Мислата на животот, свеста и врвните прашања

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
и јас го правев истото (го правам уште) како авторот на темата-па види ме сега :) ;) :D
И јас бе па затоа му кажувам да фаќа цицки дури е малолетен :pos:
--- надополнето: 20 август 2013 во 20:44 ---
Братче, мислам дека не сум во право, ама ќе си дозволам врз база на постов да закључам дека не си упатен у денешниве копиљаци.
Има 15 години (Осмо, прва?), шо значи е 98ма. Генерација 98ма, да глобализирам малце (ама шо е тачно, тачно е), има фејсбук од 10 години, жмурка незнае што е, али затоа у кантер може да не моча, у WoW е 90ти lvl full најбоље пошо чале не му дава десетче и изборот не му се сончоглед или 20 минути сони или флипери, туку си купуе опрема или се тови со хамбургери. Последниве 6 години се Миј.. овај ВМРО на власт, така да учебникот по историја неќам да му го отворам, пуши од шесто, дува од осмо, у прва више мене ми дила гане. Незнае да јаде со нож и виљушка не па да фаќа цицки. А и, кои цицки, 15 годишни клинки, или немаат цицки, или се резервирани за постарите момци од средно, менаџерчиња пред БиТу и Сељосеум за петстофче и сепаре. Од сите ствари што му ги прават другарчињата од генерација, малиов нешо пробуе да го сфати светов, шо е топ пеер. Размислува. Знаци на интелигенција. Hope in humanity restored.
Ок се согласувам со се.
Муабетот ми беше на тие години нема потреба да се преоптеретува со којзнае колку длабоки размислувања за смислата на животот.(Не дека е лошо, туку дека има време за тоа подоцна, на негови години може да учи јазик, да спортува, можеби пишува блог, чита книги и други да речам креативни работи кои го зајакнуваат телото и духот, а за да може да размислува за смислата на животот он треба прво да го проживее животот па да каже што како.)


П.С Без навреда кон авторот ама малку ми е сомнителен се надевам не е трол.
(Вообичаено 15 години и размислување за смислата на животот не идат заедно.)

Еве ќе си споделам една мудрост.
На 15 години мислев дека знам се, сега знам само колку незнам и колку повеќе учам толку помалку знам.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јас сум 97', кантер сум играл една година, WoW у живот не сум чепнал. Не јадам хамбургери, може али еднаш у две години. Учебниците по историја мислам дека немаат врска со ВМРО, истите се од времето на СДСМ, со мали промени, колку што знам, али да не мешаме политика. Имам фејсбук од 13 години, и тоа се' до пред десет месеци не ни го користев нешто посебно. Не пушам. Не дувам. Има девојчиња со развиени гради (да бидам покултурен), и не се сите резервирани за постарите момци. По ова можам да заклучам дека не си доволно упатен во психичкиот и физичкиот развој на луѓето.

Ја по ова можам да закључам дека немаш прао да збориш пошо не си играл кантер и не јадеш хамбургери.
Иди јади хамбургери па ќе раиме муабет :D
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Ја по ова можам да закључам дека немаш прао да збориш пошо не си играл кантер и не јадеш хамбургери.
Иди јади хамбургери па ќе раиме муабет :D
Играв кантер една година, убаво читај. :D Идам сеа до „Вили“, и онака ми е преку улица.:D
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Јас сум 97', кантер сум играл една година, WoW у живот не сум чепнал. Не јадам хамбургери, може али еднаш у две години. Учебниците по историја мислам дека немаат врска со ВМРО, истите се од времето на СДСМ, со мали промени, колку што знам, али да не мешаме политика. Имам фејсбук од 13 години, и тоа се' до пред десет месеци не ни го користев нешто посебно. Не пушам. Не дувам. Има девојчиња со развиени гради (да бидам покултурен), и не се сите резервирани за постарите момци. По ова можам да заклучам дека не си доволно упатен во психичкиот и физичкиот развој на луѓето.
Заборави да го кажеш најбитното! За кој си, за Годел или за МЗТ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Абе шо се замараш толку.. секако сите че умриме накрајо...
Глеј шо можиш појче јади,пијај и еби .. то е смислата на животот
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
Кога го прочитав воведниот пост, знаев дека ќе има вакви коментари.... - не се замарај мал си... бркај пичиња уживај сеа... имаш време... секако ќе умреме. Оставете го детето нека си размислува, може да се најде време за се, и за размислување и за учење и за женски. :) Засега му се одлични размислувањата како ментална гимнастика за тие години.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Темава е закон... Убаво е да има претпоставки фантазии па и научни објаснувања за прашања за нашата човечка свест недостижни од типот пр. Кој и како го создал универзумот ? Како тој што не создал нас луѓето не направил совршени суштества ? итн. Разбирам многу јасно зошто не е активна темава... Тролачи со лопата да ринеш има па луѓето несакаат да им се смее некој на фантазијата. Затоа и форумов се загади па и државава реално да гледаме.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Штосот е да не фантазираш, уствари да не остане на фантазијата само.
Ако некој има толку големо љубопитство треба да одвои време, да потроши некоја нерва повеќе одколку другите кои ги интересира нешто сосема трето, да се посвети на ПМФ да кажеме, да магистрира, докторира, истражува итн. да жртвува дел од себе за овие прашања исто како што многу луѓе го направија и сеуште го прават тоа.

А со прсканиците њу ејџ и хипициве не правиме ништо.
Добро, може по некоја прсканица чат пат.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Штосот е да не фантазираш, уствари да не остане на фантазијата само.
Ако некој има толку големо љубопитство треба да одвои време, да потроши некоја нерва повеќе одколку другите кои ги интересира нешто сосема трето, да се посвети на ПМФ да кажеме, да магистрира, докторира, истражува итн. да жртвува дел од себе за овие прашања исто како што многу луѓе го направија и сеуште го прават тоа.

А со прсканиците њу ејџ и хипициве не правиме ништо.
Добро, може по некоја прсканица чат пат.
За во која држава ти пишуваш?
Си влегол ли во ПМФ некогаш....уствари од кај ги знаеш овие работи?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
За во која држава ти пишуваш?
Си влегол ли во ПМФ некогаш....уствари од кај ги знаеш овие работи?
Пишува; да кажеме т.е. да речеме т.е. на пр. Читајте која е поентата, смислата кога набројувам.

Инаку да сум бил многу пати, сум го соработувал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom