Најекономично греење (затоплување)

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Моето прашање за ЛИСТАТА беше... не да откривам нечии лични податоци ..туку од моето искуство со мајсторите , а кои ни менуваа прозорци и врати кај нас дома ..а кои пак ... да сум проверел навреме..никојпат немаше ни да ги ангажираме..оти испадна дека кога бев на рекламации на изработката и монатажата во самиот објект кај нас... неколкупати кај нив во фирмата..затеков луѓе - муштерии нивни...а кои стално нешто приговараа на изработката и квалитетот на монатажата ..а одпосле и јас конечно „сфатив„ ...зашто сите тие толку приговарале...ама беше предоцна..дадени беа парите..
Мое лично и МНОГУ ЛОШО ИСКУСТВО со МК Фирми
:toe:
те сваќам друже на што мислиш. јасно ми е како ден. не си ни прв ни последен кој е изгорен од такви КВАЗИ МАЈСТОРИ... затоа реков, има за секого референтна листа, меѓутоа лично и персонално. не смеам поинаку. закон може да ме гони. не сум јас индивидуалец кој може да си игра со телефони на ти го дај ми го, туку сериозна фирма која не смее да си игра и да ги дава податоците на клиентите без дозвола нивна. како што реков, сите добиваат листа од барем неколку клиенти во “близок комшилук“ и сите потребни информации ги исцрпуваат од таму. тоа е редот и правилото.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Druze ako vise sakas da stavis zasto ne mu se javis na covekot i dogovori se da se vidite da napraite muabet dzabe vaka jadenje burek po forumi kako i sto bilo.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
cenite na Panasonic invertorite vo Mkd pocnuvaat od 500 Eura.
.
500 евра се кинеските ама лош глас ги бие,малезиските се добри ама се 800 евра а јапонските едно време додека ги имаше(сега незнам дали ги има) беа 900 евра.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
3
Еве Ви мислење за инвертер од прва рака.

Имам инвертер Панасоник малезиски 4,5 кW (греење) . Лани летото го поставив. Цела зима го пројдов со него без никаков проблем. Затоплувам 50 квадрати со него и не троши повеќе од 1 киловат на саат. Да не беше конвекторот од 2,5 киловати што го користам за затоплување на само една просторија од 20 квадрати, ќе имав сметка за струја ко што плаќам летно време.
Тестиран на -14 степени, работи без никаков проблем. Дури размислувам во иднина за уште еден. Се исплаќа самиот за неколку години од заштедата на струја.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
ама неколку години и му е рокот на користење на истиот. бидејки сум во комуникација со техничкиот персонал, се вели вака: секој инвертор трае минимум 5 а максимум 7 години. секој ден после 7-та година е гратис. после 3-та та година неговата енергетска ефикасност се намалува поради абење на материјалите, а после 5-6-та та неговата енергетска ефикасност паѓа и под 50% од колку на нов. ова важи за секоја клима со или без инвертор која се користи редовно и за греење и за ладење. иначе да, парично се исплатува посекако, бидејки разликата во греење со инверторот ја вади самата инвестиција за одприлика толку 5 до 7 години.. значи после 7-та година максимум инвестицијата е вратена во целост и ти се исплати и да купиш нов, бидејки средствата се вратени.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
ама неколку години и му е рокот на користење на истиот. бидејки сум во комуникација со техничкиот персонал, се вели вака: секој инвертор трае минимум 5 а максимум 7 години. секој ден после 7-та година е гратис. после 3-та та година неговата енергетска ефикасност се намалува поради абење на материјалите, а после 5-6-та та неговата енергетска ефикасност паѓа и под 50% од колку на нов. ова важи за секоја клима со или без инвертор која се користи редовно и за греење и за ладење. иначе да, парично се исплатува посекако, бидејки разликата во греење со инверторот ја вади самата инвестиција за одприлика толку 5 до 7 години.. значи после 7-та година максимум инвестицијата е вратена во целост и ти се исплати и да купиш нов, бидејки средствата се вратени.
Функцијата на работа на инвертерот и обичната клима е ист, нема никаква разлика во рокот на траење помеѓу двете.

Што тоа паѓа во енергетската ефикасност кај клима уредот? Освен ако нема фреон во неа друго не ми паѓа на памет да се намали енергетската ефикасност.
Не знам од каде дојде до магичната бројка од 7 години рок на траење.
Имам 2 панасоник обични10 години, работат беспрекорно.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
Samo freon li ima klimata? :)
a sto go turka toj freon, elektro motorot se trosi, se trosat klipovi gluposti....eee milion stvari ima
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Samo freon li ima klimata? :)
a sto go turka toj freon, elektro motorot se trosi, se trosat klipovi gluposti....eee milion stvari ima
никола правам муабет за разлика во енергетска ефикасност за 50% што ја потенцира онак.
Не верувам дека од потрошувачка од електромоторот, клипови клима уредот после 3 години ќе дава моќност за затоплување од 2 КВ наместо 4 како што е напишано во проспектот.
Она со фреонот го напишав како за мајтап
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
500 евра се кинеските ама лош глас ги бие,малезиските се добри ама се 800 евра а јапонските едно време додека ги имаше(сега незнам дали ги има) беа 900 евра.

Реков јас дека овде во Македонија има само кинески и малезиски и затоа како опција за купување на инвертор не е добра! Освен можеби понудата на __?__?__?___ Фуџитсу инвертори за 620 Еур... Е па сега ти види! Во кинески Панасоник е подобро да се инвестираат 600 или во Јапонски Фуџитсу 620.- Еур. Мислам беспредметно е да се дискутира! Во светски рамки климатизерите и инверторите на Фуџи-Електроник се самиот врв, додека Панасоник е втора лига. На крајот на краиштата еве ја Бугарија каде е - на 2 часа.... Имаш за 550-600 сома (како што напишав погоре) о-хо-хооооо јапонци - Фуџи, Даикин, Митсубиши, Шарп, Хитачи.... сите овие се многу подобра опција од Панасоник (особено првите три).... е сега со внесување овде (царина и данок) ќе отидат нешто над 600, ама ако сакаш сметка за струја т.е. за греење 1,500,- ден и ако сакаш да не му ја мислиш за загревање наредните десетина години - ке платиш! Ете Теон е многу задоволен и од малезиски Панасоник.... замислете како добро би работеле јапонски и колку би биле економични!? Мицубиши во еден модел на хипер-инвертор достигнува ЦОП од 4,6!!! Замислете просечна потрошувачка на уред кој дава 3,2 Кв енергија, просечната потрошувачка 0,6 Кв/ч, за загревање на 15-20м2, но тој е прилично скап уред за наши прилики.... Догодина ке му падне цената!
Да! Апропо предходното.... Некаде на форумов кажав, еве ќе повторам... ако мене ме прашаш мислам и дека многу подобар избор од Панасоник се Фонко инверторите. Во ценовна тарифа како нив (35-40,000), ама мислам дека се доста подобри! Ако не се лажам оригинал јапонски компресори користат!?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
никола правам муабет за разлика во енергетска ефикасност за 50% што ја потенцира онак.
Не верувам дека од потрошувачка од електромоторот, клипови клима уредот после 3 години ќе дава моќност за затоплување од 2 КВ наместо 4 како што е напишано во проспектот.
Она со фреонот го напишав како за мајтап
dobro moze ne 50% megjutoa sigurno posle nekoe vreme doagja do opagjanje e sea kolku neznam ali sigurno ima trosenje na delovite
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Функцијата на работа на инвертерот и обичната клима е ист, нема никаква разлика во рокот на траење помеѓу двете.

Што тоа паѓа во енергетската ефикасност кај клима уредот? Освен ако нема фреон во неа друго не ми паѓа на памет да се намали енергетската ефикасност.
Не знам од каде дојде до магичната бројка од 7 години рок на траење.
Имам 2 панасоник обични10 години, работат беспрекорно.
ист е компресорот. а другото е слично ама не исто. уствари, еве што е компресор: клип и вентили како кај кола. клипот има карики исто како кај кола. има и брегаста исто како кај колите а има и радилица која е исто како кај колите. и двете се потопени во масло-уље. е наместо бензински или дизел мотор има силен-моќен електро мотор во принцип кај 3,5 климите тоа е 1,1 до 1,3 киловати за да врти. фреонот под притисок ја крева температурата. а притисокот е преку липовите нели. оној момент што би бил кај колите палење на горивото т.е. нај високиот притисок на клипот, кај климите е отварање на издувниот вентил кој топлиот фреон го испушта кон испаривачот. испаривач? е тоа е едно мало уредче кое наликува на пенкало само малку по големо. во него фреонот испарува т.е. од течна се префрла во гасна состојба и на крајот од него пак е во течна, мегуота фреонот кога испарува он се лади и до -10 степени. и како изладен иде кон внатре за да перките дуваат низ хладњакот и го ладат воздухот. е за да грее климата се става специјален вентил кој го заобиколува овој испаривач и како топол фреонот иде во внатрешната единица и перките дувааат...

пошто го објаснив работењето во кратки црти, сега да објасниме дека и на кола се прави ремонт за да се смени што...? клипови, карики и вентили, т.е. материјалите што се трошат. понатака дали на кола мењате масло? а на климата го мењате ли? а зашто се мења маслото? затоа што ја губи својата вискозност и подмачкувањето се намалува, т.е. се абат-трошат кариките, вентилите, брегастата и радилицата... е па и кај климата е исто... кога ке ослабе на притисок компресорот, (клип, карики, вентили) тогаш загревањето на фреонот се намалува, испарувањето е по споро и не целосно, ладењето при испарување е помало, или греењето е послабо бидејки компресорот не го загреал фреонот како кога бил нов... а електро моторот и понатака си врти влечејки си иста сила т.е. ватажа.и перките дуваат и понатака влечејки си ја истата снага, и електро вентилот за премостување си ја влече истата снага и од тука доаѓа математиката дека се намалува и до 50% енергетската ефикасност. повеќе би рекол дека тоа е реално околу 30-35% но техничката поддршка вели дека може да дојде и до 50% немањето или губењето на фреон само ги менува оараметрите на работење на климата.. и да решам еден голем баук... ако во климата фали некое количество на фреон тоа не значи дека климат анема да лади, напротив, ке лади повеќе. ама за на греење нема да грее. ама и фалењето на фреон го оптоварува конпресорот т.е. електро моторот, и така он прегорува. значи реков за фалаењето на количество некое а не да нема фреон... ако нема фреон тогаш нема ништо да прави. во по квалитетните клими има вградено сензори кои мерат притисок на фреон. ако притисокот измрда надвор од границите, тогаш он го гаси компресорот автоматски за да го заштити... од друга страна не смее да има ни повеке фреон одошто треба затоа што како изладен ке се враќа ви клипот и ке прави топлински шок на компресорот... замисли ти загреан компресор на 100 и кусур степени, го полеваш со ладен фреон од 0 или еве +10 степени... кврццццц... пукаат материјали па нек се и од нај јакиот челик...

а сте слушнале ли некогаш за терминот ЗАМОР НА МАТЕРИЈАЛИ?

мислам дека убаво образложив како работи клима и зашто се намалува нејзината енергетска ефикасност... јас сум техничко лице кое меѓу другото летно време работи со клими и во мојот стаж со работење со клими, низ раце ми прошле повеке клими него ли што видовте летово по реклами и рекламни материјали...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Многу убаво објаснето Онак.... Но сепак не верувам дека на квалитетна (јак бренд) клима за 6-7 години ефикасноста и паѓа до 50%.... Тоа може да се каже за кинеските но нејм клими како Кварт, Нео, Филиа, со цени од цца 10-12,000.- ден ... но никако не би смеело да се случи кај модели од прва лига инвертори, барем не за толку краток рок.... Може ли Дачија да споредиш со Тојота?.... Или уште по-пластичен пример. Каква шрафилица или бор-машина користиш на работа? Веројатно Де Валт, Макита, Хитачи.... сигурно не користиш Блек Декер (зелена серија), или некои *но нејм* безвезни Риедер или што ги нуди *Еуро тулс* - торна за 4,000 денари? Правило е за многу работи па и за климатизерите - КОЛКУ ПАРИ? ТОЛКУ МУЗИКА!
 
Член од
10 август 2010
Мислења
66
Поени од реакции
33
Но сепак не верувам дека на квалитетна (јак бренд) клима за 6-7 години ефикасноста и паѓа до 50%.... Тоа може да се каже за кинеските но нејм клими како Кварт, Нео, Филиа, со цени од цца 10-12,000.- ден ... но никако не би смеело да се случи кај модели од прва лига инвертори, барем не за толку краток рок.... Може ли Дачија да споредиш со Тојота?.... Или уште по-пластичен пример. Каква шрафилица или бор-машина користиш на работа? Веројатно Де Валт, Макита, Хитачи.... сигурно не користиш Блек Декер (зелена серија), или некои *но нејм* безвезни Риедер или што ги нуди *Еуро тулс* - торна за 4,000 денари? Правило е за многу работи па и за климатизерите - КОЛКУ ПАРИ? ТОЛКУ МУЗИКА!
Дека сето ова е потполно точно ... потврдувам дека ...ете ние имаме клима монтирана во 1994 година..и до ден денес таа си работи совршено..никој од нас не може да ја воочи намалената т.н. „енергетска ефикасност„..поради споменатиот замор на материјалите..а секористи секојпат кога Топлификација забушава со греењето..а на лето си е оперативна ..т.е. служи за ладење на дневниот боравок..односно „салонот„..
Очигледно е ...дека тој е однапред пресметан и вграден со квалитетни материјали..така да правилото :КОЛКУ ПАРИ - ТОЛКУ МУЗИКА и овде се совпаѓа со реалноста.
:toe:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
дефинитивно колку пари толку музика... нема да се објаснувам зашто и како, но сигурен сум дека веројатно неможете да го осетите намалувањето на енергетскта ефикасност од година во година, има причини и објаснување и за тоа, ама тука веке ке прејдам во доменот и нивото на некои поединци кои ке почнат да се инатат со мене исто како и во темата за кинеските телефони...

јас имам пример дома каде и двете клими ми се панасоник едната е 3,5 киловати прозорска, другата е 2,5 киловати сплит, во две различни простории... таа што е 2,5 киловати неможе да и се соберат вкупно работење од 50 саати, додека таа од 3,5 не е изгасната што се вика и на греење и на ладење. сега во овој преоден период ги вклучив и двете на греење. 2,5 киловатната грее со скоро дупло поголем капацитет од таа што е 3,5 киловати... зашто? истрошеност и замор на материјали, само овде е ситуација каде можеш да компарираш бидејки ти се и двете на ачик па да споредиш. а инаку и двете се наместени во ист период да не речам во 1 ден се ставени и двете и првата зима грееја исто. од година во година ја осекам таа во дневната дека ја губи силата. а бидејки работам со клими не ми треба да тестирам и да мерам, доволен ми е звукот од компресорот што го слушам за да знам дека е веке без душа и дека капацитетот на истиот е паднат ДУРИ И ПОД 50% ОД ФАБРИЧКИ ПСОТАВЕНИТЕ ПАРАМЕТРИ. кој сака да му напраам презентација нека каже, имам инструмент оној што мери температура со сонда, можам и да снимам едно клипче па да ви докажам. инаку климите се поставени во 2002 година, што би се рекло 8 полни години тераат девета.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Значи служат и по 8 години нели? Ќе служат и многу повеќе со многу малку намалени својства и капацитет, во тоа сум сигурен.... иако се што е направено има рок и трајност.....
Нешто друго сакав да прашам. Разлика во квалитетот меѓу производителите на конвектори има ли? Има ли подобри и помалку добри? Големи разлики? Француските Термор и Ерлек.... Германските АЕГ, Ваилант, Штибел Елтрон .... Англиските Димплекс.... Норвешките Гламокс изгледа се Мерцедеси меѓу конвекторите, но од две причини (ги нема во МК плус *изгор* цени се) не би ги коментирал. Има ли разлики меѓу овие наведениве?.... кои БТВ се по цена тука некаде + - 300 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom