Македонска берза

Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Мене па не ми се свиѓа што сите се закачија за Макпетрол. Се продаваат на големо, ALK, TNB, KMB, ... и сите пари зихерашки се инвестираат во MPT.

Е сега ако успее облогот и ако има уште една повисока понуда од Балкан Петролеум Холдинг, ќе е одлично, ќе се реинвестираат бар пола од парите во другите акции.

Но што ако нема друга понуда, или пак КХВ не ја прифати понудата. Повторно берзава заличува на една поголема кладилница.
Сега почнува обратен процес, се продаваат акциите од MPT, а се купуваат акции од ALK и од банките.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сега почнува обратен процес, се продаваат акциите од MPT, а се купуваат акции од ALK и од банките.
КХВ..мора да каже амин , ако не сака да биде криминално недоследна, од друга страна БП не се наивци од детска градинка.., ќе почекаат на моментот кога сите у стампедо ќе пробаат да се ослободат од Макпетрол, кое ќе почне кога Андреја у другари ќе почнат да продаваат...тогаш ќе треба нерви, бистар ум ин ладна глава....да се остане мирен до лансирањето у орбита... :)
Македонската берза не е баш некоја погодна околина за правење на некои пари со продавања-купувања по мустра на таквите од првата лига.., повеќе е место за стрпливи и упорни рибари на тапа...и лепче...
 
B

Bafra

Гостин
Zdravje radovo e prevzemena uste pred 1 godina, sopstvenici se Pandelevski peku pelisterka i Kamcev preku zito polog
Има информација колку Камчев и Панделески= ЗКП им платиле или ќе им платат на Камчев и Панделески = З.Радово ??
Мора законски да објават или во фин. извештаи ќе треба да бараме :kafence:


Убаво си пишуваше во известувањето, но кој е поводот :cautious: :

О Д Л У К А
1.
СЕ ОДОБРУВА склучување на зделка со заинтересирана страна како голема зделка што претставува купување од страна на купувачот Земјоделскиот комбинат ПЕЛАГОНИЈА Акционерско друштво Битола на уделите од содружниците Јордан Камчев, Цветан Панделески и Сергеј Самсоненко што ги поседуваат во Друштвото за производство МЛЕКАРА ЗДРАВЈЕ РАДОВО ДОО увоз-извоз Радово Босилово со ЕМБС 5560829, кои претставуваат 100% од основната главнина на Друштвото за производство МЛЕКАРА ЗДРАВЈЕ РАДОВО ДОО увоз-извоз Радово Босилово, а кои се со вкупна номинална вредност од 12.167.500,00денари.


3. ЗАИНТЕРЕСИРАНИ СТРАНИ ВО ЗДЕЛКАТА:

- Цветан Панделески - претседател и неизвршен член на Одборот на директори на ЗК Пелагонија ад Битола

- Јордан Камчев - неизвршен член на Одборот на директори на ЗК Пелагонија ад Битола

4. СТРАНИ ВО ЗДЕЛКАТА СО ЗАИНТЕРЕСИРАНА СТРАНА:

- Земјоделскиот комбинат ПЕЛАГОНИЈА Акционерско друштво Битола - во својство на купувач.

- Цветан Панделески - во својствио на продавач

- Јордан Камчев - - во својствио на продавач

- Сергеј Самсоненеко - - во својство на продавач
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Zdravje radovo e prevzemena uste pred 1 godina, sopstvenici se Pandelevski peku pelisterka i Kamcev preku zito polog
Ова е ново од пред 1 недела. Инаку цената не се знае сеуште, тие 12м се само номинална вредност на акциите
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Одборот на директори на Македонска берза донесе одлука со којашто се укинува суспендирањето од котација на акциите издаде од Топлификација и истите се враќаат на котација на подсегментот Берзанска котација на Официјалниот пазар на берзата,

http://bi.mk/ukinata-suspenzijata-od-kotacija-na-akciite-na-toplifikacija/
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Moze li da pisete mislenje koja od trite banki ,OHB,STB,KMB. vo momentot e najdobra za investiranje ? Veke poseduvam OHB. STB, pa se mislam dali dadokupam uste od istite ili da kupam akcii od KMB.?
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
79
Поени од реакции
27
Moze li da pisete mislenje koja od trite banki ,OHB,STB,KMB. vo momentot e najdobra za investiranje ? Veke poseduvam OHB. STB, pa se mislam dali dadokupam uste od istite ili da kupam akcii od KMB.?
Стопанска банка - Битола! Јас купив и мислам дека е добра долгорочна инвестиција. :)
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Ако има некој информација нека напише тука, ако не ако можете поставете прашање на moj novac (јас не можам да се регистрирам)

Ако кај нас вкупните депозити во банките се на ниво од 5 милијарди евра, колкаво е вкупното количеството на депозити во Србија, Хрватска, Бугарија или Црна Гора?
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Tesko odi registracijata na MOJ NOVAC i jas probav nekolku pati ama neuspesno,a sto e problemot ne znamo_O
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Da vi kazam pravo toa i me odbiva od kupuvanje akcii od cisto domasni kompanii -PPIV,KMB,VITA,- iako site nabrojani imaat relativno dobri pokazateli,nikogas ne znaes sto moze da se sluci ponatamu so akciite pr.TPLF.KMB iako ne e cisto domasen kapital sepak imase afera so otpis na krediti izgolemuvanje na nefunkcinalnite krediti, zatoa preferiram kompanii so pogolem procent na stranski kapital.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Малку ти се лоши примерите. СТБ бележи енормен раст одкако ја презема Орце, а тој е вклучен во многу зделки на власта еве индиректно има нешто и во случајот Трезор.

Ако не сум грешка една голема градежна компанија ја имаше во бомбите како плаќа чартер летови за гласачите да ги донесат да гласаат на денот на изборите. Исто така прашање на време е кога ќе се отвори пандорината кутија Скопје 2014 поради тоа јас не би вложувал во овој сектор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom