Македонски лекари vis-a-vis Хипократова заклетва

O

Orion.

Гостин
A зошто ?! затоа што била на работно место во работне време

Ебати државата ебати.
Не, туку затоа што не му укажала помош на човек на кој му е очајно потребна и покрај тоа што знаела (очевидци и посочиле)

Замисли спасители на некој морски брег со изречна, императивна наредба за дејствување само на определено - нивно подрачје-реон.
Дали ако спасителот забележи дека има давеник во друг реон ќе го остави да се удави само затоа што тоа не е негов реон, заради забраната?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.502
Тогаш ништо чудно што некој смета дека се врши хајка према докторите, дека се демонизираат и има притисоци врз нив, уште кога за некој митото корупцијата треба да е составен дел во медицината, посебно докторите или студентите по медицина( нашите идни доктори). Некако не им се допаѓа идејата дека повеќе нема да бидат богови само затоа што носеле бел мантил и завршиле медицина.
Не зборувам за други примери, меѓутоа за конкретниов случај за кој дискутираме, лекарката е ДЕМОНИЗИРАНА а таа нема никаква вина за овој случај!

Ова сега што се прави води да во иднина лекарите (и најсовесните) да работат под притисок и да водат сметка не толку да лекуваат пациенти туку да ги насочат своите постапки кон угодување на медицински некомпетентните малограѓански, новинарски умови, од кое во крајна сметка несомнено води да страда само пациентот!
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Не, туку затоа што не му укажала помош на човек на кој му е очајно потребна и покрај тоа што знаела (очевидци и посочиле)

Замисли спасители на некој морски брег со изречна, императивна наредба за дејствување само на определено - нивно подрачје-реон.
Дали ако спасителот забележи дека има давеник во друг реон ќе го остави да се удави само затоа што тоа не е негов реон, заради забраната?
Aj прочитај го цел маубет на сите страни и кажи пак дека мислиш дека само таа е виновна. Никој не рече дека таа не е виновна што не прижила помош ама тој што викал брза помош и чекал 9 минути да дојде не можел за тоа време да го внеси во ординација човекот. Или сите други што го виделе како лежи... џабе прајме маубет битно некој не ја сака докторката која и да е... било кој сите тие немите сеиџии да да имал некоја врска со кутриот човек, да бил некој негов роднина или пријател имало за партал да ја фати и изнесе надвор докторката ако веќе не сакал да си ги валка рацете со човекот ама ај едно е да се помогне а друго е да се фаќа сеир...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не, туку затоа што не му укажала помош на човек на кој му е очајно потребна и покрај тоа што знаела (очевидци и посочиле)

Замисли спасители на некој морски брег со изречна, императивна наредба за дејствување само на определено - нивно подрачје-реон.
Дали ако спасителот забележи дека има давеник во друг реон ќе го остави да се удави само затоа што тоа не е негов реон, заради забраната?
Служба за обезбедување чува објект, објектот до неговиот го ограбуваат, доаѓа полиција го прашуваат зошто не интервенирал зашто не се јавил во полиција.
Одговор мене не ми е гајле за објектот до тој што јас го чувам не сум платен за таму, иако законски е обврзан да пријави и да спречи кривично дело доколку истото го забележи. Порано доколку чуварската служба не интервенираше кај соседот се губеше работно место се добиваше забрана од мвр за обавување на дејност, и се лежеше од 3 месеци до 6 години затвор поради помагање на грабеж( Соучесник во кривично дело )
Тоа ти е денес кур го боли ако некој се дави вон неговиот дел кур го боли ако некој умира вон работното место, сами си направивне така да биде.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Да се приведат сите што биле до човекот (сеирџии) во комплет со докторката.

Најмалце 5 години затвор.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Да се приведат сите што биле до човекот (сеирџии) во комплет со докторката.

Најмалце 5 години затвор.
Неизводливо. Максимална казна за неукажување помош е една година.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Неизводливо. Максимална казна за неукажување помош е една година.
Знам, само истакнав која постапка мислам дека е најправилна од мој аспект.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.897
Поени од реакции
21.374
Не зборувам за други примери, меѓутоа за конкретниов случај за кој дискутираме, лекарката е ДЕМОНИЗИРАНА а таа нема никаква вина за овој случај!

Ова сега што се прави води да во иднина лекарите (и најсовесните) да работат под притисок и да водат сметка не толку да лекуваат пациенти туку да ги насочат своите постапки кон угодување на медицински некомпетентните малограѓански, новинарски умови, од кое во крајна сметка несомнено води да страда само пациентот!
Јас баш генерално зборав, а за конкретниот случај мислам дека уште и во првиот пост на темата јасно кажав дека и таа и тие се криви, и таа и тие треба да сносат некаква одговорност.
Само пошто етичките норми ни се сведени на најниско можно ниво, најверојатно ке сноси одговорност само таа пошто само неа можат да ја лоцираат, другите пуфффф исчезнаја.
Инаку да и таа но секако и тие таму што се врткале 15 минути и се туфкале што да прават.
 
O

Orion.

Гостин
Aj прочитај го цел маубет на сите страни и кажи пак дека мислиш дека само таа е виновна. Никој не рече дека таа не е виновна што не прижила помош ама тој што викал брза помош и чекал 9 минути да дојде не можел за тоа време да го внеси во ординација човекот. Или сите други што го виделе како лежи... џабе прајме маубет битно некој не ја сака докторката која и да е... било кој сите тие немите сеиџии да да имал некоја врска со кутриот човек, да бил некој негов роднина или пријател имало за партал да ја фати и изнесе надвор докторката ако веќе не сакал да си ги валка рацете со човекот ама ај едно е да се помогне а друго е да се фаќа сеир...
Кога веќе ме тераш да ја прочитам цела дискусија барем прочитај ги и сите мои постови :)

Секако дека се криви и затечените што не презеле нешто веднаш. На пример можеле да го внесат човекот во болницата, или да го пикнат човекот у кола и да го однесат на ургентен
--- надополнето: 22 август 2012 во 22:14 ---
Служба за обезбедување чува објект, објектот до неговиот го ограбуваат, доаѓа полиција го прашуваат зошто не интервенирал зашто не се јавил во полиција.
Одговор мене не ми е гајле за објектот до тој што јас го чувам не сум платен за таму, иако законски е обврзан да пријави и да спречи кривично дело доколку истото го забележи. Порано доколку чуварската служба не интервенираше кај соседот се губеше работно место се добиваше забрана од мвр за обавување на дејност, и се лежеше од 3 месеци до 6 години затвор поради помагање на грабеж( Соучесник во кривично дело )
Тоа ти е денес кур го боли ако некој се дави вон неговиот дел кур го боли ако некој умира вон работното место, сами си направивне така да биде.
Не ми ја сфати поентата...
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Ја напаѓате доктортката, а појма немате што се случило.

1. Ако на починатиот му било толку тешко, зошто не земел такси? Или едноставно, на улица да го сретне првиот, и да го замоли да го префрли до болница/поликлиника бидејќи ситуацијата му е критичка? Не верувам дека некој би го одбил.
2. Кога се приближил до местото каде што паднал, зошто не побарал помош од некого да го префрли? Има таксисти. Не е проблем да го стават во кола и да го однесат до дежурна. 30 метри е. Или пак директно во ургентен центар.
3. Што ќе речат пациентите што чекаат редици по 40 минути? Пошо тоа е единствена дежурна болница од Радуша, Глумово па се до Влае/Карпош 4 и секоја вечер има големи гужви.
4. Докторката и да искочела, највеќе што можела да направи е да го прегледа и тек тогаш да се врати назад по можни лекови.
5. Што ќе биде ако излегува на сечиј повик? Ќе ви биде вас фино, додека ви вршат преглед, наеднаш докторот да истрча од ординација, бидејќи некој пијан надвор паднал и си ги скршил забите или слични примери?

Размислете пред да осудите и никогаш не земајте здраво за готово тоа што го кажуваат на вести.
 
Член од
17 август 2012
Мислења
49
Поени од реакции
5
Не, туку затоа што не му укажала помош на човек на кој му е очајно потребна и покрај тоа што знаела (очевидци и посочиле)

Замисли спасители на некој морски брег со изречна, императивна наредба за дејствување само на определено - нивно подрачје-реон.
Дали ако спасителот забележи дека има давеник во друг реон ќе го остави да се удави само затоа што тоа не е негов реон, заради забраната?
Секако дека ќе го остави, имам читано дека во Америка поради ваква случка, давеникот бил спасен а спасителот добил отказ. Инаку во нашата улица на еден комшија му се запалува куќата, секако лугето испаничени се јавуваат во најблиската пожарна и таа му вели на човекот извинете господине не сте во нашата општина, на нас не ни е дозволена да интервенираме. А целата куќа е веќе во пламен и инсталација почнува да гори. Човекот ја чека пожарната од неговата општина, а за тоа време цела куќа му изгоре. Дали е ова праведно, ако е праведно и докторката да останела во болницата? И во двата случаи се работи за човечки живот
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ако размислам малку подобро и таксисти и останати што биле таму со возилата а не го однеле до болница би ги сватил и нив до некаде, огин и пламен е бензинот на никого веќе не му се пали кола за да однесе некого некаде.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Суспендираната докторка поради смртта на Николов кој почина пред поликлиниката во Ѓорче, спасувала друг пациент за време на немилиот настан.



Таткото на детето кое било во тешка состојба, за Сител сведочи дека докторката го спасувала неговиот син, кога дознале дека пред поликлиниката лежи човек кој бара помош. Ѓуреци Севади ја повикал Итната медицинска помош.

-Додека го прегледуваше тој влезе кај докторката и бараше помош од докторката, докторката наеднаш стана и не знаеше како да реагира, сега син ми пред нејзини нозе повраќа, а он бара помош некој паднал таму кај поштата кај таксистите надвор од оградата. И сега докторката остана во кома, незнаеше како да реагира дали таму да оди или моето дете да го прегледа, и почна одма да реагира и рече дај да повикаме Брза помош и јас се фатив за мојот телефон и се јавив на 194, и ми кажале дека одма ќе дојдат што можат поскоро за 2,3 минути“, изјави за Сител Ѓуреци Севдаи.

Севдаи ова го потврдува и со писмена изјава под целосна морална, материјална и кривична одговорност. Тој тврди и дека во моментот кога се одвивала драмата во чекалната имало 12 луѓе, некои и со сериозни здравствени проблеми кои чекале преглед кај дежурната докторка, пренесува телевизијата.
извор
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.502
Џабе е сеа што ќе напишат курир, мурир, неписмените од канал 5 и други, лекарката која си ја вршела работата, е веќе оцрнета со име и презиме, демонизирана од пусти популизам и тој случај ќе биде поука за народните маси коии ја бараат помошта на лекарите да се ставаат над нивото на компетентност на тие од кои бараат помош...

Каде е сега лекарската комора да излезе со став? Каде е моралната критика за минувачите за да проработи свеста на граѓанинот?

Не тоа нема да го видите, пошто секој гледа да ја префрли топката во туѓиот двор...
Гледајте си на телевизија, маскирани шоуа, циркуси, измислени монтирани приказни кои сејат страв и на крај шлагот на тортата нашите "спасители"-министри кои бараат земање на лиценци, суспендирање и прават театар работејќи на шалтер!

Добредојдовте во Абсурдистан!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom