Метеор над Македонија

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Добро како може да има необична светлина на небото а Србите да помислат дека е земјотрес?Луѓено трауми имаат и од се почнаа да се плашат.:)
 

G-Ms|

I'm Popeye the sailor man
Член од
2 ноември 2009
Мислења
60
Поени од реакции
3
Во 9:50 со другар видовме таква сино-зелена светлина како паѓаше 2-3 секунди.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
U predjelu Grdeličke klisure meteor je sinoć probio zvučni zid i produžio prema Bujanovcu i dijelu između Srbije, Makedonije i Kosova, ali se ne zna da li je završio na zemlji ili se rasprsnuo u vazduhu, saopšteno je iz Službe za obavještavanje u Vranju.

Na tlo Srbije bolid je dosad pao četiri puta, a posljednji put je to bilo 1919. godine, kod Čačka.
http://www.sarajevo-x.com/svijet/regija/clanak/101113012
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Го видов и си замислив желба... Што убаво светеше :vozbud:
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
245
Поени од реакции
12
Кај бе го виде од Струмица? И јас во тоа време бев излезен надвор ама не видов ништо :toe:
Имаше бе околу 19:40 се гледаше од техничкото ама само како силен блесок од северозапад, незнам како си го пропуштил.
 

КвикСилвер

Модератор
Член од
28 март 2010
Мислења
4.544
Поени од реакции
5.855
Да не мислиш дека некој го сликал тој вчера? :)
аха да бе. Си рекле: осеќам дека ке има метеор, ај ке го сликаме :)

--- надополнето ---

Имаше бе околу 19:40 се гледаше од техничкото ама само како силен блесок од северозапад, незнам како си го пропуштил.
Их па уште и од северозапад, да не имаше ти компас? :)
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
536
Поени од реакции
323
абе ја се враќав од Куманово преку Арачиново (стариот пат),негде после Никуштак на кривините надоле се раздени,прво бледа светлина после ден,негде од кај Србија у позадина не видов како е шо е пошо пазади мене беше,ама не слушнав звук пошо левиот лагер на ладата ми бучи,и викам готов сум сеа ме сјебаа,застанав со колата и стојам,ќутам ,не знам кај сум у пм,се покакав.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Инаку овие метеори се викаат болиди, бидејќи навлегуваат во атмосферата со огромна брзина, некогаш поголема и од 60 километри во секунда! Или тоа е 216 000 километри на час. :vozbud:
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Штета вие што го видовте а јас не:)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109


--- надополнето ---

hahaha- glupi GEJCI- zamislete meteor padnal vo Kukush, policijata dobila mnogu povici od rastrevozhenite gragjani, NO TIE mislele deka svetlinata e od laseri i ognometi od otvaranjeto na kazinoto vo Gevgelija :pos2::pos2:
 
S

smart ass

Гостин
Бевме со другари надвор од населено место и имавме добар поглед на небото. Ја го видов од почеток пошо зјапав у небото :) Траеше 4-5 секунди и згасна многу блиску до хоризонтот. Имаше скоро вертикална патека. Изворот на светлина беше со светло зеленикава боја и со слчна големина на сонцето како што го гледаме ние само нормално со многу послаба светлина. Се наоколу беше како зора. Стварно интересно искуство и среќен сум што го видов :)

Инаку еве и слика видов од него на еден од сајтовите што сте ги ставиле. еве како изгледше.



Заборавив да напишам слушнав и пригушена бучава 1-2 мин по појавата но мислев дека не е поврзана со ова. Беше слична на експлозија на бомба. Нешто слично како кога екплодираше складилиштето во Албанија но со помал интезитет.
Сликата е србска од Б-92,а кога експлодираше складиштето во албанија кај нас во повеќето јавни институции се спремаа за земјотрес.

И како тоа згасна за 4-5 секунди а направи експлозија еднаква на тони тони ТНТ???

--- надополнето ---

Добро како може да има необична светлина на небото а Србите да помислат дека е земјотрес?Луѓено трауми имаат и од се почнаа да се плашат.:)
Дури па и бил побрз од звукот хех
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Сликата е србска од Б-92,а кога експлодираше складиштето во албанија кај нас во повеќето јавни институции се спремаа за земјотрес.

И како тоа згасна за 4-5 секунди а направи експлозија еднаква на тони тони ТНТ???

--- надополнето ---



Дури па и бил побрз од звукот хех
Толкава ескплозија немало шанса да има.Па ни со помал интензитет.Иначе тогаш коа се деси во Албанија сите помислија дека е земјотрес пошто здрма и те како добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom