Моќ на убедување

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ама добар убедувач е убедливо оној кој без никакви „валкани средства“ (закана, мито, лажење, пиштол во уста) ќе успее да го убеди во нешто соговорникот. :) Па сега, од што зависи моќта да убедиш некого... Ќе остане мрачна тајна на секој добар убедувач. :devil3:
:devil2: :devil3:

Ај да нафрлам по нешто, ама не ги кажувам и наааајмрачните тајни, па Ива да не ми ја земе професијата - Шеф на преговарачки тим:pos:

Успешно убедлива сум кога навистина сакам да бидам и кога ќе се нафатам асално:pehar: Ако ми е мака и ако сметам дека не вреди, воопшто не се замарам.
Сигурноста (за ова играат улога и физичките реакции) додека зборуваш е важна за впечатокот кој го добива соговорникот. Битно е да оцениш која стратегија би била поволна, користејќи го своето знаење и искуство како цврста подлога за она што го кажуваш. Сето тоа да изгледа како дискусија, како што кажа Lady, треба да го вклучиш во разговор и соговорникот. Важно е да укажеш дека не го наметнуваш своето мислење.
Кога се работи за нешто што лично мене би ми одело во прилог, а вклучува и некој друг, зависно од ситуацијата, одбирам зборови со кои докажувам дека би имал полза и самиот соговорник.
За некои ситуации потребно е да изложиш одговор и „за во најдобар случај“ и „за во најлош случај“. Со тоа соговорникот доаѓа до заклучок дека секогаш има излез и решение.

Зацртана формула за успешно убедување нема, се` зависи од моментот, ситуацијата и човекот со кого расправаш. Проценката е клучната работа.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
кога се работи за убедување во некои лични ставови тоа зависи највеќе од личноста на која сте налетале.мене тешко дека некој ќе ми смени мислење.а и тешко ги предомислувам тие што веќе си зацртале нешто во главата.
а , најпресудно мислам дека е тоа , да му покажете на соговорникот дека тој ќе има корист од тоа што вие го барате од него да го направи
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
мене многу тешко да ме разубедат..........порано можеби да но прво анализирам која е ползата на тој што сака да ме разубеди па потоа одлучувам...............инаку колку мене ме бива за убедување ...............штознам ама мислам дека ме бива но се со своја граница...........честопати ми успевало за некои работи и морам да кажам дека тоа е многу добра особина хехеххех:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Колку ве бива за убедување?

Колку тоа убедување се граничи со досадување?

Од што зависи моќта да убедите некој без да му ја трубите главата нон стоп? Харизма, што друго?

Повелеле.:coolpush:
Ха ха ја сум тата-мата за тие работи.Не да ме бидува за убедување абе за 360 можам да им го свртам паметот, а што е најважно накрај нема ни да приметат дека сум им го наметнала своето мислење.

Не верувам дека сум досадна затоа што тоа го правам само еднаш и крај готово.Се случува да не ми успее од прва е тогаш го чекам вистинскиот момент и повторно ја започнувам истата тема со што од втора обавезно ми успева :pipi:.

Од што зависи-незнам.Навистина ни самата незнам како ми успева а секогаш успева.Дури ми се случува и тогаш кога не сакам да убедам некого така сосем случајно да наметнам свое мислење...абе талент сум :icon_lol:.

А за мене некој да ме убеди тоа мн ретко им успева.Е тоа мора некој да е мн. поталентиран од мене во тие работи.
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
da i toa dosta dobro , so ogled na mojata profesija , toa mi e ko primaren "instinkt" ! ubeduvanje ili manipuliranje ????
kako reziser poveke me biduva za manipuliranje , a kako drugarce za ubeduvanje !!!!
 

Mike Tyson

Never,never,NEVER GIVE UP!
Член од
20 август 2007
Мислења
2.630
Поени од реакции
156
Уф незнам да убедувам ама мн тешко и можат да ме убедат:)
А чудно околу мене сите имаат моќ за убедување ама јас дибек сум и никој за ништо неможе да ме убеди!
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
So edna nasmevka i eden pogled sladok se resavam:D
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не манипулирам со луѓето но знам да убедувам.Доколку сум сигурна во нешто или во тоа што го сакам лесно можам да убедам без проблем.Доколку не си вешт во тоа може да станеш и досаден.Се зависи од харизмата,начинот на убедување и интлегенцијата што ја поседува една личност.Најнормално тука место зафаќа и бојата на гласот.Ако имаш убав глас и ги кажуваш зборовите полека и одмерено во ред е.Но ако имаш писклив глас и брзо зборуваш и не внимаваш на зборовите тогаш тешко ќе убедиш човек во нешто.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
248
Поени од реакции
13
Тешко ме убедуваат, а да убедувам можам, но не многу. Се трудам да не бидам досадна и пренапорна во убедувањата, можеби затоа не успевам секогаш да ги убедам луѓето во се.
 
А

Александра Д.

Гостин
Со погледот најчесто се решава, но познавам луѓе кои не би ги убедила така лесно, за кои треба да потрошам минимум 2-3 саати за да само размислат. Не се сите исти и не „паѓаат“ на истите финти и не можам да биам сигурна дали го можам тоа или не.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Со погледот најчесто се решава, но познавам луѓе кои не би ги убедила така лесно, за кои треба да потрошам минимум 2-3 саати за да само размислат. Не се сите исти и не „паѓаат“ на истите финти и не можам да биам сигурна дали го можам тоа или не.
за да те убедам лек сум лол
он топик.. па ги убедувам луѓето лесно .... не повеќе начинии.. но ако некој е Dickhead и решл да биде против мене ... тоа маlце потешко но и тоа има начин...
remember...Impossible is nothing
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Комуникација, потоа вежба вежба и само вежба на таа комуникација.
Инаку не сум нападно убедлив тип, ама можам да му помогнам на човек полесно да се одлучи за нешто, ако е неодлучен на таа тема :sport2:.
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
Да ме убедат малку е тешко уствари тоа е невозможно кога не ми се нешто допага или нешто несакам ако сакат може и со денови и ноки да зборат ама нема да ме премислат.
А инаку имам голема мок за убедување само со една две реченици и готово понекогаш не е потребно ни да зборам само се насмевнам направам некоја фаца и готово успевам.:kesa:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не ме бидува, а и не се обидувам шо е за право...
Ако не му се иде на некој на пример на некое место, ок нека не иде.. ќе речам еднаш, два пати најмногу да дојди.. ако и тогаш нејќи никого не молам..
И најмногу мразам кога ме убедуваат и секогаш успеваат во тоа
 
T

theTinule

Гостин
Не убедувам, а и не сакам да ме убедуваат.
Не се замарам едноставно...можда понекад убедувам али и тогаш убедувам за најбанални работи ко искачања и такви глупости...
Никогаш нема да паднам под влијание на некој кој што решил да ме разубеди во нешто за коешто имам свој став и никогаш нема да го променам :)


П.С. Добра тема :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom