Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
И јас како граѓанин на оваа држава што добив од ова враќање на кредитот ?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
И јас како граѓанин на оваа држава што добив од ова враќање на кредитот ?
Доби друг кредит за враќање, 3 пати поголем. Што не е јасно?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
За два месеци собрале 100 милиони евра од хонорарците? :confused: Значи до крај година ќе соберат 600 милиони. Ако земеш во предвид дека до одредена сума и се ослободени, значи годишно прават по 3 милијарди евра истите хонорарци. Браво, разбиваат дечките.
Ќе соберат сто и кусур милиони евра на ниво на цела година. Така им беше проектирано.

Најверојатно враќањето на долгот предвреме, има некаква цел, дали за смирување на ситуацијата, дали за да се земе нов кредит од ММФ, дали е вовед во предвемени избори, а можи и сите причини заедно.

Тоа ќе го знаеме за некое време.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.666
Ќе соберат сто и кусур милиони евра на ниво на цела година. Така им беше проектирано.
Не е точно. Го имаш буџетот на сајтот на финансии, посочи слободно каде е така проектирано.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
И јас како граѓанин на оваа држава што добив од ова враќање на кредитот ?
Не прашувај што ти ќе добиеш од државата, прашај што можеш ти да сториш за државата во вид на некој нов данок да си приплатиш.[DOUBLEPOST=1425143336][/DOUBLEPOST]
Не е точно. Го имаш буџетот на сајтот на финансии, посочи слободно каде е така проектирано.
Така предвидуваа, додуша со стариот закон пред да го сменат.

Инаку тие пари ќе завршат во пензиско и во фондот за здравство, кои досега редовно добиваат пари од буџетот. Ако има повеќе пари во фондовите тогаш нема да има потреба од префрлање на големи суми од буџетот во нив.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.666
Така предвидуваа, додуша со стариот закон пред да го сменат.

Инаку тие пари ќе завршат во пензиско и во фондот за здравство, кои досега редовно добиваат пари од буџетот. Ако има повеќе пари во фондовите тогаш нема да има потреба од префрлање на големи суми од буџетот во нив.
Буџетот има ставки кои точно кажуваат. И самофинансирањето на фондот е запишано во буџет. Слободно посочи ми која ставка од буџетот проектира 100 милиони евра од хонорарците.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
а што треба да добиеш ?
Па незнам зато прашав.

Пошо кога земаат кредити ништо не добивам, па ме интересират што добивам кога се фалат дека ги вратиле.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.703
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.666
Не го гледам, само поминувајќи ги програмите:rolleyes: налетувам на генијалецов.
Верувам дека поминувајќи си дознал од телевизиите дека долгот е предвреме вратен. Вие и комуњарите им ја правите гледаноста на Латас и Миленко. Нема шанса да ги промашите. :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не прашувај што ти ќе добиеш од државата, прашај што можеш ти да сториш за државата во вид на некој нов данок да си приплатиш.
Во подготовка е предлог закон со сметката за вода да се плаќа по некој денар за поплавените
 

Kajgana Shop

На врв Bottom