Македонска пошта

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Додека е жешка економијава,да ги ставиме на дневен ред и нив:)Се спрема приватизацијава,се разбива нејзиниот монопол на пазарот,тоа е јасно.Македонска приватизација,влегуваш внатре летаргија ги закачило вработените кој се на возраст помеѓу 55 и 65 години,прашина десет прсти,опрема од 45тата,мебел Хитлер на бегање што го оставил,брзина на услуга и квалитет на завидно ниво.Уплаќаш на 10 ти во месецот,трансакцијата се врши по жалба и молба.Вредноста успеаа да и ја намалат на најниско ниво,сега е зрела за приватизација.
И во 2008 година,после 17 години трансформација,примери од учебник за Македонскиот начин на санација и приватизација.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали некој знае како идат работите со достава на пратка
од странство ? Италија до македонија колку би цекал?
недела? мозеби повеке ? усте несто добив информација
дека доколку пратката стигне,и не те информираат на време
(македонска работа) се плака лезарина дали е ова вистина ?
Дали транспортот го врши Македонската пошта или
Италијанската ?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
На страната на Мак.пошта си има ценовник ама малку нејасно ми е напишан.

Од прилика да не знаете кои цени се за писмо до Северна/Јужна Америка?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
На страната на Мак.пошта си има ценовник ама малку нејасно ми е напишан.

Од прилика да не знаете кои цени се за писмо до Северна/Јужна Америка?
До Северна Америка (САД), колку што се сеќавам цената е од 150 денари нагоре, во зависност од тежината на писмото.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Дали некој знае како идат работите со достава на пратка
од странство ? Италија до македонија колку би цекал?
недела? мозеби повеке ? усте несто добив информација
дека доколку пратката стигне,и не те информираат на време
(македонска работа) се плака лезарина дали е ова вистина ?
Дали транспортот го врши Македонската пошта или
Италијанската ?
од Италија мене пратките ми стигаат најчесто за 10-14 ден.За лежарина не сум плаѕил никогаш,ама одма сум ја подигал пратката.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
од Италија мене пратките ми стигаат најчесто за 10-14 ден.За лежарина не сум плаѕил никогаш,ама одма сум ја подигал пратката.
Фала на информацијата другар, ама види ја датата на постот :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Знам,ја видов. :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Нема шанси да ја приватизираат Македонска Пошта за брзо време. Им служи за вработување на партиските војници...
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Писмата мистериозно се потпишуваат дека се подигнати, поштарите идат, ѕвонат набрзина и го фрлаат пакетот пред врата (и ги снемува за секунда дури да излезеш, а пакетот оставен пред врата) - замисли да не си дома. Ако ти е мало сандучето, и не го собира пликот (особено ако е National Geographic, списание на кое си се претплатил) го зиповаат и го набиваат во сандуче, оди после извади го. Еднаш ми се има случено пратката да ја остават кај комшијата (оти јас не сум бил дома). Сите овие се од лично искуство.

Според мене, им треба добри менаџери, и построги правила.

ПС. кога плаќате сметки, земете дигитронот, пресметајте си ги од претходно колку вкупно ќе ве кошта, и кога плаќате ќе ви каже „на грешка“ 40-50 денари повеќе :) Така 10 -15 души да зафркнат (си собрале сметки, ама не пресметале вкупно), си извадија уште една дневница плус. А ако се побуниш, ладнокрвно вика „Ејј дечко, извини, згрешив.“
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Мене секоја втора пратка што ми ја имаат пратено и јас што ја имам пратено не ми има стигнато/не стигнала кај што сум ја пратил, преку таквото ми е од Мак пошта, лопови невидени се...
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Пред некој ден во пошта уплаќав пари на уплатница за пасош и никаде нема напишано колку се плаќа за провизија. Можат да ви побараат колку што сакаат... :toe:
Порано пишуваше на уплатницата вкупна цена...
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Абе она е спремна за приватизација(дури и за под стечај е спремна :) )...ама владава не смее ни да помисли на такво нешто,бидејќи ќе си се жигоса за наредните 100 години(оти порано се се правеше во медиумски мрак),а сега се знае и кој и кога прднал.

Така да кога ќе дојдат некои побезмилосни на власт ќе ја приватизираат и поштата...и тогаш ќе имаме најефикасна пошта на балканот,ама за сметка на тоа ќе останат пола од вработените на улица!
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Поштата не се приватизира бидејќи е од стратешки интерес за државава. После нема да има од каде да регрутираме амбасадори и конзули.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom