Мали совети за голем домаќинлук

L

Luki Junior

Гостин
lenor, vanish, ariel i ves masina kaj mene vadat i najgolemi fleki
Освен флеки од нешто мрсно... Ујле, грес маст, нафта... или фарба... фарбата ако засуше ништо живо не ја ваде, дури и со разредувач има човек проблеми...
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Како најлесно да го исчистите блендерот?
Откако ќе го исипете готовиот пијалок во чаша, блендерот веднаш ставете го во мијалникот, наполнете го со малку вода и додајте неколку капки детергент за садови. Потоа, вклучете го да работи околу 20 секунди. Откако ќе измине времето, исплакнете го со вода. Чистењето е завшено!
Како да ја чистите микробрановата печка?
Микробрановата печка може да ја исчистите за само 5 минути. По употреба, во печката ставете неколку влажни хартиени крпи и вклучете ја да работи на висока температура неколку минути. Пареата од мокрите крпи ќе ги омекне сите нечистотии на ѕидовите на печката, а кога температурата малку ќе падне со истите тие крпи избришете ја внатрешноста на печката.
Сол за отстранување на тврдокорни маснотии од тавата
Ставете неколку лажички сол на стврднатите маснотии и истријте со метална жица, па потоа исплакнете.
Лимон и вода за отстранување на тешки мириси
Во шолја со вода додадете пола шолја лимонов сок. Вклучете ја микробрановата печка на висока температура да работи од 3 до 5 минути. Исклучете ја и во печката ставете ја шолјата со течност да делува околу 10 минути. Оваа смеса совршено ги впива непријатните мириси. Истиот трик можете да го направите и со вашата рерна.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Веќе подолго време се мачев со сортирање и чување на зачините.
Денес после толку време бев до Џамбо и си купив мали теглички (околу 39 ден. е една). Тегличките се практични, зошто имаат дупки на горниот дел, па можете да наросувате зачини без премногу да ви се истури. Проблемот сега беше како да ги означам кој зачин во која тегличка е. Понекогаш не можеш да се сетиш на името на зачинот иако мирисот ти е познат. Ми текна. Ги исеков називите од кесичките на зачините и ги ставив под поклопецот. На тој начин нема никогаш да се одлепат, или пак можам да ја искористам теглата за друг зачин без да остане залепениот натпис на неа.
Еве вака изгледа сето тоа.

IMG_20140823_190907_778.jpg
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.390
Ај нека ме советува некој како да го исчистам платното од столиците. Темно е и ако ставам средство, или вода, веднаш остануваат флеки. Да полијам поголема количина на вода исто не е опција, затоа што нема да се исуши.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ај нека ме советува некој како да го исчистам платното од столиците. Темно е и ако ставам средство, или вода, веднаш остануваат флеки. Да полијам поголема количина на вода исто не е опција, затоа што нема да се исуши.
Земи некое средство како Венишот што е, раствори го во вода и направи многу пења. Ќе земеш вреќа од компири (ваква ама празна :icon_lol: ) и со пењата од средството ќе го истриеш платното на столиците. Ќе биде малку мокро, само внимавај, пења треба многу да имаш за да не ги направиш утоп столиците. Јас така имам чистено рачки на двосед и тросед.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ако ви се залепи полиестер на пеглата, ни случајно немојте да го испробувате оној трикот со сол. Ем солта ќе ви се залепи на пеглата, ем цела соба ќе ја посеете со сол.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.736
Поени од реакции
24.390
Чистење тепих на лице место, без испирање? Некаде видов производ од Вениш баш за оваа намена, ама не можам да го најдам. Прифатливо ми е да го навлажнам добро, имам каде да сушам, ама не смее да се цеди вода од него.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710


Очила без диптер додека чистите. Можеби звучи смешно, ама еднаш ми прсна Арф во окото и оттогаш не фаќам сунѓер или четка без нив.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Чистење тепих на лице место, без испирање? Некаде видов производ од Вениш баш за оваа намена, ама не можам да го најдам. Прифатливо ми е да го навлажнам добро, имам каде да сушам, ама не смее да се цеди вода од него.
Не знам цена, но знам дека машинава чуда прави.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Да не знај некој “безболен“ начин за закачување ствари на ѕид, како на пример слики, без бушење во ѕидот или пак ковање шајки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom