Мал Бизнис - Сендвичара

Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Здраво кајганџии. Имам намера/план да отворам сендвичара,по некои мои пресметки, дојдов до бројка од околу 4000-5000 евра за почеток со работа од 1 месец без да се базирам на предпоставки за остварен промет за истиот.Се работи за мала сендвичара со 2-3 вработени.
Пресметано ми е:
-ќирија за дуќанот 3 месеци,
-платени придонеси за 3 вработени за 1 месец,
-плата за 1 месец,
-регистрирање фирма,
-фискална,викање санитарна инс,и сл.
-Инвентар(фритеза,скара,микробранова,фрижидер и сл.столови, маси,шанк..),
-сметководител,сметкиза струја и вода и
-хранбени продукти за почеток.

Ако има некој некое искуство,совет, слободно нека сподели,нека е ова како мал водич - како до отварање сендвичара.Поздрав
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Здраво кајганџии. Имам намера/план да отворам сендвичара,по некои мои пресметки, дојдов до бројка од околу 4000-5000 евра за почеток со работа од 1 месец без да се базирам на предпоставки за остварен промет за истиот.Се работи за мала сендвичара со 2-3 вработени.
Пресметано ми е:
-ќирија за дуќанот 3 месеци,
-платени придонеси за 3 вработени за 1 месец,
-плата за 1 месец,
-регистрирање фирма,
-фискална,викање санитарна инс,и сл.
-Инвентар(фритеза,скара,микробранова,фрижидер и сл.столови, маси,шанк..),
-сметководител,сметкиза струја и вода и
-хранбени продукти за почеток.

Ако има некој некое искуство,совет, слободно нека сподели,нека е ова како мал водич - како до отварање сендвичара.Поздрав

пред се да ти посакам среќа и успех ако си веќе со сериозна намера... искрено незнам колку се вади ќар од сендвичара ако имаш некој познат па да те поупати шо е како е не би било лошо или па некој форумџија. инаку кога си кај трошоците. прресметуваш индустриска вода и струја или??? знаеш дека индустриската е каде каде поскапа. И уште нешто.. кога сме кај инвентар. купуваш на ново или на стао???
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Најдобро ти е да направиш муабет со некој кој стопанисува/стопанисувал со ваков бизнис.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
So sreka i najbitna ti e lokacijata kaj vaka mali biznisi ako lokacijata ti e Ok , vnimavaj na kvalitetot i kvantitetot se drugo ke ti odi ko podmackano 5000 E ti e poveke i od dovolno za da pocnes. Jas znam lugje so pocnale i so mnogu pomalku pa im cveta biznisot
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
пред се да ти посакам среќа и успех ако си веќе со сериозна намера... искрено незнам колку се вади ќар од сендвичара ако имаш некој познат па да те поупати шо е како е не би било лошо или па некој форумџија. инаку кога си кај трошоците. прресметуваш индустриска вода и струја или??? знаеш дека индустриската е каде каде поскапа. И уште нешто.. кога сме кај инвентар. купуваш на ново или на стао???
Благодарам ,инаку знам дека е поскапа инд, вода но не претпоставувам да трошам многу вода,Освен миење садови еднаш до двапати дневно за друго и не ми е потребна...А за инвентар планирам нов.Земајки предвид дека е мал дуќан,нема да има многу маси и столови.....се на се кујната е инвестиција,тостер фритези итн...поздрав

--- надополнето ---

Најдобро ти е да направиш муабет со некој кој стопанисува/стопанисувал со ваков бизнис.
фала на советот друже,ке мислам и на тоа...
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
мој совет ти е кашкавалот рендан да го ставаш во тостовите..фазла совет незнам..
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За ваков бизнис мислам дека локацијата е првото најбитно нешто, доколку имаш добра локација ќе си држиш некој стандарт квалитет приступачни цени и тоа е тоа.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
So sreka i najbitna ti e lokacijata kaj vaka mali biznisi ako lokacijata ti e Ok , vnimavaj na kvalitetot i kvantitetot se drugo ke ti odi ko podmackano 5000 E ti e poveke i od dovolno za da pocnes. Jas znam lugje so pocnale i so mnogu pomalku pa im cveta biznisot
Локацијата е близу до 2 училишта и е многу прометно место,инаку квалитетот ми е приоритет,и чистотата исто,патем моето работно искуство се состои исклучиво од угостителство...Фала на совет батка ,поздрав
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
За ваков бизнис мислам дека локацијата е првото најбитно нешто, доколку имаш добра локација ќе си држиш некој стандарт квалитет приступачни цени и тоа е тоа.
многу точно. има една изрека која сум ја чул и која држи вода. вика евреин купува дуќан само зимно време - зашто - затоа што каде е снегот нај изгазен таму има и промет на луже односно раздвиженост па чат пат некој ке влезе и ке купи нешто. инаку што се однесува до инвентарот. мислам според мене дека е поубаво да земеш на старо - нмема врска што се стари ке опнеш едно добро чистење а и ке заштедиш повеќе пари па ако видиш дека ти оди добро бизнисот секогаш имаш време за понов инвентар. барем ја така мислам
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Локацијата е близу до 2 училишта и е многу прометно место,инаку квалитетот ми е приоритет,и чистотата исто,патем моето работно искуство се состои исклучиво од угостителство...Фала на совет батка ,поздрав
Имајте мајонез ко у седмица, вади многу xD
и добри цени - не напукани
квалитетот на 4/5 оценка да ти е на коњ си
и чисто да е
и брза услуга

and ull be #WINNING like Charlie Sheen
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Локацијата е близу до 2 училишта и е многу прометно место,инаку квалитетот ми е приоритет,и чистотата исто,патем моето работно искуство се состои исклучиво од угостителство...Фала на совет батка ,поздрав
Епа ако си блиску до 2 училишта направи нешто интересно, пример за време на големиот одмор имај happy hour и хамбургерот нека ти биде 40 денари лајбица + плескавица 60 денари истото + понфрит :). Тостот нека ти биде 30 денари, и ето имај еден појачан 50 денари.


Тоа е тоа. Со среќа
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Јас она шо го поштовам по сендвичарите ми е битно да биди што повкусен сендвичот,тостот....
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Имајте мајонез ко у седмица, вади многу xD
и добри цени - не напукани
квалитетот на 4/5 оценка да ти е на коњ си
и чисто да е
и брза услуга

and ull be #WINNING like Charlie Sheen
Одлични совети,фала бате. А За мајонезот сигурно е сикрет ресипи во 7ца,ама ке смислам нешто убаво и јас.поздрав
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.093
Поени од реакции
5.738
А каде ќе ја отвараш сендвичарава? И колку пари ќе биде хамбургер?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Одлични совети,фала бате. А За мајонезот сигурно е сикрет ресипи во 7ца,ама ке смислам нешто убаво и јас.поздрав

Имаше знам кај последна петка у ново лисиче една сендвичара ЕФКА, имаа ИСТ (ако не и боље) тип на мајонез и го нудеа посебно од обичниот - го нарекуваа Деликатес.
Као мајонес со малце павлака ради освежување и разредување + кари шмек. Ти кажувам каков вкус имаше, а дали е од тоа не знам xD

А каде ќе ја отвараш сендвичарава? И колку пари ќе биде хамбургер?
Добро прашање, да ти удриме едно сефте :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom