Најекономично греење (затоплување)

Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Na kraj ce kupam Beko, se me zbunuva koga ve citam :)
Izgleda vazi praviloto deka cenata go kazuva kvalitetot na ugradeni kompresori, elektroniki itn., zatoa ne se zamarajte sto pisuva na nalepnicata na nadvoresnata kutija. Za se e kriv Panasonic koj vo kineskite modeli ne vgraduva isti komponenti kako vo maleziskite pa ispadna deka sekoja klima od kina e sumliva. Pa mojov iphone sto kucam sega e proizveden vo kina, moite good-year gumi sto gi kupiv vo makpetrol se proizvedeni vo kina i nikogas ne primetiv nesto loso vo niv duri i lepat i kocat podobro od fabrickite Firestone EU sto gi imav
No da se vratam na temava pogledajte go (najdolu) na linkot iskustvoto na prodavacot za ASYG12LEC http://www.coolshop.rs/fujitsu-klima-uredjaj-asyg12lec

Gledajte i uzivajte vo ceni i sto se se nudi vo Srbija: http://www.coolshop.rs/inverter-klima-uredjaji
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
VANLOC,
Koja kvadratura ke ja grees (dogrevas), kuka ili stan, izolacija ima ili nema, lokacija, Skopje,Mavrovo,Berov ili ...
I povtorno KOMPLETNO ZAGREVANJE ILI SAMO VO PRELAZEN PERIOD
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
Dali sakas so klimatizerot da se zagrevas kompletno bez nikakvo dogrevanje ili vo januari i februari planiras da vklucuvas dr el. telo, konvektor ili sl.
Ako sakas kompletno da se grees tuka nema kompromis, ke si go odvrzes kesiceto...
Дап, сега 100% да те разбирам. Дефинитивно ќе има догревање и дефинитивно не ми се исплатат најскапите инвертори со јака моќност и на поларни температури.
Требаше да потенцирам дека ќе има можност за догревање со конвектор, на страна што размислувам и за печка на дрва да додадам во идната дневна соба, а поставив и под кошулицата на површината од целиот спрат цевки за централно греење па можеби во наредната година ќе одам и на некој котел на пелети (пошто ефтин гас нема шанси да имаме во догледно време во Македонија).


Туку еве еден аспект на кој не видов овде да се зборува.
Некои модели на клими како Fujitsu ASYG 12LEC и новите модели на Noctria, не престануваат да дуваат дури и кога компресорот ќе престане да работи (постигната е температурата). Имено тоа го прават за го измешаат топлиот воздух горе со ладниот воздух доле (ние луѓето обично сме доле) и со тоа да се заштеди на потрошувачка.
Проблемот е што тие торбуленции се доживуваат непријатно за луѓето во собата, нешто како промаја. Уште поголем проблем е што ова не може да се корегира/конфигурира, едноставно така е поставено во софтверот и крај.
На ова треба да се води сметка, има многу луѓе што не поднесуваат промаја... ма за никој не е пријатно. Иако како концепт се работи за заштеда на потрошувачка.
--- надополнето: 26 мај 2013 во 14:07 ---
VANLOC,
Koja kvadratura ke ja grees (dogrevas), kuka ili stan, izolacija ima ili nema, lokacija, Skopje,Mavrovo,Berov ili ...
I povtorno KOMPLETNO ZAGREVANJE ILI SAMO VO PRELAZEN PERIOD
За последново веќе напишав погоре. Квадратурата е 32.4м2. Изолацијата е дупли сендвич ѕид а летово ќе ставам фасада со накај 8см стиропор. Скопје, Тафталиџе 2 (нема често магла).
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Pretpostavuvam kuka i termopor prozori os dvojno zastakluvanje.

Moja preporaka Carrier Xpower gold okolu 48000den so montaza, vo toj cenoven rang po moe mislenje najdobar so golem kondenzator koj dava dobra izmena na toplina na nadvoresnata edinica. Seriozna firma koja go zastapuva kaj nas so saglam montaza i podrska za ponatamu.
Za poeftino po karakteristiki i iskustva na drugi Gree Change 12 okolu 30000den+montaza=35000-36000den.
Isto taka vidi i Vivax 12Geci serija.

Pocekaj oktomvri cenite odat dole, ako ne ti e za ladenje.

Nekoi klimi prodolzuvaat da duvaat i koga ke prestane kompresorot da raboti so cel da se isusi vosduhot na kondenzatorot (citaj, isparuvacot), taka da ne se pojavat mikroorganizmi i gabi kako posledica na vlagata od kondenziraniot vozduh na vnatresnata edinica.

Fujitsu nocria vo hidro set e 1690evra + monatza za 14000btu
--- надополнето: 26 мај 2013 во 15:02 ---
Po tabela vrvni karakteristiki Vivax GEXI ili GEYI serija skoro identicna kako Gree Hansol - okolu 51000den so montaza.

Dali nekoj ja koristel ovaa Vivax???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
Pretpostavuvam kuka i termopor prozori os dvojno zastakluvanje.
Дап, двојно стакло со некој си инертен гас измеѓу.
Куќа но долниот спрат се грее (а некогаш во иднина и поткровјето ќе се грее), па условите не се толку поразлични од типичен стан, но верувам со подобра изолација. Може да се решам и 10ка стиропор да ставам пошто најголем дел од цехот ќе оди на работна рака и другиот материјал... + или - пар сантиметри дебелина на стиропорот нема да ми смени многу во вкупниот трошок.



Moja preporaka Carrier Xpower gold okolu 48000den so montaza, vo toj cenoven rang po moe mislenje najdobar so golem kondenzator koj dava dobra izmena na toplina na nadvoresnata edinica. Seriozna firma koja go zastapuva kaj nas so saglam montaza i podrska za ponatamu.
Земав проспект пред некој ден. Фирмата е озбилна, но за Carrier многу малку знам. Некаде пишуваа за некоја поврзаност со Мидеа (или некоја друга)?



Za poeftino po karakteristiki i iskustva na drugi Gree Change 12 okolu 30000den+montaza=35000-36000den.
Isto taka vidi i Vivax 12Geci serija.

Pocekaj oktomvri cenite odat dole, ako ne ti e za ladenje.
Не се брзам летово, уште ги привршувам работите на спратот. Толку време собирам пари за сето ова да едно лето чекање не ми значи многу. А сакам и да ги ставам климите по ставањето на фасадата.

Vivax кој ги држи, немам видено по продавнициве и сајтовиве...
LG не ги цениш многу, а?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Lg athena xtreme tie se ok, za ovie tuka koga ke vidam kolku pari ke dadam i koj ke mi gi montira, i ne daj boze da se rasipa, jas ne bi zel.

Pacom se za Vivax (imaat 3 god. garancija) ali ne rabotat so fizicki lica, vidi vo Baneair, solidna firma, mislam deka prodavaat i carrier i toshiba so poeftini ceni nego vo energija.

Carrier e americka firma i e vo vrvot na klimatizacijata VRV, topl. pumpi vozduh-voda itn, mnogu retko pravat split kukni sistemi. inaku nema vrska so midea, sega e Toshiba -Carrier corporation

Vo sekoj slucaj karakteristiki na list hartija e edno, a kako ke se pokaze vo praksa e drugo.
--- надополнето: 26 мај 2013 во 15:42 ---
Vanloc:
Razmisli dali e pametno stiropor da stavis???
--- надополнето: 26 мај 2013 во 15:49 ---
Ytong multipr e najdobroto resenie za nadv. izolacija, a zosto ne stiropor (EPS) procitaj gi postovite sto sum gi pisuval na strana 100.101.103
--- надополнето: 26 мај 2013 во 15:49 ---
Ytong multipor e najdobroto resenie za nadv. izolacija, a zosto ne stiropor (EPS) procitaj gi postovite sto sum gi pisuval na strana 100.101.103
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
Sass
Мислиш заради „дишење„ на ѕидот?
Завршена приказна веќе ставив внатрешна изолација со стиропор во дневната соба, ништо од дишење... ама затоа планирам активна вентилација.

Иначе камена волна би била алтернатива? Или нешто друго?
Камена волна ставив во подната изолација на цел спрат, делумно заради звучна изолација но делумно и заради цената... Стиропорот е покачен на цена последниве пола година. Така барем ми рекоа на повеќе места и камената волна не дојде многу поскапа.
--- надополнето: 26 мај 2013 во 15:56 ---
Ytong multipor e najdobroto resenie za nadv. izolacija, a zosto ne stiropor (EPS) procitaj gi postovite sto sum gi pisuval na strana 100.101.103
Ок фала, ќе разгледам.
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Nema potreba da frlas pari za multipor ionaka ti e zaheftana sobata (kukata), stavi dobra ventilacija
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
...stavi dobra ventilacija
Можеш да линкаш добар ресурс со информации на оваа тема?
Предпоставувам дека не би требало да биде пресложено ова, ама се си има своја мајсторија и подобро да вложиш труд да научиш одколку да ти биде жал кога ќе биде касно... :)
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Sega ne znam, aj utre na rabota mislam deka imav nekoi brosuri pa ako najdam nesto ke pisam.
Vo princip poradi toa sto nema da imas transfer na energija niz zidovite (ili mnogu malku), mora da obrnes vnimanie na dovod na vozduh od nadvor i odveduvanje na vlazniot vozduh prema nadvor.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
Windfucker
Bojco

Момци, се мислам помеѓу LG и Carrier/Toshiba, и да бидам искрен вториве повеќе ме интригираат заради квалитетната монтажа од сервисот на фирмата што ги продава. Од тој аспект сакам да ве замолам, ако се сеуште се сеќавате на процесот на монтирањето: кога ви ги инсталираа LG инверторите, како бевте задоволни од квалитетот на монтажата и односот на сервисерите?

За Винд знам сигурно а мислам и Бојчо напиша дека од Нептун му се земени климите.
LG за Нептун ги монтираат Видеодата. Дали ја извакумираа внатрешната единица, дали го проверија притисокот на фреонот, дали убаво ги изолираа цревата со одделни изолации, колку време траеше монтажата -гледаа да завршат најбрзо можно или гледаа да ја завршат работата како што треба?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
A dali nekoj ima informacija dali kaj nas nekoj vgraduva grejac na tacnata na klimatizerot, na nadvoresnata edinica???

Mnogu mala investicija a golema dobivka.
Moжеш ова да го објасниш малку подетално?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Go otopuva mrazot na tacnata na nadv. edinica, taka da vo najlos slucaj ako se koristi vo zimski uslovi, moze da sa nakalemi mraz duri do visina na perkata na nadv. edinica i da ja osteti perkata.
Inaku so otopuvanje na mrazot, koj mraz moze da se prosiri i na kondenzatorot, se zgolemuva kapacitetot na izmenata na energija so nadv. "topol" vozduh.
Vo nekoi slucai se koristi i grejac na karteror na kompresorot za da moze da bide masloto viskozno (da bode toplo) kako pri laden start ne se osteti kompresorot. Toa e vo slucaj da se vklucuva kompresorot posle podolgo nerabotenje, pri niski temperaturi.
Ako klimata ima dobar defrost (software, procesor itn...) nema potreba od grejac na tacna, ali vo sekoj slucaj koga toj grejac trosi 40-60w i se vklucuva na termostat ne e na odmet da go ima.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.621
Поени од реакции
30.207
Звучи како нешто што може да се направи и во сопствена режија.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мислам дека таков „ грејач на кратерот на компресорот “ во наши услови не е потребен
Просечната надворешна температура во јануари е + 0.3 степени. Од друга страна кога се ниски надворешните температури, мала е количината на влага во воздухот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom