Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Се сложувам речиси со се. Мислам дека го имам пишувано веќе ова ама ок. Бидејќи се работи за државна компанија процесот на продажба мора да биде транспарентен. Така што верувам дека оние што ќе испратат понуда ќе ја анализираат посебно НЛБ Македонија и веројатно тие проценки ќе протечат во јавноста така што мислам дека тоа ќе има добар позитивен ефект врз цената на нашата берза.
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Не ми е јасно нешто. И покрај добрите резултати на Комерцијална Банка, некако цената не претрпе драстични промени. Искрено со очекувана дивиденда преку 200денари мислам е навистина добра опција, ама изгледа другите не мислат така :D
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Не ми е јасно нешто. И покрај добрите резултати на Комерцијална Банка, некако цената не претрпе драстични промени. Искрено со очекувана дивиденда преку 200денари мислам е навистина добра опција, ама изгледа другите не мислат така :D
Ако се спореди со стопанска кој има 3 пати помала цена, а само 25% помала дивиденда, јасно ти е зошто нема некоја еуфорија
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.072
Поени од реакции
11.440
Ако се спореди со стопанска кој има 3 пати помала цена, а само 25% помала дивиденда, јасно ти е зошто нема некоја еуфорија
Стопанска подели дивиденда за 2 години затоа толкава сума, плус пејаутот беше над 90% ако не се лажам, за разлика од КМБ каде пејаутот е 50% од добивката.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Ќе оди Охридска на нето принос под 20 проценти
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Знае ли некој да ми каже дали остварена капитална добивка од продажба на акции треба да се наведе во ГДП ? Знам дека не се оданочува до крај на 2018 но дали треба да се наведе во ГДП?
 
Член од
28 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
100
Знае ли некој да ми каже дали остварена капитална добивка од продажба на акции треба да се наведе во ГДП ? Знам дека не се оданочува до крај на 2018 но дали треба да се наведе во ГДП?
http://ujp.gov.mk/mk/prasanja/category/1377

22. ИМАМ ОСТВАРЕНО КАПИТАЛНА ДОБИВКА ОД ПРОДАЖБА НА ХАРТИИ ОД ВРЕДНОСТ. ДАЛИ СЕ ОДАНОЧУВААТ ОВИЕ ПРИХОДИ И ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ВО ДАНОЧНАТА ПРИЈАВА?
Капиталните добивки остварени од продажба на хартии од вредност не се оданочуваат од 1 јануари 2013 година до 31 декември 2018 година и за истите немате обврска да ги пријавите во Годишната даночна пријава

За секој случај можеш да го консултираш и брокерот..
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Ако продолжи блокадата на грчка граница, ОКТА уште 9 дена има резерви.. Како би се одразило на ОКТА на берзата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom