Мали совети за голем домаќинлук

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Да не знај некој “безболен“ начин за закачување ствари на ѕид, како на пример слики, без бушење во ѕидот или пак ковање шајки?
Има еден лепак во тубе од силикон, незнам точно како се вика , лепи скоро се и скоро на се. Дури и некои видови пластика. Додуша и многу зависи од ѕидот каков е пошто после лепакот иди бојата и малтерот ( или што и да е под бојата) и таму ке имаш најголемо оптеретување. Што би рекле лепакот можи нема да пушти ама ке попушти бојата или малтерот под бојата ако е нешто тешко. Ако е кршливо или вредно старата добра шајка или брут и не се заебавај.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Moment Fix е силиконот, вчера мислев да пишам за него ама кој знае дали ќе држи, нели на рекламите имаше како ставаат табла за кош на ѕид, ама реклама.:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Moment Fix е силиконот, вчера мислев да пишам за него ама кој знае дали ќе држи, нели на рекламите имаше како ставаат табла за кош на ѕид, ама реклама.:D
Имам на работа , ке го видам што точно е. За лепење лепи, нема проблем. Но како што реков друго може да биди маката а не самиот лепак дека ке пушти. Ако се работи за поголема површина каде голем дел ке биди залепен на ѕидот тогаш ок, но ако е закачалка за слика на пример не верувам дека бојата или малтерот ке ја издржат таа тежина на тој мал простор.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
So kakov silikon/lepak da zalepam preodni lajsni...megju plochka i parket??
I kolki chini odprilika?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Со најобичен силикон од 100ден, универзален. Така сум правел и не сум имал проблеми меѓу ламинат и плочки.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Ај нека ме советува некој како да го исчистам платното од столиците. Темно е и ако ставам средство, или вода, веднаш остануваат флеки. Да полијам поголема количина на вода исто не е опција, затоа што нема да се исуши.
Ако е за флеки земи Aris de grass сретсво што чисти секаков вид флеки.
upload_2015-12-21_17-55-16.jpeg

Само не знам дали ова е и за платно.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
So kakov silikon/lepak da zalepam preodni lajsni...megju plochka i parket??
I kolki chini odprilika?
Со каков сакаш, најевтиниот силикон што ке го најдиш само гледај добро исчистиго местото и после ставиму тежина дури да залепат. Ама пази силикон а не нешто како акрилен силикон, огноотпорен или појма немам каков. Обичен силикон за стакло шо би рекле.
Инаку некој и со пурпена ги лепат ама шознам, немам пробано.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
So kakov silikon/lepak da zalepam preodni lajsni...megju plochka i parket??
I kolki chini odprilika?
Мислам дека постојат и PVC лајсни што се самолепливи, но поима немам кај може да се купат. Знам татко ми одамна имаше ставено такви во стариот стан каде што живеев измеѓу плочка и паркет.

Си можел таква да побараш ако има некаде.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000

Kajgana Shop

На врв Bottom