Насилство врз професорите

Г

Гоццццце

Гостин
Уффф, да ми беше типот од клас, гадно ќе поминеше. Точно и на мене некогаш ми е дојдено да мавнам некој професор, ама џабе нечовечки е. Али да тепаш беспомошна жена која е 3 глави пониска од тебе, па жално е бре.

Уште еден пример дека светот полудува.
Нема грешка бе. Детето го направивте криво. Тој само си барал да го види кецот и да го поправи. Чим знае дека е поголем професорката фаќа да го мава? Алоо? Мене да ме мавне професорка, нема вака да си помине, ке ја убијам. Секоја чест за обесправеното дете!
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Нема грешка бе. Детето го направивте криво. Тој само си барал да го види кецот и да го поправи. Чим знае дека е поголем професорката фаќа да го мава? Алоо? Мене да ме мавне професорка, нема вака да си помине, ке ја убијам. Секоја чест за обесправеното дете!

А шо ќе го глеа кецот? Он не знае што знаење има и што може да добие како оценка? Или можда сака да си се диви на постигнатиот успех.

Професорката, колку што читам има 62 години и големо искуство како професор. Сигурно во текот на работата сретнувала секакви карактери и знае како да се справи со ученици и како да се исконтролира. Мајмунов ги премина сите граници на толерантност и на коректно човечко однесување.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Bas mi e milo da dusava sto ke go tuzat.i stvarno kako sto rece nekoj vo prethodnite postovi sramota e da tepas bespomosna zena koja e poniska od tebe 3 glavi.
A da mi dojde da natepam nekj nastavnik nekogas nema da go storam toa.Ucenikot e kriv a onie sto go branat sigurno se kako nego.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
А шо ќе го глеа кецот? Он не знае што знаење има и што може да добие како оценка? Или можда сака да си се диви на постигнатиот успех.

Професорката, колку што читам има 62 години и големо искуство како професор. Сигурно во текот на работата сретнувала секакви карактери и знае како да се справи со ученици и како да се исконтролира. Мајмунов ги премина сите граници на толерантност и на коректно човечко однесување.
Па може бил 2 месеци у болница па не знаел шо оценка има...Све може да му се десило, не можеш да кажеш додека сигурно не знаеш...
А професорката ваљда треба да има отчет пред учениците, да не се праат незаконски работи ''под клупа '' него сите да знаат шо имаат, транспарентност во една рака....

И она прва го мавна, за кавга се потребни двајца , и она треба да сноси дел од кривицата...



Bas mi e milo da dusava sto ke go tuzat.i stvarno kako sto rece nekoj vo prethodnite postovi sramota e da tepas bespomosna zena koja e poniska od tebe 3 glavi.
A da mi dojde da natepam nekj nastavnik nekogas nema da go storam toa.Ucenikot e kriv a onie sto go branat sigurno se kako nego.
Срамота е она да се доведе во таква ситуација да биде удрена...Тоа е доказ дека не се поставила правилно кон учениците, и џабе и се тие 62 години кога на тие години доживеала да пие шамари...Педагошки не постапила во никој случај, ако ништо друго ќе си замине одма од таму без да се кара со момакот ...

Не викам ја дека он не е крив...Ама секогаш има 2 страни на приказната...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Јас да би бил директор и професоркава и ученикот ќе ги избркам од школово, како прво убаво и бараше на почеток да си ја види оценката макар и да ја знаеш предходно не е битно 1 минута работа е оваа се дига нејке да му го отвори дневникот да види. Исто и професоркава алоо имала искуство големо па ако има нема така да реагира овој 3 глави поголем од неа и ќе го мава .. ако е за така и она нема право да го мава, така да двајцата треба да летаат од школото.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
5
uffffffffffffff ubavo i naprail od vakvi dignati seljacista sto se profesori mi se gadi si mislat kojznae koj se i ke glumat na decata ke si lecat kompleksi idioti ako ako malku im e ova pouka neka im bide da ne se ponasaat ko idioti na casovi
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Најверојатно условите се изменети. Досега велев дека ученикот е виновен-во случајов. Но...

Дали имате сознанија дали ученик за вакво нешто може и ако може каде може да го пријави ова недавање на увид на оценка? Затоа што најверојатно ученик има право на увид во своите оценки. Дали се учениците заштитени од овој аспект? Дали знаат кои им се правата? И дали правата се практицираат? Посебно во основните школи.
Чисто да го видиме и овој аспект во општеството.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Најверојатно условите се изменети. Досега велев дека ученикот е виновен-во случајов. Но...

Дали имате сознанија дали ученик за вакво нешто може и ако може каде може да го пријави ова недавање на увид на оценка? Затоа што најверојатно ученик има право на увид во своите оценки. Дали се учениците заштитени од овој аспект? Дали знаат кои им се правата? И дали правата се практицираат? Посебно во основните школи.
Чисто да го видиме и овој аспект во општеството.
Па обично треба да иде кај класниот да каже дека нешто не му било дозволено да види, па потоа заедно со него да одат кај професорот да видат што е проблемот...
Мислам дека има право, ја до сеа не сум сретнал никад на никого да му биде забрането да си види у дневник што има, или бар во најмала рака професорот да му каже што оценка има...


Ама тука се работи мислам за електротехничко школо...Кажано е се, се знае како е таму...95 % се машки, хормони дивеат, а професорите неретко се напаѓани поради банални примери...
Дечково немал многу живци, али сепак тоа не му е оправдување...Секој си е карактер за себе, а овој малце го претерал...
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Па може бил 2 месеци у болница па не знаел шо оценка има...Све може да му се десило, не можеш да кажеш додека сигурно не знаеш...
А професорката ваљда треба да има отчет пред учениците, да не се праат незаконски работи ''под клупа '' него сите да знаат шо имаат, транспарентност во една рака....

И она прва го мавна, за кавга се потребни двајца , и она треба да сноси дел од кривицата...





Срамота е она да се доведе во таква ситуација да биде удрена...Тоа е доказ дека не се поставила правилно кон учениците, и џабе и се тие 62 години кога на тие години доживеала да пие шамари...Педагошки не постапила во никој случај, ако ништо друго ќе си замине одма од таму без да се кара со момакот ...

Не викам ја дека он не е крив...Ама секогаш има 2 страни на приказната...

Што и да се случило шамарите не се начин на комуникација со никого, најмалку со жена од 62 години, згора на тоа и професор. Сите опции да се земат предвид неговото однесување ќе се окарактеризира како агресивно и простачко. Дури и да е виновна професорката ученикот може да најде посоодветен начин да дознае која му е оценката. На крајот на краиштата детево има родител, колку што прочитав, па се` што сам не може да се справи може да се пожали дома, па родителот да поразговара и соодветно да интервенира. Има начин многу покултурен од шамарање.
Не станува збор за личноста на професорката која "дозволила" на 62 години да биде ишамарана, тоа може на секого да му се случи ако си имаш работа со невоспитани и агресивни личности.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Што и да се случило шамарите не се начин на комуникација со никого, најмалку со жена од 62 години, згора на тоа и професор. Сите опции да се земат предвид неговото однесување ќе се окарактеризира како агресивно и простачко. Дури и да е виновна професорката ученикот може да најде посоодветен начин да дознае која му е оценката. На крајот на краиштата детево има родител, колку што прочитав, па се` што сам не може да се справи може да се пожали дома, па родителот да поразговара и соодветно да интервенира. Има начин многу покултурен од шамарање.
Не станува збор за личноста на професорката која "дозволила" на 62 години да биде ишамарана, тоа може на секого да му се случи ако си имаш работа со невоспитани и агресивни личности.
Сето тоа држи вода, ама не може еднострано да се обвини дечкото...
Се си има своја причина и последица, а во случајов и професоркава директно си влијаела врз ситуацијата...:smir:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Imav vakov primer vo mojot klas.I dodevase na nastavnickata koja bese od nego 3 glavi poniska i i se zakanuvase zatoa sto mu pisala 1 a toj sakase 4ka so cela ogina spijajne nad kniga.I koga mu kaza taja deka ce ima kec se sluci istovo kako na klipot ja udri samo ednas i go isbrkaa od uciliste.
Sea da vo pravo e malce i ucenikot taa nema pravo da mava na tugo dete no ni toj nema pravo da ja narusuva nastavata .Ako negovite roditeli go "krenale" da se zamisluva demek "lele koj sum jas" toa ke se odnesuva taka so nastavnicite.
PLUS zosto ne stanuvaat site ucenici da ja natepaat profesorkata? Sigurno toj ne bese edinstven so edinica.????
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Вака сеа.. Не го глеав клипот али претпоставуем шо било. Зависи од ситуацијата некад да се учениците криви но некад е дефинитивно вината и кај професорот..
Да речеме кај мене у школо до лани се курчев што и рипаа на таа по математика ја буткаа ја праеја пошо жената не слуша и така мирна е и нишо не им ни враќа не ни прај проблем и удри сите.. Тоа да ме курчеа тие стоките што се иживљаваа.. Али да речеме има професори на кој што и ја би им станала.. Што се иживљаваат врз ученици.. Како што не прифаќам некој ученик нервата од дома и
желбата да е мангуп да ја истура било на соученици било на професори.. Така мразам и кога професор ќе ја донесе у школо нервата од дома и ќе ја истура на сите колку да добие на авторитет а обично тоа на таквите тешко им оди. Има едноставно и професори што си плачат за ќотек.. На секој понекад му пука филмот не дека неможе се поинаку да се реши али чим стигнало до таму понекогаш нешто ако разгледаш од други аспекти може и да се оправда.. Вака од страна ние џабе збориме.
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
GIRL se soglasuvam so tebe.Jas sakav da kazam deka nisto ne se resava so tepacka .Ucenikot nema pravo da mava na profesorot ili obratno.Inaki se moze da se resi so zbor.

Mene mi se ima sluceno mnogu pati skoro so site da se iskaram i da im se razvikam kako sto ne sum mu se razvikal na nikogo dosega no nikogas ne mi padnalo na pamet da krena raka na profesor ili nastavnik.
BTW i so vikajne gi resavam problemite:P:P:P ke im se razvikam ednas i ce mi pisa povisoka ocenka.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Само едно ме интересира.али наставничкава реагирала кај директоров после тоа.
Ученикот е суспендиран.

Неколкумина од вас ја кривеа и наставничката, но мислам дека таа беше сосема во право. Прво, таа сакаше да излезе, но ученикот ја попречуваше (тоа е пасивен напад). Таа го удри само откако тој се обиде да и го истргне дневникот од рака. А дневник е официјален документ кој и е доверен нејзе и во кој не секој може да има увид.

Во мое време да удиш наставник/професор беше незамисливо, не знам кој дома попрво би ме срамнил со земја, мајка ми или татко ми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom