Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
Изгледа си купил од TNB? Тие малку мируваат периодов.

Денес имаше тепачка за акциите од UNI.

Јас мислев дека само јас го забележав одличниот биланс на полугодиа, а и на првото тримесечје. Вчера со мала борба успеав да ги соберам тие 155.
Браво, супер раст за еден ден. Не сум баш уверен дека резултатот на уни е толку добар повеќе мислам дека е направен за овој ефект бидејки за 98м е помала стапката исправка на вредност
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Браво, супер раст за еден ден. Не сум баш уверен дека резултатот на уни е толку добар повеќе мислам дека е направен за овој ефект бидејки за 98м е помала стапката исправка на вредност
И јас ја забележав таа ставка. Сепак види го извештајот и од првото тромесечје, ако продолжи трендот на заработка по акција до крајот на годината, тогаш оваа цена е страшно потценета.

Во момент кога акциите на сите банки веќе пораснаа во периодов, јас гледам вредност во акцијата на UNI на оваа цена.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
И јас ја забележав таа ставка. Сепак види го извештајот и од првото тромесечје, ако продолжи трендот на заработка по акција до крајот на годината, тогаш оваа цена е страшно потценета.

Во момент кога акциите на сите банки веќе пораснаа во периодов, јас гледам вредност во акцијата на UNI на оваа цена.
Позитивен е секако, речиси 10 проценти пораст во приходите од камати. Јас сум корисник на Уни и сигурен сум дека го губат пазарниот удел во 2016та уште немаат развиен систем за електронско банкарство.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Со трансакции од 1000е ја дуплираа цената на ОКТА за еден месец
Дефиниција за класично шпекулирање, можеби Пуцко петрол вештачки си ја крева вредноста на своите акции :cautious:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Branchez se soglasuvam deka seta ovaa rabota so gorespomenatata kompanija lici na klasicna spekulacija zatoa sto proizvodstveniot proces na rafinerijata e veke mnogu zastaren, no dali mozebi ovaa ima nekakva vrska so istekuvanjeto na dogovorot za zakup so Grcija koj mislam deka bese do 2018?Inaku ovaa dvizenje na cenata nema nekoja realna pricina,osven ako ne nasle nafta ispod fabrikata:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Мене па не ми се свиѓа што сите се закачија за Макпетрол. Се продаваат на големо, ALK, TNB, KMB, ... и сите пари зихерашки се инвестираат во MPT.

Е сега ако успее облогот и ако има уште една повисока понуда од Балкан Петролеум Холдинг, ќе е одлично, ќе се реинвестираат бар пола од парите во другите акции.

Но што ако нема друга понуда, или пак КХВ не ја прифати понудата. Повторно берзава заличува на една поголема кладилница.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Мене па не ми се свиѓа што сите се закачија за Макпетрол. Се продаваат на големо, ALK, TNB, KMB, ... и сите пари зихерашки се инвестираат во MPT.

Е сега ако успее облогот и ако има уште една повисока понуда од Балкан Петролеум Холдинг, ќе е одлично, ќе се реинвестираат бар пола од парите во другите акции.

Но што ако нема друга понуда, или пак КХВ не ја прифати понудата. Повторно берзава заличува на една поголема кладилница.
Па и тоа е, кладилница за фирми ! Моментално се шпекулира околу МП и затоа живнаа и другите. Кога ќе заврши оваа калакурница опет мртвило на берзата.
Branchez se soglasuvam deka seta ovaa rabota so gorespomenatata kompanija lici na klasicna spekulacija zatoa sto proizvodstveniot proces na rafinerijata e veke mnogu zastaren, no dali mozebi ovaa ima nekakva vrska so istekuvanjeto na dogovorot za zakup so Grcija koj mislam deka bese do 2018?Inaku ovaa dvizenje na cenata nema nekoja realna pricina,osven ako ne nasle nafta ispod fabrikata:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Рафинерија нема веќе производствен процес од дамна, исто така и сите тие вработени се отпуштени или прераспределени. Рафинеријата се користи сега чисто како склад. Додека Пуцко продава свои акции колку да им ја крене цената за да и он искористи дел од овој колач на шпекулации.
 
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.301
Поени од реакции
2.360
Се појави мече или мечка на берзата. :toe:

Штета што МБИ10 не успеа да стигни бар еден ден на 2000 поени.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Денеска ми покажаа порака која е наводно од Андреа и во неа имаше понуда за акција од 515 евра бидејќи наводно ќе било дозволено Балкан да почне да купува акции .
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.596
Поени од реакции
11.769
Денеска ми покажаа порака која е наводно од Андреа и во неа имаше понуда за акција од 515 евра бидејќи наводно ќе било дозволено Балкан да почне да купува акции .
Ај честито, на здравје бизнис, да дочекаш подобра понуда и за уште повисока цена да ги продадеш акциите.

Затоа времево е вака разладено и свежо, почнале да преовладуваат ладните глави.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.123
Поени од реакции
8.912
ЗК Пелагонија ќе го купува Здравје Радово или јас нешто грешка разбрав
 
B

Bafra

Гостин
ЗК Пелагонија ќе го купува Здравје Радово или јас нешто грешка разбрав
Кажи де од кај си разбрал ... ЗКП е Камчев, а Здравје Радово е Мијалков .. јас сум за такво купување освен ако не е некое вадење пари од ЗКП :cool:


Видов, има на мсе (y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom