Македонска берза

Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
obratno se smeta... pazarna cena/knigovodstvena cena= 4650/36670=0.12%
matematicki isti rezultat ke dobies samo so drugi zborovi deka za 1 vlozeno evro dobivas 2.5evra kaj granit i 7.8 evra kaj beton. Ili ti kako sto si napisa so tvoja formula na vlozeni 12 centi dobiva 1 celo evro kaj beton. Mi odese matematikata pobajagi kao pomal :). Ili vtor nacin razlozi go koeficientot p/e matematicki na <1 ke go dokazes matematicki istoto.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
zkpelagonija ne sum ja sledel, posledniot mesec celosno sum nasocen samo kon ogranicen broj...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Beton sk ne znam kako stoi so likvidnosta, granit e mnogu likviden zatoa go preferiram granit, inaku potceneti se na ne recem site, i beton e odlicna kompanija covek da investira vo akcii.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Beton sk ne znam kako stoi so likvidnosta, granit e mnogu likviden zatoa go preferiram granit, inaku potceneti se na ne recem site, i beton e odlicna kompanija covek da investira vo akcii.
beton e kompanija koja nema dolgorocni krediti kako mnogu drugi kompaniii.Odlicna neto dobivka,odlicna akumilirana dobivka,tekovnite sredstva se pogolemi od tekovnite obvrski...
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Значи вака =) Во последниве 3 години цените на акциите на Запад (мислам на просек од светските индекси) порасна речиси дупло. Цената на златото падна од 1900 на 1200 $ за унца. Цените на недвижностите паднаа, каматите на штедните влогови паднаа ( 2010 8,5% за денари денес макс 3,5% орочени на 1 год) И кај нас просецната цена на м2 е падната во последната година (зборам за Скопје веројатно и низ Македонија е така) Точно дека МБИ 10 многу зависи од членството во ЕУ и НАТО но и во 2007 не бевме ни во ЕУ ни во НАТО. Е сега не ми е јасно ЗАШТО нашите индекси не растат, и балканските индекси општо исто така стагнираат но тоа кај нас е многу по уочливо ( а и искрено повеќе ме занима нашата берза затоа што сум ограничен тука да тргувам ) Би сакал некој да сподели сопствено гледање или некоја анализа зошто да не, Ептен темава на форумов се натовари со аматерски коментари од збор-два, кој најчесто се некои желби на некого кој купил акции некаде а тоа ми личи мене како на ДМ САТ телевизија и оние смс пораки доле што идат =)
Јас мислам дека акциите (во МК) "мора" да растат од тие погоре спомнати причини, нема камати за штедни влогови (за долари и швајц франк) за еврото се многу мали, за денар исто така мали, но денар е денар =) на крај на креава и не верувам многу во нашата валута... цената на златото отиде доле како пред кризата, недвижностите паднаа (иако 2007, растеше и м2 и МБИ 10) Затоа сметам дека повеќе нема друг избор освен полека да почнат да се враќаат инвеститорите на берзата (пред се мислам на физички лица, со скромни средства од нивните заштеди) Тоа е добро за сите, и за тие што купиле акции и за тие што мислат да купат и најважно е "македонизирање" на капиталот во нашата земја, и запомтете странските инвестиции (било како портфолио или грин филд) се книжат на кредитна страна на билансот на земјата, односно нешто слично му доаѓа тоа како УВОЗ или како заем на капитал (пр. кредит од ММФ). А развиените земји тоа го извезуваат НЕ случајно. Затоа е погубно тоа што на пр. јас, а како мене има многу, што пред 3 години немав ЛЕГАЛЕН начин да инвестирам во странските берзи, затоа што сега тука во МК ке донесев дупло повеќе пари, кој би ги трошел или инвестирал, или и да ги орочев во банка, економијава би имала поголема корист него вака, тоа секако. Немам ништо против странски капитал и фирми , да не ме сфати некој погрешно, но странците ќе дојдат и ќе си отидат (додека можат ќе користат ефтина работна рака)
Време е и да се тргне данокот на добивка од капиталните добивки, не би имала државата толку голема буџетска дупка да не се зезаме, тоа би било вистински потег во ова време и би било поттилнувачки околу заживувањето на нашиот пазар на акции.[DOUBLEPOST=1413385471][/DOUBLEPOST]
beton e kompanija koja nema dolgorocni krediti kako mnogu drugi kompaniii.Odlicna neto dobivka,odlicna akumilirana dobivka,tekovnite sredstva se pogolemi od tekovnite obvrski...
Што не кажавте порано кога беше 3000 ден по акција =) тоа е се во ред ама 4500 е сега.. малку многу ми е =)
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Значи вака =) Во последниве 3 години цените на акциите на Запад (мислам на просек од светските индекси) порасна речиси дупло. Цената на златото падна од 1900 на 1200 $ за унца. Цените на недвижностите паднаа, каматите на штедните влогови паднаа ( 2010 8,5% за денари денес макс 3,5% орочени на 1 год) И кај нас просецната цена на м2 е падната во последната година (зборам за Скопје веројатно и низ Македонија е така) Точно дека МБИ 10 многу зависи од членството во ЕУ и НАТО но и во 2007 не бевме ни во ЕУ ни во НАТО. Е сега не ми е јасно ЗАШТО нашите индекси не растат, и балканските индекси општо исто така стагнираат но тоа кај нас е многу по уочливо ( а и искрено повеќе ме занима нашата берза затоа што сум ограничен тука да тргувам ) Би сакал некој да сподели сопствено гледање или некоја анализа зошто да не, Ептен темава на форумов се натовари со аматерски коментари од збор-два, кој најчесто се некои желби на некого кој купил акции некаде а тоа ми личи мене како на ДМ САТ телевизија и оние смс пораки доле што идат =)
Јас мислам дека акциите (во МК) "мора" да растат од тие погоре спомнати причини, нема камати за штедни влогови (за долари и швајц франк) за еврото се многу мали, за денар исто така мали, но денар е денар =) на крај на креава и не верувам многу во нашата валута... цената на златото отиде доле како пред кризата, недвижностите паднаа (иако 2007, растеше и м2 и МБИ 10) Затоа сметам дека повеќе нема друг избор освен полека да почнат да се враќаат инвеститорите на берзата (пред се мислам на физички лица, со скромни средства од нивните заштеди) Тоа е добро за сите, и за тие што купиле акции и за тие што мислат да купат и најважно е "македонизирање" на капиталот во нашата земја, и запомтете странските инвестиции (било како портфолио или грин филд) се книжат на кредитна страна на билансот на земјата, односно нешто слично му доаѓа тоа како УВОЗ или како заем на капитал (пр. кредит од ММФ). А развиените земји тоа го извезуваат НЕ случајно. Затоа е погубно тоа што на пр. јас, а како мене има многу, што пред 3 години немав ЛЕГАЛЕН начин да инвестирам во странските берзи, затоа што сега тука во МК ке донесев дупло повеќе пари, кој би ги трошел или инвестирал, или и да ги орочев во банка, економијава би имала поголема корист него вака, тоа секако. Немам ништо против странски капитал и фирми , да не ме сфати некој погрешно, но странците ќе дојдат и ќе си отидат (додека можат ќе користат ефтина работна рака)
Време е и да се тргне данокот на добивка од капиталните добивки, не би имала државата толку голема буџетска дупка да не се зезаме, тоа би било вистински потег во ова време и би било поттилнувачки околу заживувањето на нашиот пазар на акции.
Целата анализа ти е потполно точна, но во Македонија сметам дека фалат инвеститори,нашите инвеститори или граѓани се исплашени да тргувааат,посигурно им ги даваат на банка или ги чуват дома, иако сметам дека ќе има зголемување за да се искористат ефтините акциите. МБИ 10 во последните 3 месеци се крена од 1600 на 1800 со тенденција до април2015 да стаса и над 2000...
Капиталните добивки не подлежат на данок до крајот на декември 2015 година кое се надевам дека ке продолжи и по тој период.
Инаку пак ќе кажам дека треба да бидеме претпазливи околу вложувањата, државата ни е најголем инвеститор иако тоа треба да бидат компаниите. Двете најголеми градежни компании во Македонија во шесмесечните извештаи имаат намалени приходи од редовни активности споредбено со ланските,имаат намалување на расходите и затоа нето добивката им е зголемена...
Банките само можат да го поттикнат растот на стопанството преку кредитирање, за половина година има зголемување во кредитирањето и на населението и на стопанството, но сепак се не е доволно тоа, мора уште да расте кредитирањето на стопанството...
 

ahil

м-р
Член од
11 јули 2005
Мислења
628
Поени од реакции
618
Значи вака =) Во последниве 3 години цените на акциите на Запад (мислам на просек од светските индекси) порасна речиси дупло. Цената на златото падна од 1900 на 1200 $ за унца. Цените на недвижностите паднаа, каматите на штедните влогови паднаа ( 2010 8,5% за денари денес макс 3,5% орочени на 1 год) И кај нас просецната цена на м2 е падната во последната година (зборам за Скопје веројатно и низ Македонија е така) Точно дека МБИ 10 многу зависи од членството во ЕУ и НАТО но и во 2007 не бевме ни во ЕУ ни во НАТО. Е сега не ми е јасно ЗАШТО нашите индекси не растат, и балканските индекси општо исто така стагнираат но тоа кај нас е многу по уочливо ( а и искрено повеќе ме занима нашата берза затоа што сум ограничен тука да тргувам ) Би сакал некој да сподели сопствено гледање или некоја анализа зошто да не, Ептен темава на форумов се натовари со аматерски коментари од збор-два, кој најчесто се некои желби на некого кој купил акции некаде а тоа ми личи мене како на ДМ САТ телевизија и оние смс пораки доле што идат =)
Јас мислам дека акциите (во МК) "мора" да растат од тие погоре спомнати причини, нема камати за штедни влогови (за долари и швајц франк) за еврото се многу мали, за денар исто така мали, но денар е денар =) на крај на креава и не верувам многу во нашата валута... цената на златото отиде доле како пред кризата, недвижностите паднаа (иако 2007, растеше и м2 и МБИ 10) Затоа сметам дека повеќе нема друг избор освен полека да почнат да се враќаат инвеститорите на берзата (пред се мислам на физички лица, со скромни средства од нивните заштеди) Тоа е добро за сите, и за тие што купиле акции и за тие што мислат да купат и најважно е "македонизирање" на капиталот во нашата земја, и запомтете странските инвестиции (било како портфолио или грин филд) се книжат на кредитна страна на билансот на земјата, односно нешто слично му доаѓа тоа како УВОЗ или како заем на капитал (пр. кредит од ММФ). А развиените земји тоа го извезуваат НЕ случајно. Затоа е погубно тоа што на пр. јас, а како мене има многу, што пред 3 години немав ЛЕГАЛЕН начин да инвестирам во странските берзи, затоа што сега тука во МК ке донесев дупло повеќе пари, кој би ги трошел или инвестирал, или и да ги орочев во банка, економијава би имала поголема корист него вака, тоа секако. Немам ништо против странски капитал и фирми , да не ме сфати некој погрешно, но странците ќе дојдат и ќе си отидат (додека можат ќе користат ефтина работна рака)
Време е и да се тргне данокот на добивка од капиталните добивки, не би имала државата толку голема буџетска дупка да не се зезаме, тоа би било вистински потег во ова време и би било поттилнувачки околу заживувањето на нашиот пазар на акции.[DOUBLEPOST=1413385471][/DOUBLEPOST]
Што не кажавте порано кога беше 3000 ден по акција =) тоа е се во ред ама 4500 е сега.. малку многу ми е =)
Јас сум пасивен гледач на форумот, но ке го споделам моето мислење во врска со ова прашање. Акционер сум во 2 компании со желба и тенденција да инвестирам повеќе. Анализата ти е убава...но во погрешна насока. Кај нас главниот проблем не се ниту НАТО ниту ЕУ. Можеби донекаде проблем е немањето доволно свест кај населението да вложува во акции наместо да се зголемува депозитната база во банките, но ниту ова не е пресуден момент. Клучната причина зошто немаме раст на цените на акциите, а со тоа нема ниту странски инвеститори кои би купиле акции во Македонија и би ја дигнале цената на акциите, е поврзаноста на компаниите со партиите и луѓето кои управуваат со нив. Градежните компании работат благодарение на Владата и тоа оние кои се поврзани само со неа. Голем дел од нивното работење реално не е прикажано во финансиските извештаи затоа што голем дел од парите кои ги добиваат излегуваат по други патишта кај луѓето пред кои одговараат за добиената работа. Со тоа има голем степен на нетранспарентно работење, што ги прави не атрактивни за странски инвеститори. Голем дел од компаниите колку и да имаат добри резултати не делат дивиденда (една од нив е Стопанска Банка, која оваа година ќе има двојно повеќе заробтувачка по акција), други компании имаат ограничени можности со тие раководства (пример Алкалоид со Живко Мукаетов...уште татко му кога беше таму успеа да и обезбеди добри места на неговата фамилија со големи удели). Алкалоид е успешна приказна, ама треба промени...треба некој да ја подигне оваа фабрика во понапредна група. Искрено јас типувам на банките оваа година...растат депозитите, расте кредитирањето...ќе расте и добивката. Прашањето е кој ќе даде дивиденда зошто не се надевам лесно на капитална добивка, кај нас луѓето тоа тешко го сваќаат.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Клучната причина зошто немаме раст на цените на акциите, а со тоа нема ниту странски инвеститори кои би купиле акции во Македонија и би ја дигнале цената на акциите, е поврзаноста на компаниите со партиите и луѓето кои управуваат со нив. Градежните компании работат благодарение на Владата и тоа оние кои се поврзани само со неа.
да не ти останам должен =) Секаде во светот големите партии се врзани со компаниите, но се согласувам дека кај нас тоа е на вулгарен, не легален да не зборам за етика и морал... Ова ми е сосема јасно го занемарувам (иако не треба) од причина што верувам дека беше исто и во 2005 до 2007 а мби 10 тогаш достигнуваше и 10 000! Исто и тогаш немавме абер ни од НАТО ни од ЕУ. Underwood ја спомна државата и нејзината пресија врз економијата ( кај нас според некои мерења над 65% од БДП -вк екон активност е преку буџет на рм, јавни претпријатија (целосно државни) или онаму како што државата има значаен удел (како телеком и сл.) општини и др.) Ова е веќе прашање поврзано со правец на економија дали да се стимулира јавна потрошувачка (кратко кажано политика социјална со која треба да се стимулира општата потрошувачка) или да се остави капиталот. Кај нас според мене ни едното ни другото не дава резултат. Ако се стимулира општа потрошувачка парите ќе се спичкаат на некои основни продукти (претежно увезени) ако се намалот даноците и им остават на богатите повеќе услови да го зголемуваат капиталот овие ќе ги изнесат парите од државата а тоа и го прават ( не сме Америка па да сметаме дека ако им оставиме повеќе пари на богатите овие одма ќе инвестираат или во најмала рака ќе ги штедат во банка) Затоа кај нас не функционира ни едното ни другово во 90тите пробавме со второто не даде резултат од 2004-05 со првото исто така нема резултат. Ама пак ќе потенцирам и 2007 беше таква улогата на државата
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.107
Поени од реакции
705
Moze li be lugje nekoj da mi objasni na kakov optimizam se dolzi ovoj rast ?Sakav da dokupam ALK. i TNB. ama po ovie ceni se stvarno preskapi?Molam za sovet vo vrska so dokupuvanje na ovie dve akcii sega.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Sakav da dokupam ALK. i TNB. ama po ovie ceni se stvarno preskapi?Molam za sovet vo vrska so dokupuvanje na ovie dve akcii sega.
Скапо е, убаво си кажа. Еве 2 месеца како растат цените, кај и да е ќе следи корекција. Растот го иницираа 2-3 фонда кој купија поефтино и сега си навлекуваат муштерии да им ги бапнат по х2 од куповна. Јас ќе чекам до пролет, да се потсмири ситуацијата.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Скапо е, убаво си кажа. Еве 2 месеца како растат цените, кај и да е ќе следи корекција. Растот го иницираа 2-3 фонда кој купија поефтино и сега си навлекуваат муштерии да им ги бапнат по х2 од куповна. Јас ќе чекам до пролет, да се потсмири ситуацијата.
Znaci Makedonskite sugavi fondovi gi digaat cenita za da kupuvame poskapo i da se kolime na nadavanje, imaat li neograniceno pari za kupuvanje sto ova trae so meseci.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Moze li be lugje nekoj da mi objasni na kakov optimizam se dolzi ovoj rast ?Sakav da dokupam ALK. i TNB. ama po ovie ceni se stvarno preskapi?Molam za sovet vo vrska so dokupuvanje na ovie dve akcii sega.
pred nekoj period rekov deka alk ke dostigne do mart na 5000+ i ocekuvaj go toa... no sepak treba mnogu da investiras za da zarabotis...iako momentalno e skapa akcija ima mnogu poeftini probaj tamu
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Sparta nemoj tolku da kupuvas ja krena cenata na ZKPelagonija...postepeno kupuvaj :)))[DOUBLEPOST=1413544987][/DOUBLEPOST]jaoo mnogu be za prvite 6 meseci ZKPO vo zaguba -91mil denari...
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2014
Мислења
82
Поени од реакции
21
Sparta nemoj tolku da kupuvas ja krena cenata na ZKPelagonija...postepeno kupuvaj :)))[DOUBLEPOST=1413544987][/DOUBLEPOST]jaoo mnogu be za prvite 6 meseci ZKPO vo zaguba -91mil denari...
Де де одма спарта бил не сум само ја у земјава немојте со спекулации и тука ни фали све да разбркаме на продажба,а ти доста со охридска банка стискаш :) . Инаку земјоделските комбинати првите 9 месеци имаат само трошоци сеидби жнеење затоа е така, тек во август -септември жнеење затоа стално билансите им се најаки на крајот од годината после жнеење и продажба. Залихите во завршната сметка што во моментот ги има зк пелагонија и теко. средства се 27 милиони евра или 8,153 денари по акција што значи дека сметководствената вредност од 12,000ден може да е само уште повисока. Него ги избркавме сите продавачи од бетон ете тоа направија надавањата нема живо пиле да продаде.

Јас барав инфо за зикот кога денес се муваше кај брокерјот случајно еден прокоментира за нова инвестиција на Дупон во МК ама мене не ми се верува па читам по нетов што била таа работа. Интересен податок дека најновата инвестиција во бројки се поклопува со нашиот најголем комбинат само са производство на етанол се користи силажата од пченка и репка , жито согласно најновите изјави на ДУ Понт од Америка кој зборува дека на 20 000квадратни метри во Пелагонија ке има ресурси за нивната нова фабрика во Мариово јас таква знам само зкпелагонија и тоа баш со таа хектаража на површина која се граничи со Мариово од патот за Рек Битола. Башка тоа што спомнуваат во текстот за енергенси од био маса пишав овде дека лиценца за такви има добиено токму пелагонија тие можат да се видат во регулаторна, па може не ке испадне дека купуваме само ради сметководсвтената цена. Пробувам да најдам денес повеке на нетов.


Eдна од најголемите светски компании ќе го заживее Мариово


ДуПонт е во топ 50 светски компании

– Етанолот е и една од најдобрите можности кои ни се на располагање за да се вратат повторно во живот европските помалку населени рурални области и да се создаде рурален развој кој е одржлив. „Пелагонија етанол проектот“ ќе одгледува растенија за производство на енергија, како и прехранбени растенија на површина од околу 20 илјади хектари на напуштено и деградирано земјиште во Пелагонија и Мариово, рече Марк Тарли и додаде дека растенијата кои ќе се одгледуваат ќе го започнат процесот на претворање на напуштеното земјиште во продуктивен дел во македонската економија.

http://denesen.mk/web/?p=303934
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: yob
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Де де одма спарта бил не сум само ја у земјава немојте со спекулации и тука ни фали све да разбркаме на продажба,а ти доста со охридска банка стискаш :) . Инаку земјоделските комбинати првите 9 месеци имаат само трошоци сеидби жнеење затоа е така, тек во август -септември жнеење затоа стално билансите им се најаки на крајот од годината после жнеење и продажба. Залихите во завршната сметка што во моментот ги има зк пелагонија и теко. средства се 27 милиони евра или 8,153 денари по акција што значи дека сметководствената вредност од 12,000ден може да е само уште повисока. Него ги избркавме сите продавачи од бетон ете тоа направија надавањата нема живо пиле да продаде.
se nadevam deka toa sto ti e analizirano da se ostvari so zkpo...inaku za ohb nekoj sam si kreva cena so 2,5,10 akcii si kreva po 10% inaku realno e niska ama i da sakas nemozes da kupis...zatoa se ima plan B...beton sami si napravivte da se naddavate,ke cekam noemvri da kupam po poniska cena dokolku se namali toa naddavanje ako ne ke si doinvestiram vo edna kompanija...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom