Мамурлук - дали знаете како се лечи?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.415
Андроник напиша:
Мандрак кажа најточно. Има една стара поговорка, кога важи и во овој случај и јас најстрого ја препорачувам:

"Клин со клин се ваѓат!"

Значи, ако претходната вечер испивте пиво/вино/ракија наредниот ден кога стомакот ви е нуклеарен реактор одма бапнете барем една чаша од она што го пиевте. Лоша работа е кога не знаеш ни самиот што се си испил (како што беше мојот случај за оваа 2006:party2: :pijan: ) така да мораш наредниот ден да ги прашуваш луѓето околу тебе што се си кренал па барем сосем малку да пробаш за излезат сите можни отрови од тебе.
Ова го кажуваш од медицински аспект или? :)
Не, мамурлакот не се лечи со ништо, ама баш ништо.

Реков, единствениот лек е да не се претерува со пиењето.
Побарај и стручно мислење ако сакаш. :wink:
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Acid напиша:
Ова го кажуваш од медицински аспект или? :)
Не, мамурлакот не се лечи со ништо, ама баш ништо.

Реков, единствениот лек е да не се претерува со пиењето.
Побарај и стручно мислење ако сакаш. :wink:
факт е дека не се лечи,али сепак моеш да ги намалиш последиците,јас по бурна вечер,сабајлето,пијам 2 витамин Ц,маам литро јогурт на екс,и најјако нескафе...и до кај 5 саатот сум освежена:)
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
61
Поени од реакции
0
The`bItCh напиша:
А најубаво да се настегаш еден кафетин, еден аналгин, 5-6 витамини и една чаша кисела вода.:icon_lol:
Мене ми помага ова:

Пред легнување маваш два упсарина и еден аналгин. Кога ќе станеш маваш два упсарина и минимум пола литар минерална вода.

Наравно, ако ми треба овој лек, тоа обично значи дека пред легнување нема теоретска шанса да се сетам да се напијам упсарини и аналгин :) Така да заеби леков.

Има варијанта два, која помага на некои луѓе: Сабајлето се мава дупло еспресо со многу (ама МНОГУ) исцеден лимон во него (во еспресото). Грозно е, да, ама знае да помогне.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
За расолница кажа некој? Ем има витамин це, ем сол (ѓоа физиолошки раствор), ем вода.
У аптека се продаваат едни трезнини. Ја не мора ништо да и кажам на аптекарката, само да и се појавам со подочњаците и очајната фаца и да и подишам малце, одма ми дава по две паковања.
За откритието на трезнинот како куплив продукт, му благодарам на Дезертфокс - од срце.:wub:
 
Член од
5 декември 2005
Мислења
61
Поени од реакции
0
А како дејствува ова? Ти го влече алкохолот од организмот? Ти го блокира центарот за мамурлук? Ти е сеедно како функционира се додека функционира?

Аут оф кјуриозити.
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
Aceva напиша:
За расолница кажа некој? Ем има витамин це, ем сол (ѓоа физиолошки раствор), ем вода.
У аптека се продаваат едни трезнини. Ја не мора ништо да и кажам на аптекарката, само да и се појавам со подочњаците и очајната фаца и да и подишам малце, одма ми дава по две паковања.
За откритието на трезнинот како куплив продукт, му благодарам на Дезертфокс - од срце.:wub:
како се вика тоа чудо?и какво дејство има?каде можам да го најдам и колку ќе ме чини тоа задоволство?:icon_lol:
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Excellent напиша:
А како дејствува ова? Ти го влече алкохолот од организмот? Ти го блокира центарот за мамурлук? Ти е сеедно како функционира се додека функционира?

Аут оф кјуриозити.
Алкохолот никој не може да ми го извлече од организмот. Ја не би дозволила. :icon_lol:
Има таурин, има витамин це, јаглени хидрати и све што ти треба да функционираш релативно нормално додека не се ресорбира целиот алкохол шо внимателно си го љочел претходната вечер.

mary_jane напиша:
како се вика тоа чудо?и какво дејство има?каде можам да го најдам и колку ќе ме чини тоа задоволство?:icon_lol:
Сеа сум се информисала на телефон.
Здравит на некоја хрватска фирма. Тоа не знае Дезертфокс дали уше се продава. Ама сигурна сум дека се продава Енерџи-нешо. Кажи си ти ачик дека те маа мамурлук, ќе ти ускочат тетките. Некои 200 денари македонски.
 
Член од
15 декември 2005
Мислења
20
Поени од реакции
0
Edinstven nacin da se izbegne mamurlukot e da se ostane trezen-poracuvat naucnicite.
Britancite gi analizirale rezultatite od osum studii kaj koi cel na istrazuvanjeto im bilo tradicionalni sretsva za borba protiv mamorlukot i ne uspeale da pronajdat dokaz deka bilo koj od niz dejstvuva.
"Pomegu konvencionalnite i komplimentaren metodi ne postoi nitu edna koja navistina da utroto po burnata nok od caska poveke, se cuvstvuvame podobro, napisale vo zaklucokot i dodale kako eden i edinstven nacin e da ne konsumirate alkohol ili toa da bide vo umereni kolicestva".
Simptomite na mamurlukot najcesto se oslabena koncentracija i pamtenje, dehidracija, macnina bolki vo glavata i zeludnikot, pomegu lekovite koi najcesto se spomnuvat se asperin, paracetamol, banana, zelka, zivi jajca, zelen caj, kvasec,vezbanje kako i najrazlicni vidovi kokteli.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Топло пиво против возење во пијана состојба

Продажбата на топло пиво го намалува возењето во пијана состојба, вели еден американски сенатор од државата Мисури.

Според предлог законот кој што го изнесе сенаторот Бил Алтер, трговците во Мисури би можеле да изгубат дозвола за продажба на алкохол доколку продаваат ладно пиво, односно нема да биде поладно од 15,5 степени целзиусови.

Целта е да се спречи возењето во пијана состојба со што ќе се оневозможи муштериите да можат да набават ладно пиво. Идеата за новиот закон Алтер ја доби од некои ученици.

Кога се продава ладно пиво најчесто тоа се пие на екс - вели Алтер кој што работел како полицаец 20 години.

Но се чини дека сите граѓани на Мисури не се воодушевени од новиот закон на Алтер.

Тоа би можело да биде лоша идеа за граѓаните кои што го применуваат законот, а сакаат да купат ладно пиво за пикник, некоја прослава или веселба - кажа Рон Леоне, потпреседател на Задругата за бензинските пумпи поставени во државата Мисури.

Луѓето што сакаат да возат пијани ќе го направат тоа на овој или оној начин - додаде тој.​
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
The`bItCh напиша:
Имате проблеми со мамурлак? Како се опоравувате?
mnogu retko imam problemi so mamurlak , ali koga imam aspirin C i mnogu ovosje
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Штранга, ништо не помага бе!:nerv: Цел ден главата ме скина .. ќе почнам да паѓам и да губам рамнотежа ..:cug: помагајте!:star:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
100 гр водка, на екс. легни поспи саат време, пијај лимунатка и то.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Пиев водка.. нели како што рекоа некои од форумџиите ќе се отрезниш и мамурлакот ќе ти помине ако го пиеш тоа што си го пиел сношти бла бла, ама освен водка јас не знам шо друго сум пиела сношти:icon_lol:, крв во алкохол имам затоа ми е вака.:pos: Сепак ќе пробам пак.. фала мачоре.:wink:
 

Slatka_Mala

devoid of concept
Член од
15 февруари 2006
Мислења
477
Поени од реакции
11
море само лимонада и кисела вода му е мајката,...а можеш да се здрмаш и со едно гоооорко кавенце...мммм...
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Мала, за мамурлук се збори. Шиник глаа, копа стомак, мрзиш цел свет почнувајќи од себе, после три туширања смрдиш на пепељара падната у вино... и така цел еден ден, а можда и два.
Не се пере тоа со лимонада и кисела вода. Цук.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom