Масакрот кај Смиљковско езеро | Осудените пуштени да се бранат од слобода

Член од
25 октомври 2011
Мислења
663
Поени од реакции
719
ШТО САКАТЕ ДА ПРАВИ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД БЕ?? да ве чешла??Ви ќе пукате по нас ние да ви ќутиме. Убаво правеше Јохан бе какви наредби,какви глупости.. мавај коли ништо да нема од вас.. па што има врска ако ве бранат западните сили бе еден по еден ќе паѓате како пилци.. кога ќе прекисне ќе плачете по америка.. гнаси едни кај се најдовте во државава..
Добро бе не сфати дека е македонец Курајбер или се правиш со сила глуп.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
бато, тоа е разликата од смртник до херој, за херојот (како што го опеа жена му ) нема притисоци, нема ветувања за адвокати, слобода и слично, ,за херојот има само вистина и крај. Јас ќе немам проблем со Јохан, доколку не се прави за него мит дека е херој. Како смртник, го сфаќам него и неговите мотиви за ова, ама за херој ќе причека.
А многу е можно и да не го напишал он писмото ... доколку го напишал он се согласувам со тебе тоа "херој" не е ...кујзне какви притисоци му дале сепак ...
 
M

Mario Gómez

Гостин
tags: Рамковен, Бучко, 2001, UCK, муслиманите, иконите што мењаваат бои, Бродец... се тоа за убиство кое ни 1% засега не наговестува етнички мотиви.

Браво, carry on.(y)
 
Член од
27 јануари 2010
Мислења
2.430
Поени од реакции
723
Ако тоа што сакаш да студираш има во Штип, иди си таму. Тоа им викам на сите кој сакаат да дојдат во Скопје. Некој не ме послушаа и сеа ми кукаат..
за жал нема...ама ќе размислам на оваа тема уште еднаш...на војна мириса после 11 години пак...
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
353
Поени од реакции
210
Гордана треба да рече сега ако за три месеца не го најдаб убицата давам оставка. Ама нема да рече, за некој ден ќе најдат некој потрошлива роба колку да се најде виновен а гарант нема он да биде, и што сега треба да се испоубиеме сите? Епа ајде, ако почнува нека почне и така веќе сме смешка од држава, нека тргне се од почеток од камено доба за толку не бива и нас и Албанците
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Ти стварно не си арен, жими све. Еве дојди ќе пиеме кафе кај мене дома, биди ми гостин еден ден, и види како ми се одвива денот. Испод 10 истрела на вечер не си. Колку да знаат, да не подсетат кој е газдата. И после збори тука, ама до тогаш не ми кажувај како и што да правам, цел живот сум тука и се снаоѓам како умеам. И на крају крајева, дај уште ти ми требаш на маката да ми солиш памет за ферки и за тепање жити све. Ме извади од такт.
Porasnav vo edna skopska naselba kade sto 99% bevme makedonci. Vo moe maalo imase 3-4 albanski familii. Do 98 godina 3 se otselija poradi periodicni torturi. Ne deka bea albanci tuku deka bea razlicni. Vo 99 se doseli familija od kosovo, maz zena i dete od 5-6 godini. Na deteto dzigerite mu gi vadea. Za nedela dena se spakuvaa i si otidoa. Vo 2000 vo istovo maalo se doseluva familija albanci-katolici! Eden lokalen srbac toa vreme na 18-9 godini mu pravese sekojdnevna tortura na maliot. Sekojdnevna tortura.

Toa e samo edno maalo! Vo skopjevo ima 20 naselbi i 200 maala. Oko za oko. Ne popuvam, ne se pravam pameten, ama ova e taznata realnost. Ne deka oni ne go pravele istoto na makedonci vo togas etnicki mesanite sredini.

Koj e kriv? Diftari sme bile site- nepismeni diftari. Namesto UKIM da se zafati so etnografii za da se proucat tie fenomeni i da dobieme NAUCNO istrazuvanje i razbiranje za istite oni si gi tashlaat sekojdnevno i ne pravat nisto a zamisli kakov udel mozat da imaat vo blagosostojbata na drzavava. Rastur sistem.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Добро бе не сфати дека е македонец Курајбер или се правиш со сила глуп.
па од кај да знам што раса е.. чим збори така за човек кој застана за интересот на својот народ а не заради политиките на западните земји тој не го сметам за Македонец..
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
те поздрави неговото писмо летоска. Да даде господ да лежи 500 живота таму.
И ти кога ќе бидеш предаден од твојте и кога од бранител ќе те направат злосторник ќе те видам какво писмо ќе пишуваш
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чекај малку што ти значи ова дека треба народот да живее во изолација ради политичките струи кои владеат во регионов. Па многу се сите јаки на форум демек ако треба да се руши нешто сите ќе излезат надвор со пиштоли пушки да се колат. Ова е тоа што некој го сака да почнете да се палите како мајмуни и да се креираат две струи во спортивна насока за да има контра реакција. Додека некој пише по форуми и се спрема за протести други си мислат за иднина, во оваа држава народот не може да прави бунтови и завери, ама и не можеме да живееме во изолација. Демек многу силни патриоти сме ако не одиме во Србија или во Бугарија. Ради таквото размилсување уште стагнираме како нација и како народ, во Америка има милион националности и никој нема да те праша на која вера и националост припаѓаш. Мислете со глава ова го има само тука на балкан
Очигледно ни си го прочитал добро и не си ја сфатил поентата на мојот пост !
Се додека Македонецот размислува индивидуално т.е. само за својот г’з и се додека го носи во себе само-деструктивниот синдром, се дотогаш ќе си патиме !
Никаде не повикав на изолација, но премногу се претерува, дури и сум револтиран половина Македонци ги оставаат парите по Солуни(Грција) па стварно нема смисла, ако некој ми е душман и јас на него ќе му бидам душман и нема шанса моја пара да отиде во негов џеб, ем Грците ни се душмани, ем половина Македонија таму ги остава парите, тоа е велепредавство друже !
Една рампа на јужна граница и кој Македонец излезе и влезе во Грција, назад ЈОК !
Оправдувам деловни работи, меѓутоа за курташак, шетњи, шопинзи, пуфларења... :facepalm:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.662
Гордана треба да рече сега ако за три месеца не го најдаб убицата давам оставка.
За три месеца многу вода ќе протече низ Вардар. Ако не го/ги најдат деновиве, нема да ги најдат никогаш. Во тој случај оставката на Гордана ќе биде беспредметна.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
И ти кога ќе бидеш предаден од твојте и кога од бранител ќе те направат злосторник ќе те видам какво писмо ќе пишуваш
Не бе.. он се бореше во 2001 остај ти.. он е херојот..
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Porasnav vo edna skopska naselba kade sto 99% bevme makedonci. Vo moe maalo imase 3-4 albanski familii. Do 98 godina 3 se otselija poradi periodicni torturi. Ne deka bea albanci tuku deka bea razlicni. Vo 99 se doseli familija od kosovo, maz zena i dete od 5-6 godini. Na deteto dzigerite mu gi vadea. Za nedela dena se spakuvaa i si otidoa. Vo 2000 vo istovo maalo se doseluva familija albanci-katolici! Eden lokalen srbac toa vreme na 18-9 godini mu pravese sekojdnevna tortura na maliot. Sekojdnevna tortura.

Toa e samo edno maalo! Vo skopjevo ima 20 naselbi i 200 maala. Oko za oko. Ne popuvam, ne se pravam pameten, ama ova e taznata realnost. Ne deka oni ne go pravele istoto na makedonci vo togas etnicki mesanite sredini.

Koj e kriv? Diftari sme bile site- nepismeni diftari. Namesto UKIM da se zafati so etnografii za da se proucat tie fenomeni i da dobieme NAUCNO istrazuvanje i razbiranje za istite oni si gi tashlaat sekojdnevno i ne pravat nisto a zamisli kakov udel mozat da imaat vo blagosostojbata na drzavava. Rastur sistem.
Ај ај ај

Па до вчера ние бевме мнозинство Македонци, не се делевме тогаш дека сме вакви или такви, бандите ни беа по маала, а не по етничка основа. Кога станаа повеќе и тие што си игравме како децам се свртија против нас, само затоа што сме Македонци. Немој и ти да покушаваш да сееш магла сега. Ти што до вчера растеа кај мене дома, не ме ни погледнуваат кога ќе ме сретнат на улица.
 

Channar

гастроентерохепатолог
Член од
3 јуни 2011
Мислења
199
Поени од реакции
255
Вака јас како жител на Радишани цели 16 години да ви кажам нешто.
Според информации на другар од Радишани, биле пред куќата на Александар и некој поблизок што ги знаел информациите од истрагата им кажал дека на Цветанчо му било пукано во око и во грб, Александар прво бил тепан па му било пукано во рбет , Филип бил пукан во стомак а за Кире не кажал. Сестрата на Алексаднар во моментот на масакрот му се јавила на брат му и најверојатно му бил ставен телефонот во уста и она слушнала кога имало истрел. Значи, ова е информација од другар од Радишани којшто беше добар другар со сите жртви. Јас завршив со едниот од нив (Александар) и ако некој сака да каже дека НЕКОЈ ОД НИВ е причината за сево ова, ќе му колнам се до 6то колено. Толку од Радишани. А ти, Македонијо запрашај се, зошто постоиш?

едит:
Пред тоа, албанци се симнувале во Радишани и се заканувале дека на ден велигден ,,мора да тече каурска крв,,. И ДА, Албанци се убијцте
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Ке се излезе допрва. Ке има и што да излезе.... информација за тебе во 2001 имаше забрана за дествување на македонците кои имаа пушка во рака, (значи немаше војна) :" го гледаме како во цивилка од тераса пука на нас, ние несмееме да го скинеме", затоа што чичко или стрина НАТО ќе ти го судат генералот кој дал таква наредба! Имаа цел во 2001 - Рамковен Договор. Сега целта им е - промена на името.

Траѓично за младите момчиња кои нема повеке семејствата да ги видат. :( Утре можеш и ти да бидеш жртва.....

Дај боже да е се невистина...... инаку ќе биде крваво и не заради овие момчиња што загинаа како што кажа министерката (без некоја посебна причина).Туку заради фактот што нема да бидат последи жртви ако планот им е дестабилизација со цел менување на името!
Тоа загрижува и затоа се бурни рекции и треба да бидат!
Јас не знам дали некаде нешто сум пишала против својот народ или дека сакам вакви немили настани или дека поддржувам убијци и сл. Всушност да, сум пишала само против својот народ, но во случаи како сегашниов кога претерува со омраза и посакување војна. Не сакам такви работи и не знам што е лошото во тоа.
Иначе за 2001... тука не зборуваме за тоа и нема потреба да се навраќаме на нешто што поминало. И мене ме јаде гнев од таа војна или немир, но што можам да сменам??? Знам само дека не сакам пак татко ми или брат ми да ми заминат по планини со пушки за никаква цел. Буквално за никаква цел! Ништо не се смени после тоа, барем за нас обичните смртници. Само поголема омраза ни се влеа. И пак да се повтори, пак некој друг се` ќе диригира и пак само за џабе ќе гине народ. Зарем само јас го знам ова или па можеби грешам???
Но секако, оваа тема нема врска со тоа. Барем не, додека не се каже кој стои зад убиствата. Тогаш ќе видиме со какви мислења ќе сме. Засега нема потреба од ништо друго освен од сочуство за семејствата и евентуално барање одговор од надлежните доколку задоцнат премногу. Масовно барање одговор и одговорност и ништо друго!
 
Член од
1 мај 2009
Мислења
204
Поени од реакции
52
Два дена предтоа интересна вест

Teroristi ANA prete ratom na severu Kosova, Makedoniji i Grčkoj

11:33, 12.04.2012
Gafur Adili pozvao međunarodnu zajednicu sa sazove međunarodnu konferenciju, kako bi se sprečio još jedan balkanski rat


PRIŠTINA - Albanska nacionalna armija ponovo preti "intervencijom" na severu Kosova, ali iu zapadnoj Makedoniji, na jugu Srbije i Grčkoj.
" Prinuđeni smo da intervenišemo pre no što bude prekasno", upozorio politički lider te fantomske formacijeGafur Adili.

Politički lider Albanske nacionalne armije, Gafur Adili upozorio je Ameriku, Ujedinjene nacije, Evropsku uniju i NATO da će njegove, netom ponovo mobilisane snage, "biti prinuđene da intervenišu posle događaja na severu Kosova, zapadu Makedonije, jugu Srbije i delovima Grčke", prenosi RTS.

Adili je, takođe, pozvao međunarodnu zajednicu sa sazove međunarodnu konferenciju, kako bi se sprečio još jedan balkanski rat.

Albanska nacionalna armija se prvi put oglasila septembra 1999. godine zahtevom da se iz sastava Kfora povuku sve "slovenske snage". Uniformisani pripadnici grupe ANA povremeno su se pojavljivali u javnosti i izvodili terorističke akcije u poslednjih desetak godina.

Albanska nacionalna armija bila je najaktivnija pred kraj rata u Makedoniji, posebno neposredno pred potpisivanje Ohridskog sporazuma, kada je serijom napada na policiju pokušala da sabotira uspostavljanje mira u toj državi.

Posle neuspešnog bombaškog napada na železničku prugu kod Zvečana, 2003. godine, u kojem su poginula dvojica pripadnika te formacije, tadašnji šef Unmika Mihael Štajner je Albansku nacionalnu armiju proglasio terorističkom organizacijom.

Ta formacija se već godinama nalazi na američkoj "crnoj listi", a do 2005. godine preuzimala je odgovornost za seriju napada na policiju na jugu Srbije iu Makedoniji.

Albanska nacionalna armija je, konačno, potpuno razbijena 2007. godine, kada su makedonski specijalci izveli akciju kod sela Brodec na Šar-planini i ubili nekoliko vođa te grupe i oduzeli čitav arsenal oružja.
извор: http://translate.google.com/translate?hl=mk&sl=auto&tl=mk&u=http://www.kurir-info.rs/teroristi-ane-prete-ratom-na-severu-kosova-makedoniji-i-grckoj-clanak-174444&anno=2


Ajde malce logika. Neka proceni nekoj poradi kakvi okolnosti im godi na albancite? Go imaat Kosovo. Ja delat vlasta vo Makedonija. Albanija turka nekako. Korupcija i kriminal na toni ama ziveat. Sto majka baraat vojna? Nema logika ova ama objavava e kako shlag vrz se sto se slucuva. Tempirano kako saat.

http://en.wikipedia.org/wiki/False_flag
 

Kajgana Shop

На врв Bottom