Машина за производство на енергија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Мое прашање сега - ,,ако поголемите тела ги привлечуваат помалите,зошто тогаш целиот универзум не е собран во едно големо небеско тело?која е таа сила што и се спротиставува на гравитација и го балансира универзумот?

Њутн вели - телата се движат по прави линии поради инерцијата што ја имаат,а поради привлечното дејство на гравитација се наоѓаат во кружна патека.Земјата се наога на одредено растојание од сонцето,по сончевата привлечна гравитација е изедначена со земјината брзина(инерција)така што е постигнат биланс на силите.

Да напомениме (периодот 1642 - 1727 0СЕ СМЕТАЛО ДЕКА СОНЦЕТО Е ВО ФИКСНА ПОЛОЖБА,СТАТИЧНО,А ЗЕМЈАТА Е ТАА ШТО СЕ ДВИЖИ ОКОЛУ НЕГО,ДОДЕКА ПО ИСТАТА ЛОГИКА И ДРУГИТЕ ПЛАНЕТИ.
НО ОД КАДЕ ИНЕРЦИЈАТА НА ЗЕМЈАТА ,КОЈ И ГО ДАЛ ТОА ЗАБРАЗУВАЊЕ?
E sega koj i go dal toa zabrzuvanje bas tocno ne znam i nikoj ne znaj bas tocno. Ako pretpostavime deka osnovno svojstvo na telata e dvizenjeto togas mozi da recime deka zemjata sama od sebe pocnala da se dvizi so e malku glupavo. A dr nacin e deka vo akrecioniot disk sto go sozdalo sonceto za vreme na nastanuvanjeto cesticite se vrtat a od tie cestici se formiraat planetite a bidejki site cestici se vrtat togas i planetata sto ke se sozdade ke se vrti. Cesticite se vrtat zaradi rotacijata na sonceto.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
До овде дали е можно сет ова да е последица на на некоја како да ја кажам вселенска парна машина (извинети ми на изразот),експанзија како последица на голема енергија во форма на топлина?На тоа Њутн нема одговор - Њутновата гравитација наидува на и на други проблеми.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
До овде дали е можно сет ова да е последица на на некоја како да ја кажам вселенска парна машина (извинети ми на изразот),експанзија како последица на голема енергија во форма на топлина?На тоа Њутн нема одговор - Њутновата гравитација наидува на и на други проблеми.
добро бе ти знаеш њутн во кој век живеел???
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
До овде дали е можно сет ова да е последица на на некоја како да ја кажам вселенска парна машина (извинети ми на изразот),експанзија како последица на голема енергија во форма на топлина?На тоа Њутн нема одговор - Њутновата гравитација наидува на и на други проблеми.
Ne znam kako toplinata bi gi vrtela telata:toe:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Овде мораме да ги заобиколиме проблемите за да не заглавиме во обемниот матерјал што го третира овој проблем.Точно тие проблеми отвараат простор за појавата на сцената на една друга теорија,која прави обид да ги одговори тие прашања,а тоа е генаралната теорија на релативноста на харизматичниот Алберт Ајштајн 1879 - 1955.

добро бе ти знаеш њутн во кој век живеел???
Неемо зошто ме враќаш на претходниот пост ти пишав кога е роден кога умрел,сакам да разговараме машки за некои сознанија те молам.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Овде мораме да ги заобиколиме проблемите за да не заглавиме во обемниот матерјал што го третира овој проблем.Точно тие проблеми отвараат простор за појавата на сцената на една друга теорија,која прави обид да ги одговори тие прашања,а тоа е генаралната теорија на релативноста на харизматичниот Алберт Ајштајн 1879 - 1955.
Zosto sekogas zastanuvate bas kaj problemot, sakate da dokazite deka nie gresime. Ajde kazete koj e obemniot problem pa ke se potrudam da go objasnam, ako ne znam togas ke zaklucite deka jas gresam. Ete pogore vi odgovoriv zosto se dvizat planetite okolu Sonceto. Ajde koj e sledniot problem.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Луѓе дај кажете како со федери да напраам Вселенски брод :smir:
Дали и ова го третираме за озбилност,ве молам ако можеме да разговараме (што е финтата со федерите - мене да ме исмејува нешто нека бара друг бидејки не е способен за такво нешто)
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Дали и ова го третираме за озбилност,ве молам ако можеме да разговараме (што е финтата со федерите - мене да ме исмејува нешто нека бара друг бидејки не е способен за такво нешто)
абе убаво си прашува човекот сака да си направи вселенски брод од федери!!
П,С абе сега виде дека си исмејуван ???? бре интелигенција си и ти и другарти војо абе нема пост што сте го напишале а да не се исмејувате самите а после другите ве исмејуваат до максимум абе ако не приметуваш стварно нешто ти фали бе човек, негледаш дека на било која тема да си пишал служиш за подсмев исто и војо и другарти деда ное ??? стварно неси свесен за тоа и дека никој не ве есапи што зборите ? и дека се штовисе одговара е на подбишега и цинизам ?? аиииииииииииии страшна работа еј:tapp:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Zosto sekogas zastanuvate bas kaj problemot, sakate da dokazite deka nie gresime. Ajde kazete koj e obemniot problem pa ke se potrudam da go objasnam, ako ne znam togas ke zaklucite deka jas gresam. Ete pogore vi odgovoriv zosto se dvizat planetite okolu Sonceto. Ajde koj e sledniot problem.

Затоа сакам сега да одвојам малку време и за Ајштајн(за Њутн пишав најкратко што можав)- нзначи Алберт Ајштајн ја третира гравитацијата како геометриска димензија на самиот простор.Телата се движат по кружни патеки следејќи ја логиката на најмал отпор.Поголемите тела прават поголемо вдлабнување на просторот (просторно временски континиум)а помалите се тркалаат по најатрактивните патеки.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Затоа сакам сега да одвојам малку време и за Ајштајн(за Њутн пишав најкратко што можав)- нзначи Алберт Ајштајн ја третира гравитацијата како геометриска димензија на самиот простор.Телата се движат по кружни патеки следејќи ја логиката на најмал отпор.Поголемите тела прават поголемо вдлабнување на просторот (просторно временски континиум)а помалите се тркалаат по најатрактивните патеки.
Ama jas ne sum enciklopedija pa da vi objasnuvam de zna Njutn de za Ajnstajn.Imase problem za Njutn sega naednas go snema pa sega podetalno ko ke go objasnime i Ajnstajn i kaj nego ke nema problem. Posle ovaj problem ako uspesno go resime sakam izvinuvanje i priznanie deka ste pogresile.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
абе убаво си прашува човекот сака да си направи вселенски брод од федери!!
П,С абе сега виде дека си исмејуван ???? бре интелигенција си и ти и другарти војо абе нема пост што сте го напишале а да не се исмејувате самите а после другите ве исмејуваат до максимум абе ако не приметуваш стварно нешто ти фали бе човек, негледаш дека на било која тема да си пишал служиш за подсмев исто и војо и другарти деда ное ??? стварно неси свесен за тоа и дека никој не ве есапи што зборите ? и дека се штовисе одговара е на подбишега и цинизам ?? аиииииииииииии страшна работа еј:tapp:
Добро Неемо така мислеше и дргарти Лет па самиот се закопа во сопстваната дупка копајки за мене,дај те молам објасни ми за дедо Ное твоето видување за арката кој целиот животински свет го донесе на брод со димензии дупло поголем од бродот Титаник,те молам одговори ми.

Сакам да објаснам дека како Њутн и Ајштајн нема одговор на истото прашање а тоа е како отпочнал целукупниот процес и која е таа сила што ги движи телата.Впрече и самиот Ајштајн го уведел тоа,ако имаш одговор одговори ми за заедничкиот проблем на Њутн и Ајштајн.
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Добро Неемо така мислеше и дргарти Лет па самиот се закопа во сопстваната дупка копајки за мене,дај те молам објасни ми за дедо Ное твоето видување за арката кој целиот животински свет го донесе на брод со димензии дупло поголем од бродот Титаник,те молам одговори ми.

Сакам да објаснам дека како Њутн и Ајштајн нема одговор на истото прашање а тоа е како отпочнал целукупниот процес и која е таа сила што ги движи телата.Впрече и самиот Ајштајн го уведел тоа,ако имаш одговор одговори ми за заедничкиот проблем на Њутн и Ајштајн.
:tapp: :tapp: :tapp: :tapp: :tapp: ај јас кесе јавам ти само спреми куферите,ај пошто почна да шантраш изгледа споната тисе откачила,или некој стабилизатор или суспендор испаднал, и кој го спомна тој ное бе аб*ал ??? абе ти читаш воопшто шо сум напишал или на сите вака им праиш ги факаш на кондиција замориго и готово траскај глупости кога тогаш кесе откаже
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Но гледам дека вас не ве интересира и ке ја прекратам дебатата во докажување бидејки вие си го имате важето мислење и не сакате да продолжам,затоа ке завршам само да знаете дека ,,за да се шири универзумот мора да постои некоја сила што го тера на тоа - за кра би ве запрашал од каде таква сила?нели теориите се конечни на Њутн и Ајштајн,и немаат никакви проблеми денес (да не бидам разберен лошо тие се експерти за нивно време кога се појавиле и треба да се почитуваат )
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Добро Неемо така мислеше и дргарти Лет па самиот се закопа во сопстваната дупка копајки за мене,дај те молам објасни ми за дедо Ное твоето видување за арката кој целиот животински свет го донесе на брод со димензии дупло поголем од бродот Титаник,те молам одговори ми.

Сакам да објаснам дека како Њутн и Ајштајн нема одговор на истото прашање а тоа е како отпочнал целукупниот процес и која е таа сила што ги движи телата.Впрече и самиот Ајштајн го уведел тоа,ако имаш одговор одговори ми за заедничкиот проблем на Њутн и Ајштајн.
Toa uste tocno ne znaj nikoj ziv covek, a ne pa jas,samo krivo mi e so od mislenjeto za gravitacijata i magnetizmot me nosite na prasanjeto na koe seuste nema odgovor. No sedete si miren ke go otkrie eden den covekot i toa, seuste e rano. A spored vas koj e logicniot odgovor- gospod go sozdal svetot. Vie ne ste kompetenten da razgovarate za fizika koga uste veruvate vo arkata na dedo Noe. Da ne veruvate i vo dedo mraz slucajno?
Aj bas sakam da go slusnam vaseto mislenje za problemot na Ajnstajn i Njutn.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom