Насилство врз професорите

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Најновиот хит на youtube е тепањето на професорка по хемија од страна на гимназиски студент бидејќи не сака да му го даде дневникот да ги види оцените.

http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=69563&sectionId=37


Не знам како е во Македонија, за УКИМ знам дека професорите се крајно корумпирани и им лазат на нервите на студентите, но не сум запознаен со случаи на претепување на професор. Можеби некој ќе сподели доколку знае за некои случаи и како е регулирана безбедноста на наставничкиот кадар.
 

OrrCee

Сто посто проценти :)
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.524
Поени од реакции
23
Кај нас во радовиш има доста такви професори кои се плашат од учениците:duel::duel:
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Типот е луд:toe:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Незнам зашто професорката се замараше со него. Земи дневникот и оди си. А не па она го удира во лице. Доста непрофесионално и од незе зашто е малолетник он. Плус не мора она да го слуша сето тоа. Напуштање на час и крај муабет. А дегенот како првин нема ни основна култура. Жена па и постара мава па на крај и професорка. За жал ова се случува и кај нас. Професорите не се почитувани од учениците постојано. Единствено незнам како може да се смени тоа.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ова да работиш стварно треба да си кретен, удира стара жена мислам, браво цар си :bravo::bravo::bravo:

Знам дека и професорите знаат некогаш да претераат ама сепак има покултурни начини да се решат вакви проблеми :) :) :)
 
V

Viktoranius

Гостин
Уффф, да ми беше типот од клас, гадно ќе поминеше. Точно и на мене некогаш ми е дојдено да мавнам некој професор, ама џабе нечовечки е. Али да тепаш беспомошна жена која е 3 глави пониска од тебе, па жално е бре.

Уште еден пример дека светот полудува.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Уффф, да ми беше типот од клас, гадно ќе поминеше. Точно и на мене некогаш ми е дојдено да мавнам некој професор, ама џабе нечовечки е. Али да тепаш беспомошна жена која е 3 глави пониска од тебе, па жално е бре.

Уште еден пример дека светот полудува.

Се согласувам во потполност ... Нема човек што повеќе мрази професор од мене (тие што има причина да се мразат) ама да видам вака некој дебил без основна култура да и мавне шамар ке го заѕидам па макар ме избациле од основно/средно/факс


Дебили хранети со амерички батаци :tapp::tapp:
 

^^Smiley^^

Broo Tal Smy Lee
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.045
Поени од реакции
25
Честа појава на мал простор. Познавам многу вакви. Се злоупотребува забраната за физичо малтретирање врз учениците. Ако им се одврзани рацете на професорите сигурно дека нема да биде ваква ситуацијата.

Јас искрено би го стрелал овој дебил! Никој на светов не му е крив за неговиот успех, поведение, изостаноци или за што и да се работи. Само бесилка за ваквите! Кога има храброст да удри постар човек, искрено заслужува да го врзеш како куче и да го тепаш до смрт.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Кучката и нејзините принципи. Дај му нека види. И ќе си излезеше од час.
А дебелиов, исфрустриран тинејџер, го тепат дома аи сигурно нема дркано неколку дена.

Ми се сере од вакви ствари.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
...но не сум запознаен со случаи на претепување на професор. Можеби некој ќе сподели доколку знае за некои случаи и како е регулирана безбедноста на наставничкиот кадар.
Во мој клас во четврта (средно) се деси такво нешто. Ученик стана (за што се спречкаа не сум сигурен, мислам за оценка), бокс во фаца на професорот, човекот падна (па беше и изненаден, ударот беше као на Тајсон, многу силен) ученикот го замава со клоци. Одвај неколкумина го тргнавме. Резултат, ученикот го избркаа (а и претходно дојде кај нас избркан од друго школо), професорот не доаѓаше извесно време, што ради деформација на вилицата и цело лице, што ради срам. А дали го тужел и слично, тоа беше вон нашите сознанија. Важно физичко насилство (поготово од ученици кои веќе еднаш се покажале на тоа поле) па и закани, имало и ќе има. А во денешницава правно дали е регулирано и колку тоа во пракса е применливо (знаејќи какви други дела паѓаат на суд), не знам. Но имаше во една тема спомнато за правилниците на училиштата. Дали некој има увид во нив, дали деловите од соодветни закони со кои се регулираат овие области (образование, физичко и психичко малтретирање на ученици и на професори-значи правата и обврските во еден колектив-училиштето), дали истите не треба да се презентираат барем од страна на класниот раководител и да се на дофат на рака на професорите и учениците. Зошто не се достапни и протолкувани, тоа е исто интересно.
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
Па јас би рекол дека професорката е крива..... Нека му даде да види и овој сигурно ќе си одеше... Се гледа дека и таа си тере закачка - ги има ного такви
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Абе точно е дека учеников е крив, ама што мајка барала старкава да го мава прва.

Мисирков, абе пишува техничко средно, не гимназија =)
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
151
Поени од реакции
3
Ko sto vidov tipkava prva go mavna deteto,toa ne e opravduvanje ali sepak i dvajcata se podednakvo krivi. Zavisi sve od profesorot obicno nekoi bez avtoritet se tretirani vaka,idi nekoj poznat strog profesor da se karas kamoli da mavnes!
 
С

Спенсер

Гостин
србиве се тотално луди значи...пред некој ден имаше клипче на испит,и го зезаат еден,овој ни два ни три, станување на сред час, шлап шамарот н тој позади него...овој па на проф...:vozbud::pos2::pos2: незнам,деген е...како може проф да тепа бре...
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Тоа е знак дека треба пак да се воведат поранешните дисциплини во школо (ќош, стапче, станување и поздравување..) без притоа да се промешат родителите. Премногу им е дозволено на денешната младина, а тоа пубертетлиите кои се борат да изгедаат по кул го искористуваат.
Жално е тоа да се гледа, и жално е што се помалку се има респект од постарите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom