Македонска фудбалска репрезентација

Џ

Џонтра Волта

Гостин
Не го можам бе и крај. Све да му е*ам.
Епа тоа е бе брат, Мурињо да дојде исти курац ќе биде.
Тоа ни е, ако не е Жута ќе биде Цикарски, ако не е Остоја ќе биде Глигоров, ако не е Тричко ќе биде Влатче.
Од двете зла помалото се бира.
Единствен добар е Трајковски другото е све ситна боранија на ниво на Малта и Ватикан.

И ја се слагам дека не треба да се праат утакмици со Бугарија, Србија, Грција, Албанија.. само се срамиме вака. Закажи утакмици таму со Малта, Молдавија и остала багра нека не не вадат од такт вака комшиите да не лупаат им ебам све најмило.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Дури ми е мило што поради обврски не ги гледав денес. Немало и што да се види. Порано барем од време на време ќе направевме по некој добар резултат, или ќе загубеа ама барем ќе видиш дека се трудат. Веќе 2-3 години сме ништо. Обични аутсајдери од типот на Сан Марино, Андора и Луксембург.

Мислам дека треба од корен да се смени играчкиот кадар. Освен 3-4 играчи, другото се во аут. Па макар нека играат некои од Царев Двор, може ќе се мотивираат да одиграат нешто.

Друго, најдобро е конечно да се стави еден домашен селектор кој ќе ја врши работата барем 5-6 години. Само да не е Ангеловски, нормално. И така и така ЕП и СП се утопија, а не може да се откажеме и никогаш веќе да не заиграме фудбал. Барем нека стават некој селектор што на мира ќе составува тим низ барем три квалификациски циклуси. Па белки ќе се изнајде некоја екипа што ако не друго, барем нема да не’ срами. А не дека нема разлика за тоа кој е селектор. Друго е кога беше Јаневски, друго е сега. Но за вакво сценарио потребни се прво радикални промени во ФФМ.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Абе што сакате кога пола играчи ако не и повеќе не се ни стандардни ни во своите просечни клубови. Имаме интернационалци во лиги кои се само малку подобри од нашата, и дури и таму не се стандардни. Ако е за утеха видите ги Србите со каков ростер на играчи па често отсуствуваат од големите првенства. Значи кај нас многу работи треба да се поправат, од организација до начин на селекција. Кој и да се да играат само тие што се редовни во своите клубови и што ќе играат борбено за репрезентацијата.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.135
Поени од реакции
21.048
10-ката на бугарите, каква играчина, маме му ебем. Везеше по теренот. Попов мислам дека се презиваше.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас подолго време не се нервирам за постигнатите резултати на фудбалската репрезентација, бидејќи квалитетот ни е КАТАСТРОФАЛЕН. Штом почнавме редовно да губиме од Луксембург и слични (или едвај да спасиме жива глава со пенал или сл.), не треба ништо да очекуваме. Екипа која не може гол да даде со месеци и години... нема вредност. Воопшто не ме загрижуваат порази, знам дека не сме силни, но ме загрижува што НЕМАМЕ НИКАКВА ИГРА, никаков квалитет, ниту една течна акција.. и тоа во сите натпревари. Се примаат голови од аматерски вид. Смешни, како деца. И тоа не е случајност, редовно е веќе. Па, реално, не знам дали можат да врзат 3 додавање. Па и за 2 е прашање.
Да се освестиме... со квалитетот сме како Андора, Луксембург и слични. Сега мора да се избориме да ги надминеме нив, пред се со квалитет, а и резултатски секако. Дури потоа чекор по чекор да се обидеме да одиме „ниво погоре“. Треба да очекуваме дека во нашиот живот тешко да дочекаме да сме над рејтингот и квалитетот што го имавме до пред 15-на години.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
Еј сеа ме утепа еј:bravobe:, за такви незналици ко тебе требаше да напоменам дека мислев за Европскиве купови, извињавам се.Па и ако видиш со кој играчи располагаше, богами и за браво е, ај сеа скриј се.
допрва ќе реба да се извинуваш кога твојов ќе се доизбламира во репрезентација,ниту има ниту имал успех овај твојов,стави мерило успеси во “лига бедака“ каде доста клубови се откажуваат уште при рвиот настап.........мерило е барем игра во групи ама за тебе се успех претквалификациите во “лига бедака“........е па и со репрезентација ќе има таков успех,можи ќе добива со фарски острови и сан марино,затоа го донесовме

иначе ти дури не беше роден редовно киневме бодови на фаворити на градски , репрезентативците се бореа ко лавови,секој натпревар им беше светост да настапат,денес се мрцварат колку да помини мечот,очигледно ни по прирпреми не се случува ништо ами доаѓаат да одморат од тренинзите во нивните клубови :facepalm:

ова СЕ треба да се пензионира над 24 години и да се почни нов проект со млади со реномиран селектор
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
И ја се слагам дека не треба да се праат утакмици со Бугарија, Србија, Грција, Албанија.. само се срамиме вака. Закажи утакмици таму со Малта, Молдавија и остала багра нека не не вадат од такт вака комшиите да не лупаат им ебам све најмило.
Вие се мислите дека не срамат,вакви такви сепак ни се комшии и нашата федерација има најдобри односи со нив бидејќи ако не ти се најди комшијата во лошо кој ќе ти се најди?..кога ќе ти дојдат дрвата или ако се крева плоча да не викаш некој од Молдавија да дојди да ти поможи?..

И плус ако играш против комшиите имаш помали трошоци во секој аспект(полесно можат да се договорат)..а тоа што губиме од секого е олецитворение на државата каква се наоѓа моментално...милиони таленти се упропастија поради тие политички игри уште од мали нозе па нормално е дека ќе имаме ваква репрезентација,последица на неодговорно работење со младите категории и неводење грижа околу условите и целовкупниот фудбал
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Епа тоа е бе брат, Мурињо да дојде исти курац ќе биде.
Тоа ни е, ако не е Жута ќе биде Цикарски, ако не е Остоја ќе биде Глигоров, ако не е Тричко ќе биде Влатче.
Од двете зла помалото се бира.
Единствен добар е Трајковски другото е све ситна боранија на ниво на Малта и Ватикан.

И ја се слагам дека не треба да се праат утакмици со Бугарија, Србија, Грција, Албанија.. само се срамиме вака. Закажи утакмици таму со Малта, Молдавија и остала багра нека не не вадат од такт вака комшиите да не лупаат им ебам све најмило.
Toa и ми беше поентата на муабетот. Закажи со Естонија, Латвија, Литванија, Финска...изгуби по 5-0 и нека си е*ат матер. Ненормални се овие бе. Грцине да им понудат пријателска одма ќе прифатат.
Брат, имаме подобри алтернативи за некои места од моменталниве. Беше речено дека ќе го донесат Мрме бидејќи имал резултати со Работнички и да ја примени играта на Работнички во репрезентација. Ја бе брат не видов ''и'' од игра досега во овие 3 утакмици. Треба тренер што е авторитет. Тој не е. Со играчка кариера во Цементара неможеш да бидеш авторитет. Јас Боби Милевски го мислев за шутрак ама испадна тренериште. Па он да е Селектор ќе им мава шамари у соблекувална ко што им правеше во Ѓорче кога беше капитен. Навлезени сме во тотална фудбалска апатија еј. Тотално фудбалско мртвило. Сите направија резултати ние неможеме да пркнеме 20 и кусур години. Од Селектори и уфилмани играчи.
Буквално муабет не ми се прави веќе за репрезентација.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Mislam treba konecno da svatime deka ne e Selektorot problemot. Mrme ne e Murinho toa site go znaeme ali covekot so Rabotnicki dokaza deka moze da ima uspesi. Da jas bi rekol uspesi bidejki so Igracki kadar od 1 MFL da go pobedis Trabzonspor e cudo. Trenerite ne se volsebnici pa da mozat od gomna da napravat zlato. Igracite se totalen shund istroseni psihicki invalidi bez karakter i intelegencija i treba da se smenat po sekoja cena. I nemozam nekogas da veruvam kakvi izjavi davat samite igraci vo vesnicite od tipot "ni treba Vreme pa selektorot da raboti na podolg period" ni eden selektor nema da mu pokaze na Zhuta i sikov kako se smiruva topkata pri pressing toa se ocekuva od Profesionalen Fudbaler da go znae. Ibraimi se cudel kako tolku grubo igraele Slovencite iako bese prijatelska. Kakva Picka vo dusata treba da bides za takvo nesto da izjavis pa uste da go zimas za opraduvanje za poraz? Toa e se Bullshit i nema nikakva dopirna tocka so realnosta. Gubenjeto site ovie godini vo nivnite glavi manifestiral gubitnicki pristap koj sami vise nemozat da go trgnat kolku i da sakat oni vise pred da pocnat da igrat podsvesno se pomirile so porazot. Sami sebe ne se svesni sto pravat na terenot i zosto gi gubat igrite bidejki padnale vo totalna Fudbalska depresija. Nacinot naj koj ova grupa igraci go razbira Fudbalot e totalno staromoden pa i pogresen. Koga gi gledam mislam ovie prv pat Igrat Fudbal vo zivotot. Tuka e krajot nema nikakva logika da gi pustis ovie da igrat uste eden Natprevar nema nikakva pricina. Vekje 3 Godini ne sme videle ni F od Fudbal i dalje tonime. (NE)kvalitetot e dokazan vo povekje navrati i nemora vise da se diskutira.
Mitov Nilson, Pandev, Trajkovski, Nestorovski, Ristovski, Kostovski Toa e se sto moze da se upotreba i ostatokot neka go potpuni U21 i neka bide sto ke bide.
 

Nino Manchester

Oŋce α RED, αlwαys α RED
Член од
4 јуни 2009
Мислења
14.530
Поени од реакции
17.887
допрва ќе реба да се извинуваш кога твојов ќе се доизбламира во репрезентација,ниту има ниту имал успех овај твојов,стави мерило успеси во “лига бедака“ каде доста клубови се откажуваат уште при рвиот настап.........мерило е барем игра во групи ама за тебе се успех претквалификациите во “лига бедака“........е па и со репрезентација ќе има таков успех,можи ќе добива со фарски острови и сан марино,затоа го донесовме

иначе ти дури не беше роден редовно киневме бодови на фаворити на градски , репрезентативците се бореа ко лавови,секој натпревар им беше светост да настапат,денес се мрцварат колку да помини мечот,очигледно ни по прирпреми не се случува ништо ами доаѓаат да одморат од тренинзите во нивните клубови :facepalm:

ова СЕ треба да се пензионира над 24 години и да се почни нов проект со млади со реномиран селектор
Важи чичко, ти да не ме роди па знаеш колку години имам?инаку ова другиов дел од постов ти е бес веза.
 
Член од
11 јануари 2014
Мислења
489
Поени од реакции
757
За следната пријателска мора да ги земе Демири и Зајков од младите. Не дека се многу квалитетни али еден Кире Ристевски коа може да игра прва постава, зашо да не го проба Зајков.
Гледам почнал да добива мала шанса во Белгија, барем млад е, има каква таква надеж да стане солиден дефанзивец.
Овој Демири може да стане добар играч, подобро тој да игра отколку црепот Цикарски.
Мрме кажа дека нема да повикува многу играчи на следните собири. Мислам дека ова му е добра одлука, имаше некој податок колку играчи биле повикани во репрезентација последниот циклус.
Тоа беше смешка. Еден натпревар играат Адеми и Остоја, следниот Глигоров и Петровиќ, следен Дуле Трајчевски. На што личеше тоа, по 5 првотимци менуваа од натпревар во натпревар.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.064
Поени од реакции
6.676
Важи чичко, ти да не ме роди па знаеш колку години имам?инаку ова другиов дел од постов ти е бес веза.
дај боже сите постови да ми се безвеза а во репката да цути..........
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Па искрено, младиов Демири има измислено фудбал за Жута и Цикарски.
А играчи ко Алими и слични, да не ги видим више у репрезентација! Ееееј кој стигна наступи за репрезентација. Кој има чепнато топка доби повик. Изгледа само ја останав што немам ниеден наступ. Да ти се намочам у репрезентацијата.

И све ова е резултат на (не)работењето со младите у последниве 10 години. Замина прошлата генерација, а од оваа на прсти да ги изброеш кои заслужуваат повик. Од помладите, само Трајковски и уште еден до двајца. Другиве чиста боранија!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom