Македонска фудбалска репрезентација

Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Заостанува во статистиките далеку зад триото Евра, Кол и Бејнс, ама и самиот Вертонген рече дека сака да е стопер, само привремено се гледа како лев бек ради Асу Екото што беше повреден :)
Статистики како Кастрол кај што некојси таму Аубамејанг е 8 играч у светот? :D Не зезај, статистики кај одбранбени играчи ништо не кажуваат. У секој случај, следиш повеке ПЛ од мене така да ти верувам :). Муабетот ми е дечково е квалитетен на која и позиција да го ставиш а нашиов му испи мозок у прво полувреме.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Статистики како Кастрол кај што некојси таму Аубамејанг е 8 играч у светот? :D Не зезај, статистики кај одбранбени играчи ништо не кажуваат. У секој случај, следиш повеке ПЛ од мене така да ти верувам :). Муабетот ми е дечково е квалитетен на која и позиција да го ставиш а нашиов му испи мозок у прво полувреме.
Не бе на whoscored имаш асистенции, голови, пресечени топки, дуели 1 на 1 :)))) пошо во ПЛ со офанзивни бекови воглавно се игра :)
А дека е цар, цар е и у средина може да игра. Пасовите му се луди, цела одбрана ја држеше у Ајакс.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Влегов на стадион точно во прва минута и гледам оп шанса таа да влезеше ке беше многу подобро, како ја извади Куртоа и сам незнае, инаку Македонија по подолго време личи на каква таква екипа, само според мене фали квалитет многу, од играчите денеска Лазевски ја засра многу, ама и голманот при привот гол падна на десно уште пред да шутне, и пак ке кажам квалитетот си дојде на свое Хазард, Де Бруин, а и Фелаини ја разнесе целата средина на Македонија опасен играч, додека Хазард кога го гледав имав чуство дека Македонскиве играчи несмеат да му појдат, од Македонски играчи морам да го пофалам Ибраими добар е дечко имаше 2-3 продори од кои што мислам на двапати го посрами Вертонген, а во одбрана 4 мислам дека е Новески исто така беше столб, како и да е според мене во Македонската репрезентација работите колку толку се движат на подобро!
--- надополнето: 23 март 2013 во 01:11 ---
Влегов на стадион точно во прва минута и гледам оп шанса таа да влезеше ке беше многу подобро, како ја извади Куртоа и сам незнае, инаку Македонија по подолго време личи на каква таква екипа, само според мене фали квалитет многу, од играчите денеска Лазевски ја засра многу, ама и голманот при привот гол падна на десно уште пред да шутне, и пак ке кажам квалитетот си дојде на свое Хазард, Де Бруин, а и Фелаини ја разнесе целата средина на Македонија опасен играч, додека Хазард кога го гледав имав чуство дека Македонскиве играчи несмеат да му појдат, од Македонски играчи морам да го пофалам Ибраими добар е дечко имаше 2-3 продори од кои што мислам на двапати го посрами Вертонген, а во одбрана 4 мислам дека е Новески исто така беше столб, како и да е според мене во Македонската репрезентација работите колку толку се движат на подобро!
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
И која трагедија сме од публика :tapp:
Кај беше пак лошо организирано влегувањето ко со Хрватска. Па и уште народов се бута за да влезе порано, а тука исто чекаат и мали деца, и овие дебиливи ги гмечат. Не ја сфаќам поентата со гурање на врата, ако имаш карта како и да е ке влезеш, прост народ.

И јас си чекам ред, и слушам двајца до мене како прават муабет. Едниот му вика на другиот, фрли го упаљачот, ги зимаат, и овој се потресе, и го прашува, и телефони да не зимаат и тоа озбилен? :facepalm:

Се сместив, и пред дечки што седеа. Нашиве тргнуваат у напад од наша половина и овие рипнуваат, мислиш пенал шутираме :tapp:
И 5 пати им викам, момци седнете, да гледаме сите, и тој еден, па стани и ти. Е ај ако не сите ке стоиме како на концерт :facepalm:
Се знае, ако имаш толку желба за стоење, ако сакаш да урлаш, ќе си одиш на Запад, или ќе си се качиш на Јужна кај велешани, не овака да се натегаме за седнување.

Од напред од тие што стануваа на 15 секунди неможеш на раат да гледаш, позади мене седнал еден пар, и таа чавката, не дошла фудбал да гледа. Цела утакмица уста не затвори, за кафичи, за дискотеки баблаше. И на секои 5 минути повтараше, како не си облеков хулахопки, смрзнав :facepalm: И така 90 минути.

Не сме ние за големи настани, кога ќе отидеш се полниш со негативна енергија. И све ти се одмилува...
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Јас па седев во најгорниот ред на север и нели ке станеш неколку пати нормално шанса ова она и тука баш над мене редарите , абе на секое станување еве ти ги нив : Дечко тука е забрането да се стои :facepalm:... Едно 10 пати у текот на утакмицата.
 

Чичко Кумплунг

деца на транзицијата
Член од
3 декември 2011
Мислења
4.194
Поени од реакции
4.400
Јас па седев во најгорниот ред на север и нели ке станеш неколку пати нормално шанса ова она и тука баш над мене редарите , абе на секое станување еве ти ги нив : Дечко тука е забрането да се стои :facepalm:... Едно 10 пати у текот на утакмицата.
Во ред е да се стане на контра, на шанса некоја. Сите потстануваме :)
Ама не е во ред, да рипаш како прле на секоја акција.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Управа шиткачи!

Ха. Кога веќе сме кај публиката...овие на запад што беа... почнаа да ја свират белгиската химна па престанаа. Па после аплауз за химната. :icon_lol:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Значи вака:

Александар Лазевски мајката у п***а да ти ја ебам, ја шитна утакмицава! :facepalm:
Па добро да му ебам мајката, го имаше Новески лево од него, можеше да ја избаци, мајсторов сакаше да се загради од Де Бруин. :tapp:

Пизда му материна, пак од 2 шанси 2 гола ни закачија. :facepalm:
Ај океј, три шанси имаа плус пеналот, ипак, ние имавме можда 10 убави шанси од кои 2-3 стопроцентни.

Убава игра на нашите, ми се допадна што конечно игравме нешто што личеше на фудбал а не рогни ја што подалеку.

Едино одбранава луфта... до душа Новески игра царски, кикс не направи, исто и Грнчаров беше солиден, колку можеше извади. Бековиве, Лазевски е добар за во напад, знае да удвои да помине ама назад е лефтирка. Душата му ја извади Де Бруин.

Десно Тодоровски и другиот што му идеше на Хазард, тоа беше мислам најслабата алка кај нас. Му идат на метро и бегаат после од него, двајцата. Абе скини го ебате играчите, не овој тргнува овие бегаат од него. :facepalm:

Читам сте пишале Тричковски бил слаб? Dafuq? Tричкоски беше убедливо најдобриот играч кај нас. Мамето му го еба на Вентроген, го шеташе без проблем, стигаше до шеснаесетник и толку. Тоа му е проблемот нему, што тешко се решава на шут, а сите додавања му отидоа џабе оти Јахович беше затворен ко телевизија на Перо Наков.

Читам па Дим4е пишал, Трајковски пет пати подобар. :icon_lol: Аман бе Диме, Трајковски откако влезе направи три убер фејл потези, му се смееше цел стадион. Едино на крај успеа да направи нешто, ма да и тогаш се сопна, падна, но се сопна и Белгиецов, па му испадна како финта тоа на нашиов. :pos:
Инаку, дупка, ме разочара ептен Трајковски.

Исто и Агим. Првите пола саат го немаше, после почна да игра јако, класа потези и дриблинзи, но у второ пак спласна. Ме нанервира што постојано го правеше истиот потег. А дека има фудбал у него, има, несомнено, само денеска можеше повеќе.

Исто и Пандев, ма да покрај Витсел толку и тој можеше. Овој Витсел е сепак одличен ДМ, фантастична поставеност и чуство да пресече пас.

Јаховиќ слабо, али Мирко не беше нешто поарен. Едино што е побрз и порастрчан, ма да и тој се филмаше со потезите ко Трајковски. :facepalm:

Демири добар, Хасани исто добар со оглед дека играше на средина, толку може да се очекува од офанзивен играч кога му даваш таква позиција. Тасевски влезе веќе кога беше се готово.

Сепак, Белгијциве се страшен тим. Имаат супер квалитетни играчи на секоја позиција.

Мене најмногу впечаток ми оставија Вермален и Фелаини. Ебате играчиштата. :cuc:
На Фелаини топка не можеа да му земат, значи гради двајца играчи без проблем. Вермален имаше три чисти блока, со фрлен голман, значи спаси три потенцијални гола. :cuc:

Тоа е, каде каде се пред нас, тоа го говорат и клубовите каде што им играат играчите. Сепак, задоволен сум од играта на нашиве, се ќе беше подруго ако влезеше барем една од двете шанси што ги имавме во првите 10 минути.

Но тоа е голема репрезентација, ни ги казнија грешките, и на крај рутинирано победија. :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.569
Поени од реакции
69.686
Фан на Варегем ми спомна пред мечот дека Трајковски бил убедливо најслабиот нивни играч во полусезонава. На претходниве мечеви особено. Сите биле одлични , само он играл слабо.
Се надеваше дека денес ќе биде стартер, се разочара кога му кажав дека е само резерва :D
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Ај дека немавме среќа денес, немавме. Ама и овој главниот судија растур не направи!!
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
и дај жити се да покренеме иницијатива да не се брука веќе ФФМ со химниве. :facepalm:

Ова денеска беше дну дна! Ебате Тамара и цицкиштата големи, ја распали старата химна. :pos:

За да биде иронијата максимална, при влез делеа листови каде што го имаше текстот на химната (што покажува и колку сме заостанати али ај...), и текстот беше првите две строфи од нашава официјална химна.

Тамара ја распали со „Старо младо машко и женско, на нозе се кренало“ :pos:

Мислам да му ебам матер, пушти ја официјалната кратка верзија без текст, ќе пее публиката или пушти го стандардниот плејбек, не вакви глупости!
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
14.045
Поени од реакции
25.428
Ти ли беше тој бе? :icon_lol:
--- надополнето: 23 март 2013 во 02:01 ---
При првиот гол што го примивме немаше вина само Лазевски туку и Новески кој истрча многу напред го остави сам позади Лазевски, а имаше време да се врати и немаше да биде во таква убава ситуација Де Брујн. Иначе Новески и Тричковски беа најдобри според мене, после откако влезе и Мирко исто така.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Ako ne se lazam ovoj pat nemase kletite Albanci I slicno? Super, ako bilo taka. Ne znam, posto ne bev na stadion (ama zatoa ke bidam na haysel hehe) pa zatoa ne znam so sigurnost.
Ibraimi najdobar. Mi se dopaga, steta deckoto nema igrano vo vardar (kako sakiri) inaku do sea ke imase status na legenda. Iako I sega e...
Site dobro izigraa, utakmicata mozese da zavrsi so sekakov rezultat. Ona sto me raduva, e sto pri negativa vo duel so edna belgija (belgija spored mene tera do cetvrtfinale min na svetsko) ima nadez, ruzikuvame, napagame I toa lici na nesto. Ko ke mi tekne na sto licelo toa vo minatoto...
Potrebna e edna naturalizacija vo rep. ama jak igrac. Ne e potrebno, tuku neophodno. Ni treba drskost vo sredina, drskost sto nas fudbaler nema da ja ima vo 1000 god.

Prenosot. Wow. Kakva mizerija. Mi se placese. So respect kon romskata zaednica - cigani sme bile, cigani ke ostaneme.

Himnata. Wow. Wow. Wow.............................. Wow.
Zosto ? :(

Stadionot. Dokaz deka 34k za Skopje e pregolem zalak. Bez da naveduvam koj e krivec, ffm..ili koj I da e.
Stadion bez atletska pateka so 20k ke bese prav pogodok. Iako sum skopjanec, zimi se ne zasluzuvame.

Ok. Nazad na fudbalski temi. Teska grupa, I pokraj toa vo najdobro svetlo do sea vo celina. Thanks to Cede. Prav covek na pravo mesto.
Sudija peder. Eve zosto: 1 od 3 bi svirnale takov penal za belgija. On svirna. 4 od 5 bi svirnale penal za mirko, on mu dade zolt za gluma. Crven za grmuskata za laktot. Ni zolt.

Se na se, nema sto da gi napagame. Izigraa dobar fudbal.
Se nadevam ke pruzat ista utakmica I u gosti. Ako ne ima gol vo teren da im vlezam :)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Тамара е само да и ги месиш цицките, ништо друго.

Јас не сум сведок на подобар квалификациски циклус на фудбалска репрезентација, без разлика дали е за Европско или Светско првенство. Едноставно сум фасциниран.

:cuc:

На стадион беше смешки.

Кои беа момците на запаТ што навиваа, ептен беа лево од мене, не можев да им го видам транспарентот?

УЕФА мафија :pos:
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.492
Поени од реакции
4.336
Можеби е спомнато но не сум во тек.Но зошто Попов не играше вечерва?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom