Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Да ама тоа го може само САД и Еврозоната дека тоа се водечки меѓународни валути, па печатењето не значи предизвикување на инфлација кај овие унии. Една од предностите на меѓународните валути е и меѓународниот сењораж (разлика помеѓу номиналната вредност и трошокот за производството на некоја банкнота) кој САД максимално го користат.
Зошто тогаш не им испринтаа пари на Грците и да го решат проблемот инстантно?
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Одвоив два става кои ми оставија впечаток
САД и ЕУ не се „ гнили “, ниту се „ пред пропаѓање “
Огромни научни институти постојат и кај двете. Огромни средства се инвестираат во наука.
И тоа се се финансира со буџетски дефицити.
Русија и во најтешката криза го задржа развојот на науката, ама само во некој области кои се од стратешко значење
Според мене Основен проблем на сегашниов светски поредок е што на другите земји им е ускратено она што го прават САД и ЕУ, да и тие имаат огромни дефицити кои ќе ги инвестираат во наука
Инаку доларот е хартија или неколку бајта, а научниот развој е она што ја прави силна нацијата
На никоја земја не и ускратено тоа право. Секоја може да прави дефицити колку сака доколку има капацитети тоа да го врати кога ќе дојде време. Положбата која ја имаат доларот (уште од времето кога САД ја претекна Британија) и еврото (како последица на полижбата која Германската марка ја имаше пред ЕУ) е стекната, а не подарена дека тоа се сеуште најмоќните држави (унии) и се политички најстабилни. Поради тоа и другите земји им ги користат валутите, како и ние секако (не како официјална валута) но како резерва и тоа како.[DOUBLEPOST=1407450433][/DOUBLEPOST]
Зошто тогаш не им испринтаа пари на Грците и да го решат проблемот инстантно?
Не оди тоа така. Ќе предизвикаат инфлација со само од ракав принтање на пари. Претходно кажав дека не значи зголемување на инфлацијата ама ако печатењето е врз основа на побарувачката на тие валути од другите земји кои ги користат поради поткрепа на својот економски раст (Кина, Русија, Бразил), а не врз основа на своја волја.
Не е само Грција која должи 400 милијарди (ако не грешам, ама отприлика толку беше) туку еве Италија која има долг од 2000 милијарди, Германија, Франција итн. Ќе се направи хаос.
 
Последно уредено:

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.057
Не оди тоа така. Ќе предизвикаат инфлација со само од ракав принтање на пари. Претходно кажав дека не значи зголемување на инфлацијата ама ако печатењето е врз основа на побарувачката на тие валути од другите земји кои ги користат поради поткрепа на својот економски раст (Кина, Русија, Бразил), а не врз основа на своја волја.
Не е само Грција која должи 400 милијарди (ако не грешам, ама отприлика толку беше) туку еве Италија која има долг од 2000 милијарди, Германија, Франција итн. Ќе се направи хаос.
Ааа побарувачката била проблем. Замисли да имаше огромна побарувачка на грчки обврзници. Па грците имаше да се отцепат од ЕУ и во свој рај да живеат, со петсто милиони администрација и 16та плата за секој вработен и невработен.
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Одвоив два става кои ми оставија впечаток
САД и ЕУ не се „ гнили “, ниту се „ пред пропаѓање “
Огромни научни институти постојат и кај двете. Огромни средства се инвестираат во наука.
И тоа се се финансира со буџетски дефицити.
Русија и во најтешката криза го задржа развојот на науката, ама само во некој области кои се од стратешко значење
Според мене Основен проблем на сегашниов светски поредок е што на другите земји им е ускратено она што го прават САД и ЕУ, да и тие имаат огромни дефицити кои ќе ги инвестираат во наука
Инаку доларот е хартија или неколку бајта, а научниот развој е она што ја прави силна нацијата
I jas toa mislam za se krivi nwo evreite masonite a najvekje branko.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
I jas toa mislam za se krivi nwo evreite masonite a najvekje branko.
...па да видиш и не си многу далеку од метата..., да го напишеше после ..се криви, зборчето некои , ќе беше у центар, инаку спомнатиот Бранко е апсолутно споредна случајност и незнам зошто го спомуваш......;)
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Вести / Економија
Скопје, 8 август 2014 (МИА)

Светска банка со поддршка на Македонија од 36,4 милиони евра
- Република Македонија ги доби овие средства за успешно спроведување на реформите и развојните политики на Владата за подобрување на деловната клима и конкурентноста.
Извор

Не сватив. Овие добиле награда или земале нов кредит ?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Вести / Економија
Скопје, 8 август 2014 (МИА)

Светска банка со поддршка на Македонија од 36,4 милиони евра
- Република Македонија ги доби овие средства за успешно спроведување на реформите и развојните политики на Владата за подобрување на деловната клима и конкурентноста.
Извор

Не сватив. Овие добиле награда или земале нов кредит ?
"Заемот за развојни политики за конкурентност финансиран од Светска банка". "Позначајни реформи поддржани со овој заем се"
Мислам дека ти е појасно, заем е само изгледа со многу ниска камата за развој на нешто т.е некој да си го прошири и онака широкиот џеб
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
"Заемот за развојни политики за конкурентност финансиран од Светска банка". "Позначајни реформи поддржани со овој заем се"
Мислам дека ти е појасно, заем е само изгледа со многу ниска камата за развој на нешто т.е некој да си го прошири и онака широкиот џеб
A sto mislis kako kje zavrsat koga drzava gi rasporeduva...posebno na nivo na opstestven razvoj kako makedonija?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
A sto mislis kako kje zavrsat koga drzava gi rasporeduva...posebno na nivo na opstestven razvoj kako makedonija?
Јас не мислам, јас знам каде ќе завршат како и сите вакви заеми за развој во последните 20-тина години
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
отсекогаш. Секаде. Било која влада.
Па тито барем со парите што ги позајмувал ги користел за развој, автопатишта, фабрики и слично, овие нашите се за некој демек проект за подоцна да се испостави дека подобро е и без проектот
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Па тито барем со парите што ги позајмувал ги користел за развој, автопатишта, фабрики и слично, овие нашите се за некој демек проект за подоцна да се испостави дека подобро е и без проектот
Хехе.

http://www.24sata.hr/news/iako-nisu-procijenuli-imovinu-jovanki-se-smijesi-bogatstvo-215765

Добар пример за еднаквост.

Еве уште еден: http://www.jutarnji.hr/obiteljski-rat-za-titovo-bogatstvo--jovanka-12-unuka-i-praunuka-u-lovu-na-60-milijuna--/989504/
 
Последно уредено:
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Па тито барем со парите што ги позајмувал ги користел за развој, автопатишта, фабрики и слично, овие нашите се за некој демек проект за подоцна да се испостави дека подобро е и без проектот
Vsusnost tito e vinoven za katastrofata od 90tite a ne branko...branko duri e finiot decko. Pogresna alokacija na kapitalot. Kolku zvuci interesno ja navodno vmrovec a mislam deka branko vo osnova i napravi najgolena usluga na makedonija vo 90tite i pokraj mnogu golemi greski. Ako sme pametni a, ne sme treba da go iskoristime istoriskiot poteg na branko a ne da go pjukame... opa kaj se sega trolovite da tupat deka sum najzakoraven sdsmovec-brankovista.
Sekoj pat koga ti treba ti fali eden dobar trol.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Јас не мислам, јас знам каде ќе завршат како и сите вакви заеми за развој во последните 20-тина години
...и не само тие..и не само тие, јас всушност незнам дека некоја земја е невина од таков греффф.......;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom