Мал Бизнис - Сендвичара

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Јас ќе ти го кажам името за 200 евра и со к`смет нека ти биде, ама сепак кошта тоа име, а вредно е!
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Јас само со уште еден совет да се убацам...

СТАВАЈ КЛИМА во тоа чудо. Греота се луѓето во јули месец на 45 степени на цела таа жештина да работат турбо и да ти ваѓаат пари...
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
А можеш и од угостителско,деца на пракса да си земеш.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Услугата е најбитна.. 70% од бизнисот е тоа..потоа нормално квалитетот и прифатливи цени.. И хигиената мора да е на високо ниво, ипак за храна се работи
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Одлично и јас би додал некои работи...Освен сокчиња обавезно да има белисимо, мастики посебно да продаваат (5 денари една), сириус и чокобисквит обавезно.Ако е веќе поголемка сендвичара и да има простор и за седење внатре нека направат зид со графити или потписи да си остават, во птт во една сендвчара имаше такана отворањето и ептен добра идеја им беше....Убаво е да има кафемат некој..чаеви нека варат 10 чај од хибискус се наполниа пари у птт...и кока кола нудат 10 денара чаша лооол со чајот и сокот се наполниа кеш а ми се чини и дека повеќе се трошат чоколатцата него ли сендвичите.Ако нема кафемат нека варат кафе подобро е.Тостовите гледам некој пред мене веќе пишал со РЕНДАН КАШКАВАЛ и да има 3-4 врсти.Мал, среден, голем на пример..и биди фраер сечи им ги на пола на пример пола голем тост некои бараат зашто обично 2 мали со цените се 10 денари повеќе од голем тост така да некои фраери-обично женски уствари бараат голем тост ама на пола за двете да јадат и сечи гајле ти е нема сите да бараат така, услужи ги тие неколку.Системче некое ако можеш најди и пуштај музика по нивна желба нека се радуваат.
Наполно се согласувам со Сашенко. Уреди го ентериерот да се чуствуваат тинејџерски, средношколски. Амбиентот е многу битен кај ваков тип на муштерии. Јас кога бев средношколец имаше сендвичара веднаш до училиштето која ги правеше парче другите сендвичари. Амбиентот беше интересно уреден, послугата беше доста комуникативна, а храната супер не штедеа на ништо и секој училишен ден имаа полни раце работа.

Правеа секакво кафе еспресо, макијато, капучино и што уште не. Но најбарано беше турското кафе, по 10денари филџан турско кафе. Секогаш кога бегавме од часови или имавме одложен час сите бевме таму и пиевме турско кафе. А во зима сите пиевме чај. 10 или 20 денари беше шолја ама со една кутија од 30/40 денари можеш да направиш 20 нарачки по 10/20 ти се исплаќа многу. А кажа дека си до две училишта така да цело време ке имаш бегалци од часеви да ти пијат кафе и чај. А за време на големите одмори ништо чудно и да ти требаат и 5 души да ти работат :).

Сендвичарата исто така примаше и порачки однапред. Неколку деца ке си порачаат предвреме сендвич, и кога ке почне гужвата само им ги подаваш и наплаќаш. Така ке се заштеди на време и ке можеш да услужиш повеќе. Сокчиња, мастики, чоколатца такви работи ке ти биде да имаш.

Да ти посакам среќа во работата и кога ке отвориш да ти дојдеме и да видиме како ти оди работата.
 
С

сашенко

Гостин
И обавезно да имаш онакво за вода , у попе 90% заради водата идат па после заради мајонезот :) И 3ца многу луѓе ти се , само ке си сметаат еден на друг 2ца таман ти се.
Зависи од просторот и од тоа што нуди.Еден на тостер нон стоп е потребен, сендвичи еден да прави и тоа ке биде како на маратон зашто на голем одмор кога ке му се соберат има да биде гужва пред гол а деца не чекаат.Ке му скурчи и ке си отиде сепак ограничен им е големиот одмор.Плус тоа ако има нешто ладни сендвичи, пици затворени готови ако има или пак немора тоа ама чајче, кафе, чоколатце, сокче и за тоа ке треба еден човек.Сепак нема да прави трафика сендвичара туку кај 2 школи се наоѓа и планира 3-4 да има што значи поголема сендвичара е и поголеми услуги ке има.Јас дури мислам и дека 3ца нема да му завршат работа.Нека земе некое детиште на тостер нека стави и така тостовите се готови од претходно само кечап или мајонез прашува и стиска тоа му е цела работа и тој што ке дава сокчиња и чоколатца.Сендвичите кај поискусен некој нека идат, таму компир се пржи, плескавици, стекови, виршли или кобасички зависи каков ход дог прави и за тоа ке треба некој што знае да спрема такви работи и најверојатно 2ца ке му треба за таму зашто тоа бара најголемо внимание.И услужуваш и пржиш и спремаш истовремено и 1 човек нема шанси да постигне...
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
И така се дечиња,не давај фискална на секое,оти ќе немаш да си ја платиш струјата вториот месец.
Не заебавај leandra,ке се најде некој паметен и ке го пријави,ке дојде инспекција и ке му удрат казна па ке се чуди после како да ја плати.

Најпрвин Tutor со срека нека ти е со бизнисот:)

Најпрвин ке ти го кажам истото што ти го кажаа и другите.
Треба да имаш најнов инвентар,тостери, фрижидери фритези,да внимаваш највеке на чистотата таму кај што работиш зошто тоа игра многу важна улога.Свежи сувомесни и млечни производи,обезбеден со свежи салати и алкохолни и безалкохолни пијалаци.
Ако вработуваш неколку работници гледај да бидат со искуство а не да биде почетник пошто знам многу примери со почетници кои ја зезнале работата и секако луге на кои ке имаш доверба да не се случи да те поткраднуваат(зошто кај нас имаше таков случај а и на многу други места како што имам слушано).
Гледај да биде на место локацијата каде што се движаат повеке луге,гледај да има нешто што другите сендвичари го немаат,со еден збор да e уникат.
Имам на едно место јадено преку викенд тост 70 денари ама заедно со кока - кола или Фанта.Ама тоа само за викендите и така ги привлекуав муштериите повеке :).
За на лето гледај да имаш повеке маси надвор,може да организирате и родендени пошто сега ретко слваат во слаткари како што беше на времето :tv:...

Тоа е најкратко што ми имаат кажувано луге кои имале ваков бизнис.Братучед ми едно време се занимаваше со таков бизнис и сето тоа што го спомнав овде го правеше.И верувај имаше добра заработувачка,добра посетеност.:)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
27
Поени од реакции
3
Здраво,
Дали некој знае што се ќе ми треба за да отворам сендвичара?
Фискален апарат со гпрс
Каса за пари
ППТ Апарат
Систематски преглед на вработени
Елаборат по Хасап
Елаборат за безбедност и здравје при работа
Дозвола од Санитарна
Дозвола од општина:???
Од државен пазарен нешто треба?

Фала однапред
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
71
Поени од реакции
42
Ако ви треба нешто во делот со инвестиција слободно пишете ми во инбох, јас мислам дека мн подобро да инвестираш во реален бизнис одколку на берза (што би дошло некој вид на индирекна инвестиција во индустрија).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom