifikacii pisuva -15??? i kade go procita toa?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Некој паталец (не гаталец) да предложе камин од прилика 24 KW за парно.
onak знам дека ова е спротивно од она што го работиш, ама сигурен сум дека знаеш да дадеш свој предлог за камин.

Central 23 на Алфа одпаѓа, невестата не го бендисува :unsure:

Треба ми за во Салонот па од таму ке се разгранува парното.
Значи треба да е нешто барем естетски лично за во салон!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Некој паталец (не гаталец) да предложе камин од прилика 24 KW за парно.
onak знам дека ова е спротивно од она што го работиш, ама сигурен сум дека знаеш да дадеш свој предлог за камин.

Central 23 на Алфа одпаѓа, невестата не го бендисува :unsure:

Треба ми за во Салонот па од таму ке се разгранува парното.
Значи треба да е нешто барем естетски лично за во салон!
И мене ме интересира ова, а мислам дека @мкд владе може да даде добар совет.

Иначе Алфа Плам треба да се квалитетни, ама дизајнот е често ретро шпорет. Мене ми се допаѓа :) ама не и на ТШМДСС (таа што мора да се слуша).
Тука на форумов се кажа дека бугарските PRITY се ОК за цената (како бренд). Нормално зависи од модел до модел а има и други фирми.

Еве ѕирни: (не знам какви се Римеко со цените дали забегуваат или не)
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=5&kat_id=7&sub_id=56



Мене овој доле ми фаќа око (и на изглед и дека е за во ќош), ама некако скап ми изгледа... Не знам дали некако може оваков камин да се комбинира да работи и со пелети можеби?
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
И мене ме интересира ова, а мислам дека @мкд владе може да даде добар совет.

Иначе Алфа Плам треба да се квалитетни, ама дизајнот е често ретро шпорет. Мене ми се допаѓа :) ама не и на ТШМДСС (таа што мора да се слуша).
Тука на форумов се кажа дека бугарските PRITY се ОК за цената (како бренд). Нормално зависи од модел до модел а има и други фирми.

Еве ѕирни: (не знам какви се Римеко со цените дали забегуваат или не)
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=5&kat_id=7&sub_id=56



Мене овој доле ми фаќа око (и на изглед и дека е за во ќош), ама некако скап ми изгледа... Не знам дали некако може оваков камин да се комбинира да работи и со пелети можеби?
http://www.rimeko.com.mk/mk/?id=7&prov_id=743


Римеко како шо ги пролистав..... цените солени ми изгледаат.

Најдов едни.... Копер од Неготино, кобајаѓи добри биле.
Вака гледано гледам и добар избор имаат (избор во смисил на изглед), шо се однесува до квалитет мора да слушнам и други мислења.
Најдов малце на Форумот на БИЛД таму ги пофалија.

Мене лично овој ми се свиѓа



Симпатично делува башка и голем отвор со што би ме спасило од мака за цепење.

Е сега ми треба мислење тука од некој постручен за овој.


Инаку информации досега шо најде за оваа фирма, Копер..... Металец од Битола им има поднесено тужба за копирање на 3 модела, по постапката им биле одземени 150 шпорети (неважно).

Отворив да видам и Металец што има.... и таму има добри модели, само нема цена наведено.

Ајде белки некој од @мкд владе или @onak или евентуално некој друг ќе даде свој предлог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom