Македонска берза

Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
Смешно е што имаш земено и по 4000+, а тие не ги споменуваш ;)
Ako tolku te interesira i mi vodis esap sto e vo osnova seljacko ponasanje no tipicno za edno prosecno makedonsko kukalo i placipicka...imam prosek od...dobivka vo poslednite 2 godini. A te interesitra kolku e e be...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
:love:

Барем не сум педер, информацијата за дивиденда на ТНБ во 2016 навреме ја споделив со другарчињата, меѓукои и со еден Стефус Рефус, а ни фала не ми кажа :( . Којзнае дали и он ќе купувал на 1800 без да ја знаеше таа информација. Хмммм
 
Член од
10 јули 2014
Мислења
86
Поени од реакции
36
:love:

Барем не сум педер, информацијата за дивиденда на ТНБ во 2016 навреме ја споделив со другарчињата, меѓукои и со еден Стефус Рефус, а ни фала не ми кажа :( . Којзнае дали и он ќе купувал на 1800 без да ја знаеше таа информација. Хмммм
Fala duso ne se luti.
Aj dosta za ova malku pokonstruktivni muabet...izlegoa del od kvartalnite izvestai vasi komentari.
Kmb katastrofa...
Mtur pak pad na dobivka...
Alk tocno na celta od sekogas sum ja sakal ovaa firma no, ovaa akcija vo odnos na pazarot e skapicka.
Granit odlicni izvestai no so nekoi cudni potezi.
Repl i tnb nema uste...
 
Последно уредено:

A21

Член од
3 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali mozam da kupam akcii vo americka firma[DOUBLEPOST=1407080997][/DOUBLEPOST]
Одличен пост. :bravo: Ама морам да ти реплицирам кај грешиш.


Па добро, не се баш 10, ама да кажеме и дека нема голем број на акции кои се поинтензивно тргувани.



Не е точно ова. Особено не кај акциите од банките. Најголем дел од приватните инвеститори на берза во Македонија не купуваат акции за да се здобијат со учество, туку со профит. Секој разумен инвеситор би избегнал компанија во која се знае дека директорот прави што сака, не дели дивиденда и откупува сопствени акции. За мене учеството не игра никаква улога, пак ќе повторам, особено не во банките.



Тука се согласувам со тебе.



За ова стварно не можам да ти потврдам, меѓутоа ќе ти кажам дека секој го прави тоа во својата фирма доколку има можност. А на берза, манипулации со цените прават словенечките инвестициски фондови кои се присутни кај нас.



Тоа е чиста вистина. Знам и еден пример од мајка на мој другар. Да не ја кажувам фирмата, нема смисла.
Како и да е ова нема никаква врска со инвестирањето на берза како приватен инвеститор.



Ако сам не се заштитиш, кој ќе те штити?
Твои пари, твоја одлука. Така да мислам дека грешиш овде.
Dali mozam da kupam akcii vo americka firma
 
Последно уредено:
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Како иде берзава? Македонија Турист, Телеком и банките уште се бест бај за лапање дивиденда?
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Ama zatoa vo 2016.....TNB kje dava gooolema dividenda!!
Пу да знаев немаше денес да ги дадам.
Здравје ќе помине и ова па пак ќе купиме нешто ефтинко.

Ај пошто е актуелна тнб последанва недела да се пофалам како што е редот 120 продадени на 4398 ден со просек на купени на 2100.
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Znae li nekoj da objasni sto se slucuva so TNB.,koj kupuva ,a koj prodava?Zosto tolkav skok na cenata-kvartalniot kako sto mislam seuste ne e izlezen, pa na sto se temeli ovoj rast ?
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
426
Поени од реакции
522
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Tocno Bladeruner mi rece i mnogu ti fala za toa,i bas te ocekuvav so komentar zaTNB. poradi tvoeto mislenje za ovaa akcija.Tie sto gi kupiv ne gi prodavam ama kazi mi dali da kupuam uste tolku sega ili da pricekam na mozna min.nadolna korekcija?(y):vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom