Македонска пошта

H

Hip.Hop_MKD

Гостин
А колку ќе ме кошта до Делчево да пратам маица?
 
2

~2A

Гостин
За колку дена стигнува пратката од Скопје до Прилеп и колку би коштало?
-Дрес...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
За колку дена стигнува пратката од Скопје до Прилеп и колку би коштало?
-Дрес...
Прати ја по автобус побрзо е.Ако го пратиш по пошта може да се случи играчот да отиде во пензија додека да го добиеш дресот.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Дали некој знае колку би ме коштало да испратам маичка за србија, во близина на Белград?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Писмата мистериозно се потпишуваат дека се подигнати, поштарите идат, ѕвонат набрзина и го фрлаат пакетот пред врата (и ги снемува за секунда дури да излезеш, а пакетот оставен пред врата) - замисли да не си дома. Ако ти е мало сандучето, и не го собира пликот (особено ако е National Geographic, списание на кое си се претплатил) го зиповаат и го набиваат во сандуче, оди после извади го. Еднаш ми се има случено пратката да ја остават кај комшијата (оти јас не сум бил дома). Сите овие се од лично искуство.

Според мене, им треба добри менаџери, и построги правила.

ПС. кога плаќате сметки, земете дигитронот, пресметајте си ги од претходно колку вкупно ќе ве кошта, и кога плаќате ќе ви каже „на грешка“ 40-50 денари повеќе :) Така 10 -15 души да зафркнат (си собрале сметки, ама не пресметале вкупно), си извадија уште една дневница плус. А ако се побуниш, ладнокрвно вика „Ејј дечко, извини, згрешив.“
Со лажни писма ја тестирале ефикасноста на поштите


Jednostavan način da se testira efikasnost poštanskih službi u pojedinim zemljama smislila je grupa američkih ekonomista.
Radoznali istraživači poslali su lažna pisma nepostojećim preduzećima na izmišljene adrese u 159 zemalja sveta i čekali godinu dana, koja će od njih da se vrate pošiljaocu – profesoru Rafaelu Laportu iz Dartmaut koledž u SAD.
Sva pisma upućena su u zemlje koje su članice Svetske poštanske unije. Njihova pravila zahtevaju da se pisma sa netačno napisanom adresom vrate pošiljaocu u roku od mesec dana, prenela je agencija AP.
Međutim, tokom znatno dužeg roka od godinu dana Laportu se vratilo 59 odsto pisama, a za 90 dana su se vratila pisma iz samo četiri zemlje – SAD, Češke, Salvadora i Luksemburga.
S druge strane, u 16 zemalja pisma su nestala kao u Bermudskom trouglu – na primer u Rusiji, Tadžikistanu, Kambodži i nekoliko afričkih zemalja. Iz bogatih razvijenih zemalja vratilo se skoro 85 odsto pisama, dok je iz siromašnijih i manje razvijenih zemalja nazad došlo manje od trećine poslatih pisama.
Rezultati, prema rečima ekonomista, ukazuju da su vlade u zemljama u razvoju jednako neefikasne ili slabo efikasne kao i privatni sektor, zaključuju autori teksta.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Дали некој знае колку би ме коштало да испратам маичка за србија, во близина на Белград?
Си се запознал со некоја србинка, а? :D
What are you, what are you...
Провери тука, изгледа е првата табела, иако ич не им е прегледно, најпаметно е да одиш да си прашаш...
http://www.posta.com.mk/macedonian/pdf/cenovnik_megjunaroden.pdf
Инаку искуство со нашава пошта, порачувам книги и обично сум немал проблеми, стигнувале за месец дена... Поштарот ти остава ливче/испратница (што и да беше) во поштенското сандаче и ако не си ја подигниш пратката во рок од пет дена ја враќаат назад... Е сега мојот поштар обично е точен, али овој пат ливчето го добивам петтиот ден од пристигнувањето на пратката. Одам во пошта и таа на шалтер ми вика, ааа дечко, готово, ова е вратено назад... И викам, добро, кај можам да проверам дали пратката е вратена назад... Таа ми вика, не дечко, не може тоа, вратена е назад пратката... По едно две-три минути солење памет, ми кажа провери во таа и таа служба, али врска немаше, на крај чуварот ми заврши работа, ме упати во служба кај што ми помогнаа, во последен момент си спасив 15-20 евра кои за малце ќе беа фрлени во дупка, иако требаше да платам +200 денари, али ај, нема везе. Сакам да кажам, каква држава сме бе, што ќе загубеше таа идиотката на шалтер ако не ми помогнеше одма. Ми идеше да и ја треснам една, упм... :D
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Си се запознал со некоја србинка, а? :D
What are you, what are you...
Провери тука, изгледа е првата табела, иако ич не им е прегледно, најпаметно е да одиш да си прашаш...
http://www.posta.com.mk/macedonian/pdf/cenovnik_megjunaroden.pdf
Инаку искуство со нашава пошта, порачувам книги и обично сум немал проблеми, стигнувале за месец дена... Поштарот ти остава ливче/испратница (што и да беше) во поштенското сандаче и ако не си ја подигниш пратката во рок од пет дена ја враќаат назад... Е сега мојот поштар обично е точен, али овој пат ливчето го добивам петтиот ден од пристигнувањето на пратката. Одам во пошта и таа на шалтер ми вика, ааа дечко, готово, ова е вратено назад... И викам, добро, кај можам да проверам дали пратката е вратена назад... Таа ми вика, не дечко, не може тоа, вратена е назад пратката... По едно две-три минути солење памет, ми кажа провери во таа и таа служба, али врска немаше, на крај чуварот ми заврши работа, ме упати во служба кај што ми помогнаа, во последен момент си спасив 15-20 евра кои за малце ќе беа фрлени во дупка, иако требаше да платам +200 денари, али ај, нема везе. Сакам да кажам, каква држава сме бе, што ќе загубеше таа идиотката на шалтер ако не ми помогнеше одма. Ми идеше да и ја треснам една, упм... :D
хахаха

Скапо бе, 800 денари за над 2кг, боље карта ќе си платам до Србија :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom