Нè брка полиција од парк, што со тоа?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Гледам интересен ти е муабетов, па ај ќе ти вратам иако само со последната реченица све си кажал, и нема потреба од реплика, ама и мене искрено да ти кажам ми е досадно, не ми се работи ама ич у моментов, па ќе дебатираме околу апсолутна правда. :)
Ехеее ако после толку години не го научиле занаетот како што викаш ти, тогаш мора да се малоумни.
Примерот со сосросоидите и компанија мислам дека ти е јасно во кој правец беше напишан, сепак, повеќе немаме форум политика па не можам да го искажам на поинаков начин мојот револт од квази патриотите на кои Грујо and co. требаше да дојде да им покаже дел од историјата и да ги научи дека треба да бидат горди со своето минато.

Redneck Rebel напиша:
Така е бе. И во Италија одат луѓе во затвор заради мали кражби, а Берлускони ебе малолетни пичиња. Ако бараш апсолутна правда, нема да ја најдеш.
Значи, ако од старт си сигурен дека ќе паднеш на испитот, не мора ни да учиш. :nesum:

Redneck Rebel напиша:
Државата те воспитува и те превоспитува(затвор). Затоа си имаш заеднички правила на игра: крадеш-прекршок, силуваш-прекршок, пијан малолетник- прекршок.
Исто така имаш и абортус кој не се казнува, и 50% популација која не се сложува со тој закон. Почитување закони е едно, согласување со истите - друго.

Redneck Rebel напиша:
Пак бараш апсолулутна правда. И во Америка, најдемократската земја на планетава ако се согласуваме, има употреба на прекумерна полициска сила, корупција итн итн. Цел народ сме простачки и најнормално е и полицијата да е проста. Тоа е тоа.
Се согласувам. И секое пречекрување на правилата и употреба на прекумерна сила од страна на полицијата која ќе се најде низ медиумите па до јавноста резултира со бан од тема, то ест со отказни решенија. Најмалку со јавна осуда.
Redneck Rebel напиша:
150 уапсени луѓе во 20 години е ограничување на демократија ?
Баш до пред некое време одев неколку пати неделно во парк и од почетокот на летото до сега имам видено тепачки, деца од основно како пијат алкохол, малолетници како дуваат на тревата и под светло безброј пати, мочање на сите страни и под секое дрво буквално, кршење стаклени флаши, и после 2-3 паркот изгледа како депонија затоа што има тони пластични чаши, флаши и ќеси.
Е сега да не звучам како дедо :) мене ич кур не ме заболе дали некој копиљ пие или дува, бтњ ме смее и ми ја прави вечерта поинтересна, ама ако е противзаконски(сигурно законот е од 90тите ама им текна овие недела дена да го практикуваат) не ми е гајле што шетаат џандари и апсат.
150 луѓе во 20 години не се нималку наивна бројка ако се бесправно уапсени. Двајца во 20 години толерирам. Инаку, да, ограничување на демократија (иако никаде мислам дека не го напишав така, ама така е) кога полиција ти кажува што смееш да правиш, во перфектно мирна состојба (мислам на граѓански војни, безредија и слично), како може да кажеш поинаку?
Да, противзаконските дела секако мора да се санкционираат, и да се спроведува законот кога веќе е поставен. Дали ми се допаѓа тој дел на законот поврзан со градскиот парк - НЕ.
Redneck Rebel напиша:
А тоа дека апселе непотребно некои луѓе или јаделе гомна, не е во ред.
Фала многу. Све си кажал.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566

Популарниот Кермес во градскиот парк. Тоа е место каде скопските фраери од 19. и 20. век доаѓале да се перчат и да пијуцкаат љута, винце и пивце. Мцкале ќебапчиња и пееле на сиот глас.
Паркот има традиција на собирање на боемџиите и уживателите на Скопје. Тоа што порано градот имал 50 илјади луѓе а денес 800 само покажува на разновидноста и бројот на луѓето и начините на уживање во паркот.

На запад имаат и пиштолџии по улиците и адолесценти со узија по универзитетски кампуси, да не треба и нив да ги воведеме? Запад, запад, запад. Ги земаме сите закони од илјада и една земја на светиот запад, никој ниту да седне и да ги прилагоди на нашите услови. Но, не ме чуди тоа, ние интелектуалната маса ја потиснуваме и испраќаме во странство а оние шупци ни завршуваат факултети со плаќање од 1200 евра - испит за да бидат експерти. И оние малку што ги имаме ги викаме соросиди, наркомани, или неспособни, зашто не знаат да крадат и да се вклопат во античката фарса која веќе наликува на Којотот, каде владата е птица итрица, секоја епизода завршува со фактот дека иако е цртан филм античката птица е непобедлива. Но, да ви ја прикажам последната епизода од Ворнеровиот master piece. Заклучок нема, кој како му одговара.
Инаку, веќе е јавна тајна дека буџетот е празен како Piggy касичката на моето комшиче од 2 годинки. За какви смешки луѓе добиваат казни нема да ви се верува. А за тоа време во колосеум навистина до 4 сабајле пичи*а мрдаат гс, џандари пљуваат додека казнуваат, а министри продаваат половни гуми за тисуч еура. Ја разбирам дека се обидува владата да гради куќа (само они да живеат у нејзе ама ајде) али не сфаќаат дека (илјада пати го кажав ова) куќа се гради од темел, не од кров. Се казнува за све и сва, само да се соберат пари.

Што убава реченица. Мх мх мх... Што викаш да напраиме знакот “Самопослуга“ да свети као за fourth of July, а внатре класика од социјализмот од осумдесетите да има празни полици. Убаини еј. Паркот ќе го средиме, и коа ќе дојде Солана, ќе рече “лилааааа“. Туку, ме влечеш на политика, не можам да одолеам.


Државата е должна да го задржи јавниот ред и мир, а не да им кажува на младите и старите (пошто и ја меѓу нив:) )како треба да живеат. Нема што владата мене да ме воспитува во мое слободно време. Институциите на владата, као основно, средно и универзитетско школо, младите македонци ги учи шеснаесетина години на етика, морал, основна култура, и небитни срања као дропки, мада и тоа е очигледно дека проклето не им иде... и сега ќе го продолжуваат работното време и ќе доаѓаат у парк да им викаат на децата, немој тоа е алкохол лошо е тоа, фуј тоа, фуј... ајде апорт. Ако не да креираме роботи, да им кажуваме што да прават и да си играме Sims место reality.

Задржување јавен ред и мир се праи онаму каде има јавност и каде редот и мирот се нарушува. Никој нема против џандарите да седат у парк со нас, и ако некој џитне шише накај друг, е тогаш и палки оправдувам, ама ако ја се зафатам со кењање против Грујо пошто сум се начукал, нема што да дојде некој несписмен тип да ми рече немој да збориш. Ако се раздерам на цел глас Грујо е педер па оние од карши у зградите да се разбудат со восклик дека некој го опцул нашиот голем лидер, тогаш прифаќам да ме апсат, пошто побудувам радост кај нашиот народ у 11 навечер, а тие сироти работни луѓе сакаат да спијат, ама од возбуда не можат.

Џандарска држаа, комуњарите биле вакви или такви, Голи оток муабети, не биле у право комунистите со нивната политика, и сеа некој мене ќе ми ограничува демократија?! Е тоа ти се вика лицемерие... простачко лицемерие, пошто хард кор партиските полтрони и ќе се држат до нивното “Грујо е у право“.
Прво, Хермес беше ресторан.
Ја ти зборев за деца кои се влечат низ треви.

Второ, си се изнапишувал, грујо, ова, она, си мешал...Неам шо да кажам на тоа ни сакам...Само ќе те прашам: Сакаш да гледаш адолесценти, пијани, надрогирани у парк до 6 сабајле, или нејќеш и зошто?

edit: Уствари, не е доволно она шо го реплицирав прееска...

Значи, боеми се едно...Ова што со години се влече низ тревите на паркот, не е боемштина (за тоа и зборев кога велев дека Скопје никогаш порано немало такво грдо дувло).

Понатаму...Дали буџетот е празен/полн, дали Кољо од Точка е соросоид или гение, дали Америка е лоша, или Русија е полоша, дали Грујо е популист или десничар или прикриен комунист, дали Фуере сака пун/празен парк...ама апсолутно ирелевантно у случајов.

Имаш малолетници, пуштени надвор после полноќ, кои конзумираат алкохол и наркотици (што е забрането со закон)...и следствено на тоа, реагираш.
Кој е тука проблемот и спорниот момент?

Или за слобода праиме муабет...Ок, онда ја мислам дека е слобода сеа да отидам у парк, да се средам со некоја црта кока и да играм гола на Let the sunshine in...Зошто државата, конзерватизмот, тие вештачки наметнати стеги да ме ограничуваат? Зошто? :( :(
АCAB!!!

Тинејџерската анархо-панк/ хормонски induced идеја за слобода, не функционира бе у пракса. Жалам.

Иначе, шо се тиче реченицата која ја издвои...Излогот и изолираните продукти подразбираа дека масовноста која постои во паркот, ја прави деструктивноста, уште подеструктивна (да не разглабам, чисто социолошко-психолошки момент е тоа).
Кога ќе се фрагментира, станува многу поподатна за "обработка".
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Прво, Хермес беше ресторан.
Ја ти зборев за деца кои се влечат низ треви.

Второ, си се изнапишувал, грујо, ова, она, си мешал...Неам шо да кажам на тоа ни сакам...Само ќе те прашам: Сакаш да гледаш адолесценти, пијани, надрогирани у парк до 6 сабајле, или нејќеш и зошто?

edit: Уствари, не е доволно она шо го реплицирав прееска...

Значи, боеми се едно...Ова што со години се влече низ тревите на паркот, не е боемштина (за тоа и зборев кога велев дека Скопје никогаш порано немало такво грдо дувло).

Понатаму...Дали буџетот е празен/полн, дали Кољо од Точка е соросоид или гение, дали Америка е лоша, или Русија е полоша, дали Грујо е популист или десничар или прикриен комунист, дали Фуере сака пун/празен парк...ама апсолутно ирелевантно у случајов.

Имаш малолетници, пуштени надвор после полноќ, кои конзумираат алкохол и наркотици (што е забрането со закон)...и следствено на тоа, реагираш.
Кој е тука проблемот и спорниот момент?

Или за слобода праиме муабет...Ок, онда ја мислам дека е слобода сеа да отидам у парк, да се средам со некоја црта кока и да играм гола на Let the sunshine in...Зошто државата, конзерватизмот, тие вештачки наметнати стеги да ме ограничуваат? Зошто? :( :(
АCAB!!!

Тинејџерската анархо-панк/ хормонски induced идеја за слобода, не функционира бе у пракса. Жалам.

Иначе, шо се тиче реченицата која ја издвои...Излогот и изолираните продукти подразбираа дека масовноста која постои во паркот, ја прави деструктивноста, уште подеструктивна (да не разглабам, чисто социолошко-психолошки момент е тоа).
Кога ќе се фрагментира, станува многу поподатна за "обработка".
Ado, toa so pijanite kopilaci lesno se resava. Edna vecer na sekoj vo park ke mu pobaras licna karta, onoj koj sto e maloletnik i se kelesi so alkohol vrace ke mu viknes roditel ( staratel ), nemu ke mu opnes edna solena kazna, pa toj samiot posle toa polnoletstvoto ke go racuna po amerikanski, do 21 godina. :)

A od druga strana, mene, nikoj ama bas nikoj ne smee da mi zabranuva da se dvizam slobodno kaj i da mi prdne ( ako sakam i vo javni wc-ja ke se piknam ) i pri toa da se osvezuvam so po nekoe pivce, of course ako ne pravam nikakvi dela so koi go narusuvam redot i mirot ili pa mu nastetuvam nekomu vo kakva i da bilo forma. :toe:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
A od druga strana, mene, nikoj ama bas nikoj ne smee da mi zabranuva da se dvizam slobodno kaj i da mi prdne ( ako sakam i vo javni wc-ja ke se piknam ) i pri toa da se osvezuvam so po nekoe pivce, of course ako ne pravam nikakvi dela so koi go narusuvam redot i mirot ili pa mu nastetuvam nekomu vo kakva i da bilo forma. :toe:
И никој не ти ни забранува да го правиш тоа. :toe:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.514
Поени од реакции
33.686
of course ako ne pravam nikakvi dela so koi go narusuvam redot i mirot ili pa mu nastetuvam nekomu vo kakva i da bilo forma. :toe:
А, дали ти после 2-3 пивца, можда некое тревче тука-таму (нели никој неможе да ви забрани ништо) како што е мода у парк се чуствуваш компетентен да процениш дали нарушуваш ред и мир. Каде е објективноста?

Да не се чуствуваш навреден, што те зедов за пример за пивата и тревата, во контекст на твојот став е. :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.453
Поени од реакции
42.742
Хахаха..Сношти седиме на центарот,околу 1 и пол саат и идат два полицајци,а спроти нас имаше полноленти луѓе..И овие полицајците им викат на нив да си одат,а нас не оставија да седиме..:):):)..Ама потоа се вратија,па не зафркаваа,ама и ние нив :)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Se mi se cini deka mi zabranuva nekoj. Ne bea samo maloletnicite na tapet kolku sto znam jas.
Ти се чини, или лично си посведочил на такво нешто?

Муабети од типот...другарка ми ми кажа дека на колегата на брат и, братучетката, пунолетна иначе, ја малтретила полиција...не се релевантни.

Конечно, со самото тоа што би дувал, би оставал празни флаши и остали ѓубриња низ паркот...ти веќе нарушуваш некои правила.

Хахаха..Сношти седиме на центарот,околу 1 и пол саат и идат два полицајци,а спроти нас имаше полноленти луѓе..И овие полицајците им викат на нив да си одат,а нас не оставија да седиме..:):):)..Ама потоа се вратија,па не зафркаваа,ама и ние нив :)
Им побараа џандарите лична карта?
Имаа?
Со кое образложение ги прати дома?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Примеќам законот го подржуваат оние кои не идат у парк. x)
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Прво, Хермес беше ресторан.
Ја ти зборев за деца кои се влечат низ треви.

Второ, си се изнапишувал, грујо, ова, она, си мешал...Неам шо да кажам на тоа ни сакам...Само ќе те прашам: Сакаш да гледаш адолесценти, пијани, надрогирани у парк до 6 сабајле, или нејќеш и зошто?

edit: Уствари, не е доволно она шо го реплицирав прееска...

Значи, боеми се едно...Ова што со години се влече низ тревите на паркот, не е боемштина (за тоа и зборев кога велев дека Скопје никогаш порано немало такво грдо дувло).

Понатаму...Дали буџетот е празен/полн, дали Кољо од Точка е соросоид или гение, дали Америка е лоша, или Русија е полоша, дали Грујо е популист или десничар или прикриен комунист, дали Фуере сака пун/празен парк...ама апсолутно ирелевантно у случајов.

Имаш малолетници, пуштени надвор после полноќ, кои конзумираат алкохол и наркотици (што е забрането со закон)...и следствено на тоа, реагираш.
Кој е тука проблемот и спорниот момент?

Или за слобода праиме муабет...Ок, онда ја мислам дека е слобода сеа да отидам у парк, да се средам со некоја црта кока и да играм гола на Let the sunshine in...Зошто државата, конзерватизмот, тие вештачки наметнати стеги да ме ограничуваат? Зошто? :( :(
АCAB!!!

Тинејџерската анархо-панк/ хормонски induced идеја за слобода, не функционира бе у пракса. Жалам.

Иначе, шо се тиче реченицата која ја издвои...Излогот и изолираните продукти подразбираа дека масовноста која постои во паркот, ја прави деструктивноста, уште подеструктивна (да не разглабам, чисто социолошко-психолошки момент е тоа).
Кога ќе се фрагментира, станува многу поподатна за "обработка".
Би го ослободил Грујо од муабетов ама самата тема се вика “Не брка полиција“, а полицијата ја контролира министер со бркови за внатрешни, кој е поставен под директен надзор на Грујо. :toe: Додека тој не даде амин, Miracles dont happen.

2. Немам некоја особена желба да гледам пијани малолетници (малолетнички е друг муабет:) ) но од друга страна, не сакам некој чика у плаво да им каже дали тоа што го прават е добро или лошо зашто сметам дека репресијата врз малолетниците ќе доведе до други поголеми проблеми во општеството, а за тоа се доказ токму западните земји кои ги земаме за пример.

3. Според законот и според моите сфаќања, јавниот ред и мир (значи малтретирање на мнозинството по било кој основ) не смее да се наруши. Па ако ти сакаш да мавнеш црта у парк и да играш гола, hey that`s just fine with me, само се надевам дека го одржуваш своето тело во форма, на џандарите кои ќе те гледаат да им биде забавно. :icon_lol: Арно ама, тоа да не го праиш на пладне кога шетаат баби со внуци. По полноќ у парк има само такви “лудаци“ као тебе кои сакаат да праат глупости, значи се` ќе биде во ред и за тебе и за нив.

ada напиша:
Ти се чини, или лично си посведочил на такво нешто?

Муабети од типот...другарка ми ми кажа дека на колегата на брат и, братучетката, пунолетна иначе, ја малтретила полиција...не се релевантни.

Конечно, со самото тоа што би дувал, би оставал празни флаши и остали ѓубриња низ паркот...ти веќе нарушуваш некои правила.
ManUtdChampions напиша:
Хахаха..Сношти седиме на центарот,околу 1 и пол саат и идат два полицајци,а спроти нас имаше полноленти луѓе..И овие полицајците им викат на нив да си одат,а нас не оставија да седиме....Ама потоа се вратија,па не зафркаваа,ама и ние нив
:pos: Touchdown.

Ако сакаме да се правиме слепи, тогаш можеме да кажеме и дека нема полиција во парк, лаже и Pomarandza што ја поставила темава, и сите уживатели на паркот по полноќ.

Иначе, колку и либерално да делувам на темава, ми пречи што ми пипкаат во емоциите. Ми пречи што градски го преименуваат во Филип втори за да можат да ќарат гласачко ливче од некој опинок од рандом делчевско село, што бркаат и шуто и сакато од парк за да излижат нечиј бриселски гс (или бог знае шо им е сеа муабетот), ми пречи што градат Хотел на плоштад, ми пречи што тепаат студенти и после тоа и ги тужат, ми пречи што официјалните лица се занимаваат со глупости место со битни ствари, и уште кога се занимаваат со нив, лошо ги сработуваат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.126
Еве и друг пример (од Демир Капија).
Полицајци каубојски упаднале во кабаре
Сопственикот на „Персифал“ Ристо Петров обвинува за каубојско однесување на полицијата, која не се легитимирала, влечела гости од тоалетите, ги сликала и им ја нарушила приватноста
Кабарето „Персифал“ во Демир Капија експресно се испразнило во саботата по само неколку минути откако полицијата извршила рација барајќи пијани малолетници. Од шестотини гости останале само десетина, а пронајден е еден пијан малолетник. Сопственикот Ристо Петров обвинува за каубојско однесување на полицијата, која не се легитимирала, влечела гости од тоалетите, ги сликала и им ја нарушила приватноста. Од друга страна, пак, полицијата тврди дека професионално си ја завршила работата и дека ќе бидат поднесени пријави поради точење алкохол на малолетници, но и за други прекршоци.
Можеби е грешка што не се легитимираат, но поголема грешка е со малолетнициве.

И порано имало рации по Мусандри, Огништа... туку ќе срипаат 20-тина души и оп...те легнале на маса, ти буричкаат по џебови. Каква легитимација ќе им бараш какви бакрачи.

Полицијата секако би требало да е строга, како и во другите земји. Инаку за што би служела. Само тие стари милициски манири (пример на нелегитимирање од своја страна) да ги подзаборават.

Инаку недај боже да ве фати луксембуршка, шведска... полиција во свои раце (можеби не ве интересира, чисто споредба).
Знаете кој е принципот на делување на луксембуршката полиција? Пример при помасовна тепачка на неколкумина (најчесто кај Гарето-железничката), малку чекаат да подзавршат, па им ги пуштаат кучињата и на крај настапуваат -ги бутаат во возило и толку. Ниту права на тв ниту ништо.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Еве и друг пример (од Демир Капија).

Можеби е грешка што не се легитимираат, но поголема грешка е со малолетнициве.

И порано имало рации по Мусандри, Огништа... туку ќе срипаат 20-тина души и оп...те легнале на маса, ти буричкаат по џебови. Каква легитимација ќе им бараш какви бакрачи.

Полицијата секако би требало да е строга, како и во другите земји. Инаку за што би служела. Само тие стари милициски манири (пример на нелегитимирање од своја страна) да ги подзаборават.

Инаку недај боже да ве фати луксембуршка, шведска... полиција во свои раце (можеби не ве интересира, чисто споредба).
Знаете кој е принципот на делување на луксембуршката полиција? Пример при помасовна тепачка на неколкумина (најчесто кај Гарето-железничката), малку чекаат да подзавршат, па им ги пуштаат кучињата и на крај настапуваат -ги бутаат во возило и толку. Ниту права на тв ниту ништо.


Nemoj i ti sega ovoj muabet, toa moze samo kaj nas da se sluci neli toa e na zapad a takvo nesto i da im pustis video na nasive tuka nema da sakaat da go gledaat ke zatvaraat oci, pa toa e zapad tamu e demokracija sto vikaat albancive nasi, sekade e med i mleko samo kaj nas e diktatura.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Еве и друг пример (од Демир Капија).

Можеби е грешка што не се легитимираат, но поголема грешка е со малолетнициве.

И порано имало рации по Мусандри, Огништа... туку ќе срипаат 20-тина души и оп...те легнале на маса, ти буричкаат по џебови. Каква легитимација ќе им бараш какви бакрачи.

Полицијата секако би требало да е строга, како и во другите земји. Инаку за што би служела. Само тие стари милициски манири (пример на нелегитимирање од своја страна) да ги подзаборават.

Инаку недај боже да ве фати луксембуршка, шведска... полиција во свои раце (можеби не ве интересира, чисто споредба).
Знаете кој е принципот на делување на луксембуршката полиција? Пример при помасовна тепачка на неколкумина (најчесто кај Гарето-железничката), малку чекаат да подзавршат, па им ги пуштаат кучињата и на крај настапуваат -ги бутаат во возило и толку. Ниту права на тв ниту ништо.
Гледај какви два примери даваш. Првиот во Демир Капија, каде полиција упаднала во кафуле и растурила забава, и во Луксембург, каде решава улична тепачка. :toe:

И како овие два примери ги изедначуваш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom