Музички вести

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Најновата песна на Чиста. Мене ми се допаѓа начинот на кој е изведена, интересен музички склоп.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Премиера на првиот документарец за култната македонска група „Мизар“


Во киното „Фросина“ во недела (27.04.2014) со почеток од 20 часот премиерно ќе биде прикажан краткометражниот документарен филм „Мизар – ѕвезда на надежта“ во рамките на „Скопски филмски фестивал“ во вечерта посветена на студентските филмови изработени од студентите на Факултетот за драмски уметности – Скопје.

Автор на филмот е Марко Џамбазоски, студент на катедрата по филмска и ТВ монтажа, инаку и самиот е музичар во скопскиот бенд Визија.

Приказната ги обработува почетоците на легендарниот македонски бенд Мизар и трнливиот пат во кој од обичен гаражен бенд, Мизар станува една од најзначајните групи во историјата на македонската рок култура.
За овој филм се користени главно досега необјавени аудио и видео материјали од бендот од кои еден дел се демо снимки, а други се материјали кои веќе две ипол децении се заборавени длабоко во архивата на Македонска радио телевизија. Филмот е базиран на сеќавањето на членовите на Мизар од тој период – Горазд Чаповски, Панта Џамбазоски, Илија Стојановски, Горан Таневски и Слободан Стојков, а во него се опишува и односот на Мизар кон тогашниот политички систем во Југославија и тврдоглавата желба на членовите да донесат промени во општеството, како на пример поголема слобода на мислење и изразување, не само во културата туку и воопшто.

Ова е прв документарен филм за култниот македонски бенд Мизар воопшто. Сценариото, монтажата и режијата се на Марко Џамбазоски, а снимател е Александар Ристески, студент на катедрата по филмско и ТВ снимање.

извор

Еве една одлична вест, нешто интересно и освежувачко :)
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Primavera Sound and Arte Concert are joining forces to broadcast the three main days of the festival live from the Parc del Fòrum in Barcelona. The broadcast will include a multichannel programme of the most outstanding concerts on the four main stages from Thursday 29th to Saturday 31st May, especially designed for all those who cannot attend the event and want to be part of the festival by living it virtually in real time in every corner of the planet.


Ен. на време да ве извести, да не биде не сте знаеле. Разгледајте што ви фаќа око, ваљда ќе има пренос баш од нив.

Линк до timetable.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Ова ќе биде импресивно, баш му се радувам и ептен сакам да одам!

ДИЏЕЈОТ ДЕРИК МЕЈ И МАКЕДОНСКАТА ФИЛХАРМОНИЈА ЗАЕДНО НА АНТИЧКИОТ ТЕАТАР

Аудио-визуелен перформанс со спој на класичната и на електронската музика ќе изведат светски познатиот диџеј Дерик Меј и ансамблот на Македонската филхармонија на 2. август вo Античкиот театар во Охрид
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Една музичка вест, комерцијалната музика за која постојат вестите претставува 1% од вкупната музичка сцена :)
Затоа......
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ме изненади веста за смрта на Кемал Монтено
Еве како за тоа извести музика 24
http://www.muzika24.mk/balkanska/pocina-kemal-monteno/14076/
Еве за него на Википедија
http://en.wikipedia.org/wiki/Kemal_Monteno
За него младите веројатно послабо слушнале, беше кантавтор и комозитор
Има компонирано песни кој се изведувани и на Македонски јазик
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Гледам на ДМ Сат имаше специјално за него емисија, интервјуа ова-она. Го прашува водителката дали музиката му е најголема љубов, он вика „не, воопшто немам некоја посебна љубов кон музиката, мене отсекогаш на прво место ми бил фудбалот“ (y) Ѕвер човек бил, нека почива во мир.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
На 68 годишна возраст почина грчката легенда Демис Русос. Одличен, специфичен вокал, кој лично за мене остави најголема трага со Aphrodite's Child, легендарниот состав во кој членуваше и Вангелис.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom