Може ли Македонија да ги врати воопшто кредитите што ги зема?

Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Отсуство на социјализам не значи капитализам. Или значи (you made me think)
Vo pravo si...kapitalizmot e kako nova kola ako ne ja vozis pravilno i ja odrzuvas nema da te sluzi. A nasevo auto kje mora naskoro da ide na servis kaj mmf i sb a toj servis ne e besplaten...soferive mu ja rasplakaa mamkata. Ama ne se krivi ti e tuku patnicite koi sakaat preku niva da stignat pobrzo.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Јавниот долг дополнително е зголемен со износот на еврообврзницата од половина милијарда евра. Дали со неа јавниот долг надминува 50 отсто од БДП, како што излегоа калкулации во јавноста, ММФ не прецизира.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=D52A610B6129D44ABBD070924E24AB8A
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Колку небитно прашање. Треба повеќе кредити, со надеж дека инвестицијата неколкукратно ќе ја надмине сумата земена како кредит. А штом е таков израчунот останува нешто од кредитите и за луксизи и таканаречени непотребни трошења кои во иднина нема да носат профит. Тоа е клучот на успехот. Земај тука што повеќе додека можиш.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Tocno. Novata fontana na plostad ke vrati 3-pati pogolemi prihodi od nejzinata inicijalna investicija.
Намерно го напишав така постот, како провокација по можност за да се развие дискусија.

Интересна работа се кредити. Неминовно е со рек на време кај повеќето луѓе да се развие логика како погоре опишаната - земи кредит за стан со надеж дека цената на станот ќе оди нагоре. Ова со станов е пример, може да се акции, може да се инвестиции од фирми сеедно, логиката е дека се надеваат дека ќе отплаќаат со раст на цената.
А тоа неминовно води до кризи, без разлика дали го прави држава или приватен сектор.
А да се укинат кредитите па не може.

Со еден збор кредити се најзаебана и воедно најважна работа.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
ne bi rekol deka se najvazna rabota. isto taka nemozam da sfatam,kako lugjevo ne razbiraat deka dozvoleniot minus na kartickite e isto taka kredit. isto taka ima krediti za letuvanje. ALO ima li pilot vo avionov? lugje zimaat krediti za kola,ne da ja vozat taxi ili shoferi,nego da se vozat niz maalo.ALO ima li pilot vo avionov?
ama pa od druga strana,ako nekoj e do tolku kreten da vleze vo bula radi odmor,mozebi i zasluzuva visoki kamati i da go derat bankite.
najinteresno mi bese koa se fatija site za kamatnata stapka na poslednava obvrznica...visoka bila,mala bila.
nikoj ne se osvrna na faktot deka segasnive zemaa 500 000 000 evra, a treba da gi vrakjaat idnite,koga segasnive kje se smeat na nekoja plaza negde.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
ne bi rekol deka se najvazna rabota. isto taka nemozam da sfatam,kako lugjevo ne razbiraat deka dozvoleniot minus na kartickite e isto taka kredit. isto taka ima krediti za letuvanje. ALO ima li pilot vo avionov? lugje zimaat krediti za kola,ne da ja vozat taxi ili shoferi,nego da se vozat niz maalo.ALO ima li pilot vo avionov?
ama pa od druga strana,ako nekoj e do tolku kreten da vleze vo bula radi odmor,mozebi i zasluzuva visoki kamati i da go derat bankite.
najinteresno mi bese koa se fatija site za kamatnata stapka na poslednava obvrznica...visoka bila,mala bila.
nikoj ne se osvrna na faktot deka segasnive zemaa 500 000 000 evra, a treba da gi vrakjaat idnite,koga segasnive kje se smeat na nekoja plaza negde.
Баш од љубопитност ги ѕирнав некои статистики за кредити. Тоа што го набројуваш не е ништо. The bull is not raging yet, а се дешава еднаш на 10-20 години ако има кој да те кредитира. Вака од око нема некоја голема задолженост засега. И затоа не е интересно. Има уште време за шоуто да почне. Баш сакам да дојде време кога (последните) 2-3 години од балонот сите ќе се фалат на благосостојба, ќе фрчат пари насекаде, сите ќе се јаки фаци, фризери-тешки фирмаши, успешни трговци со некретнини,акции, рајата среќна и задоволна како никогаш порано . А после една година ги гледаш еден по еден со солзии во очите во стечај и под хипотека. хехе
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Баш од љубопитност ги ѕирнав некои статистики за кредити. Тоа што го набројуваш не е ништо. The bull is not raging yet- а треба да се дешава тоа на дестина дваесет години. Вака од око нема некоја голема задолженост засега. И затоа не е интересно. Има уште време за шоуто да почне. Баш сакам да дојде време кога (последните) 2-3 години од балонот сите ќе се фалат на благосостојба, ќе фрчат пари насекаде, сите ќе се јаки фаци, фризери-тешки фирмаши, успешни трговци со некретнини, рајата среќна и задоволна како никогаш порано . А после една година ги гледаш еден по еден со солзии во очите во стечај и под хипотека. хехе
This reminds me of the golden years of Yugoslavia. :D
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
This reminds me of the golden years of Yugoslavia. :D
Да.
Само се заборава и дека не е заебан само државниот долг. И фирмите и луѓето знаат да си направат журка. Особено кога народот нема големи искуства со кредити неминовно е еден ден тоа. И така додека неколку генерации не изедат доволно стапа и не им текне каква е намената на кредитите.
 
Член од
12 јануари 2014
Мислења
1.464
Поени од реакции
1.892
Да.
Само се заборава и дека не е заебан само државниот долг. И фирмите и луѓето знаат да си направат журка. Особено кога народот нема големи искуства со кредити неминовно е еден ден тоа. И така додека неколку генерации не изедат доволно стапа и не им текне каква е намената на кредитите.
Firmata ako napravi zhurka, kje propadne, kje im se konfiskuva imot, sami kje patat.
Nekoj obichen gragjanin ako napravi zhurka, kje mu se blokira smetkata, i pak sam kje pati.
Ako drzhavata ja zaebe, kje ne precheka inflacija i prazni raftovi. Site kje patime, slozhno ko brakja.
 
Член од
15 август 2014
Мислења
79
Поени од реакции
80
Firmata ako napravi zhurka, kje propadne, kje im se konfiskuva imot, sami kje patat.
Nekoj obichen gragjanin ako napravi zhurka, kje mu se blokira smetkata, i pak sam kje pati.
Ako drzhavata ja zaebe, kje ne precheka inflacija i prazni raftovi. Site kje patime, slozhno ko brakja.
Журка е журка, кој и да ја прави јака, сите се поканети и ретки ја одбиваат поканата.
Во сите три случаи што ги наброја удри му -10 посто на бгп и +15 посто невработеност. И плачки.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
македонија може да ги врати кредитите што ги зема во секој случај.. само прашањето е за колку време односно кога?... ако требало да се вратат за 10 години рачунајте дека ке исплаќаме кредити 30 години пошто кредитите воглавно се користат за споменици фонтани и ред други непрофитабилни објекти.. ( и нешто за во џеб )
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
македонија може да ги врати кредитите што ги зема во секој случај.. само прашањето е за колку време односно кога?... ако требало да се вратат за 10 години рачунајте дека ке исплаќаме кредити 30 години пошто кредитите воглавно се користат за споменици фонтани и ред други непрофитабилни објекти.. ( и нешто за во џеб )
Spored opozicijata sk14 e 500 milioni evra a vkupniot dolg e 5700 milioni. Nagradno prasanje: kade otidoa 92% od dolgot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom