Матура

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Алооо деца смирете се бе што ви е? Зашто се сакате на готово да имате? Па четири години така сте поминувале, сега сакате и на матура така да биде? Одете, земете читајте, научете нешто, решете колку знаете и што добиете тоа. Тој што ги има тестовите или темите алал да му е, се снашол ама еден ден тоа ќе му се одрази на се. Џабе ако има 5ка сега ако ништо не постигне во животот. Сте се регистрирале на форумов за само да молите да ви ги даде темите некој. Ај гонете се више, досадни сте. Чуден е овој народ македонски, се сака на готово. Уште па ги нарекувате себичњаци или го карактеризирате овој народ како себичен. Не ми се верува што се прочитав на темава.
Aј ... ќе ти дадам од 4рите години да видаш што имам решавано математика и ќе ти дадам тестовите од 2009-2010 матурата да видиш какви задачи има ? ... Па и шо има да не чуди од цела македонија 2000 души избрале математика ... 17-18 мат и др... избрале турски и албански ... Толку ли не сватиле оти тестовите што ги прават по математика не се за натпревар туку за матура ... треба некои полесни работи, а не глупости тама ... Туку ... намерно го прават тоа за да има помалку записи на факултет, пошо како шо е тргнато 80% од младите се запишуваат на факултет и неможат сите да се вработат како директори :) Мора некој да има шо ќе биде роб ;)
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Aј ... ќе ти дадам од 4рите години да видаш што имам решавано математика и ќе ти дадам тестовите од 2009-2010 матурата да видиш какви задачи има ? ... Па и шо има да не чуди од цела македонија 2000 души избрале математика ... 17-18 мат и др... избрале турски и албански ... Толку ли не сватиле оти тестовите што ги прават по математика не се за натпревар туку за матура ... треба некои полесни работи, а не глупости тама ... Туку ... намерно го прават тоа за да има помалку записи на факултет, пошо како шо е тргнато 80% од младите се запишуваат на факултет и неможат сите да се вработат како директори :) Мора некој да има шо ќе биде роб ;)
Па јас полагав 2009 година матура математика и многу добро знам какви задачи има
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
И шо сакаш да кажеш дека беа премногу лесни ? :/
 

ChocoJunkie

The dutchess
Член од
15 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
1
Ептен сте летнале, мислите дека само есеј може да се падне од големите, ама можат страшно да не заебат, има многу работи кои сме ги учеле, не е само есејот.
Ги имате или да ви пишам што може да се падне?
Пиши :)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
8
Поени од реакции
2
Алооо деца смирете се бе што ви е? Зашто се сакате на готово да имате? Па четири години така сте поминувале, сега сакате и на матура така да биде? Одете, земете читајте, научете нешто, решете колку знаете и што добиете тоа. Тој што ги има тестовите или темите алал да му е, се снашол ама еден ден тоа ќе му се одрази на се. Џабе ако има 5ка сега ако ништо не постигне во животот. Сте се регистрирале на форумов за само да молите да ви ги даде темите некој. Ај гонете се више, досадни сте. Чуден е овој народ македонски, се сака на готово. Уште па ги нарекувате себичњаци или го карактеризирате овој народ како себичен. Не ми се верува што се прочитав на темава.
nie ne sakame se na gotovo ama site znaame kolku ni se vazni poenite od taa drzavna matura i kolku glupi prasanja davat(kako vcera na makedonski) i kolku glupo ocenuvat. Pa ako se moze da se dobie temata ke pomineme poleno i ke bideme nogo blagodarni. A ako sme ti dosadni ne 4itaj :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
За жал прирачникот не е од министерството, туку од професорка на некоја Скопска гимназија. Ги има повеќе прирачници .. Мојата професорка ни сугерираше да не се послужуваме со тој прирачник од Богатинова затоа што имал многу грешки (сфатив дека е во право но предоцна х))
Не реков ништо за прирачник или за учењето. Ја зборав за тестовите. Немаше ништо важно во нив. Ко на квиз да бевме. Ако она треба да го знајш од 4 години учење Македонски јазик тогаш за џабе го учиме предметот.
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Јас полагав лани матура. Задачите по математика не се тешки. Иако поминав со 3ка.
Причината за мојата тројка беше тоа што немав време да ги поминам сите задачи, а има многу.
Се падна некои што сум заборавил како се решаваат. Ама во главно не беше толку тешко.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
И шо сакаш да кажеш дека беа премногу лесни ? :/
Воопшто не беа лесни, само јас кога полагав не дремев претходниот ден на форум и молев некој да ми каже задачите, туку седев и решавав, со профеосор и сама. И тоа ми беше поентата на мене, а не дека ќе биде лесно, матура е не треба да биде лесно!
 
Член од
12 јуни 2011
Мислења
95
Поени од реакции
9
Vo edno pretprijatie so 100 vraboteni, 40 znaat angliski jazik, 30 znaat germanski jazik i 15 gi znaat i dvata jazici. Slucajno treba da se izbere edno lice.

Verojatnosta izbranoto lice da znae barem eden jazik e _________.

HELP! :place:
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
41
Поени од реакции
7
Каде со размислувањево ПИЧКИ

Што е со паникиве, што е со потресувањето, обвинувања за “предавство“? Ако некој (на било каков начин) го добие тестот алал да му е, дали ќе го сподели негово право. Крај на свет е ако утре не добиете 5ки англиски? Што сте се уплашиле, бидете малку хардкор и носете го ранецот на едно рамо.

Уосталоме тестот по англиски досега се покажувал како полесен од македонски, погледнете ги примерите - есеи закачени на сајтот за матура.
 
С

сашенко

Гостин
Каде со размислувањево ПИЧКИ

Што е со паникиве, што е со потресувањето, обвинувања за “предавство“? Ако некој (на било каков начин) го добие тестот алал да му е, дали ќе го сподели негово право. Крај на свет е ако утре добиете 5ки англиски? Што сте се уплашиле, бидете малку хардкор и носете го ранецот на едно рамо.

Уосталоме тестот по англиски досега се покажувал како полесен од македонски, погледнете ги примерите - есеи закачени на сајтот за матура.
link?
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
 
Член од
25 ноември 2007
Мислења
464
Поени од реакции
19
Која од наведените цифри треба да стои на местото на * во бројот 712620020463* за да се добие број делив со 6?
  • 2
  • 3
  • 6
  • 0
Oва е задача за матура или за натпревар по математика ?
За да биде еден број делив со 6 треба да биде делив и со 2, а и со 3. За 2 треба да биде парен, а за 3 збирот на цифрите да биде делив со 3. За двете праве се нормални, зашто k1=-1/k2. Овие воопшто не се за натпревар задачи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom