Моќ на убедување

Член од
11 јули 2009
Мислења
22
Поени од реакции
0
хммм па јас сум махер за убедување, до сега верувајте од 100% што сум пробал над 90% сум ги убедил
 
Член од
24 август 2008
Мислења
1.120
Поени од реакции
163
Ја иам, да. :)
Посебно за во домашни прилики.
Други и неам баш некоја намера да убедвам, кој сакат шо сакат нек прајт. Понекош прам услуга на некој другарки/ другари со убедвење на некој трет за нешо иначе за мене не планирам да убедвам. Ќе речам еднаш, најногу два пати (на наташа то најчесто :)) и доста е. Кој сакат- сакат, кој не, поздрав.
 

kIRe9

OK. u'r right
Член од
4 март 2009
Мислења
1.419
Поени од реакции
73
тоа не е убедување него се вика ПЕРЕЊЕ... треба да го убедиш на било кој начин..
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Голема моќ имам :pipi: ако ме фатат будалите и доста досаден можам да бидам
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Голема моќ имам :pipi: ако ме фатат будалите и доста досаден можам да бидам
Епа не си пробал против некој потврдоглав. Оти обично добиваш спротивен ефект и ќе напрај се ама не то шо сакаш.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Епа не си пробал против некој потврдоглав. Оти обично добиваш спротивен ефект и ќе напрај се ама не то шо сакаш.
Сум пробал и со тврдоглави :) сеа може не сум налетал на некој ептен тврдоглав ......
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
па зависи кој човек го убедувам и за што убедувам. еве на пример имам другар кога ќе здрви глава абе кого сакаш викај нема шанси да го убеди некој. мене можат лесно да ме убедат, а јас....па што знам, немам баш толку многу некоја голема моќ, ама ако добро се запнам може и да успеам. некогаш ме мрзи да се расправам со тврдоглави, а некогаш ако ми е важно успевам
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Оооо... Не моќ, премоќ имам за убедување. :pos:
Како што јас знам да замарам за да убедам за нешто, ретко кој може. :)
Порано ептен убедував за да добијам нешто, последниве години се спастрив малку.
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Не постои МОЌ на убедување... само СЛАБОСТ да се биде убеден :)
Моќта претставува вештина за менаџирање со слабостите на луѓето ;)
 
Член од
25 јуни 2009
Мислења
81
Поени од реакции
2
Mноогу ретко убедувам некој! Нити сакам да ме убедуваат! Од проста причина шо нема да ме убедат!
хехе
Мразам да ме убедуваат зашо страшно ме нервира! И затоа не убедувам зашо можда и тој другиот го нервира!
Али понекад ја убедувам мама ми за нешо! Али ретко тоа го нарекувам убедување зашо уше од вториот пат се сложува зашо и нејзе ја нервира! Хаха:baeh:
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Хехе ова мене ми е вкрв можам да го убедам некој човек да направи нешто за многу крако време незнам зашто али ова ми е вкрв влезено
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Никогаш, никого не убедувам. Едноставно не сакам некого да го натерам да прави нешто кое не го сака, ако сметам дека навистина нема потреба од тоа. Секој има право на свој избор. Мое е да дадам совет и ако сметам дека мојот совет е она правото, да пробам да ги истакнам најпозитивните факти зошто тоа би требало да биде така. Меѓутоа, ја знам границата на советување и отварање на очи и тормозирачко убедување, и токму затоа никогаш не ја поминувам.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Моќта за убедување кај мене ја активирам во моменти кога тоа навистина е потребно и кога мислам дека оној што треба да го убедам заслужува такво внимание. Никогаш не ми се случило некого да убедувам со сила, едноставно оној момент кога ќе осетам дека убедуваниот тера инает или пак не е заинтересиран, јас прекинувам. Но има еден друг, би рекол поинтересен феномен кој почесто ми се случува, а се состои во следното резултатите од некои мои убедувања се потврдуваат покасно како на пример: во моментите кога во дискусија со некого, таа излезе од контрола заради инает на лицето кое го убедувам (инаетот често е резултат на комплекс на виша вредност на тоа лице), покасно истото тоа лице во скриена форма полека покажува дека јас сум бил во право со моето убедување. Оттука би рекол дека многумина немаат елементарна култура или доблест да прзнаат дека понекогаш не се во право, па затоа честопати се добива впечаток дека моќта на убедувањето е всушност претерано и насилно наметнување на нечие мислење.
 

Kvendolin

чупе од бурдите
Член од
24 март 2007
Мислења
1.003
Поени од реакции
75
Кога сум мотивирана и кога нешто навистина сакам да го направам автоматски си ја активирам и моќта за убедување која не е мала.
Најчесто сум сепак демократ кој остава простор да го исслуша и другиот (да ги чуе неговите `аргументи`). Значи не удирам слепо на вршење на притисок и исклучиво задоволување на мојата позиција. Фер сум, и одтаму не можам да се пофалам со голема моќ на убедување. Можеби ми фали малку повеќе тактика во замена на она што значи вршење притисок врз индивидуата бидејќи се се сведува на тие два `начини на игра`. Треба да учам да подлажнувам. :uvo:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Ај, ај и јас да се пофалам на темава. :)

Имам моќ на убедување, голема, и обично луѓето што ги убедувам ги наведувам да мислат дека она е тоа што тие го сакаат, а не дека се лесно изманипулирани.
Обично тие луѓе ги сметам за слаби, потпаѓаат под влијанија, и голем минус имаат кај мене. Почитувам луѓе што стојат зад своите ставови. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom