Матура

Член од
15 јуни 2011
Мислења
2
Поени од реакции
1
MISLAM STVARNO E ZAMORUVACKI I NEUGODNO NEKOJ DA SI IGRA MAJTAP, TESTOVITE SE ZNAAT, OSTANUVA USTE MALKU VREME. ako temata po makedonski e kazana vo 00:00 angliski neka bide kazana 3 casa porano lugee ova ne e makedonski, mak nema dobri rezultati, a za angliski da ne pravime muabet
tie sto gi znaat emitegi znaat i nisto nema da izgubat i da gi kazat ovaa navistina ne e fer
 
Член од
14 март 2011
Мислења
4
Поени од реакции
5
а па извини ама никој не е дужен да ти ги кажува темите.. да не вреѓаме.. сите што споделија теми се РЕТКИ и ногу разбирливо дека ке бидат ретки зошто некој што учел цел месец да добие исто со некој што го немал прирачникот? Не ме сфаќај грешка и јас сум една од оние што чекаа да му ја кажат темата ама вреѓањето и нарекување предавници на некои што се снајдиле не е во ред. Не се криви они, криви се оние од Системот..
Јас не чекам тема, се спремив, него на Фејсбук гледам се караат и имаше оставено линк од кајгана и почнав да читам и се изреволтирав кога дознав дека некои ги имале ( мада знаев дека мора некој да ги има ) а јас не ги нареков предавници него само цитирав една мисла на Петре М. Андреевски, што изгледа е лошо разбрана. А тоа што викаш никој не ни е дужен да ни ги кажува темите, и јас се сложувам мада јас да ги имам би ги дал, зошто сите да не поминат добро? Зошто мора само 1? Еден народ сме, треба да се подржуваме...
 
Член од
15 јануари 2011
Мислења
0
Поени од реакции
1
dajte link da vidam kaj e kazana temata za makedonski ??
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.404
Поени од реакции
6.024
Околу тоа дали треба да се остава ред или само 3 прсти навнатре ,колку што видов на примерите од matura.gov.mk немаат оставано ред туку 3 прсти навнатре .А тоа што во учебникот кај клонирањето есејот е оставано во редови е друга приказна.

Најлошо е што во целава ситуација лицата кои ги прават матурите ви гарантирам немаат ни 5 години работено со ученици па да знаат тие што учениците знаат а што незнаат и што учат и како го учат.
 
E

elena.

Гостин
Абе луѓе, ако некој ги знае темите и сака да ги каже - ќе ги каже. Нема потреба од молење - колење. Браво за тој шо ја погоди темата по Македонски (ме интересира од кај му е информацијата), ама јас искрено мислам дека ниедна од овие 5-6 теми што ги кажаа по Англиски нема да се падне. Гледате некои некој си ги измислил, други се (дез)информации од професори...Едноставно престанете со кукање, дофрлување, овој ги имал, оној ги имал, станете од компјутер и читнете нешто!

Кога ќе размислам мене есејот ми е полесниот дел, има многу позезнати двосмислени прашања, да одредиш наслов и незнам ти што. Есејот ти даваат тема - пишуваш и не е голема филозофија.

:ROFLMAO:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Луѓе како се јадете за едни смешни тестови (кои по англиски и се многу лесни), не ми е јасно.

Ама морам да признаам дека добар сеир гледам на темава. :)
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
22
Поени од реакции
22
Околу тоа дали треба да се остава ред или само 3 прсти навнатре ,колку што видов на примерите од matura.gov.mk немаат оставано ред туку 3 прсти навнатре .А тоа што во учебникот кај клонирањето есејот е оставано во редови е друга приказна.

Најлошо е што во целава ситуација лицата кои ги прават матурите ви гарантирам немаат ни 5 години работено со ученици па да знаат тие што учениците знаат а што незнаат и што учат и како го учат.
Треба 3 прсти да се оставаат. Углавном разликата е Британско или Америчко пишување. Тоа со еден ред оставање е повеќе за пишување на компјутер, а за на лист 3 прста. Али ако до толку ви е страв, оставајте и 3 прста и еден ред, што да ви кажам :p :ROFLMAO:
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Алооо деца смирете се бе што ви е? Зашто се сакате на готово да имате? Па четири години така сте поминувале, сега сакате и на матура така да биде? Одете, земете читајте, научете нешто, решете колку знаете и што добиете тоа. Тој што ги има тестовите или темите алал да му е, се снашол ама еден ден тоа ќе му се одрази на се. Џабе ако има 5ка сега ако ништо не постигне во животот. Сте се регистрирале на форумов за само да молите да ви ги даде темите некој. Ај гонете се више, досадни сте. Чуден е овој народ македонски, се сака на готово. Уште па ги нарекувате себичњаци или го карактеризирате овој народ како себичен. Не ми се верува што се прочитав на темава.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341

Јас се уште се мислам кој ги составува тестовите по македонски јазик? Дали се нормални од Министерство бе ЕЈ. За кој кур даваат толкав прирачник кога клаваат прашања од типот ,,Шо е ономастика?" или па ,,На каков стил е напишано - ЗАБРАНЕТО ПУШЕЊЕ или whatever и као демек граматика колку граматички категории имаат именките а) 3 , б) 4 , в) 5 демек збунувачко и тешко еве ви ?

Јас Македонски полагам или на најслабија карика сум со Живкица? За џабе 100 страни онде има тема Морфологија ? Синтакса?
Блаже Конески човече ... ни едно прашање. Тој ако не е важен , незнам шо е. Важно секоја година по ред Балзак го даваат , као реализам е тој еј!!!

Крајно сум разочаран дека ке добијам пониска оценка за тешки драпологии шо се паднаја на тестот ама то е. Утре математика се надевам разумни задачи ке дат. А ако не, тогаш телефонот вџеб и во вц.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Јас се уште се мислам кој ги составува тестовите по македонски јазик? Дали се нормални од Министерство бе ЕЈ. За кој кур даваат толкав прирачник кога клаваат прашања од типот ,,Шо е ономастика?" или па ,,На каков стил е напишано - ЗАБРАНЕТО ПУШЕЊЕ или whatever и као демек граматика колку граматички категории имаат именките а) 3 , б) 4 , в) 5 демек збунувачко и тешко еве ви ?

Јас Македонски полагам или на најслабија карика сум со Живкица? За џабе 100 страни онде има тема Морфологија ? Синтакса?
Блаже Конески човече ... ни едно прашање. Тој ако не е важен , незнам шо е. Важно секоја година по ред Балзак го даваат , као реализам е тој еј!!!

Крајно сум разочаран дека ке добијам пониска оценка за тешки драпологии шо се паднаја на тестот ама то е. Утре математика се надевам разумни задачи ке дат. А ако не, тогаш телефонот вџеб и во вц.
За жал прирачникот не е од министерството, туку од професорка на некоја Скопска гимназија. Ги има повеќе прирачници .. Мојата професорка ни сугерираше да не се послужуваме со тој прирачник од Богатинова затоа што имал многу грешки (сфатив дека е во право но предоцна х))
 
Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
Колку нови членови има на темата тоа е чудо некое :D
А да не ја знае некој темата по Албански ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom