Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
За кредити беше едно време темава?
Шо не е јасно во врска со кредитите :icon_lol:?

Парите што се во оптек и кружат низ опшеството СЕКОГАШ се помалку од парите шо се должат плус каматите. Шо значи невозможно е да се вратат сите кредити сосе камати, и да дојде салдо нула.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Епа добро значи со негативни камати за големите корпорации ќе ги охрабрат повеќе да трошат, да инвестираат да се шират а не да ги галат и да им се радуваат на парите. Иначе цел свет веќе каматите на депозити се мали (за физички лица ) кај нас 2-2.1%, Германија 1% - данок има 15% значи 0,75% негде камата и сме меѓу ретките држави кај што нема данок на камата а тоа е така за богатите да се заштитени како бели мечки.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Според најавите од Владата, овој тренд на долгорочно задолжување на домашен терен ќе продолжи и догодина.

Во исто време, се менува и структурата на кредиторите, односно банките го намалуваат своето учество, додека осигурителните компании и пензиските фондови стануваат се поголеми владини кредитори.


http://faktor.mk/2014/12/04/2015-zadolzhuvanja-vo-prvata-polovina-od-godinata-za-vrakjanje-400-milioni-evra/

Недајбоже да банкротира ова државава, тогаш за премии од осигурување, плати и пензии ќе се даваат бонови за храна од Тинекс и КАМ, а и како што ми се гледа натаму оди работава :icon_lol:.

И штедачите од банките ќе се обештетат колку тие што се обештетија од ТАТ:[DOUBLEPOST=1419416864][/DOUBLEPOST]Светскиот долг е некаде 300 трилиони, и повеќето земји плаќаат некаде само процент до два од долгот, се предвидува во наредните години ратите да бидат 20 проценти кои што од 300 трилиони се 60 трилиони, додека пак моменталниот светски БДП бил 70 трилиони. Што значи само ратите од каматите ќе бидат 85 проценти од БДП на светско ниво, и понатаму кога ќе го загреат принтерот за принатање пари кај ќе ни биде крајот, ратите од каматите ќе достигнат повеќе од 100 проценти од БДП. Практично ќе биде невозможно да се платат ратите не пак да се врати долгот, кој што никогаш не постоел па нема ни да постои, затоа што се е виртуелно.
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Колку од кредитите се во долари? Нешто ми рипа доларот во последно време :icon_lol:.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Не е ништо за збунување се зголемија даноците за хонорарите претпоставувам тие дополнителни стотина милиони евра ќе ја завршат работата за исплаќање на кредитите.

Јас мислам ова не е за да се збунат соросоидите, туку ММФ, Светска банка и ЕУ, па да си мислат дека ние немаме нестабилност тука и се ни оди како подмачкано.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Не е ништо за збунување се зголемија даноците за хонорарите претпоставувам тие дополнителни стотина милиони евра ќе ја завршат работата за исплаќање на кредитите.

Јас мислам ова не е за да се збунат соросоидите, туку ММФ, Светска банка и ЕУ, па да си мислат дека ние немаме нестабилност тука и се ни оди како подмачкано.
За два месеци собрале 100 милиони евра од хонорарците? :confused: Значи до крај година ќе соберат 600 милиони. Ако земеш во предвид дека до одредена сума и се ослободени, значи годишно прават по 3 милијарди евра истите хонорарци. Браво, разбиваат дечките.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Којзнае колку се збунети соросовите експерти денес...
Па и Курир ти пишал дека парите се обезбедени од еврообрзницата од 500.000.000 евра. Лани земаа 500 милки евра, оваа година вратија 150 милки. Ќар до гуша, во минус 350 милки.
А зошто не пишеш колку пари изгубила Мкд од кредитот од ММФ на име камати и курсни разлики?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Па и Курир ти пишал дека парите се обезбедени од еврообрзницата од 500.000.000 евра. Лани земаа 500 милки евра, оваа година вратија 150 милки. Ќар до гуша, во минус 350 милки.
А зошто не пишеш колку пари изгубила Мкд од кредитот од ММФ на име камати и курсни разлики?
Ништо не изгубила, бидејќи тие пари стимулирале раст на БДП. Ама јако е да се гледа како Македонија, во која според експерти ќе доцнеа плати и пензии во 2015 и 2016та, субвенции ќе се укинуваа, луѓе ќе се отпуштаа заради тој долг кон ММФ, истиот го затвора на 28.02.2015. Што многу кажува за експертизата на експертите.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.062
Поени од реакции
11.411
Ништо не изгубила, бидејќи тие пари стимулирале раст на БДП..
Ок, ако десетици милиони евра изгубени за тебе се ништо, доволно зборува за твојта експертиза.

Ама јако е да се гледа како Македонија, во која според експерти ќе доцнеа плати и пензии во 2015 и 2016та, субвенции ќе се укинуваа, луѓе ќе се отпуштаа заради тој долг кон ММФ, истиот го затвора на 28.02.2015. Што многу кажува за експертизата на експертите.
Уште појако е да се гледа како секоја година се измислуваат нови давачки врз плебсот, оваа година колењето на хонорарците, како што спомнаа пред мене, догодина којзае што друго.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.125
Поени од реакции
25.516
Ок, ако десетици милиони евра изгубени за тебе се ништо, доволно зборува за твојта експертиза.
Уште појако е да се гледа како секоја година се измислуваат нови давачки врз плебсот, оваа година колењето на хонорарците, како што спомнаа пред мене, догодина којзае што друго.
Јас не сум експерт. Само човек со добро помнење. :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Како е и да е и диктаторот и неговите најблиски ќе ги здрват од дупење у Шутка..
Кој кого само ПРЕДАВНИКОТ,СОПСТВЕНИКОТ НА А1,БИВШИОТ ДИРЕКТОР НА УБК............
се комптентни да го коментираат тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom