Мистериозно потекло на човекот

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Јас имам мислење, кое не мора да е точно :)
Според мене, Дарвин и те како е во право. Но сепак мислам дека плус ,,од надвор,, е умешана рака. Ние би еволуирале денес, но, без свест. Би биле инстиктивни суштества и понатаму.
Од нашиот приматски предок сме наследиле инстикти (сексуални, родителски, за исхрана итн...) но, од ,,плус раката,, сме наследиле свест.
Бидејќи е ова мистерии, ќе си ја пуштам фантазијата :)
Значи, единствена причина што ме тера да мислам дека плус раката го одбрала баш човекот за експеримент, е тоа што човекот бил најсличен на нив (одел исправено).
Човекот е единствено суштество кое е способно да мисли и да има емоции (тоа што кучката брани кученца, не е емоција, инстикт е). Човекот е единствено суштество кое осмислува, планира, говори, памети (не инстиктивно, намерно паметење), и се повеќе и повеќе осознава.
Пример, кучињата се истите кучиња, од пред повеќе векови/милениуми. Не зборувам за измислените раси од човечка рака. Еволуцијата ги промаши сите други живи битија, освен човекот, кому му ја додели способноста да размислува.
Но дали и таа настана со еволуцијата? Зошто само човекот?

Сепак, и јас Библијата ја гледам како некој вид ,историска, книга, адаптирана на тогашниот степен на свест на народот.

И ние денес, не можеме се да објасниме, кој знае, можеби форумов за едно 10 000 години ќе биде историска книга, та ќе ни се смеат... :)
кучињата не се истите од пред повеќе милениуми. теоријата вика дека кучињата се припитомени сиви волци пред 15000 г. и ако ги отфрлиме „измислените раси од човечка рака“, пак е факт дека за неколку илјади години се развија неколку основни раси на кучиња, во зависност од временските услови, храната или функцијата која им била давана од луѓето. е сега ова може да се смета како мешање на некоја виша сила во еволуцијата на кучињата ама не е така. не е вршен генетски инженеринг, само е сменета исхраната и начинот на живот. доволно за неколку илјади години да се развијат неколку различни раси на кучиња. а што се неколку илјади во споредба со неколку милијарди колку што земјата постои? најдобар доказ даде еден русин, заборавив како се викаше (прогуглајте, ме мрзи сега мене ;) ), зеде неколку мали волци од дивина, ги одгледа како домашни животни, значи како кучиња, и веќе наредната генерација од овие припитомени волци веќе почнаа да се разликуваат еден од друг по боја и должина на крзното, по раст, заради промена на животните услови, потреба да бидат повеќе забележани од газдата... ЕВОЛУЦИЈА. истиот експеримент 100 пати е повторен и со диви гулаби. кај нив веќе ептен големи разлики се забележуваат само за 2-3 генерации.
значи како заклучок, за она болдирано во црвено - нема потреба од „плус рака“ за да се дојде до денешниот развој на човекот. се што треба е доволно време и некоја голема промена во околината и начинот на живот на предците на луѓето. а такви промени имало многу. токму она што го предлага дарвин - доволно време. ништо повеќе, ништо помалку
е сега дека има нешто нелогично во одредувањето на времето на настанокот на луѓето, се согласувам. треба да се дозволи и малку „поегзотични“ теории да се разгледаат сериозно. ама најголемиот проблем на денешната наука е што научниците се полоши од инквизицијата - се што не е во согласност со она што е досега научено и запишано се смета за ерес
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
кучињата не се истите од пред повеќе милениуми. теоријата вика дека кучињата се припитомени сиви волци пред 15000 г. и ако ги отфрлиме „измислените раси од човечка рака“, пак е факт дека за неколку илјади години се развија неколку основни раси на кучиња, во зависност од временските услови, храната или функцијата која им била давана од луѓето. е сега ова може да се смета како мешање на некоја виша сила во еволуцијата на кучињата ама не е така. не е вршен генетски инженеринг, само е сменета исхраната и начинот на живот. доволно за неколку илјади години да се развијат неколку различни раси на кучиња. а што се неколку илјади во споредба со неколку милијарди колку што земјата постои? најдобар доказ даде еден русин, заборавив како се викаше (прогуглајте, ме мрзи сега мене ;) ), зеде неколку мали волци од дивина, ги одгледа како домашни животни, значи како кучиња, и веќе наредната генерација од овие припитомени волци веќе почнаа да се разликуваат еден од друг по боја и должина на крзното, по раст, заради промена на животните услови, потреба да бидат повеќе забележани од газдата... ЕВОЛУЦИЈА. истиот експеримент 100 пати е повторен и со диви гулаби. кај нив веќе ептен големи разлики се забележуваат само за 2-3 генерации.
значи како заклучок, за она болдирано во црвено - нема потреба од „плус рака“ за да се дојде до денешниот развој на човекот. се што треба е доволно време и некоја голема промена во околината и начинот на живот на предците на луѓето. а такви промени имало многу. токму она што го предлага дарвин - доволно време. ништо повеќе, ништо помалку
е сега дека има нешто нелогично во одредувањето на времето на настанокот на луѓето, се согласувам. треба да се дозволи и малку „поегзотични“ теории да се разгледаат сериозно. ама најголемиот проблем на денешната наука е што научниците се полоши од инквизицијата - се што не е во согласност со она што е досега научено и запишано се смета за ерес
Не беше тоа клучната смисла, но ајде. Реков, фантазирам, не мора да е баш логично :)
И покрај милјардите години, кај кучињата, волците, гулабите и мајмуните не се роди свест.
Интелигенција, да, постои, но не и свест. Останаа чисто инстиктивни суштества.
И не само тие - сите познати видови за човекот.
Зошто?
Зошто само кај нас се разви свеста, кога свеста е исклучиво апстрактен поим?
Зошто ниту едно суштество не еволуираше доволно да гради барем примитивни домови? Или било што што е измислено од човекот?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Не беше тоа клучната смисла, но ајде. Реков, фантазирам, не мора да е баш логично :)
И покрај милјардите години, кај кучињата, волците, гулабите и мајмуните не се роди свест.
Интелигенција, да, постои, но не и свест. Останаа чисто инстиктивни суштества.
И не само тие - сите познати видови за човекот.
Зошто?
Зошто само кај нас се разви свеста, кога свеста е исклучиво апстрактен поим?
Зошто ниту едно суштество не еволуираше доволно да гради барем примитивни домови? Или било што што е измислено од човекот?
Кога веке збориш за свест, дали мислиш дека ние денес сме свесни за постапките што ги правиме, или нашито постапки се збир на реченици со кои не подучувале другите(поточно кажано збир на туѓи мислења кои што сме ги слушнале во текот на досегашниот наш живот)?
Можеме да бидеме свесни да, но не сме, бидејки целиот наш систем на функционирање е таков што човекот го тера да ги почитува и од мали нозе да учи нешто што некој друг го кажал и тоа да го прифати како вистина без да размисли зошто е тоа така и дали тоа е праведно или не?
Пример:
Дали мислите дека се што ке каже CNN, BBC или некој друг медиум, е точно?
Дали мислите дека таму кај што американците окупираат постојат терористи кои од чиста мира посакале да го тероризираат народот?
Како ние би ги гледале американците ако ние имаме нафтени наоѓалишта и тие дојдат не окупираат да ни ги превземат тие наоѓалишта, и ни влегуваат во двор со автоматите кога сакаат и без да прашаат? Ке ги гледаме ли како ослободители или како чувари на мирот?
Ама не, тие ни рекоа на нас дека муслиманите се криви и дека тие сакаат нас христијаните да не испотепаат со нуклеарки и тоа е целата вистина така?
Па ни мали деца така не се лажат.
Со се поголемо навлегување на корените на функционирање на системот, корените на создавањето на одреден проблем, осознавате сосема различни искуства од оние што ни се презентирани.
Значи бидејки ние сега не знаеме, така некој ни кажува дека нешто е така како што е, но ние реално не знаеме и сепак , го прифаќаме она што ни е презентирано.
Тоа не не прави ништо посупериорни од едно обично кученце кое ги слуша наредбите на својот сопственик и прифаќа се што тој ке каже.
За крај би рекол дека, човекот денес не е ништо повеќе свесно суштество од било кое животно, а има најголем потенцијал да биде свесно, од сите живи суштества што постојат.
И тоа не е филозофија туку е една мистерија која може да биде разоткриена од секој поединец но треба да се сака и да се бара клучот со кој ке се разоткрие.
Постојат и постоеле мал број на луѓе кои се свесни.
Јас на пример многу бев поттикнат на размислување (пазете не научив за работи кои се случиле него за начинот на размислување на човекот) од индискиот филозоф, гуру и спиритуалист Ошо, исто така од Давид Ике, од многу емисии за потеклото на човекот и сл. како емисиите на тв 24 часа што ги даваат, и искрено од форумов, најмногу од историја, мистерии, религија и сл.
 

DarthKaran

Gray Jedi
Член од
4 јули 2008
Мислења
141
Поени од реакции
123
Не беше тоа клучната смисла, но ајде. Реков, фантазирам, не мора да е баш логично :)
И покрај милјардите години, кај кучињата, волците, гулабите и мајмуните не се роди свест.
Интелигенција, да, постои, но не и свест. Останаа чисто инстиктивни суштества.
И не само тие - сите познати видови за човекот.
Зошто?
Зошто само кај нас се разви свеста, кога свеста е исклучиво апстрактен поим?
Зошто ниту едно суштество не еволуираше доволно да гради барем примитивни домови? Или било што што е измислено од човекот?
дискутабилно е дали се чисто инстинктивни суштества. факт е дека постои некоја рудиментирана форма на емоции и кај нив. голем дел животни буквално жалат кога ќе загубат некој.
во секој случај мислам дека и двата се обидуваме да кажеме дека вистинската мистерија е развојот на свеста (ај совеста се учи со време). засега не можат ни да се докажат ни да се побијат двете хипотези, за самостоен развој и за мешање од страна, зашто се работи за навистина долг период. ама сепак останувам на мислењето дека со доволно време и вистински услови, може да се еволуира до високо ниво. прашањето за мене е колку е тоа „доволно“ и кои се „вистинските“ услови
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444

Девојката не знае дека е човек. Туку пес. Има доста вакви примери по светот.
И песој можат да одгледаат човек, кој ако не биде повторно “репрограмиран“ ќе си остане пес иако во човечка форма.
So did the Annunaki...:vozbud:
 
B

Black Guard

Гостин
Еволуцијата е докажана а девојчето погоре е само уште еден доказ.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Еволуцијата е докажана а девојчето погоре е само уште еден доказ.
Инстант еволуција, приспособување кон новата средина? Физички промени нема кај неа а има песја динамика и моторика...А наследни фактори, генетска предодреденост ова она...down the drain...:D
 
B

Black Guard

Гостин
Ова е доказ дека имаме заеднички потомок,човекот како форма на живот е адаптабилна така да многу јасно е дека девојчето се адаптирало на средината исто како што дете кое расте во домашни услови па воспитување образование и.т.н

, генетска предодреденост
Провери крв ќе видиш дека е човек:)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Ова е доказ дека имаме заеднички потомок,човекот како форма на живот е адаптабилна така да многу јасно е дека девојчето се адаптирало на средината исто како што дете кое расте во домашни услови па воспитување образование и.т.н

Провери крв ќе видиш дека е човек:)
...а после со резултатите да одам да ја убедам дека е човек...:)
Ќе ми се `ссни...
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
мое мислење:
отвараш тегла ајвар стара 3 години и внатре гледаш нешто бело, тоа бело е составено од микро организми, ако ја оставиш подолго време ке фати црви па од црвите мушички итн...
на сличен принцип настанал и човекот , со еволуција од некој микро организам.
е сеа финтата е да се докаже од што настанал микро организамот?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Кога веке збориш за свест, дали мислиш дека ние денес сме свесни за постапките што ги правиме, или нашито постапки се збир на реченици со кои не подучувале другите(поточно кажано збир на туѓи мислења кои што сме ги слушнале во текот на досегашниот наш живот)?
Можеме да бидеме свесни да, но не сме, бидејки целиот наш систем на функционирање е таков што човекот го тера да ги почитува и од мали нозе да учи нешто што некој друг го кажал и тоа да го прифати како вистина без да размисли зошто е тоа така и дали тоа е праведно или не?
Пример:
Дали мислите дека се што ке каже CNN, BBC или некој друг медиум, е точно?
Дали мислите дека таму кај што американците окупираат постојат терористи кои од чиста мира посакале да го тероризираат народот?
Како ние би ги гледале американците ако ние имаме нафтени наоѓалишта и тие дојдат не окупираат да ни ги превземат тие наоѓалишта, и ни влегуваат во двор со автоматите кога сакаат и без да прашаат? Ке ги гледаме ли како ослободители или како чувари на мирот?
Ама не, тие ни рекоа на нас дека муслиманите се криви и дека тие сакаат нас христијаните да не испотепаат со нуклеарки и тоа е целата вистина така?
Па ни мали деца така не се лажат.
Со се поголемо навлегување на корените на функционирање на системот, корените на создавањето на одреден проблем, осознавате сосема различни искуства од оние што ни се презентирани.
Значи бидејки ние сега не знаеме, така некој ни кажува дека нешто е така како што е, но ние реално не знаеме и сепак , го прифаќаме она што ни е презентирано.
Тоа не не прави ништо посупериорни од едно обично кученце кое ги слуша наредбите на својот сопственик и прифаќа се што тој ке каже.
За крај би рекол дека, човекот денес не е ништо повеќе свесно суштество од било кое животно, а има најголем потенцијал да биде свесно, од сите живи суштества што постојат.
И тоа не е филозофија туку е една мистерија која може да биде разоткриена од секој поединец но треба да се сака и да се бара клучот со кој ке се разоткрие.
Постојат и постоеле мал број на луѓе кои се свесни.
Јас на пример многу бев поттикнат на размислување (пазете не научив за работи кои се случиле него за начинот на размислување на човекот) од индискиот филозоф, гуру и спиритуалист Ошо, исто така од Давид Ике, од многу емисии за потеклото на човекот и сл. како емисиите на тв 24 часа што ги даваат, и искрено од форумов, најмногу од историја, мистерии, религија и сл.
Добро размислување во секој случај, ама шотуку ја заебавме темата.
Се знае на каква свест мислам, но ќе го искористам Фројд за да го објаснам моето гледиште на ,,свесноста,,.
Имено, според него постои Тоа, Јас и Над-јас (ID, EGO, SUPEREGO).
ID е она со кое се раѓаме, она наследеното и инстиктите, и тоа е пресечната точка помеѓу EGO и SUPEREGO. ID функционира преку рефлексната активност и примарниот процес. Рефлексни активности верувам дека знаеш што се.
Примарниот процес е малку посложен, бидејќи бара повисоки психички функции. Кога имаме некоја непријатна напнатост (пример глад) преку примарниот процес ни се создава слика на храна. Се смета дека и кучињата го имаат овој примарен процес, односно замислуваат/сонуваат храна кога се гладни.
НО, самото замислување на храна нема да не најаде. Затоа е потребно EGO-то, кое ја претставува свеста на човекот. Поттикнато од ID кое е носител на нагоните/потребите, EGО-то бара начин да ја задоволи оваа потреба во реалниот свет. Човекот ја бара и ја јаде храната и со тоа ја задоволува потребата. За да го оствари ова, EGO-то го користи секундарниот процес (реалистичко мислење). Додека кучето ќе душка наоколу, гладната личност ќе размислува каде да најде храна и потоа ја бара на тоа место. Со EGO-то бираме кои инстикти ќе ги задоволиме, кога и како. Како што веќе знаеш, кучето не бира.
И на крајот, она за што ти зборуваш - SUPEREGO.
Цитирам ,,Третиот систем на личноста, кој се развива последен, е над-јас. Тој е внатрешен претставник на традиционалните вредности и идеали на општеството, кои на детето му се протолкувани од страна на родителите и спроведени преку системот на наградување и казнување..... Главни функции на над-јас се 1.да ги кочи импулсите на тоа, особено оние од сексуална или агресивна природа, бидејќи изразувањето на тие импулси општеството многу го осудува; да го наведе јас да ги замени реалистичките цели со моралистички и 3. да се стреми кон совршенство,, (Кевин Хол, Гарднер Линдзи).
Со оглед на тоа дека постоел поинаков светоглед кон моралот и моралните норми, и секако поинакво перцепирање на социјалната средина во времето кога Фројд ја развивал психоанализата, може да се додаде дека денес, во SUPEREGO спаѓаат и мас-медиумите, новите морални вредности, новите начини на воспитување итн. Тоа што мас-медиумите го пласираат - како треба да се однесуваш и чии модели на однесување личноста ги користи, е само предмет на SUPEREGO. Истото, не е СВЕСТ. Додека ID е она инстиктивното, SUPEREGO е идеалистичко. SUPEREGO се обидува да го негира ID. Ова не постои кај ниту еден животински вид освен човекот.

Пример - човекот станува свесен дека ако смисли тркало и кола, полесно ќе стигне до посакуваната дестинација. Човекот свесно размислува и создава, прави обиди и грешки, но на крајот смислува кола. Човекот сфаќа дека колата која би имала внатрешен погон (не се разбирам во автомеханика) би била побрза од онаа влечена од коњ. Човекот создава таква кола... сфаќа дека ако стави клима уред, нема да му биде претопло додека се вози летно време.. става клима уред... итн итн итн.
Кучињата, сеуште одат пешки.

Тоа е свесноста на постапките, и оваа свесност, е тоа EGO кое соработува со ID (жешко ми е, сакам клима) и SUPEREGO (измислувањето на ова се очекува од мене).

А не се согласувам дека било кој туку така прифатил било што без да размисли дали е правилно или не. Јас не сум прифатила. А ти?
--- надополнето: Oct 1, 2011 6:06 PM ---

Девојката не знае дека е човек. Туку пес. Има доста вакви примери по светот.
И песој можат да одгледаат човек, кој ако не биде повторно “репрограмиран“ ќе си остане пес иако во човечка форма.
So did the Annunaki...:vozbud:
Познати примери:
момче-мечок од Литванија (1661)
момче-овца од Ирска (1672)

Децата - волци Амала и Камала се откриени во 1920 година во Индија, едната девојка била на возраст од 8 години, а другата имала 18 месеци. Живееле со волци, а потоа биле однесени во дом за сирачиња. Се движеле на четирите екстремитети, а јаделе како кучиња - со уста од чинијата. Камала умрела по една година, а Амала живеела до 17 годишна возраст. Таа научила да оди исправено на две нозе, да говори со куси реченици, помагала во негување на бебињата во домот за сирачиња и соодветно си ја одржувала личната хигиена. Се проценува дека пред да умре нејзиниот говор и ментален развој биле на ниво на дете од 3 ипол години.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.576
Се согласувам со тебе во врска со постот, сепак не сум компетентен и не ги знам доволно термините со кои ти објаснуваш, претпоставувам дека тоа е твоја област, но ја разбрав проблематиката за која пишуваш.
А не се согласувам дека било кој туку така прифатил било што без да размисли дали е правилно или не. Јас не сум прифатила. А ти?
Сега како дознавам се повеќе, морам да признаам дека многу работи во минатото сум ги прифаќал како што ми биле презентирани, без да размислам дали тоа сигурно е така и дали е логично, исправно.
Чист пример: Историја. Како што ни била презентирана така сме ја учеле, можеби не сме сакале, но сме морале, бидејки ни било јасно, ако не научиме ке добиеме кец и ако по сите предмети контрираме ке паднеме година.Јасно ко граф. И затоа системот не остава простор за мислење, а најважно е од мали години да постои квалитетно образование.
Докажано во многу примери е дека во Америка децата кои имаат домашно образование (не одат во основно како редовни ученици) постануваат многу интелигенти возрасни личности, и мислам дека тоа е така бидејки детето со денешната достапност на алатки за информации и учење го учат и зајакнуваат она што нив ги интересира, ги влече, и имаат време самите да размислат и да проценат одредена ситуација или проблем, и поради тоа постануваат интелигентни личности. Додека на школо покрај тоа што учат работи кои за кои не се интересираат, учат неточни работи со политичка позадина, и од децата кои живеат во нестабилни бракови учат многу глупости. На крај од сите тие мислења и искуства децата формираат мислење, кое не е нивно мислење туку е збир на туѓи мислења склопени во едно мислење.
Но не би сакал повеќе да зборам за психата, малку е офф.

Се надевам дека тоа што научниците почнаа да го истражуваат во врска со постоењето на човекот пред милиони години и нивниот повисок степен на развој во секое поле од нашиот ке го докажат и конечно ние ке сватиме дека за поголемиот дел од историјата која што сме ја учеле е една голема лага.
Тоа е првиот чекор на подобрување на нашата состојба на планетава. Треба прво да сватиш дека грешиш, за следниот чекор да ти биде, поправање на таа грешка, а денес нема човек што нема да се сложи со мене кога ке кажам дека човекот прави многу повеќе грешки отколку правдини, што значи дека не сме сватиле дека грешиме.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Се согласувам со тебе во врска со постот, сепак не сум компетентен и не ги знам доволно термините со кои ти објаснуваш, претпоставувам дека тоа е твоја област, но ја разбрав проблематиката за која пишуваш.

Сега како дознавам се повеќе, морам да признаам дека многу работи во минатото сум ги прифаќал како што ми биле презентирани, без да размислам дали тоа сигурно е така и дали е логично, исправно.
Чист пример: Историја. Како што ни била презентирана така сме ја учеле, можеби не сме сакале, но сме морале, бидејки ни било јасно, ако не научиме ке добиеме кец и ако по сите предмети контрираме ке паднеме година.Јасно ко граф. И затоа системот не остава простор за мислење, а најважно е од мали години да постои квалитетно образование.
Докажано во многу примери е дека во Америка децата кои имаат домашно образование (не одат во основно како редовни ученици) постануваат многу интелигенти возрасни личности, и мислам дека тоа е така бидејки детето со денешната достапност на алатки за информации и учење го учат и зајакнуваат она што нив ги интересира, ги влече, и имаат време самите да размислат и да проценат одредена ситуација или проблем, и поради тоа постануваат интелигентни личности. Додека на школо покрај тоа што учат работи кои за кои не се интересираат, учат неточни работи со политичка позадина, и од децата кои живеат во нестабилни бракови учат многу глупости. На крај од сите тие мислења и искуства децата формираат мислење, кое не е нивно мислење туку е збир на туѓи мислења склопени во едно мислење.
Но не би сакал повеќе да зборам за психата, малку е офф.

Се надевам дека тоа што научниците почнаа да го истражуваат во врска со постоењето на човекот пред милиони години и нивниот повисок степен на развој во секое поле од нашиот ке го докажат и конечно ние ке сватиме дека за поголемиот дел од историјата која што сме ја учеле е една голема лага.
Тоа е првиот чекор на подобрување на нашата состојба на планетава. Треба прво да сватиш дека грешиш, за следниот чекор да ти биде, поправање на таа грешка, а денес нема човек што нема да се сложи со мене кога ке кажам дека човекот прави многу повеќе грешки отколку правдини, што значи дека не сме сватиле дека грешиме.
Секако дека ни се пласирани глупости во училиште. Замисли моја пост-југословенска генерација, не утепаа начисто со историјата :)
Види, и јас за да положам, морам да го кажам мислењето на некој психолог (како што е Фројд) со кого не се согласувам во некои работи, но, тој така тогаш мислел и така се кажува. Таман работа, да се фатам јас за еден, а да, тој е во право, сите не чините.
Мора да се анализира се. Ама тоа не може да се очекува од деца. Сепак, имаме квалитетно образование, учиме 3 пати повеќе од што реално треба (посебно стручните училишта).

Не е дека грешиме толку во историјата, колку што не сме способни да ја спознаеме и разбереме. Не сме стигнати до тоа ниво.
Јас учам како психолозите пред 100 години откривале некои работи, кои се точни, но за 100 години светот И ТЕ КАКО се промени, па денешницата останува на нас - да ги дополниме нивните знаења.
Не можам да кажам дека погрешиле, но дека такви биле условите.
Ние сме тука да продолжиме, а нашите идни генерации можеби и да сфатат конечно.
Но темава е во Мистерии, затоа ослободи си го умот, и кажи претпоставка :)
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Не ми се читаше цела тема од почеток туку само последните две страни и бајаги сте се распишале :).

Нема ништо да докажувам (затоа што и не можам) само ќе си кажам мислење.

Во еволуциојата на човекот од човеколик мајмун не верувам.

Во чист креационизам кај хомо сапиенсот исто не верувам.

Верувам во некоја комбинација дека е денешниот хомо сапиенс хибрид помеѓу некој од горе (суштества надвор од земјата на кои земјата не им била дом) и одредени примати, човеколики мајмуни или како веќе ќе ги наречеме. Може биле слични на неандерталците, не знам и практично никој не знае на кој степен на развој во однос на нас биле првите неунапредени земјани.

Пума спомна дека кучињата не градат живеалишта ама затоа еден куп дргуги животни градат ама тоа што ги разликува од нас е нашата интелигенција и техника, животните ја немаат технологијата што ја имаме ние ниту па можат сега да ја развијат.

Свеста која исто беше спомната е многу дискутабилна. Од кај знаеме ние еден паметен волк на пример каква свест има, никој не влегол во него па да знае а свеста на човекот веднаш се губи ако нема соодветна обука и образование, доказ дивите деца од шума кои се на ниво на свест и интелигенција како животните со кои живеат и сите обиди покасно од нив да стане нормален цицилизиран човек завршија со неуспех.

Денешниот Хомо Сапиенс не е прилагоден за животот на земјата туку повеќе личи на гостин кој ја менува земјата за што помалку неговите недостатоци да дојдат до израз, типичен пример нашата кожа која е тенка и неприлагодена на земски услови за разлика од животните кои имаат крзно или друг тип на заштита.

Кога сме веќе кај свеста малку ќе контрирам, не верувам дека еден делфин нема свест ниту пак еден кит само премалку знаеме за нив и ги потценуваме затоа што немаат наша технологија.

Ние сме хибриди и не сме идинствени кои биле создадени инаку не би имало легенди за кентаури, сирени, хидри, получовек полузмија и што ти уште не.

Од сите хибриди нашиов останал ама тоа не ни дава за право да ги потценуваме сите други суштества на земјата. Една катаклизма и ако мораме да останеме 3 ноќи во зима на студено има сите да поцркаме додека еден волк ќе преживее и ќе си ја продолжи врстата.

Интелигенцијата што ја имаме ни е дефинитивно од надвор донесена исто како и технологијата а нема да ги спомнам и Мохенџо Даро како и сите стари легенди кои зборуваат за вмешаност на „Боговите„ (наводниците се намерни) во животот на земјата, ниту пак титаните, киклопите итн итн.

Ако се задлабочиме повеќе ќе нема крај приказнава.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Lu

Kajgana Shop

На врв Bottom