Најголемата шпиунска операција во Македонија?

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Колку што ми е познато неколку професори од ПМФ-Информатика, сега ФИНКИ имаат имплементирано брз алгоритам (ако се извршува на хардверско ниво) за енкрипција. Па ако некој е толку паничар, побарајте го и најдете начин да си го инсталирате.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Дефинитивно најсмешни ми се тие што викаат "Што ми е на мене гајле јас не правам ништо лошо" .Прво тој дел не ни сакам да го коментирам освен што им завидувам дека преку зима не им гајле зошто волната држи топло.

А најсмешниот дел е тоа што вистината е дека секој ден ПРАВИТЕ НЕШТО ЗА ШТО МОЖЕ ДА БИДЕТЕ ОСУДЕНИ.Кривичниот законик ни е толку комплициран и во детали влегува што не е возможно да правите нешто што не е нелегално.Единствената разлика меѓу вас и тие во затвори е што сеуште не решиле дека тоа што вие го правите ќе почнат да го гонат.


.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Еве еден корисен линк. http://www.phonecrypt.com/~phonecry/index.php

Ако сакате добра енкрипција се става на двата телефони па крипцијата оди во реално време. Неможе да се прислушкува ќе се слуша нешто неразбирливо.

И не е само прислушкувањето за криминални дела. Се користи како да се уништи конкуренцијата од секаков вид на бизнис. На времето за еден ручек се добиваше цело ЦД со снимен матерјал за одреден број на телефон.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
593
Поени од реакции
1.192
И што сега? Сите ќе си продолжиме да си користиме телефони, на никој нема да му чуе. Како до сеа да не се прислушкувало. Со секој смартфон си има и GSM и свесно го користиме, само што сега некој го фатил опасна параноидна досада па си склопил мејл со јака теорија на заговор и ајде сеа спамувај.
Нека прислушкуваат бре нека си е*ат матер. Јас и така сум досадна на телефон има да се покаат што ме слушаат :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
И што сега? Сите ќе си продолжиме да си користиме телефони, на никој нема да му чуе. Како до сеа да не се прислушкувало. Со секој смартфон си има и GSM и свесно го користиме, само што сега некој го фатил опасна параноидна досада па си склопил мејл со јака теорија на заговор и ајде сеа спамувај.
Нека прислушкуваат бре нека си е*ат матер. Јас и така сум досадна на телефон има да се покаат што ме слушаат :)
Можеби ти не си интересна, но што ако еден разговор да слушнеш и да имаш добивка од 10.000 евра дали повеќе ќе те заинтересира да прислушкуваш и понатака? Нормално тој што бил прислушкуван да ги изгуби тие пари?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Абе вие се смеете али “не дај боже“ еден ден да смислите нешто шо не и се сфиѓа на тековната актуелна власт, или да дознаете нешто што тековната власт што тие не би сакале да се дознае, или да станете гигант кој не сака да биде марионета на власта, ќе се смеете тогаш.

Битен е принципот, не знам шо не сфаќате.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Абе вие се смеете али “не дај боже“ еден ден да смислите нешто шо не и се сфиѓа на тековната актуелна власт, или да дознаете нешто што тековната власт што тие не би сакале да се дознае, или да станете гигант кој не сака да биде марионета на власта, ќе се смеете тогаш.

Битен е принципот, не знам шо не сфаќате.
Ама они не прават ништо лошо :cenzura:
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
Се приметува некад коа се прислушкува , има шушкање ко некоја фонија ...као ехо да добива гласот од другата страна.
Племе им еб..
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Имењак... Реј 'Д Уан до кога ќе отвараш нови јузери?

Дали знаеш дека со посебна програма те гледам што правиш сега?
Седиш пред компјутерот на удобна столица, а на ѕидот имаш специјална сијалица... таа сијалица проектира специјални сенки... во тие сенки е сокриен Зоран Божиновски, пази се...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Се приметува некад коа се прислушкува , има шушкање ко некоја фонија ...као ехо да добива гласот од другата страна.
Племе им еб..
Кога ќе докупат уште пософистицирана опрема нема ништо да ти биде сумљиво.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Copy paste od mail mi e.Go vidov i prosti ne mi se verue.

Ke ve naezi koga ke gi vidite moznostite koi im se otvaraat so ova.(znam deka e tapa times new roman,ama probav i nemozam da go smenam)

ЕКСКЛУЗИВНО:

Најголемата шпиунска операција во Македонија ----------- ДБК,УДБА,Сигурими
[ITNO!] prenesi ponataka. :vozbud:

Група од околу 50-тина луѓе спрема план за да од јануари 2013 ја покрене најголемата шпиунска операција во Македонија.
Во таа група има луѓе од врвот на Т-мобиле; Вип; Оне;
Агенцијата за Електронски Комуникации(АЕК); ДБК; МВР;
надлежните за шпијунажа од партиските штабови на ВМРО,СДСМ;
тн.“експерти“ (во препишување на фашистички,диктаторски закони) и други битанги.

Неверојатно,но како,на кој начин тоа планираат да го направат?

Накратко – сакаат да ги искористат нашите мобилни телефони за откривање и следење на локацијата,снимање на разговорите и далечинско активирање за снимање на звуци.
Со новата технологија следењето можат да го прават за сите одеднаш и за долго време-неколку години.
Планот е гнасен и само малкумина го знаат-затскриен е зад други работи и тн."безбедност"
Повеќе детали имаш во текстот подоле.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Еве како планираат тоа да го направат:

=> АЕК- Агенцијата за Електронски Комуникации има донесено одлука/закон со кој
до јануари 2013 би требало секој корисник на припејд услуги да се регистрира
кај операторот со ИМЕ,ПРЕЗИМЕ и матичен број(ЕМБГ).Оној кој ќе одбие ќе биде угасен.
Индиректно така СЕКОЈ БРОЈ би се регистрирал и во МВР бидејќи ќе биде користена нивната база
за проверка на точноста на ЕМБГ.

Со тоа СЕКОЈ ГРАЃАНИН ВО ОВАА ДРЖАВА кој носи мобилен телефон ќе биде забележан во база на броеви.
Заменикот на АЕК спомна дека има покриеност од над 120% тоа значи дека секој има по еден,а некои и по 2 или 3 броја.
(досега само оние со постпејд договори беа забележани,а и тие можеа во било кое време да си купат припејд SIM картичка и да исчезнат од радарот)

=> Со помош на новата технологија се овозможува
лоцирање на мапа на одредена SIM картичка - т.е. мобилен телефон - т.е. Човек ВО БИЛО КОЕ ВРЕМЕ.

За таа цел се користи сигналот кој твојот мобилен ионака го испраќа до базната станица на секои 3-5 секунди за да и каже дека е тука и да може системот воколку има повик да го пренасочи повикот на таа базна станица кадешто е мобилниот.

За точна локација е доволно да се искористат минимум 3 околни базни станици
(триангулација преку базните станици) и со пресметка на доцнење на сигналот меѓу нив да ја дознаат точната локација на мобилниот.
http://cellphonetrackers.org/comparison-of-three-cell-phone-location-tracking-techniques.html

Прецизноста на ПОСТАРИОТ систем/софтвер е во радиус од 50m во град каде што има доста базни станици,а е нешто помала на отворено-надвор од град.
НОВИОТ систем,со помош и на новите “паметни“ телефони е уште попрецизен.

=> Ако веќе се знае КОЈ Е корисникот и КАДЕ СЕ НАОЃА ,се што треба е да го вклучат снимањето и СЕКОЈ ТВОЈ ПРИВАТЕН разговор да биде снимен на некој хард диск.

НО ТОА НЕ Е СЕ.Ако ја знаат твојата локација,било кој олош со пристап до базата на броеви многу лесно може да ти испрати неколкумина за да те претепаат,ограбат,киднапираат или полошо - да ти наместат “самоубиство“
или сообраќајка на тебе или на некој твој близок.

### (практично-за секој да може да разбере ,дознај преку примерите со Навивач,Бизнисмен,Психопатска екс девојка/дечко,Новинар ; Несвесен граѓанин и Организатор на протести кои ќе бидат наведени на крајот од текстов) ###

=> ОПЦИЈАТА ЗА СЛЕДЕЊЕ МОЖЕБИ ПОСТОЕЛА И СЕ УПОТРЕБУВАЛА И ПРЕТХОДНО.
РАЗЛИКАТА ОД ПРЕТХОДНО е во тоа што по јануари 2013 ВЕЌЕ БИ НЕМАЛ/А ИЗБОР - АКО САКАШ ДА КОМУНИЦИРАШ СО НЕКОГО ПО МОБИЛЕН ТЕЛЕФОН.
Би морал да станеш како некоја стока која е жигосана за да може да се следи.

Ќе го вклучам овој па нека го активираат далечински за да можат да прислушкуваат,или нека ме лоцираат прецизно каде сум. :pos:
Не влагај премногу во шеми и не си прај филмови, прислушкувањето и до сега ите како беше возможно и ако сакаат да те пронајдат ќе те пронајдат менувај броеви колку што сакаш.
Уствари нема ништо лошо во регистрацијата на сопствениците на броевите, ниту во тоа да можеш да добиеш информации чиј е бројот. Кај домашните фиксни телефони таа опција постои од како е поставена телефонската мрежа.
Туку премногу дечишта што се лупаат од земја дека нив некој ќе ги прислушкува и дека ќе им објавува податоци си прават филмови.
--- надополнето: 30 октомври 2012 во 18:10 ---
И така никој не ми врти :place:
Ај да не плачеш :) (y)
 
Член од
30 октомври 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Баш ме интересира, меилот стигнал со : vozbud:?
ne,mailot ne stigna so : vozbud: .Toa ja go staviv koga go prereduvav tekstot od mailot za da ne se javuvaat praznini so 1 red=1 zbor
(sakav i vo ariel da go stavam kako sto i kazav na pocetokot,no ne uspeav)

Зоран Божиновски? :vozbud:
Izvini ama ne go znam toj Zoran bozinovski.Sto e fintata so nego neznam.

[quote="Acid, post: 5415352, member: 1

Фала богу дека сето ова е возможно. Се вика технологија. А технологијата може да биде злоупотреба, но и измамена........
Кај беа луѓево кога викав дека триангулацијата може да помогне во случајот со масакрот на Смилковско езеро?

Протестирајте за вистински проблеми. [/quote]

Aj kazi mi koi aslaci i amateri ke koristat mobilni telefoni vo takva akcija?Ne vikam deka e nevozmozno,samo deka e malku verojatno.

Da te prasam:
Faktot deka utreden nekoj supak so pritisok na kopce ke moze da vidi kaj si, da cue sto zboris so zenskata,sestrata,so biznis partnerot ili so prijatelite ne ti izgleda kako problem?

[quote="Acid, post: 5415352, member: 1

Никој не ве присилува да користите мобилни уреди. .[/quote]

Dali e na vistina taka?Ne ziveeme site na selo,pa duri i tie tamu imaat potreba od mobilen.

Probaj da bides vraboten vo privatna firma(pr.distributer,majstor) ili da vodis bilo kakov biznis bez mobilen telefon.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.998
Поени од реакции
10.676
па не за џабе јас уште сеа ги редам со убави зборови до 10то колено ако осетам ехооооо :D
мислам дека сеа најчесто следени се оние бројчиња кои се на име на некој што работи во државната администрација :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom