Македонска берза

Y

yob

Гостин
site banki gi imaat izgotveno izvestaite.gotovi se :). ke ima sto da se vidi. Zaradi razni pricini ( tehnicki,izvestuvanja kaj majki banki,cenovno cuvstvitelni,usvojuvanja od upravni odbori itn.) site si imaat razlicni proceduri. Si ima zakonski rok i siguren sum deka site ke go ispocituvaat. Trpenie lugje. Eve "hint" od mene deka go ziveeme najgolemiot boom kaj bankarskiot sektor vo istorijata na MK.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Лани ТНБ и СТБ годишниот извештај го презентираа на Сеинет на крај на февруари, сигурно и оваа година ќе биде така.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Што се случи со обидот за превземање на Макпетрол, на кој се падна мандатот да го каже конечниот збор.
 
Y

yob

Гостин
Stoi zamrznato sega za sega. Ima tuka mnogu na tesno i siroko...
- GA-MA i gasot kako poseben biznis
-od kade ke se snabduva MK so nafta,i nekoi drugi geostrateski prasanja.
Dobra rabota vo momentov sto menagmentot (belosvetska bagra) resi da pokaze kolku se odlevalo od MPT site ovie godini,i kako moze da se raboti, se toa kako posledica na ponudata od BPHL.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Kolku ocekuvate da bide book -ot na STB.posle vtorata dividenda vo april-maj ovaa godina?
 
Y

yob

Гостин
Ima dve nepoznati. kolku i dali ke podelat dividenda , i kolku profit ima za proslata godina. moja prognoza okulu 900-950 ako podelat 100 den.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Bladeruner mozda tebe ti sepnale deka do avgust ke ima sedum dividendi, pa ako e taka sedni i presmetaj,a jas zboruvam za najverojatno mozno scenario!! Ili pak ti prodade na 500-600 i sega ti se kreva pritisokot na sekoe spomnuvanje na dividenda od STB?
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Може некој во кратки црти да ми каже зошто ви е битна номиналната вредност на акциите.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Lucky, da ne se lazeme.Izjavata "posle vtorata dividenda vo april-maj ovaa godina" ne opishuva mozno scenario tuku e opis na zavrshena,sigurna rabota so dokument. A vsusnost ne postoi nikakov dokument nitu pak usmena izjava od relevanten faktor, deka kje bide taka.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Мене пак интересни ми се оние што ќе се затепаат со наддавање за некоја акција која до вчера можеле да ја купат во која количина што сакаат, па ќе ја кренат цената, и на крај најчесто наредниот ден, ќе се појави количина на продажба доволна за сите :D

Јас сметам дека нема да има влијание p/b при преодажба на STB. Нема никаква логика да се продаде банка со таква позиција во земјата на p/e од 8.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Некој си купил денес компанија за 100м денари, Тиквеш Експрес.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.433
Јас сметам дека нема да има влијание p/b при преодажба на STB. Нема никаква логика да се продаде банка со таква позиција во земјата на p/e од 8.
СТБ ќе има добивка од 35-40 милиони евра за 2016-та, дури и по п/е од 8 цената би требало да е нешто над 1000 денари. Ако се продаде за п/е 10 (што е доста веројатно) цената ќе биде 1200-1300 денари по акција, можеби не е сјајно, ама ќе значи 20-30% добивка на сегашна цена. А и да не се продаде, очекуваната дивиденда од 80-100 денари е сосема пристоен принос од 8-10%, само прашање е дали ќе ја дадат летово или на крај на годината.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Fala Branchez takvo mislenje i analiza sakav da procitam,zasto se mislam dali da prodadam STB.i tie pari da gi vlozam vo KMB.,ama sega mislam deka ke poceka uste malku, a pred dva dena si kupiv nesto sitno KMB. na 2950, i toa za prv pat sega,dosega ja nemav ovaa akcija.POZDRAV
 

Kajgana Shop

На врв Bottom