Македонска одбојкарска репрезентација-мажи

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
Селекторот на одбојкарите го објави списокот за Европската лига, струмичани најбројни
13.05.2015 | 09:38

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, Жарко Ристовски, го објави списокот на играчи на кои ќе смета за натпреварите во Европската лига. На списоккот најбројни се струмичани.



Првиот собир на репрезентативците е закажан за 1 јуни, а подготовките ќе бидат реализирани во три фази.

Македонија во Европската лига ќе се натпреварува во А групата против Полска, Израел, Естонија, Австрија и Данска. Првиот меч Македонија ќе го одигра во Естонија на 10 јули.

Комплетниот список на селекторот Жарко Ристовски од 16 одбојкари е следниот:

Техничари: Филип Деспотовски – Тјумен (Русија), Ѓорѓи Ѓорѓиев – Марек унион (Бугарија)

Коректори: Никола Ѓорѓиев – Париз (Франција), Јовица Симовски – Ајачио (Франција)

Универзалци: Владо Милев – Крајова (Романија), Вук Карановиќ – Кобург (Германија), Александар Љафтов – Стеауа (Романија), Марјан Урдов – Струмица, Перо Стојчев – Сушево

Средни блокери: Ѓоко Јосифов – Стеауа (Романија), Ристо Николов – Стеауа (Романија), Ристо Клопчевски – Лирија, Филип Маџунков – Струмица, Зоран Ѓорѓевски – Лирија

Либера: Васе Михаилов – Струмица, Дарко Ангеловски – Лирија.

http://strumicadenes.mk/selektorot-na-odbojkarite-go-objavi-spisokot-za-evropskata-liga-strumicani-najbrojni/

Од овде знам само дека Николов го откажа играњето за репрезентацијата поради проблемите кои ги имаа лани и кога патуваа до Полска со автобус, тренираа во школски сали, незнаеа до последен момент дали ке имат тренинг, каде ке спијат и тн.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Си играат стапот естонциве со нас:boksix:..Пет поени изгубени поради лошиот прием на Ѓорѓиев.

14-2[DOUBLEPOST=1436553469][/DOUBLEPOST]25-9 6-1 во втор..

Приемот на сервис ужасен..Од 9 поени,2 по грешка на Естонија,6 после блок-аут и само еден поен директен,и тоа в глава го погоди.Единствениот поен во вториот сет директно го добија после добар смеч.

Обични флот сервиси им бегаат од рака.Се чудам како успеа лани да ги добијат Црна Гора и Словенија.Ова е срамота од големи размери.
 
Последно уредено:
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.102
Поени од реакции
9.922
Си играат стапот естонциве со нас:boksix:..Пет поени изгубени поради лошиот прием на Ѓорѓиев.

14-2[DOUBLEPOST=1436553469][/DOUBLEPOST]25-9 6-1 во втор..

Приемот на сервис ужасен..Од 9 поени,2 по грешка на Естонија,6 после блок-аут и само еден поен директен,и тоа в глава го погоди.

Обични флот сервиси им бегаат од рака.Се чудам како успеа лани да ги добијат Црна Гора и Словенија.Ова е срамота од големи размери.
Почнаа? Не беа од 9 или лошо сум видел :/
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.993
Поени од реакции
6.987
Николов најдобриот играч не игра повеќе у репрезентација дур се овие нечовечки услови.Најдобриот сервер у репрезентација кој правел серии од 7-0 на негова серва ти седи на клупа, поради тоа што го добивал Жаре у Кипар и го нарушил неговото его.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Подобар сервер од Ѓорѓиев нема во репрезентацијата а тој игра.:)


Barem da izigraa nekoja prijatelska,vaka za greota se..Ovie se daleku od spremni,Gorgiev slabo izigra.Odrazot na Milev e zivi smeski.Niednas ne pomina,go utepaa od blokovi.

Blokot na nasite katastrofalen,pola od poenite na estoncite bea eden na eden.

Sto da se kaze za priemot..Im begase topkata od v race..Ne mi se veruva deka Gorgiev bil tolku uzasen na priem.Se raboti za dobar igrac ama so vakvi partii nisto.

Ne znam kade ke ja prodolzi karierata,ama so vakov priem tesko nego.

Lani izigra odlicna sezona,najdobar poenter bese vo Francija ama sega nekako loso deluvase.
 
Последно уредено:

Tiveriopol

Струмичанец
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.193
Поени од реакции
937
Реалноста е дека Македонија е доста послаба од Естонија тоа е факт... Естонија ке игра и на ЕП, значи е во топ 16 репрезентации во Европа и е еден од главните фаворити за освојување на првите две места во нашата група. Тоа го кажа и Каранович, отвараме против фаворитот во нашата група... Вториот фаворит Полска играат и во светската лига па мислам дека нема да бидат во комплетен состав.... Тука може да изненадиме според мене...
Инаку за Ѓорѓиев чисто информативно кариерата ја продолжува во Јапонија, во лига каде е дозволен само по еден странец во тим... Игра на позиција коректор, денес таму играше Симовски, но поради недостаток на квалитетни играчи играме со двајца коректори од кој Ѓорѓиев е подобар примач и затоа игра на позиција примач... Значи во клубот тој нема допирна точка со прием, негова задача е да реализира... А примачи од повиканите во нашата селекција се Љавтов, Милев и Каранович... Најдобриот примач што го имавме Александар Милков лани се повлече од репрезентативниот дрес... Дефицитарни сме на позиција примач, а имаме двајца квалитетни коректори Симовски и Ѓорѓиев кој одскокнуваат со својот квалитет од сите останати, затоа едниот од нив принудно игра на позиција која не е природна за него...
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
има ли пренос од денешната утакмица

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.472
Поени од реакции
68.824
Си нагазна Јосифов на крајот :D
Со голем пресврт во четвртиот сет, победивме со 3-1 против Данска и дојдовме до целиот плен. Штета што се киксна вчера и загубивме 2-3...
Уште поголема штета е што се повреди Љафтов и нема да биде на располагање во можеби решавачките дуели со Австрија.
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Многу им варира играта,ако продолжат вака ништо не прават.

Милев е аут-форма,а Карановиќ измеѓу некаде.Љафтов изигра доста солидно,а приемот му беше одличен.

Мака мачат на прием со флот сервисите,и тоа обични флот сервиси..Најслаб во тој сегмент е Ѓорѓиев.Губиме без борба доста поени.А да играат некогаш против Бирарели,Новаковски аууу што ќе им се деси.:icon_mrgr:А не сакам да помислам што ќе им се случи да играат против јенките,леле по 15 аса во сет ќе имаат.:misticen:Кристенсон распаљотка ќе им прави.Ама што би било,кога би било.:icon_mrgr:

Не знам дали е тактиката на селекторот да одат сите напред,ама ужасно изгледаше повеќе пати.Сите собрани во офанзивниот дел како кокошки и се губеа поени,кои можеа да прераснат во контра напад ама ништо од тоа.
А можеби е и до играчите,којзнае.

Според мене и селекторот е малце фантазер,па прави од време на време некои чудни потези.Божем којзнае како играат во дефанзива,па вчера на блок одеа максимум по двајца а и доста често еден на еден беа,па затоа нивниот коректор не откости.Се повлекуваа назад,така имаа намера да се спасуваат.:eek:

Исто глупо ми делува што ги менува либерата,кога имаат напад и кога примаат серва.Се губи концепцијата така,ама од досега виденото и двајцата се за нигде.

И за крај,техничарите ептен немаат идеја како да миксаат малце со протокот на топката.Едно исто нон стоп.Го искинаа Симовски од можни,невозможни и од никакви позиции.Само даваат а не гледаат што како.
Сепак игравме со Данска,па затоа и Јосифов успеа доста напади да реализира,ама му даваат лоши топки почесто и + тој не е којзнае колку скочен и брз.Против Естонија тоа не им успеваше.Понатаму ако успееме да се пласираме,ќе биде блокиран ако продолжат да му ги даваат ниско.

Овој помладиот Ѓорѓиев ми изгледа како пофакман ,ама тој денеска се посра буквално.Го фатија 3-4 пати на финта,и тоа 2 пати во доста битен момент.

Деспотовски многу слабо,и со дигањето а и со све останато.:anco:
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.993
Поени од реакции
6.987
Свикува тајм-аут и место да каже конкретна акција им вели: дечки свикав тајм-аут да ве видам и да ве смирам.Добро уште е далеку од Марјан и неговите легендарни тајмати во РК Струмица.
 

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.993
Поени од реакции
6.987
Денеска играта на нашите одбојкари за чиста 10ка.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.182
Поени од реакции
16.045
Koj беше тој одлепениот шо у изјава за МТВ кажа, нема шо да се плашат наредна утакмица, ќе си ја играат нивната игра, противниците шо сакат нека праат, ако сакаат и КУРОТ нека го соблечат :pos: :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom