Македонска берза

Y

yob

Гостин
pa ne ke da se 20 tina 115 a 150 od Septemvri akcii se otkoga ja pocnav da se vklucuvam, mene iskreno me nervira trguvanje kade sto site sme spremni da nadademe a prodavacot se povlekuva koga ke vidi poveke nalozi, a cekal za ovaa cena da prodade moze pola godina i dosta se nestrplivi kupuvacite ke se zaleta nekoj kako klen ke gi izbrka site prodazni.
Toa se zavisi od koja strana se naogjas . Dali e kupovna ili prodazna. Se si mislam deka isto bi postapil ako prodavas ;)
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Toa se zavisi od koja strana se naogjas . Dali e kupovna ili prodazna. Se si mislam deka isto bi postapil ako prodavas ;)
zatoa nasava berza nema likvidnost, site moze da si igraat so nalozite vadi stavaj, pa i nie sto kupuvame istoto ke go prajme ke se trgneme i ke dojdat.

Dali ima nekoj poveke informaci sto se slucuva so ZK Pelagonija otkako Kamcev vleze bidejki tamo ke stavam uste nekoj nalog. Gledam cenata e 6 pati dole od smetkovodstvena, a vo poslednata godina imaat prezemeno nekolku firmi. Samata kompanija e sopstvenik na Zito Polog od Tetovo, udeli vo Zitov Vardar, ima nekakva sopstvenost vo Stopanska banka Bitola, celosno go kupi Agri lend zemjodelskiot kombinat vo skopje, Zdravje Radovo, hotel vo Mavrovo i posledno Fudbalski klub Pelister. Berzanskite informaci na MSE velat deka stopanisuva so 19 000hektari zemjodelsko zemjiste i pred pustanje e na 3 centrali za proizvodstvo na struja od po 1 megavat sekoja od organsko gjubrivo, dovzolata ja ima vo Regulatorna komisija za energetika,denes doznav deka ja kupile i poranesna Zito Bitola pred 1 godina.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Ja staviv kolku da gi vidam komentarite, inaku mene mi se cini mnogu diletantska opservacija bez argumenti so prasalnici vo naslovot. Se prasuva zosto raste , a samiot priznava deka e potceneta.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
Se prasuva zosto raste , a samiot priznava deka e potceneta.
Не знам зошто ја сметаш дилетантска опсервација, Гранит и лани беше потценет па немаше раст. Авторот само ја бара причината (како и повеќето), не вика дека е нешто негативно ако расте.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Ok, samo malce trebalo da navleze podlaboko, i da se obide prvo toj da go dade odgovorot , a ne da se cudi i da kazuva deka akcionerite bile nepismeni.Malku istrazuvanje ne e na odmet...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ja staviv kolku da gi vidam komentarite, inaku mene mi se cini mnogu diletantska opservacija bez argumenti so prasalnici vo naslovot. Se prasuva zosto raste , a samiot priznava deka e potceneta.
a od slicni opsti pricini rastat i pagaat akciite na site kompanii i na makedonski i na stranski berzi... MEne mi e ova amaterski tekst, na kraj kraeva sekoj pazi akcieonerskata strukura e niska i nekvalifikuvana. Abe ajde, kako moze nekoj da se drzne da gi narece akcieonerite (sopstvenicite na granit) nekvalifikuvani, toa ne se vraboteni ilimajstorite sto zidaat pa da vikas mi go utnale stanot, krivi mi se zidovite...[DOUBLEPOST=1413036839][/DOUBLEPOST]
Не знам зошто ја сметаш дилетантска опсервација, Гранит и лани беше потценет па немаше раст. Авторот само ја бара причината (како и повеќето), не вика дека е нешто негативно ако расте.
USJE kaza deka ke deli dividenda od 4000 den? bese 14 000 den sega e nad 22 000 den(posleden pat koga proveriv) prasaj ja redakcijata zasto ne napravat analiza so naslov koj ja cementira akcijata na USJE?[DOUBLEPOST=1413037370][/DOUBLEPOST]
nishto ne mi znacat inicijalite ,mozeshe vo pp ako ne ti se zboruva javno ,mene vprocem me interesirashe od koi e ,dali da mu veruvam i kolku ...vo sekoj slucaj blagodaram
Р.Ф. zabelizuvas pod tekstot na glupata statrija ima R.F. toa znaci redakcija faktor zatoa sto toj sto ja pisuval statijata nemal hrabrost da se potpise so ime i prezime!
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: osa

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
a od slicni opsti pricini rastat i pagaat akciite na site kompanii i na makedonski i na stranski berzi... MEne mi e ova amaterski tekst, na kraj kraeva sekoj pazi akcieonerskata strukura e niska i nekvalifikuvana. Abe ajde, kako moze nekoj da se drzne da gi narece akcieonerite (sopstvenicite na granit) nekvalifikuvani, toa ne se vraboteni ilimajstorite sto zidaat pa da vikas mi go utnale stanot, krivi mi se zidovite...[DOUBLEPOST=1413036839][/DOUBLEPOST]
USJE kaza deka ke deli dividenda od 4000 den? bese 14 000 den sega e nad 22 000 den(posleden pat koga proveriv) prasaj ja redakcijata zasto ne napravat analiza so naslov koj ja cementira akcijata na USJE?[DOUBLEPOST=1413037370][/DOUBLEPOST]
Р.Ф. zabelizuvas pod tekstot na glupata statrija ima R.F. toa znaci redakcija faktor zatoa sto toj sto ja pisuval statijata nemal hrabrost da se potpise so ime i prezime!
zatoa i prashuvav ,mnogu me interesirashe ,mrazam vakvi anonimusi
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.436
USJE kaza deka ke deli dividenda od 4000 den? bese 14 000 den sega e nad 22 000 den(posleden pat koga proveriv) prasaj ja redakcijata zasto ne napravat analiza so naslov koj ja cementira akcijata na USJE?
Де бе, не сум во редакција, слободно пиши им го ова. Само кажав дека нит е позитивен нит негативен, нема причина одма да се плука.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Секој натпис што ке излезе за било која акција е добродојден. И немојте многу да запињате зошто пишувале, ако за новинарот се пиши дека продал па сега се кае тогаш за другите може да се пише дека си чекаат таргет цена за излагање и сега тој новинар се обидува да им расипе. Јас би бил пресрекен што повеке написи да се објавуваат без да им гледам во забите за која страна се.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Секој натпис што ке излезе за било која акција е добродојден. И немојте многу да запињате зошто пишувале, ако за новинарот се пиши дека продал па сега се кае тогаш за другите може да се пише дека си чекаат таргет цена за излагање и сега тој новинар се обидува да им расипе. Јас би бил пресрекен што повеке написи да се објавуваат без да им гледам во забите за која страна се.
http://faktor.mk/archives/126574
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Во ред е се =) Каква е таа берзанска анализа (насловот вика така) кога во текстот посветен на гранит има повеке прашални реченици него одговори. Требало да ги крстат берзански прашања =) Инаку ок е порталот го читам редовно, пренесуваат интересни работи за економија. Знаете какво време дојде, порано да отвориш економија ако не си економист нема ништо да разбереп, сега порталите под рубликата економија пишуваат дневна политика со една две бројки...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom